LPG KABLO

2012 I20 1.4crdi Yağ Çoğaltma Sorunu

'i20 Forum - Club (PB/PBT) (2008–2014)' forumunda Skaw tarafından 7 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. Skaw

Skaw Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mevlüt Ertanç
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Merhabalar, aracı alalı 11 ay oluyor. İlk aldığım zaman bakımını yaptırdım ve aradan 5-6 ay geçtiğinde yağ çubuğunda f kısmının bayağı bir üstünde olduğunu gördüm. Ustaya götürdüğümde yağı boşalttılar ve 3.5 4 litre fazla çıktı araçtan( bu arada dpf arızası vermişti daha öncesinde ve rejenerasyon yaptırdım ve arıza lambası sönmüştü) ardından yağı ve filtreyi değiştirdim. Aradan 1.5 ay geçti ve bugün tekrar kontrol ettiğimde 3.5 litreye yakın yine fazla yağ çıktı. Sorunun enjektörlerde olabileceğini söylediler. Daha önce böyle bir sorun yaşayan ve çözen birileri var mı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, sorun dpf rejenarasyonunda. söktürüp mekanik temizlik yaptırmanızı öneririm.

3. Skaw

Skaw Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mevlüt Ertanç
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Herhangi bir uyarı yok yine de orada mıdır sorun? Bana mazot pompa keçesi vs bir sürü farklı şey söylendi ustalar tarafından. Bir de mekanik temizlik dediğiniz sökülüp temizlenmesi mi ?

4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bu dpf tıkanıyor. Tıkanınca dpf de yanması gereken mazot motora yanmadan geri dönüyor. Yağ mazot karışımı (artık yağ sayılmaz) ölçümlerde fazla çıkıyor. Dpf tıkanan araçlarda oluyor bu olay hep galiba.
    Çok görüyorum.
    Mekanik fiziksel hareket demek. Söküp temizlenmesi lazım.

5. Skaw

Skaw Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mevlüt Ertanç
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Çok teşekkür ederim. O zaman önce dpf ile ilgilenicem keçe vs işlemlerine bakmayacağım. Hepsi farklı birşey söylüyor çünkü

6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

Son düzenleme: 8 Ağustos 2021
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Dizel motor normalde sadece yakıtı patlatacağı avans süresi anında yakıt püskürtür ancak DPF tıkantığı zaman rejenerasyon işlemi otomatik başlayıp bu esnada mazotu ilaveten eksoz zamanında da silindire püskürtür ki eksoz hattında basınçlı bir yangın çıkarıp DPF nin kurumlarını yaksın döksün atsın diye, ancak DPF bu şekilde otomatik rejenerasyona girdiği zamanlarda bir türlü temizlenemiyor ise sürekli rejenerasyona gire gire eksoz zamanında püskürtülen bu mazot zaten normalde de bir kısmı kartere süzüldüğünden iyice karterde birikmeye başlar.

Mazot enjektörleri çok yüksek basınçla püskürür, eksoz zamanında silindirde patlama yaratacak basınç yok dolayısı ile o mazot direk eksoza gidip temizlik yapsın diye püskürüyor lakin o kadar basınçlı püsküren mazota eksoz zamanında sıkıştırma üretmeyen piston segmanları karşı koyamaz bir kısmı aşağıya kartere iniyor normal şartlarda ara sıra nadiren rejenerasyon yapan dizellerde kartere bir miktar mazot inse dahi motor ısınıp motor yağı 90-100 derecelere geldiğinde bu mazot bir şekilde buharlaşıp karter havalandırmasından atılır yada yanmaya verilir motor yağını yüksek seviyede kontamine edecek hale gelmez ancak sürekli kısa mesafe giderseniz bu olay zaten geç ısınan dizel motorda gerçekleşmez motor yağına aşırı mazot karışırsa zaten bozulur o yağ, motoru ısıtarak değil yağı değiştirerek halledilecek hale gelmiştir.

Bu problemi önlemenin asıl sebebi dizel motor ile sürekli kısa mesafe gitmemektir, tek marşla zaman zaman 20-30km yol yapmak motorun iyice ısınmasını sağlamak ve uzun süre devirsiz sürmemek gerekir. DPF tıkanması ve rejenerasyon problemleri genellikle tek marşla 5-8km civarı rampasız ve yavaş giderek devirsiz halde düz yol yapıp motor ısınmadan stop edilmesiyle oluşur.

adgny, suleymanozer, gogo46 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  8. Skaw

Skaw Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mevlüt Ertanç
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Çok teşekkür ediyorum ilgilenenlere. Servise götürdüm ve sorunun DPF ve sensörlerde olduğu ortaya çıktı. Servis 44.000 gibi astronomik bir rakam çıkarttı tabi:). Söktürüp temizletmek için sanayiye götürdüm ancak sensörleriminde değişmesi gerektiği için mecbur iptal ettirmek zorunda kaldım filtreyi, sorunum çözüldü tabi. Aynı sorunu yaşayanlara bilgi olsun en azından.

ai_torcuk bunu beğendi.
  9. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    iptal ettirir kökten çözerdim işi

10. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Dpf tıkanıklığı illallah ettirdi beni ve sattım aracı. İptal ettirecektim ama otomatik araca geçme isteğimden dolayı masrafa girmek istemedim. 3 yıl kullandım. İlk yıl arttı yağ bunu öğrendim yağı vs değiştik 1 yıl artmadı. Ertesi yıl bakıma girdim sonra yine artmaya başladı. O sıra değiştirdim aracı.

Anlamadığım nokta şu; bu dpf emisyon değerleri için var. İyi güzel bizi düşünüyorlar ama dünyayı kirleten emisyon salınımında otomobillerin etkisi %13'müş. Eee geri kalan %87 kirleticiler nedir ve onlara bu kadar önlem alınmıyor. Elektrikli araba diyorlar iyi hoşta yüzlerce aracın yaktığı yakıtı yakan dizel motorlu gemiler, büyük kamyonlar ne olacak?

Kamyonların çoğu gerçi gözlemlerime göre dizel değil kömürle çalışıyor orada hata yapıyor olabilirim.

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    DPF ve EGR gibi emisyon azaltıcı ekipmanların birçok komplo teorisine göre otomobil üreticileri tarafından ortaklaşa alınan karar ile daha fazla para kazanma amaçlı motorlara ekipman ve parça ilavesi yaparak bundan da ekstra satış ve bakım parası kazandığı yönünde iddialar var.

Yani EGR ve DPF gibi icatlar aslında otomobil üreticileri tarafından çevreyi koruma bahanesi ile gizlenerek ortaya sürülen ve uygulanan bir para kazanma yöntemi.

Bunun temel sebebi her sene güncellenen emisyon sınırı kuralı bunlar EURO 3- EURO4 vs. diye gider, her motorlu taşıtın belli eksoz emisyonu toleransları var bunu belirleyen uluslararası kanunlar var ve her geçen yıl karbon salınım sınırı azaltılıyor. Burada araya sıkışan otomobil üreticileri ürettikleri fosil yakıtlı motorlara sahip otomobillerinde mecburen emisyonu azaltmak için birşeyler tasarlıyorlar ve cambazlık kurnazlık her zaman olacaktır otomotiv sektörü böyledir, ancak her türlü durumda eksoz emisyonu asla sıfıra inmiyor sadece azalıyor ancak her yıl dünya üzerinde motorlu taşıt sayısı artıyor yani tezat durumlar söz konusu.

Bu yüzden birçok otomobil üreticisi artık sadece elektrikli araç üretmek istediğine daha fazla bu duruma dayanamayacağı için karar verdi yada dizel motorlara veda etti.

i20 crdi lerde son zamanlarda çok fazla DPF probleminden konu açıldı, bunun bir sebebide aslında Hyundai nin bu küçük B segmenti otomobilinin yapısı ve karakteri gereği genellikle şehir içi kısa mesafelerde tercih edilen bir otomobil olmasından, demir blok gürbüz CRDi nin yapısı gereği alüminyum veya hafif alaşım tıknaz yapılı motorlara sahip avrupa dizellerine nazaran daha geç ısınmasından, avrupalı rakiplerine göre yakıt tasarrufu değilde performans ve dayanıklılığa optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor. Her ne kadar kısa aks mesafeli bir B segmenti olsa da i20 CRDi aslında uzun sürüşleri seven bir otomobil.

adgny ve gogo46 bunu beğendi.
  12. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İşte hatayı orada yapıyoruz bence. Dizel araç az yakar diyerek alıyoruz ama bu teknolojiler yeteri kadar ısınmadan istenilen performansı veremediği için arıza olarak geri dönüyor. Hata üreticide değil biz kısa mesafede kullandığımızdan kaynaklanıyor.

gogo46 bunu beğendi.
  13. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dpf gibi adblue da iptal edenler çok ama başka sıkıntılar çıkıyormuş. Adblue iptal edilen bazı motorlarda yangın çıkmış. Dpf nin 600 derece yanma sıcaklığı adblue sıvısı ile düşürülüyormuş. Adblue olmayınca 1000 derecelere çıkan sıcaklık ile yangın çıkabiliyormuş. Bilginiz var mı konudan?

14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    işi bilen düzgün yazılımcıyla çalışmak gerekir.

adblue dpf içindeki ısıyı arttıran madded zaten.iptal edilince ısı ne ile artıcak ve yangın çıkarıcak bilemedim???

dpf neysede adblue iptali ciddi külfetli ve dert bir iş.zaten bilerek benzine,hibride,elk. yönlendiriyorlar

gokhan06 bunu beğendi.
  15. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Aracı kullandığınız bu 3 yıllık zaman zarfında sürekli şehir içi kısa mesafe mi kullandınız? Aslında bu konuya Hyundai uyarı olarak daha fazla önem vermeli araçlarında. Mesela Sizin i20'de "DPF Tıkanma Riski" diye uyarı vermeli daha dolmaya başlar başlamaz. Bunu gören sürücü hemen 20-30 km biraz yüksek devirde sürekli sürüş yapardı ve DPF dolmadan rejenerasyonla kendini temizlerdi. Benim Sonata'da da öyle, uyarı ışığı yok, sadece sürücü kapı içinde yazı var "DPF sistemine dikkat edin, arıza ışığı yanarsa düşük süratte en fazla 50 km gidin en kısa zamanda servise başvurun" şeklinde. Bunun yerine daha somut uyarı olmalı araçlarda. Diğer markalarda var mesela ama Hyundai bu konuda tedbirsiz davranmış. Belki de DPF'ler tıkansın istiyordur :).

Bu sebeple ben Sonata'da en fazla ayda bir mutlaka en az 30 km devirli şekilde sürekli sürüş yaparım, şuan bi sıkıntım yok, filtre doluluğum sürekli 5,88 gr şeklinde görünüyor. Aslında benim araç rejenerasyon yapmak istediğini durduğumda kokulu bir egzoz dumanı ile belli ediyor. Yakıt ortalaması garip bi şekilde yükseliyor ve trafik ışıklarında falan durduğumda aynadan bakıyorum egzoz duman veriyor hafif hafif, değişik bi kokusu oluyor. Genelde bu durum depoyu fullediğim de oluyor. Bunu görünce hemen dediğim gibi uzun ve devirli bi sürüş yapıyorum sonra bakıyorum o duman kesilmiş. Herkeste böyle olmuyor mu? Aslında bunu ayrı bi konu açarak sormak istiyordum uzun zamandır sizlere ama fırsat olmamıştı. Hatta bir keresinde dumanı görünce baktım yolda müsait sağa çekip çıkan dumanın videosunu çektim. Sürekli kısa mesafe yapınca forumdan başka arkadaşımın başına da bahsettiğim şekilde dumanlama geldi mi acaba? Ustalar normal diyor ama yeri gelmişken sizlere de sormak isterim.

16. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Evet genelde şehir içi idi dpf olayını bilmiyordum o yüzden dizel almıştım. Şu da var uzun yolda temizler kendisini dediler 120 km şehir dışı gittim ve akşamına geri döndüm. 5. Gün yine yandı lamba. Şu an benzinle geçinip gidiyoruz bakalım. Nazar değmesin.

Hyundai bu konuda yeterince bilgi vermiyor. Diğer markalarda dpf temizliği var aracı sürmeye devam edin bilgisi çıkıyor. İ20 jump motor lambasını yakıyor sadece. Bu tıkandı demek mi, tıkanıyor dikkat et demek mi? Temizliyorum devam et demek mi belli değil.

17. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    otobana çıkıp gazlıyayımla DPF açılmaz :)

18. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Doğrudur. Millet bir sürü şey diyor. Servis bile ne yapacağımı adam gibi söylemiyor.

Bu Sayfayı Paylaş