LPG KABLO

1996 Hyundai Sonata 2.0 Gls Aracım Için Teknik Bilgi Ihtiyacı

'Sonata Forum - Club' forumunda Tuz Prenses & Şeker Kral tarafından 30 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Tuz Prenses & Şeker Kral

Tuz Prenses & Şeker Kral Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Elanur BARTAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Merhaba değerli arkadaşlar,başlıkta belirtmiş olduğum model de bir aracım var.
    Aracımda birden çok sorun var ve çok ciddi manada para harcadım ama ne yazık ki bir türlü gönül rahatlığıyla binemedim.
    Aracımın en önemli sorunlarından bir kaçı şu şekilde;
    1) Aracım otomatik vites ve 3.vitesten sonra vites geçişi olmuyor devir saati 4000-5000 leri buluyor motor bağırıyor ama vites yükseltmiyor.Daha önceleri ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verince atıyor du vites ama şimdi hiç bir şekilde atmıyor.OverDrive modu açık olsun yada kapalı olsun hiçbir şekilde yükseltmiyor.
    Bir kaç usta ile görüştüm elektronik bir sorun olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler,selenoid valflerine bakmak lazım dediler ve aşağı yukarı 1000-1500 arası gider dediler ama kesin çözüm olacağına dair bir garanti vermediler.
    2) Aracımda atiker marka bir lpg sistemi mevcut kaç kere rolanti ayarı için gittim servisine her gittiğimde parametre değerini düzelttikleri söylediler ama düzelmedi,araç devir saati rolantide iken 0.5 ile 1.5 arasında geziniyor,özellikle geri viteste iken stop ediyor.Normal park konumanda ikende durcak gibi olup geri çalışıyor.
    3)Aracın hız göstergesi arızalı dalgalanıp duruyor bazen normal çalışıyor bazen ise hiç çalışmıyor.Bir kaç usta müşirden dedi ama yerini bulamadılar daha sonra bir başka usta ise bu araçlarda müşir yok bunlarda selonoidlerin orda bir yerde parçası var dediler.
    4)Aracın radyatörü sürekli çalışıyor stop ettiğimde dahi çalışıyor 1-2 saat kadar aküyü bitirene kadar.Çözüm için usta müşirlerini değişti termostad değişti ama çözüm olmadı.
    5)Arka cam buz çözücüyü açtığımda aracın rolantisinde dalgalanma oluyor ve elektirik aksamıda dalgalanıyor(aydınlatmalar vb)
    6)Aracın normalde sadece p modunda çalışması ve p modunda anahtar vermesi gerekirken benim aracım her türlü vites modunla çalışıyor ve anahtar veriyor.
    7)Sunroofdan su sızıyor çözümü için komple contasının değişmesi lazımmış servisi koreden istenileceğini ve 2000 tl fiyatının olduğunu söyledi sanayide ki usta ise yerine yapacağı contanın tam tutmayacağını ve performans vermeyeceğini söyledi.
    8)Aracın su radyatöründe suda pas ve parlak birşey var.Usta motordan yağ kaçağının olmadığı söyledi önemli bir şey değil dedi.
    9)En son dün aracımı çalıştırdım rolantide iken camda ki buğunun gitmesi için kaloriferi açtım 1 dakika kadar sonra aracın sol önünde patlama gibi bir ses geldi.
    10)Aracın gaz enjektörlerinden ciddi manada "fısss" gibi bir ses geliyor.

Daha saymadığım bir çok sorun var aracı 8000 tl'ye aldım yaşım 20 ilk arabam ve baya bodosladım acemiliğin dibine vurdum resmen.
    Şimdi aracın vizesi yok vize için öncelikle şanzımanın düzelmesi ve abs ile airbag ışığının sönmesi lazım ama ne airbag ışığı nede abs söndüremiyorlar.
    Abs de ki problemin arka sol kablodan olabileceğini söyledi ustalar.
    İnanın rahat 3000 lira harcama yaptım arabaya elimde sadece sıfır var.
    Arabaya binmeye korkuyorum yolda kalıcam diye.
    Lütfen bana bir yol gösterin ne edeyim ne yapayım ?
    Aracı satmak istesem satamayacağım da çünkü 3.vitesden yukarısı yok !
    1700 lira maaşım var 1 maaş kadar içeri girdim.
    Araç İzmir'de hangi ustaya götürsem sat kurtul buna yapacağın masrafa değmez diyor.
    Adama diyorum artık çözüm olacaksa 5000 lira kredi çekeyim neyi var neyi yok yapalım 2 sene bineyim yeter bana dediği şu bu "sonatalara" biz sanayide hyundai'nin son hatası deriz ! hiç gerek yok diyor.
    Zaten her ustada bakmıyor araca başımıza bela olur diyorlar.
    Çok ciddi manada çaresiz kaldım artık trafikten düşürüp hurdacıya satmayı düşünür hale geldim.

Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yaşınız, aracı aldığınız fiyat, geliriniz ve yukarıda saydığınız Arızalar dikkate alındığında Bu işin içinden çıkmanız Zor. Daha fazla zarar etmeden satmak en mantıklı olanı gibi görünüyor

deza bunu beğendi.
  3. Evren Arvas

Evren Arvas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Evren Arvas
    Yaşadığınız Şehir:
    65-VAN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    allah yardımcın olsun...abicim bi tane bulabilirsen çıkmacılarda hurdacılarda kaza yapmış pert olmuş hafif yanmış veya change aynı model bi sonata bulup satın alacaksın o aracın parçalarında düzgün bi araç yapılır temiz bi usta olsa...verdiğin 3 binliraya hurdaya çıkmış bi sonata alsaydın bu iş tamam olurdu elinde yeterince parça olurdu

4. cenker_baba

cenker_baba Guest

izmirde sonata kullanmış olan @emrex beyin ustası belki yol gösterebilir size.
    fakat yaşınız ve geliriniz için yanlış bir tercih olmuş sonata size.
    sonata taş gibi güzel arabadır ama maliyeti diğer arabalara göre biraz fazladır. iyi usta ile çözülemeyecek arıza yoktur.

5. Tuz Prenses & Şeker Kral

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Elanur BARTAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Hepinize ilginiz için çok teşekkür ederim,umarım başka genç arkadaşlar benim gibi bir hataya düşmez.
    Alırken ki düşüncem şuydu 8000 liraya şahine bineceğime daha kaliteli bir arabaya binerim.Lakin ne yazık ki çok kötüsü denk geldi bana.Arabayı kesinlikle kötülemiyorum,ileride bu konuya bakarak araç hakkında kimse yanlış fikirlere kapılmasın.
    Herkese esenlikler.

Evren Arvas bunu beğendi.
  6. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Merhaba kardeşim yaşadığın durum çok üzücü...
    4. vitesle ilgili yardımcı olmaya çalışayım şimdi elinden geliyorsa vites kolunun orayı sök ve Over Driver düğmesine 3 tane kablo geliyor bir veya birkaçı kopmuştur büyük ihtimal kopan kabloları güzelce bağla ve bantla göreceksin araban artık 4. vitese atıyor olacak
    Kolay gelsin...

ai_torcuk ve Evren Arvas bunu beğendi.
  7. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle geçmiş olsun inşallah sorunlara çare bulabilirsiniz. "8000 liraya şahine bineceğime daha kaliteli bir arabaya binerim" düşüncesi gayet haklı bir düşünce ama sorun şurada başlıyor. Malum sitede baktım şimdi 1996-1997 Sonata 13.000-15.000 arası fiyatları var. Bu fiyatlardaki aracı 8000'e alırken biraz düşünmek lazım, kimse 15.000 Tl'lik aracı 8'e bırakmaz. Ben Mart ayında 16,000 Tl'ye 98 model 1.5 GLS Accent aldım. O fiyatlara benim gözümde çok çok daha kaliteli olan 1997-98 model Opel Vectra da vardı ama Temiz Vectra 20.000'den başlıyor. 16.000 lik Vectranın temiz olmayacağını başıma sorun açacağını bildiğim için temiz bir Accent almayı tercih ettim. Demem o ki bu kadar elektroniği olan bir aracın o modellerde temiz olması çok zor temizinin de 8.000 olması imkansız. Atıyorum o fiyata Şahin alsaydınız üste harcadığınız 3.000'e Şahini baştan yapardınız :) Yine de bence de zararın neresinden dönersen kardır. Satabiliyorsan sat ama satarken de belirt sıkıntıları. Tekrar geçmiş olsun.

ai_torcuk ve Evren Arvas bunu beğendi.
  8. Tuz Prenses & Şeker Kral

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Elanur BARTAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Evet zaten hiç bir şekilde mantıklı bir hareket olmadığının bilincindeyim lakin olan oldu artık,temennim başka insanların böyle bir hataya düşmemesi.
    Bugün İzmir Gaziemir'de ki Kavuklar Hyundai bayiisine götürdüm aracı bu şekilde aracı peşinat sayıp sayamayacakları yada her hangi bir imkanın sunulup sunulamayacağını sordum başka 2. el aracı alırken belki bir miktar nakit sayalar umudu ile ama ne yazık ki bu şekilde almayacaklarını belirttiler.
    Ordan çıkınca bir kaç galerici ile görüştüm 1 tanesi direk açıkca ilginmediğini belirtti bir diğeri ise yukarıda ki tüm arızalar ile 2000 tl nakit verebileceğini söyledi eğer kendisinden başka bir araç alırsam 3000 lira peşinat olarak sayacakmış.
    Pek de mantıklı gelmedi bana yine sizinde görüşlerinize açığım bu konuda.
    Aracı komple tek seferde banka kredisi alarak toplama fikrini düşündüm ama tek başına şanzıman eğer mekanik arızalı ise 3000-4000 tutacağı için bu fikir beni oldukça korkuttu.
    Ayrıca aracın komple elektrik tesisatının ele alınması gerek düşüncesindeyim yani işin kısası çok rahat 6000-7000 masrafı var gibi.
    Görünüşe gere satmakta pek kolay olmayacak benim için.

9. Tuz Prenses & Şeker Kral

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Elanur BARTAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bu gün dediğiniz işlemi yaptım yalnız bir sonuç alamadım kablolar ve elektronik devre gayet sağlıklı görünüyor zaten gösterge panelinde de " over drive açık ve kapalı ışıkları yanıyor".

10. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Işığın yanıyor olması kablonun sağlam olduğu anlamına gelmez
    vites kolunu söküp kablolara baktınız mı kopuk varmı yokmu diye vites kolunun içinden över driver düğmesine uzanan kablolarda.

11. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bence aracı ilana koyun 9000-10000 gibi. Aldığınız fiyatı ya da 300-500 aşağısını verene satın gitsin. Sizin işinizi galeriler çözemez.
    Aracın bazı sıkıntıları olduğunu da belirtirsiniz. Bu kadar çok arızayı sizin çözmeniz mümkün görünmüyor.
    En azından belki uğraşabilecek birisi alır.

deza bunu beğendi.
  12. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Düzgün kullanılmayan ve işinin ehli olmayan ustaların elinden geçen bir sonata aldığınızda gökten adama cinnet geçiriyor. Neden mi? Çünkü deneme yanılma ve uydurması işlerle gecistirdikleri için.
    Babam zamanında sıfır ayarindayken aynı aracı almıştı hala daha biniyor massallah 18 seneye giricek yakında çocukluğum vs.hep o araçta geçti hiçte böyle sorunlar çıkarmadı.
    Yine o bütçelerle araç bakıyorum olsam yine gider sonata alırım.
    Sorunların çözümü eğer araçtan biraz anliyorsaniz aslında yapılmayacak şeyler değil.
    Kilometre dalgalanması abs sistemindeki sorunlardan olur.eger ABS isiginiz yanıyorsa ABS biz devre dışıdır. Ya akslar üzerindeki tirtiklarda bir sorun vardır yada ABS sensörleri de. Misal on akslar değişmiştir yanlış aks kafası takılmıştır dis sayısı tutmaz yakar ABS yi uğraşır durursunuz.
    Rezistans açıldığında elektrik dalgalanması ya akünun zayıflığından olur yada sase kablolariniz cikiktir vs. Bir ihtimal daha var oda şarj dinamonuz tam şarj etmiyor olabilir dağıtılır içindeki diyot vs gurubun değişir ve kullanıma devam edilir.
    Kaloriferi açınca LPG sistemindeki patlama olayına gelince eğer aracınızda antifiriz yoksa bu radyatorde deli gibi pas yapar. Siz sabah soğukta biner kaloriferi acarsiniz LPG regülatörü de sıcak su dolaşımı olmaz ve gummm. Geçmiş olsun. Bu bir ihmaldir hangi araçta olursa olsun bdurum boyledir sonataya özgün birşey değil.
    Rölanti dalgalanmasina gelince. Emme manifoldunuz boğaz kelebeği hariç başka yerlerdende hava aliyordur bu yüzden rölanti dalgalanma yapar kaçak testi yapın.
    Vites tertibatindaki sıkıntı ise şimdiye kadar binen kişiler demekki yağını hiç değiştirmemiş belliki. Bir yağ değişimi yaparak kontrol edin eğer düzelmiştir ise tamire gerek yok bir dünya hurda sonata var onun üzerinden manuel şanzıman ve tertibatı sokup kendi aracınıza aktarım mis gibi binin. Kendi aracınızdan çıkan malzemeleride koyar internete parça parça satarsiniz. Öyle absürt rakamlara değil 2000 civarına komple manuel şanzıman sistemini aktarabilirsiniz.
    Başka sorularınız varsa yanıtlarım seve seve.
    Yazım hatalarından dolayı özür dilerim telefondan bu kadar oluyor :)

