LPG KABLO

Accent Blue Arka Kısmın Aşırı Yaylanması.

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda tolgakmg tarafından 3 Mart 2023 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyi geceler öncelikle herkese. Geç bir saatte konu açtığım için kusura bakmayın. Accent blue 1.6 CRDİ (2012) otomatik aracım var. 4 yıldır kullanmaktayım ve genel olarak memnunum. Ancak aldığım günden beri çözemediğim ve satmak istemediğim halde artık satılık ilanı vermek durumuna getiren bir sorunum var. Sorunumu çözebilirsem kesinlikle satmak istemeyeceğim bir araç...Sorunum şudur;

ARacın yürüyeninde hiçbir problemi yok. ön takım arka taşıyıcılar amortisörler sorunsuz. Servisinde dahi kontrol edildi. Ancak araçta arka koltukta şehir içi yada dışı seyahat etmek oldukça zor. Çünkü arkada 2 kişi varken en ufak çukur yada tümsekte arka kısım insanları rahatsız edecek kadar yaylanıyor. google'deki bütün başlıkları inlecedim. Genelde blue lerde amortisör sertliğinden şikayet ediliyor. Bunun için de farklı çözümler önerilmiş. Ama okulda diğer arkadaşımın (onun 2017 model) aracı da aynı şekilde. Benim sorunum sertlik değil. Aracın arkası hız tümseğinden geçtiğinizde yada yol dalgalıysa fazlaca yaylanıp arka koltukdakilerin rahatsız olmasına neden oluyor. Bunun için birkaç amortisör önerisi buldum ama onların çözüm olmamasından korkuyorum. Bana ne tavsiye edebilirsiniz? Benzer sorunu yaşayanlar nasıl bir çözüm ürettiler? Paylaşımlar için şimdiden teşekkür ederim.

2. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Benimki 2014 model,böyle bir sorunum yok ancak amortisörler ciddi sert ve rahat bir araba değil bunu kabul etmek lazım,üstelik 14 inç jantla dahi kullanıyorum yine de konfor sınırlı.Arka süspansiyon yaylanması bu araçlarda 2013 sonlarında yediği yarım makyajla çözüldü,benim araçta onlardan biri.Sanırım süspansiyon değişmişlerdi makyajlı kasada.

tolgakmg ve Coolwhisper bunu beğendi.
  3. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    evet süspansiyon yaylarını değiştirttirebilirsiniz, sorununuz kısmen çözülür.

tolgakmg ve SynysterGates bunu beğendi.
  4. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @tolgakmg tolga bey 2012 model dizelini 3 yil kullandim. @SynysterGates in ifade ettigi gibi 2011 2012 modellerde bu sorun kronik. Zamaninda servise basvuranlarin helezonlari garanti kapsaminda iyilestirilmis versiyonla degistirilerek sorun cozulmeye calisilmis. Yani hyundai da bu sorunun farkina varmis. Aklimda yanlis kalmadiysa amortisor degistiren servis bile olmuş. Bence piyasadan orjinal helezon alip degistirme yoluna gidebilirsiniz.

MAERKEK, tolgakmg ve SynysterGates bunu beğendi.
  5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Öncelikle teşekkür ederim paylaşımlar için. Anladığım kadarı ile 2012 modellerde arka süspansiyonlar sorunlu. Bunu zamanında servisler garantiden değiştirmiş. Ancak yetkili servislere gittiğimde aracın sorunun olmadığını bunun normal olduğunu söylüyorlar. Hatta servis elemanı ile yapılan testte "evet..fazlaca yaylanıyor ama normal bir durum. Serviste amortisör değişimi sonrası da aynı olacaktır." şeklinde yanıt aldım. Bu sebeple özel markalardan monroe'nin sert amortisör ve yayını kullanarak sorunu biraz çözebilir miyim?

MAERKEK bunu beğendi.
  6. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Biraz çözülür evet. Hyundai Era'da maysan mando ile çok yaylanıyordu yumuşaktı. Monreo taktırdık daha sert ve daha az salınım yapıyor. Kökten çözüm değil ama farkı belli.

7. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @tolgakmg bence az masraf acisindan once helezonlari degistirin. Servis de zamaninda boyle yapmis. Yeterli randimani alamazsaniz amortisorleri degistirirsiniz.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş