LPG KABLO

2011 Elantra Otomatik Şanzıman Problemi

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda hokans tarafından 23 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD

Merhaba,
    2011 Elantra tam otomatik aracımda vitesi geriye taktığımda bu tür bir ses geliyor. Hareket etmeye başladığımda ise uğultu sesi geliyor. Bu uğultu sesi tam olarak şu; Vitesi geriye takıp gittiğiniz zaman bir vınlama/uğultu sesi gelir ya o sesin aynısı. Söz konusu ses hava soğukken ve ilk çalıştırmada belirginken, havalar ısınmaya başlayınca çok daha azalmaya başladı. (Tamirci yağın, hava şartları nedeniyle kalınlık ve inceliğinin değiştiğini ve filtrenin yazın rahatladığından sesin azaldığını söyledi) Bu sese neden olan şeyin, H-matic tam otomatik vites içindeki balata ve keçelerin (tam otomatik viteste de varmış) zamanla aşınıp, bu kopan partiküllerin filtreyi tıkaması nedeniyle olduğu dile getirildi. Diğer bir görüş de bu sese otomatik şanzıman pompasının neden olduğu yönünde. Aracın rahatsızlığının çözümü olarak güncel fiyat şu anda 17-20bin TL arasında. Görüşlerinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracın km si nedir?

3. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    152.000km'de. Sanıyorum 100.000 km civarında şanzıman yağı değişimi yapılmıştı.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    100.000 km ağır koşullar için değişim km'si. İstanbul trafiği de ağır şartlara girer zaten.
    Aracın sorunu ile ilgili ZDF şanzıman ile bir görüşün.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu kmlerde ağır koşullarda bile arıza yapmaz.

şanzıman yağının yanlış olma ihtimali yüksek.

tavsiyem şanzıman yağının ne olduğunden emin değilseniz doğru yağ ile değişim yaptırın.

6. üstün küçük

üstün küçük Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    159
    Ad Soyad:
    üstün küçük
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    17-20 arası çok yüksekmiş. bi yetkili servise de danışın derim.
    o kadar parayı tamirciye verip işin çözülmemesi de var. en azından yetkili servis size ben kesin çözerim veya çözemem der.

7. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracımı 2013 yılından bu yana İstanbul Maltepe Hunko servisine götürüyorum. Serviste yanlışlıkla başka bir yağ koyulma ihtimali var mı bilmiyorum. Genel olarak fikir ve fiyat almak adına sanayiye götürdüm. Sanayide Elantra'ların balata sistemlerinde problem olduğu söylendi. Ama ben bunun kronik bir problem olduğunu düşünmüyorum. Ya olacağı vardı oldu. Ya da yağ yeteri kadar kaliteli değildi. Ama enteresan olan şey yaz aylarına geldikçe sesin oldukça azalması. Bakalım önümüzdeki hafta servise gideceğim. Ne diyecekler göreceğiz.

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, bakımlar yetkili serviste yapılıyorsa servise başvurun, bu kilometrelerde böyle bir sorun çıkartmaması gerekiyor. sorunun tespitini ve kullanıcı hatası değilse iyi niyet garantisinden giderilmesini talep edebilirsiniz.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

servisin yanlış yağ koyma ihtimali maalesef var.

elantranın bu şanzımanı kesinlikle sorunsuzdur. yapıldığı yıldaki en sorunsuz ve en mükemmel şanzımandır. bu şanzıman en az 10 milyon araçta takılı durumda.

servise gidip şikayetinizi belirtmeniz iyi olur, bir de bulabilirseniz eski servis kayıtlarından hangi yağın koyulduğuna bakın bence.

MSC bunu beğendi.
  10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Servisler genelde sp2-sp3 lerde yanlış yağ koyuyor.
    2011 sonrası 6 ileri otomatikler sp4.
    Serviste hyundai logolu sp4 yağ görmüştüm.

Halil ve MSC bunu beğendi.
  11. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Geçmiş tüm kayıtları inceledim. Aracımın şanzıman yağı hiç değiştirilmemiş. Kitapçığı kontrol ettiğimde de şayet ağır iş yükü altında çalıştırılan bir araç değilse şanzıman yağının değiştirilmemesi gerektiğini belirtmişler. Salı günü servise gidiyorum. Umarım sadece şanzıman yağı değişimi ile sesler kesilir.

12. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Servise gittim. Genel bir kontrol sonrası tespit yapıldı. Özellikle ilk çalışma esnasında vites geçişlerinde uğultu sesi tespit edildi. Şanzıman yağı ısındıkça, filtereden geçiş hızlanıyor ve uğultu sesi oldukça azalıyor. Aklınızda olsun. 2014 yılından bu yana servisler otomatik şanzımanlarını dışarıda tek yetkili olan bir servise yönlendiriyorlar. Yani eskisi gibi fabrikaya gönderilip, kontrol edilmiyor. Bu bilgiyi de Bostancı Sanayideki bir Usta'dan öğrendim. Kendisine çok teşekkür ederim. Şanzıman servisinin ismi ZDF. 2 yıl 60.000km garanti veriliyor. Burada yaptırmış olduğunuz her bakım, Türkiye üzerindeki tüm yetkili servislerde görünüyor. Bayramdan sonra aracımın tekrar göstereceğim. Çok yüksek ihtimalle sorun otomatik vites balatalarının aşınıp yağa karışması ve filtreyi tıkaması ile alakalı. Filtre tıkanınca, yeterli yağlama olmadığı için de uğultu sesi almaya başlıyorsunuz. Yazın ve sıcak havalarda, yağ inceldiği için dikkat etmezseniz bu sesi duymanız zorlaşıyor. Kronik bir problem olmamakla birlikte, pek çok kullanıcının bu sesi duymakta geç kaldığı ve araçlarını otomatik vites beynine de zarar verebilecek raddeye getirdikleri söylenmekte. Çok ucuz bir bakım olmayacağı aşikar. Fakat aracını seven ve dikkatli olmak isteyen kullanıcıların forumda çoğunlukta olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ayrıntılı paylaşımda bulunmak istedim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    siz hangi servise gittiniz? şanzıman yağının durumu kötüyse yağ yenileme yoluna da gidebilirsiniz.

14. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Yağ yenileme yoluna yetkili servisler kesinlikle girmiyorlar,çağırmıyorlar.Ne Elantrada ne Accent Blue da garanti verip değiştireni görmedim,bunların şanzıman yağı ömürlük bozulursa komple şanzıman iniyor deyip geçiştiriyorlar,ısrar ederseniz de değiştiririz lakin asla mesuliyet almıyoruz diyorlar,bir yetkili servis değiştirdiği şeyin mesuliyetini nasıl almaz cidden hayret verici,üstelik bakım kitapçıklarında yazmasına rağmen.Dışarıda değişilen yağa zaten kimse garanti vermiyor,şanzıman yanlış işçilikten bir bozulsa ortada kalıyorsunuz.Bu yüzden kullanıcılar olarak şahsen 6 ileri Elantranın yağını güvenip değiştirtemiyorum,tamamen tezatlıklar içeren bir durum.

15. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    835
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Aynı şeyi bende düşünüyorum. 65bin e dayandı aracım. 1-2 seneye 100bini deviririm Allah izin verirse. 4 ileri benim şanzıman. Bende değiştirmeyi düşünmüyorum yağı.

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Şanzıman yağını değiştirmek sorun değil , yeter ki kitapçıktaki belirtilen özelliği karşılasın. Benim aks değişiminde yağ ilave ettiler , vites geçişleri 150 km boyunca baktım istediğim yumuşaklıkta değil , konulan ilave yağın ne olduğunu bilemedim şüphelendim , orijinal yağın bozulabileceğini düşünüp , evime dönünce sanayiye gittim 75w90 bulamadık ,75w85 Elf buldum yağcıda tamamen boşalttırıp , 3 L olsa gerek yeniden değiştirttim ,5 yıldır bir sorun yok.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

koreci bunu beğendi.
  17. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese merhabalar. Konu ile ilgili gelişmeleri genelde kimse yazmaz. Ama ben faydası dokunabileceğini düşünerek paylaşmak istedim. ZDF Şanzıman'a gittim. Tahmin edildiği üzere balatalar bitmiş filtreyi tıkamış ve balataların arasında olan metal kelepçelerden biri ikiye bölünmüş. Tam olarak herşey yenilendi. Ses kesildi. Şu anda 1 haftadır kullanıyorum. Tüm vites geçişlerim gayet iyi olmasına karşın bir tek ikiden üçe atlarken sarsıntı oluyor. Halk arasında otomatik vites beyni dediğimiz valf gövdesi çok hassas olduğu için filtrenin tıkalı olması sebebiyle yeterli yağ gitmemiş ve valf ile gömlek arasında boşluk meydana gelmiş olabilir diye düşünüyorum. Ya da çok daha iyi bir ihtimalle parçaların alışması ve yağın oturması gerekiyor olabilir. O nedenle bir hafta daha bekleyeceğim. Valf gövdesi hariç tüm bakımlar maalesef KDV dahil 17.600TL küsür tuttu. Valf gövdesi hiç de ucuz bir parça değil. Otomatik vites beyin tamiri yaptıran ya da bu denli hassas bir parçadan verim alabilen oluyor mu? ZDF tamir etmiyor. İstanbul'da beyin tamiri konusunda yetkin olan bir yer biliyor musunuz? Teşekkürler.

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, selnoidlerin yerlerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. eğer yer değişince başka viteslerde geçiş sorunu oluyorsa gövde değil selenoid sorunuz var demektir.

Coolwhisper bunu beğendi.
  19. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Sizin mesajınızdan sonra valf gövdesi ile ilgili Youtube'da araştırma yaptım. Değindiğiniz üzere selenoid değişimi ile valf gövdesini kurtarmak mümkünmüş. Ki beyin tamiri olarak bahsedilen şey de çoğunlukla bu selenoid değişimi oluyor. İnternette araştırma yaparken İstanbul Pendik'te motor rektifiye, direksiyon kutusu, turbo ve otomatik vites revizyonu yapan Revmer'e denk geldim. Çoğunlukla filo araçların ve pek çok yetkili servisin çalıştığı bir firma. Kendileri ile yarın iletişime geçeceğim. Tekrardan gelişmelerden haberdar ederim.

20. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Revmer tam olarak başından savdı desem yalan olmaz. Nedeni ise şu: Sadece valf gövdesi(beyin) tamiri yapmıyorlarmış. Ne kadar basit ve ucuz bir cevap. Tam otomatik revizyon yaparlarsa beyine de bakıyorlarmış. Diyecek tek kelime bulamıyorum. Neyse yapacak birşey yok. İstanbul Anadolu ya da Avrupa yakasında, şu selenoid kontrollerini düzgünce yapıp aracın sadece valf gövdesine bakacak, orjinal selenoid ve yağ kullanacak dürüst bir işletme bilen var mı? Cevap verebilirse çok memnun olurum. Teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş