LPG KABLO

2011 Elantra Gaz Kelebeği Hatası

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda Fgocmen tarafından 21 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Merhaba arkadaşlar uzun süredir aranızda yoktum.
    Cocukların rahatsızlıklar Covid19 derken baya zaman geçti

2011 model otomatik 90.000km de LPG li Elantra araca sahibim. Aracı sürekli eşim kullanıyor son 2 haftadır araç yolda giderken stop ediyor. Usta çağırdım geldi baktı Araçta
    P0222 Gazkelebeği/Pedali Konum arızası
    P0642 Sensor referans voltajı Hatası
    P0122 Gazkelebeği/Pedali Konum Sensörü 'A' Devresi
    Verdiğini söyledi hata kodlarını sildi ve Direk kelebek arızasına girersek Masraf cıkabilir belkide sadece Pislik gelmiştir kullan sonra bakalım dedi . Aracı 1 hafta benzinde 1 haftada Gazda kullandım ve bir çekişinde nede başka bir sorun yasadım Bugun ise araç yolda giderken Yine Stop etti.
    Bu hatalar Aldıgım LPG den olabilir mi Gazı Doldurdukdan sonra olmaya başladı

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Selam, elektriksel bir arıza bence bu, gaz kelebeği ve gaz pedalını söküp temizletin. Elektriksel anlamda soketlerde vs oksit temassızlık var mı bakın. Gaz kelebeğinin içinde potans ve küçük elektrik motoru var, büyük ihtimal bunlardaki sorun yüzünden oluyor. Bazen gaz pedalının potansında da yapabiliyor...

Kelebek te, pedal da pahalı, önce temizlik-kontrol yapılmalı bana kalırsa, özellikle elektronik konusunda güvendiğiniz bir tamirciye gitmenizi öneririm, misal pedalı söküp baksın, ölçüm cihazıyla kontrol etsin derim...

3. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Biraz araştırdım , ben elektronikçiyim İçerlerinde muhtemelen potansiyometre var ve omaja göre konum belirliyor Ustayla kosucam Söksun arızalı ise ben bir sekilde tamir ederim.
    Başka bir usta Hyundailerde gaz kelebeği pek çıkmıyor fakat nadirde olsa Gaz pedalından kaynaklanıyor diyor. )Cıkması 1500TL) Orjinal Arıza tespit cihazı ile tam arızaya bakılması daha iyiymiş piyasadakiler bazen başka hata kodları verebiliyormuş.
    Muhtemelen iş başa düsecek hepsini ben söküp temizlicem Boğaz kelebeği için Katalog voltaj değerlerini buldum oradan bakıcam artık.

4. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bişey sorucam, önden tümsekte geçerken gıcırtı gibi bir ses vardı, o ses hala devam ediyor mu ?

Şu anda da 2012 elantra kullanıyorum, aynı ses bunda da var, çözüm oldu mu o sese ?

5. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Aynı ses bende de oldu...tabla burcunun değişimi ile halloldu...belki sizinki de aynı sebeptendir...

6. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    gecen ay ilk defa kasisten gecerken Sol Önden gacır gucur etti sanki birsey yağsız kalmış gibi. sonra düzeldi kendiliğinden.

Son düzenleme: 21 Haziran 2022
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    pedal arızalarının çoğu araca sonradan takılan ve anlık yüksek akım çeken sistemler nedeniyle oluyor. örneğin xenon, led far vb.

8. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arabaya takılan bir tek LPG sistemi var gerisi fabrikasyon. Araç Başka yerde usta başka yerde. Araç hareket etmiyor rolentide calısıyor fakat vitese taktıgımda yükke bindiğinde stop ediyor. rolentide ise ilk calısmada 1000 devir ile 2500 devir arasında cok fazla oynuyor. Pedalı yerinden soktum fakat soketini cıkartamadım sonra geri yerine taktım. Bogaz kelebek kısmının hava filtresi olan yeri baya yaglanmıstı onu temizledim kabloları ile oynadım onunda soketini çıkartamadım. araç bir şirketin otoparkında yatıryor simdi

9. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet Bir Kararsız arıza ile baş basayız.
    Aracı orjinal servis okuma cihazına bağladık Gaz kelebeği arızası veriyor doğru Koskoca Kartal sanayide çıkma bir gaz kelebeği bulamadık. Accent Blue nunkini bulduk taktık aynı arıza devam etti. Gaz pedalını bilgisayardan okuyunca çalıştığını gösteriyor.
    Kabloları beyinden Gaz kelebeğine kadar ölçü aleti ile kontrol ettik sorun yok.

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    manifold hava alıyor olmasın.

11. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Pek bilgim yok ustanın aklına gelirdi heralde.

Yok bulamadım Çıkma Gaz kelebeği 2012 den sonrasının ki var piyasada fakat 2011 modelinin ki yok. İstanbul'un Kartal, Pendik, bostancı, Ümraniye, İkitelli. Gaziantep, Bursa, Yalova Ankara; İnternette ne kadar Çıkmacı var ise aradım Çıkma Gaz kelebeği bulamadım. Accent Blue'nunkini Taktık adaptasyon yaptık araç tanımadı bende Tanıdık birinden Faturasız Yan sanayi aldım Taktım şimdilik Çalışıyor. İnşallah sorun Bundandır. Yoksa Nur topu gibi bir Belirsiz arızam olacak.

Cıkan kelebeğin içerisini açtım 360aaa Diye 16 Bacaklı SMD bir entegre var Karşısın dada mıknatıs entegre manyetik alandan kelebeğin konumunu okuyor o kadar entegreyi alıyım dedim datasheet Değerlerine baktım entegrenin içerisinde eprom var muhtemelen eproma seri no yada araca özel bir kod yazıyorlar ve araç tanıyor Yapamayacağımdan o iş yattı.

Bu Sayfayı Paylaş