LPG KABLO

Accent Blue 2015 1.6 Crdi Disk Balata Büyütme

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda eyartasi tarafından 18 Ocak 2022 tarihinde açılan konu

1. eyartasi

eyartasi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    ekrem yartaşı
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhaba arkadaşlar, tecrübeli dostlarımıza bir sorum olacaktı.

Aracımın 256 mm olan ve bence yetersiz kalan ön disklerini büyütmek ve ona uygun boyutta
    balata takmak istiyorum. Bunu yaparken kaliper masrafına girmek istemiyorum.. Bu işin oluru
    var mıdır? varsa kaliper değişmeden, üzerindeki standart kaliperlerle kullanabileceğim disk-balata
    öneriniz var mı?

Aracımda egr-dpf iptal, nazar değmesin motor sağlıklı, 2 de 3 de sarabiliyoruz :) ama araca göre fren yok
    sanki, aslında amortisör olmasına rağmen bence süspansiyon da yokta o kadarını aramıyorum artık. En ufak çukura esnemeden girip çıkıyoruz beraberce maşallah :) Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim, selamlar.

erhancakmakk ve Kadirşinas bunu beğendi.
  2. Kadirşinas

Kadirşinas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    97
    Ad Soyad:
    Ahmet Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Disk büyüdüğü zaman kaliperde değişmesi gerekiyor,

Kaliper değişip frenler büyüdüğü zaman baz paketin 14" olan küçük jantı takılamıyor, küçük jantla ne işim var diyebilirsiniz ama yazılım yaptıranların bir çoğu aracı coilover vb. takarak alçaltıyor ve sürtmesin diye 14" jant takıyor. Örneğin 14" jant-lastiklerle araç çok daha seri yürüyor, iyi bir lastik takıldıysa patinaja düşme sorunu olmuyor, lastik ebatları küçüldükçe ekonomi yapabiliyorsunuz yazlık/kışlık olarak 2 takım lastik kullanılabiliyor.

Benim aracında frenlerin performansı istediğim gibi değildi ön balatalar bitince ön ve arka balataları takım olarak değiştirdim pedalın dozajlaması çok fark etti, hiç bu kadar iyileşme olacağını beklemiyordum pedal hemen kavrıyor.

Son düzenleme: 18 Ocak 2022
    eyartasi ve bekobey bunu beğendi.
  3. eyartasi

eyartasi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    ekrem yartaşı
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Teşekkürler cevap için öncelikle, disk-balata-kaliper mecbur üç kardeş olarak değişecek yani bunu böylece öğrenmiş oldum.
    Açıkcası bu serilik bu güvenlikteki araca yeterli gibi, yoksa daha almadan dp+yazılım planları yapıyordum.. :)
    Nette aradım taradım bir türlü net cevap bulamadım, mesela var 288 mm accent blue disk diyor, ee bunun balatası kaliperi
    nasıl olacak, neye göre bakılıyor, hangi anahtar kelimelerle aratılıyor google da, mesela 288 mm disk tamam, peki bunun
    balatasını kaliperini, ne diyipte bulacağım bilmiyorum.

Yani şimdi araç 120k km de, ön balatalar bitince ön-arka balata + ön disk değişmek bize yeter sanırım.

4. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Delikli diskler varmı bilmiyorum era ya göre aynı ölçüde delikli disk alırsan bi tık daha iyi tutar.
    Balatayı çabuk yiyebilir.

erhancakmakk bunu beğendi.
  5. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Fren mesafesini azaltmak istiyorsan bilmiyorum yaptınmı ama, önce jant ebatını büyütmeli ,yanak ona göre uygun küçülmeli ve lastik taban genişliğini arttırmaktan başlamak gerekir iyi farkediyor.

6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Fren mesafesini değiştirmek için ya spoiler kullanacaksın yada lastiği daha iyi tutan daha yumuşak bir lastik ile değiştireceksin. Fren mesafesini değiştiren diğer bir etmen de abs gibi teknolojiler ama ona müdahale edemezsin. Araç için standart çünkü.

Daha büyük disk ve balata kullanmak disk balata ömrünü uzatır. Daha zor ısınır ve daha dayanıklıdır.

Lastiği daha geniş kullanırsan daha geç kabak olur. Mesela 50 cm genişliğinde 50.000 km de kabak olacak lastik 65 cm genişlik ile değişirse 65.000 kmde kabak olur. Fren mesafesi değişmez. Formula 1 de bizimki genişliğinde lastik kullansalardı. 10 turda 1 lastik değiştirirlerdi. Onun için geniş lastik kullanıyorlar.

Yani daha kısa fren için yumuşak lastik kullanacaksın yada spoiler. Başka hiç bir şey daha kısa fren mesafesi sağlamaz.

Ben demiyorum fizik kanunları söylüyor.

7. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben golf için ATE Performance seramik disk+balata set alacaktım ama malum kurdan dolayı ön , arka set 5000,5500 tl arası tutuyordu.. instagramda sfd diye bir sayfa var bursalı bir arkadaş ondan delikli disk ve spor balata aldım. ate'nin yarı fiyatına (gönül isterdi ki ate alayım) daha taktırmak nasip olmadı.

Unicorn bunu beğendi.
  8. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hocam bi yanlışlık var gibi sürtünme yüzeyi arttırılırsa mukavemet göstermez mi fizik öyle diyor sanki :) Hocam durum aşınma ile alakalı değil kütlenin yola temasıyla alakalı
    Geniş taban yol tutuşu ince yanak + fren mesafesi ama balata ve diske yükleniyor ısınma artışı oluyor

Accent milenyum kasa aldığımda 13" jant ve 175 mi ne taban lastik vardı fren mesafesi korkunç durduramıyordum ve yoltuşu iyi değildi. 15" jant 45-50 yanak 205 mi 195 mi taban lastik aldım fren mesafesi yol tutuşuna etkisi mükemmel oldu.

Son düzenleme: 22 Ocak 2022
    ozgutozkan bunu beğendi.
  9. Samet92

Samet92 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Samet
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yazdığınız yazı baştan aşağı yanlış.Bir de fizik falan demişsin.

Fren mesafesini direkt olarak etkileyecek şeylerden biri disk çapı.Daha sonra o diske uygulanan kuvvet.Hani var ya 6 pistonlu , 8 pistonlu fren sistemleri.Neden süperspor arabalarda neredeyse 16-17 janta denk gelecek büyüklüklerde disk balta var.Bi de spoiler demişsin.Adam accent blueya Subarı İmpreza , Porsche 911 deki gibi bir spoiler mi takacak?Ayrıca onlar fren mesafesine değil yol tutuşa etki ediyor.Aracın arkasına yere basma mantığıyla yani.Senin dediğin fizik var ya o :)

Lastik ebatı da aracın durumuna göre geniş ve ya dar tabanlı olması fren mesafesine etki eder.Direkt olarak etkilemez. :)))))))))))

Asel Kaan Efe ve Unicorn bunu beğendi.
  10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    1 tonluk era için kaç pistonlu merkez öneriyorsunuz :)

11. Samet92

Samet92 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Samet
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Kia
    1 tonluk ama durmuyor fren sistemi yetersiz olunca.Era için yazmadım.Yukardaki beyefedi gereksiz gördüğü için kendimce açıkladım :)

12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Öğrenmeden önce bende aynı mantıktaydım. Hata yok.
    Ama asıl olay şu yüzey alanı artınca birim alan başına düşen basınç azalıyor. Yani sonuçta değişen bir şey olmuyor. Yani benim dediğime geliyor.

Yeni lastik değişince tabiki sıfır lastik daha iyi tutar. Ondan kafa karıştırıyor ve geniş lastik daha iyi tutar algısı gelişiyor.

Asel Kaan Efe ve Unicorn bunu beğendi.
  13. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yüzey alanı büyüklüğü sürtünme kuvvetine etki etmez.
    https://www.bilgicik.com/yazi/surtunme-kuvveti/
    Bugatti fren testi... 400 km ile giden o araç fren sıktığı an bizim 100 km ile fren sıkan araca göre hem en az 16 kat yüke hemde en az 16 kat ısıya maruz kalır. (araçların ağırlığını hesaba katmadım. Bugatti 2 kat ağırsa 32 kat yük olur) Bizim balata, disk ve hidrolik o ısı yük için tasarlanmamış. Spor araçların fren sistemi mecburen daha iyi olmalı.

Adam accent blueya Subarı İmpreza , Porsche 911 deki gibi bir spoiler mi takacak?Ayrıca onlar fren mesafesine değil yol tutuşa etki ediyor.
    Yol tutuşu sağlayan da zaten sürtünme kuvveti aynı kuvvet frenaj içinde geçerlidir. Tabii ki hız azalınca spoiler de daha etkisiz hale gelir.

Kişisel düşüncem yumuşak yol tutuşu güzel bir lastik ile mevcut lastikleri değiştirmek fren mesafesini azaltan en büyük etmendir.

14. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kafa karışacak hiç bir durum yok
    Hocam lastiği değişince yeni lastik taktım diye tutanacak zannetmeniz beni üzdü, herhalde 13" lerde yeniydi yani bu kadar basitleştirmiyelim birbirimizi değilmi

Tanımadığınız için bu yorumda bulundunuz o yıllarda ben ki saç jant lastik ile yeni jant lastiğin ağırlığını tartıda ölçüp alan biriydim.
    Hocam şurda bi hata yapıyorsunuz kauçuk malzeme den bahsediyorsunuz ve tutunma alanı artıyor böyle düşünmeniz lazım.

Süper hızlı hızlanan araçlara bakın arka lastikleri devasa ivmelenmeyi patiye sarmaması için tutunma fazla olmalı
    Hatta tutunma alanı artınca ufakta olsa yakıtta artıyor şimdi siz bunu da jant ağırlığına bağlarsınız diye yukarda cevabı verdim
    Sizin düşüncenizi değiştiremem ama yanlış yönlendirmeye karşıyım araştırıp öyle yorumlamak daha mantıklı olur.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bende de aynı araç var. 120.000 km dir bende zamanında buna iyi diye bosch papuç aldım 1 sene sonra ötmeye başladı. Bu fren papucunu iki maddenin karışımı olarak yapıyorlar. Biri seramik gibi bir şey diğeri metal. Bosch papuç çıkınca baktım ki içimdeki metal parçaların boyutları orantılı değil 1 parça aşırı büyüktü büyük ihtimalle de sesi o yapıyordu. Orijinal papucu takan tamirci en az 4 5 kez bu orijinal deyip durmuştu. 4 sene geçmiştir hala ses yok.

16. eyartasi

eyartasi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    ekrem yartaşı
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Değerli yorumlar için teşekkürler, yani yani cüssesine göre atik bir 1.6 crdi blue ya üzerindeki sistem
    ilk kavrama tamam ama 2. veya 3. kez frene basınca bence tutmuyor, yetersiz kalıyor. Pedala boşa
    asılıyormuşsun gibi hissetiriyor. Hatta arka disk çapı önden daha büyük az da olsa.. Yani derdim lastiğin
    tutunması değil, ben disk-balata-kaliper sisteminin bu araca yetersiz kaldığını düşünüyorum.

17. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hocam kusura bakma benim aklıma gelen ilk ihtimali söyledim. Genelde düşülen yanlışı yani. Patinaj çeke çeke çıktığım yokuşta lastik değiştikten sonra ki lastik de öyle ahım şahım birşey değil falken sonuçta neyse inerken frene basınca abs bile devreye girmiyordu.

Drag yarışçılarının neden büyük lastik kullandığını araştırdım olay şuymuş. Basıncı az olsun diye büyük lastik kullanıyorlarmış. Bu sayede ilk gaza bastıklarında resimdeki gibi lastik bükülüp daha sonra bu biriken enerjiyi 4g gibi bir hızlanmaya çevirebiliyorlarmış.

18. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Benimki 1.4 lpg era ben fazla yüklenmiyorum. Eğer dediğimiz gibi 2. 3. kez frene basınca tutmuyorsa ısınmıştır vesaire nedenden dolayı frenaj düşmüştür. Büyük disk balata lazım. İçinizin rahat olması daha önemli.

19. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Arkadaşlar yorumları okudum baştan sona , konu ile ilgili bir kaç şey diyeceğim , mesela karda tutunmaya gelince ince lastik iyidir , geniş lastik geniş yüzeye bastığı halde tutunamaz diyorlar ( ileri sürüş uzmanları ) yani iz büyüdükçe basınç azalır yüzeye gelen diyor , diğer yandan Bluelarda frenajda arkanın savrulması şikayetleri genelde var , olayı lastik genişliği , disk ve kaliper seviyesine çekmemek lazım.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

20. eyartasi

eyartasi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    ekrem yartaşı
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Lastiğin tutunması mevzusu ya araç kayar yada hemen abs açar, ben bunlardan bahsetmiyorum, bu arada araç sıvıları konusunada
    aşırı hassasım motor, şanzıman, fren hidrolik yağları ve kırmızı antifriz tazeliği vs. Frene 2 veya 3. kez oturdumu basıyon basıyon
    ama boşa basıyon gibi :) @Kadirşinas arkadaşın dediği gibi en ucuz yollu iyileştirme kaliteli bir disk balata ikilisi yenilemek olacak.

Bu Sayfayı Paylaş