LPG KABLO

99 Sonata P-n Konumunda Yüksek Ses, Isınma Sonrası Kırmızı Işıkta Elektrik Kesilmesi Gibi Davranış..

'Sonata Forum - Club' forumunda kursat.smih tarafından 17 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. kursat.smih

kursat.smih Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    KÜRŞAT SEMİH
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Merhaba, 99 model otomatik vites sonatam var. Yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum. V kayışım kopmuştu. Sonrasında krank sensör kablosunu kesmiş. Sağolsunlar ustalar bulana kadar motorun yarısına kadar indiler. Motorda, üst kapakta bir sorun bulamadılar. Motoru kapattıktan sonra krank sensör kablosunun kesilmiş olduğunu gördüler. Bu arada sübap ayarı yapıldı, ateşleme sistemi değiştirildi vs. 2 usta yaklaşık 6-7 bin lira masraf çıkardılar. Bu zamana kadar aracımda hiç sorunum yoktu. 3. usta devir sensörü dedi yaptırdık vs...

Araçtan vazgeçemiyorum. Araç çok harika zevkli sürüşü var. 1500 km bir günde yol kat etsem bile uzun yolda yormuyor. 2010 model (Marka yazmıyorum) aracım vardı öncesinde, lüks araç idi fakat bu aracın rahatlığını diğer 7-8 aracımda da bulamadım.

Sorunum şu anda
    P yada N konumunda iken yüksek motor sesi geliyor
    rahatsız oluyorum.

Uzun yola gittiğimde ve motor ısındıktan sonra kırmızı ışıkta beklerken
    (tırt diyor) sanki elektrik anlık kesilip tekrar geliyor gibi davranış sergiliyor (Hararet yok, stop etme yok, motor soğukken yapmıyor.),

bazan da kırmızı ışıkta frene hafiften basarak durma aşamasına gelirken vitesi düşüremiyor gibi(1. vitese geçmede kararsızlık) davranış sergiliyor ve frene basnak zorunda kalıyorum(Sürekli olmuyor ama rahatsız ediyor.).

Normal seyir halinde Vites geçişlerinde sorunum yok. D-R konumunda iken, P-N de duyulan ses yok. Gazladıktan sonra normal işleyiş sürüyor. Bu hem benzinde hem LPG de oluyor.

Bu durum neden kaynaklanır bilgisi olan bir arkadaşımız varsa en azından daha fazla canımı yakmazlar belki. (Acaba avans ayarını mı yapamadılar veya gaz kelebek ayarındamı sorun var. bunlar düşüncem. !Ustalar benim gibi arabayı sadece kullanan birini bile yorum yapar hale getirdiler.).

Yardımcı olabilecek biri varsa memnın olurum.

veya Malatya, Diyarbakır civarında iyi bir usta varsa önereceğiniz...

Son düzenleme: 17 Ağustos 2020
  2. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun, aklıma gelen öncelikle şanzıman yağını en Son ne zaman değiştirdiniz? Veya doğru yağ ile değişim yaptınız mı? Elektrik kesintisi gibi oluyor sanırım, buji ve bobin ve kablolarına baktırmak lazım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 17 Ağustos 2020
    suleymanozer bunu beğendi.
  3. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bunlara katılıyorum, büyük ihtimal, şanzıman da sorun olsa cihaz da çıkar, yetkili servise gidip cihaz a bağlatın, hata kodu var ise daha rahat çözüm bulabilirsiniz.

Burak&Buse bunu beğendi.
  4. kursat.smih

kursat.smih Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    KÜRŞAT SEMİH
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Merhabalar, Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Uzun yolda sınma sonrası oluşan durum ile ilgili Burak&Buse kullanıcısına yanıt:
    dexron 3 şanzıman yağı olarak yaklaşık 3 yıl önce değiştirdim.
    NGK marka idi sanırsam bobin ve kablolarını,
    Bosh marka buji geçen yıl ustalar arıza (kablo kopmasını bulamadan önce ) oluştuğunda bundan kaynaklanıyor diye değiştirttiler.
    çalışmayınca üst kapağı söktüler ve sübap ayarını yenilediler.

Geçen hafta liqui moly şanzıman yağ katkısı koydum.

Eğer yağdan olma durumu söz konusu ise nasıl bir yağ almalıyım?​

Eğer yağ markası ile ilgili öneri olursa yağı değiştireceğim, olmazsa Süleyman Bey' in önerisi doğrultusunda servise gideceğim. (Artık !!usta görmek istemiyorum ama mecbur kalıyoruz.)

Diğer bir mesele için "P yada N konumunda iken yüksek motor sesi geliyor" ile ilgili sorun neden kaynaklanabilir.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, ses rulmanlardan yada kasnaklardan geliyor olabilir. geçici olarak kayışı çıkartıp deneyin.

6. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Hocam merhabalar P ve N konumunda ses dediğiniz sanırım devirde artış oluyor doğrumudur? Valf gövdesinde kirlilik devirde artış meydana getirir.

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Otomatik şanzımana yağ katkısı kullanmayın.
    Şanzıman yağınız yanlış olmuş. Castrol atf multivehicle ile değiştirebilirsiniz. Şanzıman filtresi varsa eğer onu da değiştirin.
    Serdar bey'in dediği gibi kasnak ve rulmanları da kontrol ettirin.

eko26 ve suleymanozer bunu beğendi.
  8. kursat.smih

kursat.smih Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    KÜRŞAT SEMİH
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Merhabalar,
    MSC Site Yöneticisi Serdar Bey' in söylemi için cevap : Tüm kayışları ve (NOT)gergi bilyesini yaklaşık 5-6 ay önce değiştirmiştim. Kasnak ve rulmanları tekrar kontrol ettireyim.

Moderatör Ali İzzet Bey' in söylemi için cevap : Yağı tekrar değiştireceğim ve önerdiği yağı kullanacağım. Kasnak ve rulmanları kontrol ettireceğim.

Ekrem Bey' in söylemi için: Valf gövdesi kirli olabilir baktıracağım. Fakat araçta normal yada yüksek hızlı seyirde devir artışı yok sadece vites P-N yani park halinde çalışırken yada Boşta bekleme konununa getirdiğimde devir yükeslmesi söz konusu.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sonuçları buradan diğer kullanıcılara yol göstermesi için paylaşacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

NOT (KULLANICILAR İÇİN ÖNEMLİ OLABİLİR): v kayışı değişirken gergi bilyesinde 1-1,5 cm lik çatlak varmış. Değişen usta bir şey olmaz değişmeye gerek yok demiş. Sanırsam 50 TL civarı bir parça imiş. (Değişim esnasında ben götürmemiştim.) Tabii ne anlama geldiğini o zaman bilmediğim için bana söylendiğinde tamam dedim. Fakat o çatlak kısım kırılmış ve 5 li telden oluşan kayışın bir telini kesiyor ve kesik tel rulman dönerken krank sensör kablosunu zamanla kesiyor. böylece sorunlarımız başlıyor. Yani bir ustanın yanlış yönlendirmesi.

Burada site yöneticileri için forum genel bilgilendirmelerinde kullanılabilecek ve önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istiyorum. Krank kablosu kesildiğinde araç çalışıyordu ve 5-15 saniye içinde stop ediyor. Bu 5-15 saniyelik arada arabayı hareket ettirebiliyordum. Hatta sanayiye bu şekilde gittim ( Belki yanlış bir davranıştı ). Tabii giderken hızımı 20-30 km üzerine çıkardığımda araç stop ediyordu. Bu tip bir durumda olayla karşılaşan kullanıcılar için krank veya kablosunda sorun olduğu anlamı çıkardım. Birilerinin başına gelebilir. En azından canı yanmasın düşüncesindeyim.

tekosis, suleymanozer ve ai_torcuk bunu beğendi.
  9. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    P ve Nde gurultulu calisma alternatör bozuksa da yapar, kayış kivilcim atiyo olabilir vs vs
    Elektriksel sorunlar, sanzimani da etkiler.

Bu Sayfayı Paylaş