10 Kasım LPG KABLO

2001 Hyundai Accent 1.3 Lx Bakımları

'Bakım Günlükleri' forumunda MPE tarafından 25 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Hazır aklımdayken bahsedeyim. Türkiye'ye gelmemiş olabilen aradığım iki parça var. Bunlardan çok bahsettim ve bulmayı çok istedim ve serviste baktım. Kesinlikle piyasada yok. Ön emniyet kemeri ve koltuklarda olan siyah cıvata kapağı. Toyota gibi araçların da kemer cıvatası Hyundai gibi küçük. Uygun bir emniyet kemeri cıvata kapağı bulamadım. Nissanın böyle bir ürünü varsa belki uyabilir. Bu aradığım üründen araçta iki tane var ve iç kısmı tırtıklı. İnternette aradığım tüm parçalar yurt dışında satılıyor ama bu parça hakkında pek bir detay yok ve resmi de yok. Ben resimlerini çektim. Hyundainin bazı eski araçlarında yok. Getz. Hyundai ambalajında görmedim. Arka kemer cıvatalarına da uyuyor. Hatta yan trimin arkasında kalan kemer cıvatasına da uymalı. Çerçevesi kırık diye rahatlıkla gördüm ama kapak orada kalmasın diye takmadım. 12 tane arıyorum. Hyundai marka aracı olup bunu bulabilecek varsa koltuk ve kemer cıvatalarına uygulamasını tavsiye ederim. Sadece görünür yerlere eklenmemeliydi bence. Getz, Starex, Accent ve hatta ticariler için iş görür. Belki de tüm Hyundailerde. Getz ve Atosta arkadaki kemer biraz benziyor ve özel şekilli bir kapak gösteriliyor. Getzte kemer trimin arkasında ama atosta bu kapak ve özel şekilli üst kapak var. Ondan iki tane almayı deneyeceğim. Bagaj menteşe kapağı iki tane lazım ve o da yok piyasada. Bu da cıvata kapağı gibi kaldırılmış. Blue kasada yok ve olmayınca kötü görünüyor. İlginç. Bu parça sedan Hyundai sahiplerini ilgilendirmeli. Bulan taksın diyorum. İki parçanın blue Accent için uyumlu olduğunu düşünüyorum. Sonra arka basamak altında kemer deliği kapağı var. Paylaşmıştım. İki tane lazım. Bu da piyasada yok. Servise döşeme vidasını bulması için örnek getireceğim. Çok ihtiyacım var. Çürük vidaları ata ata uyumlu vida kalmadı. İç ayna kapağı da alacağım sola. Çıkma farklı bir şey uydurmuştum ve kırıldı. En azından metal klipsi saklıyorum. O da bir şey. Bir kaç eksik ve gerekli parça da piyasada yok. Hepsinden bahsettim. Yine de bazı parçalar üretiliyor ve güncel uyumlu clip adlı tampon klipsi ilk aldığım plastik parçaydı. Süper bir şeydi. Çok kullandım.

2. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Yeni emniyet kemeri düğmeleri çok sağlam olmamıştı. Çakmakla ısıttım ve eskileri gibi oldu.

3. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Servisten bazı vidaları buldum. Ayna kapağı bulamadım. Kapı kolu vidası, döşeme vidası için daha önce aldığım vida ve davlumbaz vidasını buldum. Davlumbaz vidasının uzunundan araçta var. Kapı kolu ve döşemeye bu vidaları uygulayacağım.:cool:[​IMG]

Unicorn bunu beğendi.
  4. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Eski döşeme vidalarından bazıları denizden çıkarılmış gibiydi. Aşırı çürük ve hırpalanmışlardı. Uyduruk idare eden paslanan vidaları saklayıp orijinalleri ekleyeceğim.[​IMG]

Unicorn bunu beğendi.
  5. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Kapı kolunda, döşemelerde ve arka plakalıkta vidaları kullandım. Vida klipsi de iş gördü. İki tanesi iyi tutmuyordu.[​IMG]

Unicorn bunu beğendi.
  6. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  7. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  8. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bagajdaki yalıtım bandı kopmuştu. Ben de köpük bant yapıştırdım. Bu da bulunan bir parça değil. Kalın bir köpük gibiydi. Nedense bagajda su yoktu. Şaşırtıcı. Ön sağ kapı çıtası da esnemiş ve önceden beri klips yerinden biri kırıktı. Dayanamayıp en sonunda kırıldı. Kapıyı açarken kırılma ihtimali oluyordu. Servisten bulmayı deneyeceğim. Belki ayna kapağını bulurum. Çıta boyalı olmayacaktır elbet. Gümüş griye boyatacağım.[​IMG]

Mytime ve Tilki bunu beğendi.
  9. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Aracı yıkarken sol arka ve stop altlarına su tuttum. Bagaja çok fazla su girdiğini fark ettim. Stop farı sökülüyken görünen çatlakara ve bagajın iç sol köşelerini silikonlamam lazım. Tampon braketinden de su alıyor. Emniyet kemeri cıvata kapağını kimsenin denemediğini düşündüğüm arka trimin arkasında denedim ve oldu. Bir tanesini içine düşürdüm. Diğer tarafı yapamadım. Arka sol basamağın içlerine düşmüş olmalı ama vidalar çok sıkışmış olduğundan sökemiyorum.[​IMG]

10. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Arka trim basamak vidalarının toplam 3 tanesini sökemiyorum. Çürümüşler ve yalama olmuşlar. Rastgele takılmış kapı kolu ve döşeme vidaları. Bunları sökebilecek birine söktürüp servisten uyumlu güneşlik vidaları alacağım. Ön sağ basamak triminde kullanılmış olduğunu gördüğüm rastgele uyumlu bir vida. Hem trimlerin içini temizleyip ne var ne yok görürüm.

11. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Arka sol köşeden su alıyordu. Bagaj plastiklerini söküp çatlak yeri buldum ve silikonladım. Stop sökülüyken de çatlak görünüyordu. Daha önce fark etmemiştim. Çok hayın su giriyordu. Su tutup test etmiştim. Bagaj kapalıyken koltuk sırtlığının arkasından olan biteni görüp daha kapsamlı bir test yapabilirdim ama olsun. Tampon braketi olan sağ ve soldaki plastik parçaları da içeriden silikonladım. Havalandırmalardan çok az su alıyor. Orijinal kalması daha iyi. Zamanla kenar süngeri eskiyor sanırım. Yine de su alabilir. Döşemelere taktığım vidadan tekrar aldım. Arka basamak trimleri için lazım. Tanesi 5 lira. Biraz aldım. İç sol ayna kapağı da gelecek. 250 lira. Ön sağ kapı çıtasını da internetten alacağım. Bu aralar parça eksikleri birikmişti. Bu vida biraz döşemeyi çiziyor ama güzel bir vida.[​IMG]

12. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  13. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bagajın solunda olan sünger bandı bulamamıştım. Havalandımanın orada kabloyu tutuyordu ve su alan bir olduğu için yapıştırdığım çift taraflı bant çıkmıştı. Olmasa da olur.https://www.hyundaipartsdeal.com/genuine/hyundai-pad-antinoise~84185-37010.html
    Ön cam ızgarsının altındaki kapağın direksiyon tarafına da uyumlu olan bir versiyonunu internette gördüm. Bundan araçta yok belki bulunursa takılabilir. Kodu farklı. Olmasa da olur.
    https://www.autorus.ru/catalog/proc...00781964?utm_referrer=https://www.google.com/

14. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  15. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    İç sol ayna kapağını alıp taktım. 250 lira.[​IMG]

16. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bu parçaları çok araştırdım. Aklıma yanıtınız geldi diye güncel bir cevap yazayım dedim. Bu bagaj menteşe kapağı ve emniyet kemeri cıvatası ve koltuk cıvatalarında olan dar ve içi tırtıklı olan cıvata kapağının yeni Hyundai araçlara da uyabileceğini düşündüm. Bunlar kaldırılmış parçalar. Orijinalinde olmayan bir Hyundai olsaydı bile extradan eklemek isterdim. Ankara gibi büyük bir şehirde bunların çıkma bulunabileceğini düşünüyorum. 2006 öncesi Accentlerde. Ben bulamadım. Benim buralarda çok az milenyum var ve çıkmasını bulamadım. Başkaları bulabilirse bulup bunları takabilir. Bir Blue kasa üzerinde de araştırmak isterdim. Emniyet kemeri cıvata kapağı arka koltuk kemerlerinde olmasa bile araç içinde toplam 14 koltuk ve emniyet kemeri cıvatasına uyuyor. Olsaydı daha iyi olurdu çünkü Atostaki benzer emniyet kemerinin üst cıvatasında kullanılmış. Uyuyor mu diye denedim.https://www.hyundaipartsdeal.com/genuine/hyundai-cap-bolt~88811-22000.html
    https://www.hyundaipartsdeal.com/genuine/hyundai-cover-t-lid-hinge-ar~81285-28000.html
    Bunların üretilmesini ya da ithal edilmesini isterdim.

Son düzenleme: 31 Mart 2023
    Mytime bunu beğendi.
  17. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
  18. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Hocam o parça dizeller için galiba sarı sayfadaki ilanda öyle yazıyor. İlan no:1072411712

MPE bunu beğendi.
  19. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Bana da öyle gelmişti. Sağ olun. İlandadaki ürüne baktım. Montaj için ne gerekli bilmiyorum ama iki deliği biraz fazla büyük. Etiketi de bir ilginç Hyundai logosu ve fontu çok değişik duruyor.

20. MPE

MPE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    425
    Ad Soyad:
    SpongeBot SquareTeens
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Arka sağ kapıda tellerin oradaki eksik kapağın simetrisi sol kapıda vardı. İki vidayla duruyordu. Bu da aradıklarımdan biriydi. Göstermek için sol kapıdaki resmi bu. Ön solda farklı bir versiyonu oluyor orijinalinde ama merkezi kilit onun yerine geçmiş. Güzel gelişmeler de oldu. Ön sağ kapı çıtası takıldı. Fıskiyeler artık tıkalı değil. Sağ arka stop lambasındaki yanmayan lamba değiştirildi. Ön sol kapı kilitlenmiyordu. O da düzeltildi.:cool:[​IMG]

Bu Sayfayı Paylaş