LPG KABLO

Accent arka hoparlörlerin değiştirilmesi

'Nasıl Yapılır' forumunda mursel_balci tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Konu Linki: https://www.hyundaiclubtr.com/31861-2002-accent-arka-hoparlor-degisim.html#post580408
    Konu Sahibi: accentlx

Arkadaşlar cevaplarınız için çok sağ olun. Bugün 1 saatlik bir sürede yeni gelen hoparlörlerimin montajını yaptım. Öncelikle pandizotu sökmek çok kolay oldu. Bagajın içinden yukarı baktığımda 2 adet sarı saplamayı pense yardımıyla yukarı doğru ittim. Ardından arka koltukları düzledim.Ortada ki uzun plastiği ve yanlardaki iki küçük plastiği yerinden tornavida yardımıyla çıkardım. Burada dikkat edilecek kısım bu plastiklerin tırnaklarının kırılmaması bunun için sökerken yavaş davrandım.Bunların ardından pandizotu yukarı doğru kaldırdım alttan orta stop lambasınını fişini çektim. Bu işlemi bagaj içinden de yapabilirsiniz. Ardından toprak deryasını gördüm :D
    Ayrıca eski orjinal hoparlörlerin ikisininde patlak olduğunu gördüm

Yukarıdaki fotoğrafta pandizotu çıkardığımdaki hali ve toz pislik deryası :D Ayrıca fotoğraftaki sarı saplama orada olmaması gerekiyor pandizotun altına yerleşmesi gerekiyor.Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız oradan çıkarıp pandizotun altına yerleştirin.Bende çıkarırken sarı saplama şasenin üzerinde kaldı bunu çıkararak yerine taktım.

Pandizotun orjinalliğini bozmamak için hoparlörlerin kapaklarını takamadım.Ancak hiç önemli değil. Önemli olan bize verdiği ses şimdilik :RpS_rolleyes:

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi orijinal hoparlörler 11 yılda bu hale gelmiş.Bende aracı ikinci el aldım ancak hoparlörler muhtemelen orijinaldir. Altında Kore malı olduğu yazıyor. Bu hoparlörün dört köşesindeki vidaları çıkarmak için lokma takımı kullandım.Tornavidayla çıkarmanız neredeyse imkansız.Çünkü en dipteki vidalar cam kenarına geldiğinden onları çıkarmak için arka cama bile zarar verme ihtimaliniz var.Bu nedenle cırcırlı lokmanız varsa çok kolay sökebiliyorsunuz.

Cırcırlı lokmanız olmadan bu işe kalmımayın derim aksi halde kan ter içinde kalabilirsiniz. Çünkü ilk başta o şekilde denedim. Lokma sonradan aklıma geldi :D

Hoparlörlerimiz evde hazır ve montajını beklerken :eek:

Bu markayı internette çok araştırma yaptıktan sonra aldım. Fazla beklentiye girmedim.

Ardından hoparlörlerin kendi kutusundan çıkan bağlantı kablosuyla aracın hoparlör çıkışının artı ve eksi uçlarına dikkat ederek bağlantılarını sağladım sonra her iki ucu da kablo bandıyla yalıtarak sabitledim.Bunun ardından pandizotu yerine yerleştirdim. Bu kısım biraz zor olabilir ancak biraz yumruk darbesiyle yerine oturuyor. Burada da dikkat etmeniz gereken pandizotun sağ ve sol uçlarındaki tırnaklar olmalıdır. Bunları yerleştirdikten sonra ilk başta çıkardığımız sarı saplamaları yukardan tek yumruk darbesiyle yerine oturtuyoruz.

Ardından koltuk arkasındaki 3 plastik parçayı yerleştirmek için pandizotu iyice yerine yerleştiriyoruz.Ardından plastikleri de yerine monte ederek koltukları kaldırıyoruz. İşlem bu kadar arkadaşlar. En son olarak tüm kapıları kapattım ve güzel bir müzik açtım:RpS_thumbup: Sonuç olarak gerçekten çok iyi bir sesi var bası ve tizi bana göre yeterli.Ayrıca son seste patlama da yapmıyor. Rahatsız etmiyor

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş