LPG KABLO

20 Km/h'in Altında Hızlarda Ne Yapmalı?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Samuera tarafından 21 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar merhaba,

Bir süredir meraktan aracı nasıl sürdüğüme dikkat ediyorum. Gerçekten kuralına uygun kullanıyor muyum yoksa kuralları bilip uygulamıyor muyum diye. Genel olarak uyguladığımı fark ettim ancak bir noktada kafam karıştı. Bir yandan debriyajı çok kullanıyorum gibi hissediyorum diğer yandan hayır ya çok kullanmıyorum diyorum. Tümseklerden geçerken sürekli debriyaja basılı geçiyorum. Hızım 20lere düştüğünde eğer hızlanamayacaksam yine debriyaj basıyorum. Problem de tam olarak burada başlıyor.

Bunu azaltmalıymışım gibi hissediyorum ama son 8 yıldır aracı neredeyse hep ben kullanıyorum aracı babam çok nadir kullanıyor ve fabrikasyon baskı balatayı 12 yaşında 162.000km'de değiştirdik. Ehliyeti aldığım acemilik dönemlerinden itibaren arabayı kullandığımı düşünürsek bence iyi bir değer. Çok basıyor olsam daha erken baskı balata değiştirirdik gibi geliyor.

Bir de debriyaja basmadan denediğimde 2. viteste hız 10-15 lere düştüğünde araba kafa atıyor gibi oluyor. Bunun da etkisiyle debriyaja basarak doğru yaptığımı hissediyorum ama sizin de fikirlerinizi öğrenmek isterim.

bekobey bunu beğendi.
  2. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    898
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ben tümsekten geçerken 20'ye falan düşüp 2'ye atınca ayağımı debriyajdan çektikten sonra ayağımı çok hafif gaz pedalına dokunduruyorum ki devir daha çok düşmesin araç gaz yememe yapmasın bazen silkeleme yapıyor . Daha da aşırı yavaşladığımda ise araç tam durmamış olsa bile 1.vitese takıyorum böyle bir sorun kalmıyor.
    Yaptığınız davranışın baskı balatanın ömründen yiyeceğini düşünmüyorum. Çok tecrübeli sürücü değilim . Diğer üyelerin görüşleri ne olacak acaba ?

Konu başlığına cevabım ise şu olacak hız olarak 20'nin altına düşüyorsan , durmaya da yaklaşıyorsan 1.vitese geçebilirsin.

3. maximusti

maximusti Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mustafa Yalçınöz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    bende çok benzer bir şekilde kullanıyorum,
    debriyaje daha fazla basmamak için artık vitesi genelde boşa alıyorum.

4. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bildiğim kadarı ile Yarım debriyaj genelde baskının ömrünü azaltır. Hıza göre Yüksek vites geçişi , az veya çok devri farketmez yine baskının ömrünü azaltır(yokuş aşağılarda sorun olmaz bu).
    Aracı çok kullanmıyorsanız veya çok yapmıyorsanız çokta mühim değil bu tür durumlar.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş