LPG KABLO

2008 Sonata 2.0 Crdi Gaza Basınca Titreme.

'Sonata Forum - Club' forumunda Josephshahin tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar merhaba, bugün aracı Bingölden satın alıp Aksaraya döndüm çok şükür, sürücü tarafı cam sorunu için yol üstünde Kayseri sanayiye uğradım, camcı abi direk motor dişli sıyırmış su aldığı için dedi sonatalar hep bu sebeple geliyor diye ekledi, motoru değiştirdik sıkıntı kalmadı. Fakat yolda bir sıkıntı daha dikkatimi çekti, gaza yüklendiğim zaman araç aşırı bir titreme yapıyor, devrini alınca veya ağayımı gazdan çekmeye başlayınca kesiliyor, balanstan mı diye ani fren denemesi yaptım frenlerken hiç titreme yapmadı, yine 140-160 hızlarda kullandım titreme yok, sadece gaza yüklendiğimde oluyor, motor veya şanzıman kulağı olabilir mi? Servise gideceğim ama gitmeden aklımda bişey olsun istiyorum şimdiden teşekkürler. Bu arada vites geçişleri ile ilgili herhangi bir problem yok..

Bir de sanırım ön amortisörlerde sıkıntı var lokurtu şeklinde ses geliyor ve darbe sönümlemesi baya kötü şu an, en küçük çukurları bile hissediyorum aracın içinde, 4 amortisör değiştiren bir arkadaş vardı konuyu bulamadım, marka bilgisi ve nereden temin edebileceğim dair yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Mayıs 2021
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    hayırlı olsun, egr açıksa gaza yüklendiğinizde vuruntu olur. bilgisayara bağlatıp kontrol ettirmeniz gerekiyor, arıza kaydı vardır.

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

hayırlı olsun, aracınız için her amortisörü her yerde bulamazsınız. mümkünse önce servise bir sorun fiyat alın. sonra mando ya da KYB markaları aratın. bunlardan birisi olursa gayet yeterli olur.

DJ gibi dandik markalar takmayın, 3 ayda bozuluyor.

adgny bunu beğendi.
  4. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Teşekkürler cevaplarınız için servise bi uğrayayım bakalım.

5. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    @adgyn
    Aracınız hayırlı olsun, genel bir kontrol yaptırın.

adgny bunu beğendi.
  6. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hocam eğer dediğiniz gibiyse nasıl bir işlem yapmak gerekiyor egr temizliği falan mı?

7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hayırlı olsun, aramıza hoşgeldiniz.
    Bende sizin aracın ülkemizde 2011 model olarak geçen makyajlı NF kasa olanı var. 2016 Ekimden beri bende ve ikinci sahibiyim.

Aracı ilk aldığımda arka amortisörlerde ses vardı, yetkili serviste değiştirdim orjinali olarak. Orjinal ama SACHS markalı üzerinde Hyundai Kia logosu ve parça numarası olan bir amortisördü. Değiştirdikten sonra çok bi esprisini görmedim açıkcası, ayrıca 2 senenin sonunda baktık ki ikisi de patlamış. Aracı oldukça temiz kullanırım ama bu kadar erken patlaması canımı sıktı. Hal böyle olunca tekrar ki değişimde orjinal tercih etmedim. Araştırmalarım sonucu KYB markasını keşfettim ve önlerim sağlam olmasına rağmen dört amortisörü KYB olarak değiştirdim. Ön ile arkaların değişiminde birkaç hafta fark var ama hemen hemen aynı anda değişti diyebilirim. Değişimden sonra aracım daha güzel yol tuttu. Zaten konfor odaklı yumuşak süspansiyonlu bir araç olduğu için sert karakterli KYB amortisörler aracı çok dengeledi. Konfordan taviz vermedi ama yol tutuşu baya iyileştirdi. Bende aynılarını denemenizi tavsiye ederim. Amacım ucuz olması değildi ama KYB orjinale göre oldukça hesaplı fiyatlara sahip. Aracınıza uygun olanı bulmak için https://kyb-europe.com/catalogue/ bu sitedeki kataloğa aracınızın bilgilerini girin. Çıkan sonuçlardan ön arka aks için olan amortisör numaralarını not edip araştırma yapın.

Gaz verince titreşim var demişsiniz, bu konu hiç başıma gelmedi ama şunu söyleyebilirim ki eğer aracınız düzgün binilmiş ise biraz masraf ederek seveceğiniz bir kıvama getirebilirsiniz aracı. Gaza yüklenince olan titreşimin sebebi olarak bir yerde akslar olabilir diye okumuştum sanki, emin değilim.

suleymanozer ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, ben sonataya ilk kyb aldım ve beğenmedim. zaten ön takım çift salıncaklı, arkalar bağımsız, aracın yol tutuş ile ilgili hiç bir sorunu yokken sert amortisör tercih etmek doğru gelmedi. kyb taktırırsanız bence konfordan taviz verirsiniz. orjinal yada dji tavsiye ederim.

9. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Herkese teşekkürler titreme konusunda aks da aklımda olsun.

10. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hocam uzun uzun yazmışsınız teşekkürler, benim aracım 2008 140 beygir parça ararken
    Merhaba hocam şimdi servisten ayrılan bir ustaya geldim sorunu anlattım akslar dan yapar dedi direk, ön düzenciye yönlendirdi şimdi alt takım kontrol edilecek bakalım sonucu yine yazarım ilginize teşekkürler.

adgny bunu beğendi.
  11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    akstan yapsaydı devrini aldıktan sonra kesmezdi.

suleymanozer bunu beğendi.
  12. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Öm düzenci baktı sağ aks bozuk dedi hocam, devrini alınca tamamen kesilmiyor ama çok azalıyor, internette baktığımda 7500 TL civarı fiyatı var sağ aksın orijinal, servise uğradım ellerinde yokmuş ama sipariş geçtiler 2.250 TL olarak. Yetkili serviste internetten bu kadar ucuz olacağını düşünmemiştim.

Bir de hocam benim araç nf kasa değil doğru mudur? 2.0 crdi vgt mi geçiyor benim kasa 140 beygir, internette parça ararken doğru parçayı bulmak adına...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Mayıs 2021
  13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kasanız NF. yetkili servis baktı mı araca, yoksa sadece parça mı sipariş verdiniz?

14. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sizin araçta NF kasa ama makyajsız NF kasa.

Ben sağ-sol komple aks için yetkili serviste 8-9 bin fiyat almıştım, siz tekine yetkili servisten 2.250 fiyat aldıysanız çok çok iyi. Hiç uğraşmayın, sorun oysa ve fiyatı buysa alın gitsin.

Kendi konumda var, bende yakın zamanda aks sorunu yaşadım, aks kafasını orjinal bulamadık o yüzden onarım yoluna gittik ama o da kısa süre sonra hafiften ses yapmaya başladı. Onarımı yapan usta daha kesin bir çözüme gitti. Şuan aracım bakımda zaten. Turbo bakımı ve ayarları yapıldı, akslar tekrar daha ayrıntılı elden geçti, emme manifoldu, egzoz manifoldu, egr v.s. komple temizlendi. Radyotörler temizlendi. Yağ ve filtre bakımları yapılacak. Turbo hortumum bağlantı yerinden patlamış onu sipariş ettik gelmesini bekliyorum. Ayrıca soğutma sistemi hortumları değişiyor v.s. v.s. :).

Yani akslarda bulduysanız hemen orjinalini takın geçin, fiyatı da uygunmuş. Ben uğraşıyorum, inşallah bu sefer kesin çözüm olacak. Aracım çıkınca açtığım konu da detayları paylaşacağım.

suleymanozer ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yetkili servise baktırmafım hocam, özel servise ve rot balansçıya gösterdim sağ aks bozuk dedi, servise sadece parça siparişi için gittim.

16. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Valla ben de şaşırdım hocam internette en ucuz 7300 TL buldum, bir de sonata Facebook grubunda sponsor olan bir parçacığı aradım o da 2500 TL dedi, velhasıl en uygun fiyat servis verdi tek sıkıntı stoklarda yok, 15 güne de gelebilir 1 aya da dedi, bekleyeceğiz artık, kasa konusunu şimdi anladım tekrar teşekkürler, akstan başka alt takımda sıkıntılar var gibi geliyor bana çünkü konu başında da dediğim gibi şu an hiç konforlu gelmiyor araç en küçük çukurda kasiste iç trimleri sarsacak kadar sesli ve sarsıntılı süspansiyon, bugün gittiğim ön düzenci usta akstan başka sıkıntı göremedim bir ihtimal z rotlar değişebilir dedi, sadece z rottan bu kadar konfor kaybı da olmaz diye düşünüyorum ama yanlış mıyım bilmiyorum, önceki araç tecrübelerimden sağ amortisörde kesin bir sıkıntı var ya kendisinden ya da takozundan veya başka bir yerinden, hayırlısı bakalım aks gelene kadar bekleyip aks için alt takım söküldüğünde baktırayım amortisöre diyorum, bu sefer de amortisör patlaksa iki iş olacak kafam karışık, büyük ihtimalle ön amortisörlerde de sipariş verip aksla birlikte değişeceğim. Amortisör değişiminde başka hayati parça var mıdır olmuşken şunu da yenileyin diyebileceğiniz. Size de kolay gelsin baya masraf etmişsiniz ağız tadıyla binmek nasip olsun hepimize.

adgny ve suleymanozer bunu beğendi.
  17. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bende NF 2.4 benzinli kullanıyorum. Aynı sorunla karşılaştım, ne en iyi ustalar ne de en iyi rotçular teşhis edemediler. Ön takımdan şüphelenilecek parça ön üst salıncak burçları. Miadı dolduysa vıcık vıcık ses çıkarır, gürültüyü tamamen içeri verir. Onu söküp incelemeden ses yapıp yapmadığını arızalı olup olmadığını anlayamazsınız. Ayrıca sorun üst salıncak ise yan sanayi almanızı tavsiye etmem, orijinal alın kafanız uzun yıllar rahat olsun.

Sonata 2.4 NF

Son düzenleme: 28 Mayıs 2021
    suleymanozer, adgny ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. Josephshahin

Josephshahin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Salıncaklarda sıkıntı yok demişti bugün baktırdığım usta hocam, ama burçları dökmeden anlayamazlar demişsiniz olabilir teşekkürler aklımda olsun.

Burak&Buse bunu beğendi.
  19. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bu bilgi çok değerli.

Burak&Buse ve suleymanozer bunu beğendi.
  20. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Buda videosu Arkadaşlar //cloud.tapatalk.com/s/60b21f197c063/VID-20160718-WA0002.mp4

Sonata 2.4 NF

Çaloğlu, MSC, adgny ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş