LPG KABLO

2004 Elantra Radyatör Değişimi

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda velophoto tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. velophoto

velophoto Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cüneyt sarıgül
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Arkadaşlar radyatörün değiştirilmesi gerekiyor ama orjinaline servis 1304 tl fiyat verdi.Şu anda o kadar bütçem malesef yok .Yan sanayi olarak önerebileceğiniz sorun çıkartmayacak radyatör varsa yardımcı olabilir misiniz?

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    hcc marka piyasada olması lazım. sanırım 300 tl civarı bir fiyatı olması lazım. radyatörünüz üst kısımdaki plastiktenmi çatladı? eğer öyleyse radyatör kapağınızı 0,9 bar basınçlı kapakla değiştirin. 1,1 bar basınçlı kapaklarda üst plastik kısımdan çatlama yapıyor.

3. velophoto

velophoto Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cüneyt sarıgül
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    evet üstten çatladı ama sanki plastikle metalin birleştiği yerden de kaçırıyor.Şöyle bir ürün buldum( https://www.aloparca.com/yedek-parca/HCC/Motor-Radyatoru/253102D500/80013442 ) ama uyumlu olacağından şüpheliyim.Uyumlu olduğu modellerde benim araç var fakat servisin verdiği parça kodu 253102D206 başka bi kod yani , bir de bunlar var( http://www.akparca.com/Elantra-Benzinli-00-06-Radyator-Duz-vites,PR-21704.html ) bunlarında kodu değişik .acaba boyutları farklı mı bunların?

4. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    1304 tl cok ucuk fiyat. Muadilleri var daha uygun fiyatlara şase numarasi verin parcacilara baksinlar

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. pasa_emrah

pasa_emrah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Emrah önemli
    Yaşadığınız Şehir:
    69-BAYBURT
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    S.a arkadaşlar, yeni konu açmak istemedim bu sayfadan yazayım dedim, bende de 2004 Elantra var, yukarda arkadaşın bahsettiği gibi üst aksamdan radyatör çatlamış ve radyatör su eksiltiyor, usta tamir olmaz değişmesi gerek dedi,forumda okuduğum kadarıyla HCC marka öneriliyor, bütçemize göre farklı marka tavsiyesi olan var mıdır acaba ? ve ya yan sanayi takmak çok mu sıkıntılı olur ki ?

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Genelde HCC, kale marka vardı galiba. Kapağı da 0.9 bar alırsınız.

7. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yan sanayi bir sıkıntı olmaz HCC marka bulursanız @ai_torcuk un da dediği gibi 0,9 bar bir kapak alın sıkıntı kalmaz. kapak orjinal olursa iyi olur. diğerleri paslanıyor :)

8. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
  9. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
    Bazı yan sanayiler orjinal ebata göre bariz daha ince oluyor dikkat edin. Zamanında bende çok aramıştım hcc bulup takmıştım. Piyasadaki diğer markalar çok ucuzdu fakat dediğim gibi orjinalinin yarısı kalınlığındaydı dolayısıyla o ürünlerle hararet sorunu yaşayabilirsiniz.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba! ilgilenen merak eden arkadaşlara konu hakkındaki tecrübemi aktarmak isterim ki, benim gibi markasını bile merak etmeden, mecburiyetten yan sanayi radyatör değişimi yapacak olanlar rampalarda yüksek hızda ilerlerken ya da aracı sıkıştırarak seyahat edenler dikkat etsin. Zira ben yan sanayi su radyatörü taktırdım ve aracı rampada sıkıştırdığımda daha ziyade rampalarda hararet tavan yapıyor. Aracı sıkıştırmadan kullanırsanız pek sorun yaşamıyorsunuz. Mesela şehir içerisinde de olsa kısa mesafeli rampalarda sorun yok ancak, uzun yolda ve özellikle eğimi yüzde 6 nın üzerindeki uzun soluklu rampalarda hararet kaçınılmaz oluyor. Bu arada radyatör değişimi yapmamış arkadaşlardan orijinal radyatör kalınlığını kontrol edip paylaşmalarını rica ederim. piyasada yan sanayi olarak satılanlar 26 mm kalınlığa sahip. kuvvetle muhtemel benim aldığım yan sanayi radyatör de orijinalinden ince olduğu için hararet sorunu yaşıyorum.

11. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Ne marka radyatör var araçta?

Benim xd2 de Radisen marka radyatör vardı. Hiç bişr sorun yaşamamıştım.

12. Uzmert42

Uzmert42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ertuğ TUNCAELLI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Cevabınızı çok sonra gördüm Kusura bakma üstad. Hikayenin ve yaşadığım tecrübenin özeti aşağıda, biriaz uzun oldu :) Ama bu tecrübe diğer kullanıcılara da bir referans olacaktır. Onun için ayrıntılı yazıyorum.Bahsettiğiniz bu markayı ben de aradım ama ne redisen ne de hcc marka bulamadım. şu an araçtakinin ne marka olduğunu bile bilmiyorum. Bu arada rampadaki hararetin nedeni radyatörün yarısına kadar tıkanmış olması. son zamanlarda düz yolda bile hortumlar şişiyordu. Termostatı kapalı kalıyor diye orijinali ile değiştirdim. hem hortum şişirme hem de rampadaki hararet sorunu devam etti. çok can sıkıcı bir durum insan aracından soğuyor, yola çıkmaya korkuyor. En sonunda hararete neden olan tüm bileşenleri sırayla değiştirmeye karar verdim ve Hyundai yetkili servisten devirdaim pompası almaya gittim. Yedek parça satış kısmı araçların bakımının yapıldığı alanda. Dolayısı ile orada termostatın sorunumu çözmediğini hortum şişirmeye ve hararetin devam ettiği konusunda konuşurken ustalardan birisi bizim buradan ayrılıp dükkan açan bir ağabeyimiz var, elantraların kompedanıdır kendisi, senin sorununu o çözer dedi. Devirdaimi aldırmadılar bana ve ben de bahsettikleri ustaya gittim. Aracın hikayesini sadece uzun soluklu rampalarda hararetin bir dakikadan kısa sürede 130'a dayandığını durup kaloriferi açınca da hararet göstergesinin neredeyse aynı hızla geri olağan konumuna döndüğünü anlattım. Sonrasında kendi tecrübeleriyle araçta bir kaç noktayı (hortumlar, tüp beyni, kalorifer) kontrol edip devirdaimin çalıştığını, zaten yeni değiştirdiğim termostatın aktif olduğunu söyledi ve silindir kapakta çok küçük bir çatlak olabilir, hararete ve hortumların aşırı şişmesine neden olan da bu olabilir dedi. Bana aracı bırak, yağda su, suda yağ yok, kabarcık da yok. Ben önce soğutma sistemini bir incelerim bir sorun bulamaz isem en son çare silindir kapağını açarım dedi. Artık sorun çözülsün de ne olursa olsun düşüncesiyle 30 Haziran 2022 perşembe günü aracı teslim ettim. Eve döndükten 1,5-2 saat sonra telefon açıp radyatörden şüphelendiğini kontrol için radyatörcüye gönderdiğini söyledi. 45 dakika sonra cevap gelir ararım dedi. ve öyle de oldu. radyatörün altını açıp test ederken çekilmiş videosunu atarak abicim videoyu izle, senin araç bu radyatörle düz yolda da iyi dayanmış, yarısına kadar tıkanmış şişleyip güzelce temizleyecekler muhtemelen akşam 18.00'da biter. Biterse gelir alırsın dedi. Benim de ilk Şüphelendiğim radyatördü, radyatörü aldığım yere de gidip acaba ince mi geliyor su yeterince soğuyamadığı için hararet yapıyor olabilir mi diye sormuştum. (İşin aslı, orijinal radyatör üst plastik kısımdan çatlayıp su eksiltmeye başlayınca tamiri olmadığı söylenerek yerine takılan yan sanayi radyatör ilk takıldığında uzun yola da çıktım ve herhangi bir sorun yaşamamıştım.) Ne yazık ki geçiştirerek buna ihtimal verilmedi. Yaklaşık bir senedir bu şekilde kullandığım aracın radyatörü yarısına kadar tıkanmış. Hortumların şişme nedeni de buymuş. Hortum şişirmesinin nedeni sadece termostat, devirdaim, yanık conta veya silindirdeki çatlaktan değil, tıkalı radyatör nedeniyle de yaşanabiliyormuş. bu hararet olayı çok tehlikeli ve soğutma sistemi içerisinde birden çok bileşenin sisteme katkısından dolayı hepsini ayrı ayrı kontrol etmek ve arızalı parçayı bulmak biraz meşakkatli iş. Bir ampul yanmasa ya patlamış ya da sigortası atmış deyip değiştirince problemi çözüyorsunuz ama soğutma sistemi böyle değil. Termostat, radyatör, fan, fan müşiri veya ısı sensörü, devirdaim, radyatör kapağı vs.vs. Bakalım bir kaç gün sonra aracın hararetinin arttığı güzergâha bir seyahatim olacak. Gerçekten hararet sorununun radyatör olup olmadığını da test etmiş olacağım. Sonucu paylaşırım.

ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş