LPG KABLO

Yumurta kasa ilginç otomatik vites sorunu!

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda memo_58 tarafından 3 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    eğer elinizden geliyorsa vitesin orayı sökün bakın bakalım kablolar normalde hiç ek falan olmadan o/d tuşuna kadar gider orada herhanbir işlem varsa zaten kendini belli eder bantlama falan vardır

memo_58 bunu beğendi.
  2. memo_58

memo_58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    M. AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Arkadaşlar bu sorun yine başladı. İlk 20 km hiçbir sıkıntı yok ama ısınınca 3.vitese düşüyor sonra geri 4.vitese çıkıyor, biraz gidiyor tekrar düşüyor. Anlamadım gitti, iyice bunaldım. Gözüm gibi baktığım 2500 TL harcadığım araçtan soğudum. Ne yapmam lazım. Aracı sahibindene ilanada koydum. Bakalım bilen biri belki alır. Baya arayan oldu ama ölü fiyat veriyorlar sanki araba ortada kalmış. Başka hiçbir sorunu yok. Siz değerli arkadaşlarında tavsiyesini bekliyorum.

3. beyazcelik

beyazcelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    beyaz celik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Aracının şanzımanını hata kodlarını okumadan arızasını çözmeye kalkan hiçbir şanzımancıya elletme öncelikle, boş yere para harcarsın ve çözüme ulaşamazsın. Aracının sıkıntısı anladığım kadarıyla clutch denilen balatalarının bitmek üzere olması ve kaçırma yapması. Yağın simsiyah olmasından bu anlaşılıyor. Yağı değiştirdiysen bile hiçbir faydası olmayacaktır ve çok kısa bir sürede dahi yağın eski halini alacak, çabuk ısınacak ve çok pis koykacaktır; istersen kontrol edebilirsin. Şanzımanın 20 dakika sonra neden 3. Viteste takılı kaldığına gelince; şanzıman beyni araç ecusundan da bilgileri alarak yorumlama yapar ve eğer bir sıkıntı varsa kendisini korumaya yani 3. Vitese alır. Bu durum eğer elektriksel bir sorun veya parça hatası ise ilk çalıştırmadan itibaren olur ya da seninki gibi hesaplama sonucu ortaya çıktıktan sonra karar vererek belirli bir süre sonra oluşur ve kontağı kapatıp açınca geçici olarak düzelir. Şanzımanın hata kodlarına baktırdığında büyük ihtimalle balataların kaçırmayın dolayı "motor devri şanzıman devriyle eşitlenemiyor" ".... balatalar kaydırıyor" diyecektir. Şanzıman beyni belirli bir süre aracın motor devrini ve şanzıman devrini ölçer. Aradaki fark belirli bir oranı geçiyorsa şanzımanı korumaya alır. Senin problemin bu. Çözüm ne dersen; Revizyon. Maliyet ise yaklaşık 1000 - 1500 tl. Öncelikle hata kodlarını okut dediğim gibi. Arızan %99 söylediğim şey. Boşuna yağ selenoid beyin ıvır zıvır diyen Ustalara para kaptırma. Eğer yaptırmaz isen ve binmeye devam edersen çok yakın bir zamanda balataların komple bitecektir ve yolda kalma gibi bir sıkıntı da getirecektir. Sorun olursa tekrar yardımcı olurum. Sonucu veya gelişmeleri iletirsen aynı sıkıntıyı yaşayan diğer arkadaşlar da faydalanmak olur. Geçmiş olsun tekrar

Son düzenleme: 15 Mart 2015
    Berberhasim ve memo_58 bunu beğendi.
  4. memo_58

memo_58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    M. AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Kardeşim Allah razı olsun verdiğin bilgiler için. Çok doğru söylüyorsun. Bana ilk sanayide bir usta balata dedi, sonra ben servise gittim servis 4-5 tane hata var dedi revizyon olacak dedi. Dediğin gibi revizyon görünüyor benimde imkanım yok, altına giremedim. Kapıda duruyor haftada 2 kere biniyorum çok sorun olurmu. Bu arada yağı 3 aylık filitre ile değiştim bu sorun yoktu. Şimdi baktım koku ve kararma yok, aynı aldığım gibi yada ben anlamadım.

5. beyazcelik

beyazcelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    beyaz celik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Yağda koku veya kararma yoksa sıkıntı balatalardan olmayabilir. Okuyucu denilen pulse generator (Resimdekine benzer parça) arızalı olduğu için yanlış ölçüm yapıyor da olabilir. Yapmanız gereken en mantıklı iş önce aracın aküsünün kutup başlarından birini söküp ( teyip kodu varsa dikkat edin) bikaç dakika bekledikten sonra tekrar takarak hata kayıtlarını silmek ve sonrasında şanzıman korumaya alana kadar turlayıp hataya mütakip bilgisayara bağlatıp kodları okumaktır. Okunan hata kodlarını söylerseniz yardımcı olabilirim. Sitede şanzımanınızın service manueline sahip olan birisi size gönderebilirse hata kodlarını kendiniz de okuyabilir ve sorununuzu çözebilirsiniz. Şanzıman kodunu biliyorsanız yabancı sitelerden de service manuele bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar:

memo_58 bunu beğendi.
  6. beyazcelik

beyazcelik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    beyaz celik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Yağda kararma aşırı ısınma veya yanık kokusu olmadığı sürece her ihtimale karşı da zorlamazsanız eğer kısa mesafelerde bir sorun olacağını sanmıyorum. Umarım sıkıntınız elektronik bir sorun çıkar da ucuz maliyetle kurtarırsınız.

memo_58 bunu beğendi.
  7. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    sorunu çözdün mü_?

8. ferrhat

ferrhat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ferhat Kazancı
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    benim arcacım yumurta kasa 2000 model, benimde sorunum araç 3 viteste takılıyor, kontak kapatıp açılınca düzeliyor ama belli bir süre sonra yine aynı şey oluyor. aracın şanzıman yağ ve filtresini değştirdim 6 ay boyunca hiç yapmadı. sonra yine başladı. cihaza bağlandığında
    hata kodu : Sinyal Jenaratörü a arızası, Sinyal Jenaratörü aaçık devre" şeklinde idi. 3 kez hata silindikten sonra farklı zamanlarda cihaza bağlattım hepsinde aynı hataları verdi. hata kodu resmini ayrıca ekledim. şanzıman sıcaklık devresi hatası 1. den sonra birdaha vermedi ama ilk 2 hata hep aynıydı. hyundai özel servise gittim elektrik akasmına baktılar sinyal kablolarını değiştirdik oksitlenme vardı, kablolarda açık vardı hallettik dediler. sorun çözüldü 2 ay takılma olmadı fakat yine takılmaya başladı. sizce sorun nedir ve nasıl bir yol izlemeliyim.

Son düzenleme: 20 Eylül 2015
  9. m112

m112 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ismet yeniçelik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    bende de 98 otomatik vites şanzıman da sorun vardı. ustanın biri hiç bakmadan 1700-1800 arasında masrafı var dedi bende başka bir ustaya götürüp söktürdüm.usta şanzumanı yakmış sın nasıl bindin bu arabaya dedi işçilik+tüm parçalar 2250 TL fiyat nasıl parçaları bilmediği m için yazamıyorum.

10. Mert.yiğit

Mert.yiğit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Emin colak
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Selamın aleyküm otomatik admiram var.araçta hız çıkış sensor arızası vardı.ama arada bir yapıyordu.parçayı sipariş verdik bekliyorum.bu arada akslar bozulmuş yaptırdık ama 4.vitese hiç geçmiyor aks probleminden önce böyle bir problem yoktu. vites kolunu söktüm kablolarda kopuk yok yardımcı olabilecekler varmı teşekkürler...

11. Mert.yiğit

Mert.yiğit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Emin colak
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

12. Mert.yiğit

Mert.yiğit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Emin colak
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mesajıma cevap gelmemiş ama sorunu çözdüm belki yardımcı olur.tek sebebi aracın hız sensörleri,değiştirince canavar gibi oldu.vites geçişlerini bile hissetmiyorum.

Crzm bunu beğendi.
  13. bestofserkan

bestofserkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Serkan Atılgan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşım selam Allah sizden razı olsun. 2000 gr accent var bende 4 e geçmiyordu araba. Ustalar sanziman inecek ba dediler servis ise elini bile sürmeden arıza tespiti için 150 tl istedi. Burdan konuyu okuyunca hemen belirttiğiniz yere baktirdim kablolar dıştan sağlam ama içten kopmuş. Kablolar yenilendi sanziman fişek gibi oldu. Çok teşekkür ederim sizlere tekerinize taş değmesin artik bende buraliyim. :)

Çaloğlu ve deza bunu beğendi.
  14. mrakif

mrakif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Akif Yivli
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba; ismim akif, Amasya'dan yazıyorum. Hyundai accent 2001 1.5i gls modelinin otomatik vitesini almak istiyorum. Araç ilanlarından baktığım araçlar var. Önerilerinize ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok sevinirim. Forum kurallarına hakim değilim yanlış bir başlık altında yazıyorsam yada başka bir kural ihlali yapıyorsam uyarabilirsiniz. Saygılarımla.

15. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    merhaba aracın şanzıman yağı ve filtresi zamanında değişmiş mi ? ilk bunu sorgula. Hor kullanılmış bir aracı kesinlikle alma.

16. Maturi

Maturi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ahmet eren
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şanzımana iyi baktir bnm sanzimanda sikiti var 4000 tl istediler iyi baktir sonra bnm gb usta usya dolasirsin bugun sabahtan beri 200 km yol yaptım sanayi sanayi dolaştım isten anlayanda yok anlayanda iki hafta sonra gel diyor birde amasyada yaşıyorsun araci expertize sok

17. mrakif

mrakif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Akif Yivli
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Cevaplarınız için teşekkürler

Maturi bunu beğendi.
  18. Hüseyin 99 GT

Hüseyin 99 GT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Hüseyin TATAR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    sol önden yaptığım kaza sonrası (motor şanzımanda hasar yok) araba sadece geri ve 1. viteste gidiyordu, beyin kilitlemiş dedi beyinci, resetlemek için 400 tl aldı araç düzeldi fiyat normal mi sizce.

19. erka

erka Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erdoğan Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    benim arçta aynı sıkıntı var ama ustalar götürdüğümde komple elden geçicek 4000 tl tutar diyorlar. Bu yazıyı okutmaya çalıştığımda bakmıyorlar bile. Bana bu konuda yardımcı olabilecek bir usta numarası veya adres felan verebilecek varmıdır?

20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sizin arıza nedir?

Bu Sayfayı Paylaş