LPG KABLO

1.2 Motor Lpg Takılması Olurmu

'LPG Sistemleri' forumunda ezgiufuk tarafından 5 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. ezgiufuk

ezgiufuk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ezgi Yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    iyi günler arkadaşlar 2014 i20 1.2 sense benzinli aracım var ikinci sahibiyim ve 6aylıkken aldım 2015ten beri kullanıyorum şu anda 57bin km de.artan benzin fiyatlarından dolayı lpg taktırmak istiyorum ancak sorduğum birkaç yer 1.2 araba tüpte biraz daha hantal olacağı için çok gaz basacak haliyle o da tüketimi arttıracak.yine değişen birşey olmayacak hemde aracın boşuna performansı düşecek dediler.ben şehir içinde aktif kullanıyorum ve senede iki üç defa şehir dışına çıkıyoruz (az yaksa daha sık çıkacağız)sizcede tüp taktırmamalımıyım yoksa taktırsam benzin masrafından tasarruf edermiyim? yardımcı olursanız sevinirim

2. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Mutlaka tasarruf edersiniz, ancak Lpg fiyatları da aldı başını gidiyor. Bence taktırmasanız daha uygun olur. Yeni lpg kitleriyle performans kaybı yaşamazsınız ama değer mi değmez mi tartışmaya açık

Sonata 2.4 NF

3. ezgiufuk

ezgiufuk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ezgi Yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    yanıtınız için teşekkür ederim.ben bu arabayı dahada satmayı düşünmüyorum ve benzin parasını hesaplamaktanda ödemektende bıktım uzun süreli kullanacaksam arabayı.siz bu durumda olsaydınız lpg fiyatlarını göze alıp taktırır mıydınız

4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tek gittiğim yere bisiklet alır giderdim .

5. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Uzun vadeli binmek ,fazla km yapmak mutlaka değerlendirme yapacaksam lpg li yaparım. Ben Hyundai Sonata Nf 2.4 lpg li kullanıyorum. Şuan şehirler arası 9 9.5 litre lpg yakıyor, Benzinli olsa baş edemem. Siz de artıları eksileri ortaya koyarak muhasebe yapmalısınız. Ehil bir yerde yaptırmazsanız forumda tecrübe ile sabit çok uğraşırsınız.

Sonata 2.4 NF

MAERKEK bunu beğendi.
  6. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracınızın motoru lpgye uyumlu, düzgün montaj ile herhangi bir sorun yaşamadan rahatça binersiniz. Bulunduğunuz yerdeki benzin ve lpg fiyatlarını göz önünde bulundurarak fayda- maliyet analizi yaparsınız. Lpgde litre bazında %20 civarında benzine göre fazla tüketim yapıyor. Ben de getzi aldığımda benzinliydi gaza basarken rahat basamıyordum lpg sonrasında psikolojik olarak rahatlamıştım. Ancak i20’nin bagajı da küçük lpg sonrası biraz daha küçülecek, kitin montaj bedelinin yanında ruhsata işlenmesi, tekrar muayene için de ücret ödeyeceksiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    1.4 i20 otomatik kullanıyorum. 2 temmuzda 1 yılı doldu ve 7800 km yapmışım. lpg ustasının iyisine mi denk geleceğim, kitin maliyeti, ruhsat, muayene vs masraflarını düşündüm ve daha evvel de lpg'li araç kullanmış olmanın verdiği tecrübe ile taktırmama kararı aldım. kişiden kişiye değişir bu. ekonomik olarak karı ne olacak onu hesaplamak gerekli. taktırdım az yakıyor eyvallah ama bindiğim sürece onu amorti eder mi? yoksa sattığım kişinin mi işine yarar? ilk aracıma 8 sene bindim, sonra dizel aldım 3 yıl bindim, bu da ilk yılı. nihai aracım otomatik diyordum ama hiç belli olmaz belki yine değiştiririm hedefime ulaşınca. hedefim cam tavanlı otomatik i20. :D

aracım jump olduğu için 40-50 bin kadar üstüne eklemek için beklemem gerekli mecburen. tabiki şuan ki fiyatları baz alıyorum.

ikinci bir aracı da düşünüyorum 50 bin civarında palio gibi birşey olabilir. onu lpgli alabilirim ama ana aracım şu an benzinli ve eşim kullanacak şu an onu.

o durumda sadece işe gidip gelecek günlük 5-6 km yol yapacak. diğer işler için ben koştururum diye düşünüyorum çarşıya da zaten ya yürüyorum ya da bisikletle gidiyorum.

8. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Önceden benzin ve lpg arasında %50 fiyat farkı oynardı lpg yarı yarıya daha ucuzdu şimdi öyle değil aradaki makas daha daraldı ayrıca aracınız 100 km de 8 litre benzin tüketiyorsa lpg de 9 10 litre arası lpg tüketecektir şu durumda lpg size %30 35 tasarruf sağlar

Halil bunu beğendi.
  9. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    1.2 cc motora LPG takmak ne kadar doğru bilemem ama takacaksanız obd destekli güncel modern bir kit takınız Lovato c-obd 2/prins obd kitleri gayet uygun fiyat performans ürünleridir uzun yıllar sorunsuz binersiniz ve takılacak yer en önemlisi olucaktır.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Olur uygundur. Babamda LPG 1.2 symbol var. Evet benzinde daha atik araç. Ama hız gibi bir derdi olmadığı için sıkıntı yaşamıyor. Zamdan önce uzun yolda 25 kuruş civarı, şehir içi 30 kuruş civarı yakıyordu.

Aynı araç bende de var. Ben de çok şüphe etmiştim LPG için. 2 yıl oldu dönüşüm yaptıralı. İyi ki diyorum vallahi. Dönüşüm ile alakalı konu açmıştım bakabilirsiniz.

acipinarli ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    takılır, performansı daha az olur diyenler işi çok iyi bilmeyenler. yaklaşık aynı performansta gider. cebinizden çıkacak olan para da kilometre başına 20 kuruş daha az olur.

10bin kmde 2bin lira fark olur.

taktırmayınca cebinizden çıkacak parayı hesap edin,

kullandığınız araçların fiyatları 120bin belki daha fazla. arabanın fiyatının yanında yakıta verdiğiniz para belki çok fazla değildir.

Asel Kaan Efe ve ekremce bunu beğendi.
  12. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Yıllık 10 15k km'den fazla yapılmıyorsa be lpg dönüşüm taraftarı değilim. Zaten şu anki şartlar altında benzin lpg ya da dizel arasında çok büyük ekonomik fark yok. 1.4 crdi aracımla l/100 km cinsinden yakıtla 1.4 benzinlinin yakıtı arasında fark yok gibi bir şey.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş