10 Kasım LPG KABLO

2020 I20 1.4 Jump Manuel

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda DoktorÇeyreği tarafından 11 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar, bir başka başlıkta yeni aracımızla ilgili birkaç bilgi paylaşmıştım ancak bu başlıkla yeni almayı planlayan arkadaşlar için derli toplu bilgi oluşması açısından paylaşım yapmak istedim.

Aracımı 5 Temmuz’da İstanbul Kağıthane Hyundai Elmas’dan aldık.
    Şu an tam 600km’de.
    250 km kadarı bandırmaya bir yolculuk, kalanı tamamen İstanbul trafiği kullanımı oldu.
    Araç öncelikle boyut olarak kesinlikle B sınıfı gibi değil, gerek bagaj (352lt) gerek iç hacim, oldukça ferah.

En merak edilen konu yakıt tüketimi;
    Şehir dışına çıkıncaya kadar yol bilgisayarının uyarılarına tam olarak uygun şekilde kullanarak, tam olarak İstanbul trafiğine girerek (Eyüpsultan-Fatih-Kağıthane-Köprü-Sabiha Gökçen H.L) 7.4lt/100km tüketim değeri elde ettim. (Fabrika verisi 7.2lt)
    Tüketim çok diyen arkadaşlarım oldu ancak eski nesil 4ileri otomatiğin neredeyse yarısı tüketim gelince inanın çok sevindim.
    İstanbul-Bandırma arası 90-120 km/h hız aralığında kullanımımla durduğum anda 4.4lt/100km tüketim oldu. (3 kişi ve bagaj ve tek koltuk full dolu, yol boyu klima aktif halde)
    Vites oranları cidden harika ayarlanmış;
    6.vites 2500devirde 100-105, 2900 devir civarı 120km hız yapıyor.
    Bu devir ve hızlarda motor sesi yok denecek kadar az, rüzgar sesini esinti sert olmasına rağmen neredeyse hiç almadım. Yol ve lastik sesi az miktarda 100km hız civarında aldım.
    Koltuklar ve süspansiyon ayarı çok güzeldi, sınıfında oldukça konforlu diyebilirim.

Arkadaşlar aklıma gelenleri paylaşmaya çalıştım, sizlerin merak ettiği konu/soru olursa da yanıtlamak isterim.
    Herkese sağlıklı kazasız sürüşler dilerim.

mechanical, KilecNasah ve gokhan06 bunu beğendi.
  2. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracınız hayırlı olsun. Yol tutuşu ve frenlemesi, motor performansı, vites geçişleri konusunda da deneyimlerinizi paylaşırsanız almak isteyen kişiler açısından faydalı olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

DoktorÇeyreği bunu beğendi.
  3. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yol tutuşu konusunda henüz yeni olduğu için sınırını görme imkanım olmadı ancak ilk fark ettiğim konu bir önceki kasa i20 ile sınırda girdiğim viraja bu araç ile daha yüksek hızda girip çıktığımda farkettim.
    Frenleme bir önceki i20’ye nazaran belirgin oranda iyileşmiş, pedal siz ne kadar basarsanız aynen iletiyor ve öne yığılma olmuyor, kesinlikle daha dengeli.
    Vites geçişleri için ilk iki gün zorlandım yalan yok, o da tamamen debriyaja alışma süreciydi, onun dışı yolları çok net ve kısa olmuş, oranları da optimum düzenlenmiş.
    Motor performansına gelince şehir içi zaten her türlü yeterli, uzun yolda ise sollamalarda eğer ki yokuşta zorlanacak bir durum yoksa asla üzmez, yokuşta bir vites düşülmesi atmosferik bir motor için doğal durum. Ancak güç alt devirlere de yayılmış, bu sayede güç istendiğinde illa çok yüksek devir çevirme zorunluluğunu bir nebze azaltmış.

Hasan Tarık bunu beğendi.
  4. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar i20 ile uzun yol, şehir içi, yokuş iniş ve otoyol deneyimleri ile Bandırma-Antalya yolunu da tamamladık. Şu an yaklaşık 1900km oldu.
    Yol notları şu şekilde oldu;
    Konfor konusunda cidden çok memnun kaldık.
    Yokuşlarda 2 kişi ve full bagaj, arka koltuklarda biraz eşya ve yol boyu klima ile zerre kadar çekiş sorunu yaşamadık. Öyle 3000 deviri de geçmeden tüm yokuşları sıkıntısız geçtik, sollamalarda da çok sorun olmadı.
    Rüzgar sesi sadece yanal rüzgarlarda çok çok az geldi (90-110km hız ile) onun harici rüzgar ve motor sesi yoktu diyebilirim rahatlıkla, sadece bazı asfaltlarda lastik sesi hafif düzeyde oldu.
    Frenlemeler balata ve diskler yerleştikçe çok daha netleşti.
    Yakıt tüketimini sona bıraktım;
    i20 1.4 çok yakar, şehir içi 10-11, ş.dışı 6-7litre civarı olur tahminlerine resimli olarak yanıt olsun istedim
    Yol boyu hız limitlerine uymaya çalıştım çünkü heryerde radar ve eds doluydu.
    Min 70, max 130km hızlarla gittim, Bursa-Bozüyük arasında trafik oldukça yoğundu, özellikle İnegöl civarında bir ara durduk.
    Yolun çok büyük bölümünde C.C. sürekli açıktı.
    Yakıt tüketimimiz Antalya’ya indiğimiz an 4.0lt/100km oldu.
    Tam düz yolda 105km hızda 3.5-4.1 aralığında, 120km hızda 4.2-4.5aralığında anlık tüketim değeri gördüm.
    %9’luk yokuşta 90-100km hız ile en yüksek 8.7-10.1 aralığını gördüm.
    120km hızda devir 3000, 130km’de 3150-3200 devir civarı.
    Arkadaşlar araçla ilgili özellikle yakıt tüketimi konusunda soru işareti olan kullanıcı adayları için faydalı olmasını umuyorum.
    Bu arada sıcaklık bölümü gerçektir, o an gerçek sıcaklık tam tamına 46 dereceydi, araç çok kısa güneşte kaldı, gölgeye çektiğim an foto aldım.

Halil, KilecNasah ve Hasan Tarık bunu beğendi.
  5. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar i20 3600km oldu bile. Uzun yol (İstanbul-Bandırma-Antalya ve Antalya-İstanbul) deneyimlerim şu şekilde oldu:
    Konfor düzeyi tahminimin de üzerinde oldu, uzun yolda hiç yormadı.
    Yol tutuşu konusunda izlediğim testlerdeki gibi gerçekten çok üst düzey bir araç çıkarmış Hyundai, sınıfında en iyilerden diyebilirim.
    Yakıt tüketimi; mümkün olduğunca yasal hız sınırlarında kullanarak (otoyolda max 130km/h) 4.3lt ile tamamladım.
    Şehir içi Antalya’da (ki eskisi gibi değil, cidden trafik var artık) max 7lt oldu.
    Yokuşlarda acaba nasıl? Çeker mi? Diye soranlara çok net söyleyebilirim ki “evet çekiyor”
    Bir turbo beslemeli araç gibi uçurmuyor tabiki ancak hacim, güç ve besleme durumlarına göre oldukça yeterli.
    Yokuşa girmeden en az 2500devri yakalarsanız vites çok da farketmeden sizi çok rahat çıkarıyor (iki kişi + full arka taraf ‘memleketten kışlıklar ve dolu valizler ile’)
    Frenler uzun yokuş inişlerinde en ufak bir performans kaybı yaşamadı, ani durum çok şükür yaşamadım ama oldukça dengeli bir tavrı var.
    Ses yalıtımı; 110-120den sonra sadece B sütunlarından hafif rüzgar sesi almaya başlıyor, bir de “lastikten olduğunu tahmin ediyorum” yol sesi (fiyat-sınıf durumuna göre kabul edilebilir)
    Eksi yönleri; evet, forumda da okudum, bende de aynı şeyler başladı. Kapı iç malzeme birleşim yerlerinden çok hafif tıkırtılar geliyor, hafta içi servise uğrayıp çözüm arayacağım. Ses kaynaklarını net bir şekilde belirledim, çözülmeyecek bir durum değil ancak insan yine de takılıyor.
    Şu an İstanbul içi “normal” trafikte tüketim ortalamam 7.2 oldu.
    Yine sorunuz veya merak ettiğiniz bir konu olursa yanıtlamaya açıklamaya çalışırım.
    Herkese sağlıklı kazasız sorunsuz sürüşler dilerim.

Halil bunu beğendi.
  6. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar, 2021 temmuzunda başlayan yolculuğumuzun bu güne kadarki tüketim verisi toplamı bu şekilde oldu. Verileri her yakıt alışımda bir mobil uygulamada topluyorum. Sadece 9.2 olan bir max değer var, veriyi yanlış girmemden kaynaklı, onun değeri de 8.7 olması gerek, onun harici veriler hiç eksiksiz kaydettiğim alımlarımdan oluşmakta.
    İ20 1.4 manuel aracın %90 İstanbul kullanımlı yakıt tüketim verileri hakkında akıllardaki soru işaretlerini umarım giderir. Herkese sağlıklı günler, kazasız sorunsuz sürüşler dilerim.

KilecNasah bunu beğendi.
  7. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Şu verilere ve fiyatlara bakıldığında lpg hiç de mantıklı bir seçenek gibi durmuyor... En azından bu araç için.

8. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bunu hangi uygulama ile takip ettiniz acaba?

9. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Uygulamanın adı Drivvo
    Çok kullanışlı, kolay bir uygulama, tavsiye ederim.

shadow50 bunu beğendi.
  10. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kesinlikle.
    Evim Eyüp’te, evden çıkışta bir yokuş var, iş çıkışı yenikapıdan Aksaray’a mesai çıkışı trafiği ve ardından vatan caddesi..
    Edirnekapıya geldiğimde ortalamam 8,5-8,9 arası değişiyor, hem yokuş hem trafiği düşününce tüketim LPG’ye hiç ihtiyaç bırakmıyor.

Asel Kaan Efe ve KilecNasah bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş