LPG KABLO

Yumurta Kasa Uzun Yolda Ne Kadar Yakar

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda harslan1903 tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Bartınlı

Bartınlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Muhammet kırmızı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    900km uzun yola 130 TL yakıyo 1.3lx l

2. LU950

LU950 Guest

Bu mantığı bir türlü kavrayamadım ben. Sanırım bende bir sorun var. X marka araç ne yakar Z marka araç şu kadar ile kaç km gider. Başta markaların resmi siteleri başta olmak üzere bir çok sitede istediğiniz her aracın ortalama yakıt sarfiyatları var zaten. Benim sorunum şu; bu yakıt işi aracın bakımlı olup olmaması, ateşleme sisteminin kablolarında tutun bujilerin uç kurumlanmasına kadar, yakıt filtresinden alınan yakıt kalitesine kadar, hatta ve hatta hava filtresine kadar değişkenlik gösterebilir. En önemli ayrıntı da bana kalırsa motor yatak ve pistonların aşınması dahil etkiler sarfiyatınızı.

Şöyle bir özetler olursak; 100.000 km de olan Ahmet' in 2014 model Getz' i 100 km de vasati olarak 6.4 lt yakarken,
    aynı model aynı km de Mehmet' in arabası 100.000 km de vasati olarak 8,4 lt. yakmaktadır.

bunda aracın kullanım şekli bile yaktırır. Bu sarfiyatın ortalamasının bulunması imkansıza yakındır. Tüplü araba az yakar netice bence budur onun nedeni ise litre fiyatıdır. çünkü araç lpg de de benzinde de 6,4 lt yaktığını varsayarsak.

LPG Litre Fiyatı 1,89 X 6,4 = 12,09
    Benzin litre fiyatı 4,46 X 6,4 = 28,54 fark ortada neredeyse yarı yarıya yakar.

3. Zekzek

Zekzek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Zek doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Abi bendede 98 1.5 otomotik var şehir içi 40 kuruş şehir dışı 27 kuruş yakıyor dğiştirmediğim yeri kalmadı hala aynı nedendir acaba üstünde destro marka tüp takılı

4. fiyaka78

fiyaka78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    osman osmanoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Valla tebrik ederim litre hesabini sadece sizde okudum. Ulkemizde yakit fiyatlari surekli arttigindan 100 km yaktigi litreyi takip etmek en dogrusu.(mesela suan 3.71 tl maalesef)

Bu Sayfayı Paylaş