sonatım51 bunu beğendi.
  13. şükrü izmir

şükrü izmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    şükrü yapıcı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    05448103928 numaram yardımcı olayım karded
    Yardımcı olayım kardeş 0544 810 3928 izmirdeyim.

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    işini bilen birisi bu arabaya 2-3 bin lira harcayarak gayet kullanılabilir hale getirir. arızalarınız öyle büyük değil, ama sanayideki ustaların dediklerine bakarak tamirat yaptırırsanız çok para harcayıp sonucunda birşey elde edemezsiniz.

galericiler "ölücüdür" sizden 2 binliraya aldığı arabaya hiçbir şey yapmadan 12 binlira yazar ve satar.

ya araba tamiratından anlayan güvendiğiniz birisi ile arabayı tamir ettirin ya da arabayı aldığınız fiyata internete ilana koyun, önemli arızalarını alıcıya söyleyip satabilirsiniz.

15. şükrü izmir

şükrü izmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    şükrü yapıcı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arkadaslar sonata konusunda sıkıntı yasayan arkadaslara yardımcı olabilirim.sırf sonata ve elentra elektronik ve motor tamiri yapıyorum.05448103928 den ulaşabilirsiniz.​

sonatım51 bunu beğendi.
  16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

forumda yazarak da yardımcı olmaya çalışın, sadece reklam olmaz ama.

mt_44 bunu beğendi.
  17. 4g63_2.0_sonata

4g63_2.0_sonata Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    murat kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Sonata (1988-1994) Y2
    -merhabalar aracınızın rölanti tutmaması enjektör kütügünün bloga girisindeki oringlerden yapıyor olabilir.küçük su sisesinin kapagına 10 15 delik acın rölantide motor çalışırken buraya su püskürtün aracınızın rölantisinde degişim söz konusu ise oringleriniz yıpranmıs değişmesi gerekir bulamazsanız sanayide tornacıda yaptırabilirsiniz.bu araclarda hava akışmetre sorunu oluyor lpg den dolayı kontrolünü yaptırın.
    -radyatör sorununuz ile ilgili termostatın üstünde jikle mişürü görevi gören motor sus sıcaklık mişürü var hemen altında 3 adet fan mişürü hararet mişürleri var bunları değiştirirseniz ranyatör ve fan sorununuz cözülecektir.

18. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    96 sonata manuel sorun hakkında belki fikir sahibisinizdir
    abimde 96 sonata var arac ilk marsta calısıyor ister 5 dakika ister 1 saat calıssın fark etmiyor aracı stop ettinmi bır daha calısmıyor bujıler benzinle yıkanmıs gibi sırılsıklam bu arada enjektorler sıfır alınıp degistirildi bir zamanlama hatası var gibi ama burada (didim) anlayan usta yok yardımcı olabilecek arkada varmı acaba

19. Onur K.35

Onur K.35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad Soyad:
    onur koçoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    bujilerin uyumlu olduğundan emin misiniz?
    benimde sonatam var yanlış buji takıldığı için düzgün ateşlemiyor ve rolanti problemi yaşıyordum
    izmir de autolab'a gittim sistemden bakıp doğrusu ile değiştirdiler problem çözüldü.
    sizin probleminiz de buji kaynaklı olabilir.
    izmir'e yolunuz düşerse autolab'a uğrayın biraz pahalı yaparlar ama ustaları çok iyidir.
    aynı zamanda parça ve işçilik garantisi de var.

MAERKEK bunu beğendi.
  20. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bujiler 3 kez değişti ateşleme de sorun yok sorun stop ettikten sonra çalışmaması bujileri söküp baktığınızda bujiler sırılsıklam benzin kurutup tekrar takınca çalışıyor yakıt sistemi yada sensörlerde sorun ..enjektörler sıfır değişti 2. ateşleme de araç benzine boğuluyor

Bu Sayfayı Paylaş