LPG KABLO

2013 Elantra Ateşleme Hatası

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda onurkaymaz tarafından 16 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. onurkaymaz

onurkaymaz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    onur kaymaz
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Öncelikle merhaba. 90.000 km'de 2013 elanta benzin/lpg aracımda bir ay öncesinde bir hata aldım. Obd cihazı bağlayıp kontrol ettiğimde p0300, p0301, p0326 hataları aldım. Bakım zamanı yaklaştığı için yağı değişirken ustaya sorduğumda bu motorların genelde lpg yüzünden sübap erimesi yaptığını büyük ihtimale silindir 1 ateşleme hatası verdiği için durumun bu olduğunu yinede bobinlerin yerini değiştirerek test etmemi söyledi. Bobinlerin yerini değiştirdiğimde yaklaşık bir hafta sonra p0300 , c1555, p0301 hatası aldım. Subaplar galiba gitti yapacak bir şey yok derken bu hatanın lpg enjektörleri gibi etmenlerden kaynaklanabildiğini de öğrendim. Aracın gidişinde çekişinde bir problem yok. Tekleme, sarsıntılı çalışma herhangi bir ses hissetmedim. Daha önce başına gelen var mı? Üst kapak açtırıp subapları mı değiştireceğiz yani henüz 90.000 km'deki bir araca acıyorum doğrusu.

2. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Çok eski bir konu ama aynı sorunu bu hafta itibariyle ben de yaşamış bulunuyorum. Aracım 2013 model, manuel vites ve 100 bin km'de.

Bir haftadır tekleme problemi vardı, motor arıza ışığı da ilk marştan sonra yanıp sönüyordu. OBD'den arıza koduna baktık, P0300 çoklu silindir tekleme hatası veriyor. Dün bujileri ve bobinleri değiştirdik. Değişim sonrası da devirde dalgalanma başladı. Şu an ustanın söylediği sübapların değişeceği ve maksimum 5 bin lira masraf açacağı yönünde.

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bence direk açıp sübap değiştirmek yerine, gidip iyi bir ustaya kompresyon testi yaptırın, tek tek silindirleri ölçsün, düşük veren olursa ondan sonra motor açtırın...

master006 bunu beğendi.
  4. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Arıza tespiti yapan usta da önce bujilere ve bobinlere bakılması lazım onlarla düzelmezse motor soğukken kompresyon testi yapılması lazım dedi, bu hafta biraz araştırıp karar vereceğim.

5. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam aracınız benzinde de rölanti dalgalanması varmı? Sadece LPG d emi var?

master006 bunu beğendi.
  6. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    İkisinde de var. Ben şu an benzinde kullanıyorum rölantide de, giderken de dalgalanma hissediliyor. Rölantide çalışırken aracın sesi go kart arabası gibi veya triportör gibi, bir de motorun sarsıntısı bende sorun var diye direkt belli ediyor.

7. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    İşinizin dönüm noktası kompresyonn testi

master006 bunu beğendi.