LPG KABLO

3bindeki I20 1.0 T-gdi Motor Işığı Yaktı

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda yenihyundai20 tarafından 11 Ekim 2022 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. yenihyundai20

yenihyundai20 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yeni
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Selamlar, 2021 model 3binde i20 1.0 t-gdi var. Bir anda silkeleme ve güçten düşme oldu sonrasında motor ışığını yaktı. Servise götürdüğümde Bobin'lerin değişeceğini ancak parçanın tedarik sürecinin uzun olduğunu belirttiler =/ şimdilik 3 gündür bekliyorum. Geliştirilmiş olanını (fabrikanın yeni sürüm çıkardığını) takacaklarmış bakalım neler olacak.

Bu konu ile alakalı olarak aklıma gelen bazı sorular var. Müsait olanlardan ve bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.

1. Sıfır araçta (10. ayında) bobin değişmesine ne sebep olmuş olabilir doğal bir şey midir şans mıdır?
    2. Garanti kapsamında yapılan bu değişim arabanın değerini düşürür mü?
    3. Sizce hukuki olarak başvurmam gereken bir şey var mıdır sorun tekrarlanır mı?

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bobin değişimini orijinaliyle değiştirmek neden değerini düşürsün ? Parçaların ömrü konusunda kimse garanti veremez , sabırla temin edilmesini bekleyin ve orijinali serviste takılsın sorun biter inşaallah. Zincirleme başka arızalarla karşılaşan sıfır araba sahipleri de var , olayın garanti süresinde olması sizin şansınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  3. yenihyundai20

yenihyundai20 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yeni
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    Güzel cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi zincirleme bir şey çıkmaması için dua ediyoruz ancak sıfır alınan arabanın 3binde servis gitmek zorunda kalması biraz bizi korkuttu

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2-Hayır düşürmez.
    3- Servis evraklarınızı saklayın, tekrarlar ve kronik hale gelirse işinze yarayabilir.

6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da Tüketicinin seçimlik hakları;

MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

MAERKEK ve yenihyundai20 bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    o kadar yeni bir arabanın bobin değişimi normal değil, ama kullanıcıya bağlı olarak bozulacak bir parça da değil. yani garantiden işlem yapılmalı. normalde 150-200 binkm götürür bir orjinal bobin.

siz olayı sıkı takip edin. aracı geciktirmesinler.

aracın değerini düşürmez.elektronik ve sök-tak bir parça. kendi civatası haricinde hiçbir şey sökülmüyor.

6. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Öncelikle geçmiş olsun, umarım bununla geçer gider, tekrarı olmaz.
    Benim aracımda tamamen hatalı parça nedeniyle motor komple açıldı söküldü, ondan önce debriyaj sistemi arızaları, değişimler.. tüm bunlar ilk 15000km başıma geldi.
    Sizinki gibi olsa inanın hiç dert etmezdim, etmeyin siz de, çevre parçaları çok onemsenecek şeyler degil ancak benim durum biraz daha ileri seviye.
    Sonuçta olmaması gereken bir durum ancak garanti kapsamında değişmesi rahatlatan kısım. Şu an hukuki süreci başlattım ve inanın oradan boş donmeyecegime emin olduğum için girdim, tekrari olabilecek veya zincirleme etki yaratacak bir parçadaki arıza gibi görünmüyor sizinki ancak siz tüm evraklarınızı çok iyi saklayın, takip edin, her ses, her anormal gelen şey için servise gidin ve kayıt actirin, evrak alın, emin olun pişman olmazsınız.

7. yenihyundai20

yenihyundai20 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yeni
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    Yorum için teşekkürler bir nebze olsun içimi rahatlattınız.

Arabalar , parçaları ve genel olarak işleyişten çok fazla haberim olmadığı için bilen arkadaşlardan fikir almak adına yazmıştım. Önerileriniz ve cevabınız için teşekkürler. Umarım siz de istediğiniz sonucu elde edersiniz. Ben de dediğiniz gibi evraklarımı saklamaya dikkat edeceğim.

8. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Dert etmeyin, basit bir bobin, Allah beterinden korusun, maalesef artık üreticiler malzeme kalitesini düşürdü. Bunun sonuçları. Parça gelsin sorun gider, iyi günlerde kullanın.

9. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Garantide çıkması çok iyi olmuş . Era'nın 5 yıl garantisi içerisinde elektrikli direksiyon arızası meydana gelmişti onu garantiden değiştirdiler.

Geçenlerde otomatik far motorunun kendiliğinden çalıştığını fark ettim. Sıfır üretim yok . Far komple set çok pahalı .

Servisten birçok Era'nın far motorunun garantiden değiştiğini öğrendim. Bizim Era 15. Yılında bu arızayı verdi yapacak bir şey yok . Parçanın farla beraber komple satılıyor olması hasebiyle almadım.

yenihyundai20 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş