10 Kasım LPG KABLO

1.5 Crdi Motorun Rampada Çekiş Krizi Tutması

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda abuzer40 tarafından 2 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2

1. Merhabalar. Benim 2009 model 1.5 CRDİ Matrix aracım var. Rampaları normalde hiç zorlanmadan çıkarım. Ancak yaklaşık 1 yıldır bazen ( ne zaman hangi rampada yapacağı belli olmayan) daha doğrusu bir anlık diyebileceğim bir arızadan muzdaribim.

2. Arızanın adı kısaca "çekiş krizi ". Örneğin; Ispartadan Ankara ya giderken yaklaşık 30 defa rampa çıkıyorsak, bunlardan 5, 9, 14 ve 26. rampalarda (bunları saymadım, tahmini )rampa başlangıcında gaz pedalı hangi pozisyonda ise o miktarda verdiği yakıtta sabit kalıyor, gaz yemiyor, dolayısı ile rampada sağırlaşıyor. Ancak vites düşürürsem biraz gaz artıyor (daha doğrusu motor devri artıyor ). Biraz önce solladığım kamyonlar rampada beni geçmeye başlıyor. Rampa biter bitmez motor gücü ve gaz pedalına tepki normale dönüyor. Kriz anında duman artışı yok.
      Arızanın ( krizin) ne zaman olcağı belli olmuyor. Yani hangi rampada nasıl davranacağını ancak tırmanma başlayınca ve gaz pedalına takviye için basınca tepki vermemesi sonucunda anlayabiliyorum.
      Egr yi 9 sene önce conta kapatarak iptal etttirdim. Ara sıra arıza ışığı yanıyor ama bu kriz tutması ışık yansa da yanmasa da oluyor.
      Uzun oldu kusura bakmayın, yardımcı olursanız sevinirim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Nisan 2020
  2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @abuzer40
    Enjektörler ne durumda?. İşeme falan olsa, siyah duman atar genelde. Rölanti de çalışırken tekleme falan yapmıyorsa sıkıntı olmayabilir. Siyah duman yok yazmışsınız. Mazot filtresi en son ne zaman değişti? Çekiş düşüklüğünün ilk belirtisi, tıkalı yâda kalitesiz filtre olur genelde.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ya eksoz tıkalı, ya mazot kötü, ya wastegate valfi sıkıntılı veya mass airflow sensörü MAF, oksijen lambda sensörü vs. bunlardan birisi sıkıntılı

Arıza tanısı için şöyle yapmak lazım: arıza lambası yandığı zaman kayıt oluşturmuştur aracı cihaza bağlayıp ECU dan kodu okutup çıkan P00XXXX koduna göre yorumlanması gerekiyor.

4. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Egr olabilirmi?

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hiç arıza kodu okutuldu mu? serviste.

arızanız turbo ya da ona bağlı başka bir sistemden geliyor gibi ama mutlaka arıza kodu oluşur.

mazot filtresi değişimi ne durumda? orjinal mi? depo temizliği yapıldı mı hiç?

6. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    E
    Enjektörlerden veya filtreden olsa sürekli çekiş düşük olur. Bunu ara sıra yapıyor.

7. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Turbo, mazot filtresi veya depo temizliği olsa sürekli çekiş düşük olur. Bu krizin ne zaman olacağı belli olmuyor. Ve mesela Ankara İstanbul arasında sadece bir kaç rampaya çıkarken yapıyor. Diğer rampalarda yapmıyor.

Tamer5150 bunu beğendi.
  8. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Benzer bir durum bende de oluyor bazen. Normal şartlarda 2000 devir civarında kullanırım. Tabi bu devirde gaza biraz yüklenince hızlanma normal olarak artar. Yüklüyken ve dik bir yokuşa 2000 devirle 5. Viteste girdiysem gaza yüklensem de hızlanma olmuyor. Vites düşürür yada gaza iyice yüklenirsem hızlanma artıyor elbette. Bana turbonun basıncının yavaş yavaş kaybolduğunu hissettiriyor. Ufak tepkileri alamıyorum gibi.
    İyi ve güvenilir bir turbocuya aracı göstermekte fayda var bence.

9. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Eğer yi yaklaşık 8 sene önce kapalı conta takarak iptal ettirdim. Geçen yıla kadar hiç bir sorun yoktu.

10. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Kriz tutmazsa, rampada gaz verdiğimde tepki güzel oluyor. Turbodan olsa sürekli çekiş düşüklüğü olur

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bazı hyundai modellerinde depo boyası kalkması olarak görülen arızada aynen dediğiniz gibi sadece bazen motorun çekişten düştüğ görülüyor.

önce arıza koduna bakılmalı,

rpurcek ve onurforces bunu beğendi.
  12. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Depo boyası kalkması nedir, yeni duyuyorum. Bir de arıza lambasının yanmadığı zamanlarda da bu kriz tutabiliyor

13. abuzer40

abuzer40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    E
    Evet, birinci paragrafta belirttiğiniz sensor ve valfler bana mantıklı geldi. Ama egzoz veya kötü yakıt olmaz diye düşünüyorum, zira düz yolda rahatlıkla 160 km hız yapabiliyorken önüme çıkan ilk rampada kriz tutabiliyor ve biraz önce geçtiğim kamyonlar rampada beni sollamaya başlıyor.

14. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bir yerlerden kontrol etmeye başlamak lazım. Nokta atışı çözüm çıkmayabilir. Herkes tecrübelerini yazıyor.

onurforces bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş