LPG KABLO

2007 Santa Fe Usta Veya Servis Yardimi

'Santa Fe Forum - Club' forumunda Cervus tarafından 3 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Herkeze merhaba,
    Arkadaşlar meslegim denizci olmasindan dolayi seferdeydim ve bu esnada kardesim araci kullaniyordu ve asagidaki arizalar basina gelmis olup kendiside pek arabadan anlamadigindan kaziklanmista olabiliriz. Gerci arabayi alirkende cok acik soluyorum caktilar bize kayisdagi otorapor ile. Arabayi alali 7 ay oldu son 5 aydir arabam bizi cok yordu ilk defa bu kadar sık sorun ve odemeler yaptigimi hatirliyorum.

Aracım E-5 yolunda giderken stop ediyor ve çalışmıyor kardesim google kullanarak cekici cagiriyor cekici soforu araci isterse cok tavsiye ettigi umraniye autogrand diye servise goturuyor.
    Araca ilk bakiyorlar Yakit samandirasinin bozuk oldugunu tank icindeki yakit bittigini ve yakit bitmesinden dolayi dipteki tortuyu cekip enjektorleri tikadigini soluyorlar. Enjektorleri cekip temizliyorlar, yakit samandirasini is gorcek sekilde ayar cekiyorlar sonra yakit pompasi basinc musur ve keceleri degisiyorlar sonra kardesimi arabayi yaptik deyip gonderiyorlar. Arac 1 gun calisiyor sonra yine arac mars basmiyor tekrar cekici ile ayni yere gidiyorlar tekrar bakip yakit pompasinin yandigini soluyorlar yakit pompasi ve elektrik tesisati yeniliyorlar sonra arac yine calismiyor sonra beyin arizasi deyip tamir ettiriyorlar sonra arac yine calismiyor ve imbo komple yeniliyorlar arac calisir hale geliyor ve iyi bir masraf cikiyor. Nese arac suan calisiyor fakat dun arabama ilk binisimde sag ve sol on koltuk halilari islak oldugunu gordum dayanamayip sinirlenip halilari soktum ve full altinin su oldugunu gordum pendik sanayi gidip sordurdum kalorifer petek delinmis olabilecegini solediler su haznesinde su yoktu belkide uzun zmn dir yoktu bilmiyorum. Cunku aracim ile ilk kiş ayim ve satin almadan once hic su haznesini kontrol etmedim. Su koydular bir gundur eksiltmiyor o zmn petekden degildir diyorum. Cunku eger petekdense komple on panel sokulcek dendi onada biz yapamayiz dediler kimseyede enletme isin ehlini bul dediler ben simdi kimi bulayim? Google bey danistim Yildirim oto cikiyor iyi olarak gorusu olan var mi? Birde yag kacaklarim var onlarada baktircam. Allah rizasi icin isin ehli hakketigi paraya tenezul eden tanidiginiz birileri varmi anadolu yakasinda. Yada yildirim otoya gideyim mi?
    Yada yetkili serv mi gideyim?

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    @ai_torcuk geçen gelen usta tavsiyesini özelden arkadaşla paylaşabilir misin, ben bulamadım.

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Tamam. Ben yazarım.

MSC bunu beğendi.
  4. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
  5. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Mesaj ile geri donusunuz icin tesekkur ederim. Kalorifer petek arizam var dediler inanmadim su eksiltme olmadi dayanamadim halilari soktum ve suyun sunroof su giderlerinden arabanin icine verdigini buldum tam torpido altinda sag kosede dirsek var curumus ve suyu direk iceri veriyor. Pazartesi kismetse sunroof gider borusunun parcasi taktiracagim.

ai_torcuk bunu beğendi.
  6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    maalesef forumda tavsiye edilen bir usta daha fos çıktı. kusura bakmayın, bizim de kabahatimiz var.
    normalde forumda özel servis ve usta paylaşılmasını istemiyoruz.

şu an yapılanlardan ziyade yaşadığınız güncel sorunlarınızı yazar mısınız.

santafe2004 bunu beğendi.
  7. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Benim aracin icine su girmesini soyleyen usta pendikte baska biri bana ozelden yazdiginiz usta degil. Aracimin icine Su girme nedenini ben kendim buldum. Kalorifer petek felan degil direk sunroof hortum dirseklerinde. Adamlara inansak arac konsol sokulecek yalandan.
    Bana özelden yazılan ustayada fos diyemem çünkü o aracın sabahları neden zor mars bastigi ile ilgili calisma yapti ve kompres basinclarinin dusuk olmasi nedeni ile rektifiye gerek dedi. Birde sirf ariza tespitine 200tl aldi. Fakat kompres basinci segman dan ise arac yag yakmasi lazim ama benim aracta yag yakma yok. Bu neden ile ben subaplardan supheleniyorum. İyi bir rektifiyeci bulursam her bir cyl den gauge ile compression basinci olcturecegim. Ama kisaca sunu soyleyeyim hic iyi niyetli usta yok piyasada yada bana denk gelmedi. Suanniyi bir rektifiye ustasi aramaktayim insallah bulurum.

suleymanozer bunu beğendi.
  8. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kompresyon basıncı bilgisayarla ölçülmez.
    geç çalışmanın nedeni mazot filtresi hava yaptırıyor olabilir, yada kızdırma bujilerinden olabilir.

santafe2004 bunu beğendi.
  9. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Herkeze Merhaba,

Sanirim dogru ustayi buldum. Kendisini yapmış oldugum araştırmalar ve tavsiyeler üzerine buldum. Kartal sanayi Özen otomotiv kia ve hyundai servisi. Aracimdaki gec calisma sorununu calismayan 3 adet kizdirma bujisinde buldu ve kara duman atma sorunumuda egr valfinin arizali olmasinda kaynakladigini soyledi. Ustamiz ismi Kemal usta ve yusuf usta güler yüzlü, kibar ve yaptiklari her isi fotograflayip tarafiniza gonderiyor surekli sizi bilgilendiriyorlar. Cok Cok yogunlar ve buna ragmen sordugunuz her soruya cevap veriyorlar. Aracinizin icine musamba gecirip oturuyorlar, Aracimi teslim ettigimde baska eksiklikleride tespit ettiler ve tarafima tek tek anlatip yaptirip yaptirmamam konusunda uyardilar. Suan icin aracim hala kendilerinde ve bakimlari yapiliyor.

Motor yag degisimi
    Fren yag degisimi
    Yakit ve hava filitre degisimi
    Radyator ve hortumlarin degisimi
    Sabahlari gec calisma sorunu olan kizdirma bujileri yenilenmesi
    Enjektor testleri
    Egr valfi ariza tespiti
    Fren kaliper pimlerin yaglanmasi

Yag kacaklarim - Turbo islik sesi gelmesi sorunumuda harici olarak konusacagiz. Cikacak sonuclari sizin ile paylasacagim.

Köksal ve suleymanozer bunu beğendi.
  10. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sizin adınıza sevindim, düzgün usta ya denk gelmek gerçekten zor.

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sizi kaziklamaya çalışan ustanın da bilgilerini yazsaniz iyi olur.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu sanayi ustaları kazandıkları parayı nasıl evlerine götürüyorlar çoluğuna çocuğuna yediriyorlar insanın içine nasıl siner

Turgayc13 bunu beğendi.
  13. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Okumuşsunuzdur;benim araçta devir sınırlaması sorunu vardı,Ankara’da bilindik bir elektronik çi; sorunu bulduk,yaptık, sizden onay alamayınca eski haline döndürdük dedi, 3 bin tl istedi tamam dedim, ama söyledikleri komple yalanmış, beyin bozuk ve konvertör değişecek demişti, hala aklıma geldikçe sinirleniyorum, allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Turgayc13 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  14. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Pendik sanayideki yer Akin otomotiv bana rektifiye gerek dedi ama bu kaziklamak istedigi icin mi yoksa mesleki bilgisi bu sonuca mi cikartti bilemiyorum. Kendisinide mesleki yönden öven insan çok. Ama arizami bir baskasi daha uygun fiyata ve kolay yolla yapti.

Daha öncede ümraniyede autogrand diye bir yere denk geldim. İşcilik konusunda , ariza bulma konusunda Tavsiye etmiyorum. Birde Arabamin ici tum plastikler deriler yag icinde hala temizlenmesi ile ugrasiyorum.

15. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Son uc dort aydir sanayide cok dolastim ve tecrube ettim. Hakikaten kurtlar sofrasi olmus. Özen oto kesinlik ile tavsiye ediyorum deneyebilirsiniz.

16. Cervus

Cervus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Alper sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)

Çok şükür aracimi cuma aksami teslim aldim. Arabami teslim ederlerken piril piril yapmislar. İc dis yikama motor temizligi. Acikcasi sasirdim. Araci teslim etmeden kemal usta diger arkadaslara son kontrolleri yaptirdi. Acikcasi suan iicin cok memnunum. Sabah arabam sak diye calisti. Hafta ici daha fazla test edecegim.

suleymanozer, Turgayc13 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  17. sayilsal

sayilsal Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Salcan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Renault
    Merhabalar foruma yeni uye oldum...2011 santa fe iskenderunda buldum malum sitede...iskenderunda guvenilir bir eksper veya usta var mi bildiginiz ?

Bu Sayfayı Paylaş