10 Kasım LPG KABLO

Yumurta Hakkında Bazı Temel Bilgiler

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda efendy06 tarafından 5 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. efendy06

efendy06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Murat ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    1,3 lx karbüratörlü 1998 araç sahibiyim. Aşağıda belirteceğim hususlarda tavsiye rica ediyorum. Bazıları daha önce sorulmuş, ancak net bir cevaba ulaşılamamış konular.

1- Yağ: Yağ değişiminde yağ yakmayı seven bu motora 10w40 ya da 15w40 yağ öneriliyor. İki yağ için de castrol marka tercih ediyorum ancak 15w40 için magnatec versiyonu yok, 10w40 magnatec koysam sorun teşkil eder mi?

2- Far: Aydınlatma konusunda çok olmasa da biraz şikayetçiyim, biraz daha iyi aydınlatsa daha iyi olur gibime geliyor, hangi ampulü önerirsiniz?

3- Teyp: Araçtaki teyp çerçeveye sığmıyordu, geçen bozuldu zaten, bende madem yenisini alacağım çerçevenin içine sığan birşey olsun istiyorum, ancak teypler için herhangi bir sitede ebat bulamadım, nasıl bir çözüm yolu bulabiliriz?

4- LPG: Lpg'yi milangaz'dan alıyorum, tesis yeni, haliyle pompalar ve tanklar yeni. Şurdan (a yada b marka) aldım, şöyle bir iyiliği var diyebileceğiniz bir marka var mıdır?

5- Geçen distribitör ıslandı, kurumasını bekledim yolda, bunu izole etmenin bir sakıncası (aşırı ısınma vb) var mıdır?

6- Ön kapı hoparlörleri: Ön kapılardaki hoparlörler ölü, değiştirmek istiyorum, ön kapıda bulunan hoparlörlerin orjinallerinin ölçüsünü (çap 13 cm mi?) bilen var mı?

7- Bagaj kapağı: Bu bagaj kapağı hep kafama düşüyor, bunu açtığımızda biz kapatana kadar açık kalmasını sağlamanın bir yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler.

dadaşyusuf bunu beğendi.
  2. keremkaptan

keremkaptan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    KEREM UÇAR
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    çok yağ yakan tempra arabama shell helix koydum farklı zamanlarda 2 kez denedim sonuç olumlu açıklamasında eski model ve yağ eksilten araçlar içindir diyen modelini alın daha kalın yağ konursa eksiltme azalir

Milangaz ucuz ve iyidir arabanın çekişi güçlü oluyor devamı fayda verir

3. sinanerdem

sinanerdem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Sinan ERDEM
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    1. Yağ yakma olayı bizim araçta yok. 10w40 lpg için opet yağ koyuyoruz. Daha eksildiğini görmedim açıkcası. Bizimki yağın tadını sevmiyorda olabilir. Bilmiyorum.
    2. Ampülü değiştirmek lazım fakat kaç watt hangi markanın ne modeli bilmiyorum.
    3. orta konsol çerçevesini söküp teybi sabitleyip çerçeveyi öyle taksanız daha iyi olur boşluk geçmez ama iyi birsağlamlık sağlayabilirsiniz.
    4. LPG'yi Shell'den alıyoruz. 3 ayda bir eve gidiyorum. LPG katkısını depoya sıkıyorum. Depoyu dolduruyorum. İlkinde çekiş düşüyor fakat sonraki depo'da araba bir canavara dönüşüyor. Milangaz'da motor çok bağırıyor, belki benim denediğim istasyonda sorun olabilir. Birde arada lpg fiiltresini temizletin daha iyi çekiş elde edebilirsiniz.
    5. Yağmurlu havalarda su birikintisinden hızlı geçerken iki kere düşünün bence daha büyük sorun ihtiva edebilir. Çözümü var mıdır bilemiyorum.
    6. Çap evet 13 cm fakat aldığınız hoparlörün delikleri ile araç üzerinde bulunan en fazla 2 tane delik denk geliyor. Hoparlörün üzerinde deliğe işaretleme yapıp ordan delik açarsanız daha sağlıklı bir bağlantı sağlanabilir.
    7. Oraya ben de yay düşündüm fakat yayı nasıl nereye sabitlesem fazla kafa yormadım. Bilemiyorum.

Bunlar benim mantığıma yatan cevaplar düzeltme yapmak isterse alıntı yaparak belirtirse sevinirim.

4. efendy06

efendy06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Murat ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    O zaman castrol 10w40 magnatec deneyeceğim bir sonraki değişimde. Bakalım durum ne olacak. Teybi konsol içine koymak için konsolu sökmek gerek, onu beceremedim. LPG katkısı olarak kullandığınız ürünün marka vb. bilgisini paylaşabilir misiniz? Ben Motorsilk lpgli motorlar için olanından onarıcı yağ katkısı aldım, açıkçası işe yaradı bir miktar, ancak 4000 km sonra tam işlevini görebilirsiniz yazıyor üzerinde, 4000 km sonra yağ değişimi yapıp duruma bakacağım. Eğer yağ eksiltme vb. konularda fayda sağlarsa gerekli bilgi paylaşımında bulunacağım. Şimdilik sadece lifter sesini azalttı, motordan gelen tiz sesler kesildi. Yağ yakmayı yokuş yukarı sıkıştırırsam yakıyor, geçen acelem vardı, sıkıştırdım, eskisine göre yarı yarıya az duman atıyordu.

Yağmurlu havada su birikintisinden sert geçtiğim noktada tamponumun 30cm gerisinden gelen belediyenin harfiyat yüklü kamyonu olmasaydı yavaşlayacaktım, su birikintisini fark ettiğimde ayna kontrolü yaptım, arkamda direksiyona oturmuş katil adayını görünce ayağımı çektim otomatikman fren pedalından.

5. sinanerdem

sinanerdem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Sinan ERDEM
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yağı deneyin fakat bizim arabalarla yüksek devir çevirmek anlamsız boşa motoru yorar 3500e gelmeden değiştirin vitesi boşa aracı yormayın mantıksız olur. O ortadaki çerçevenin nasıl çıkması gerektiğini forumdaki arkadaşlar yardımcı olurlar yanılmıyorsam konularda mevcut. Haftaya evime gideceğim o zaman marka bilgisini verebilirim. Benim başıma bir kere geldi yüksek süratle su birikintisinden geçtim araç kondisyondan düştü bir anda hemen yakındaki parka gidip 10 dakika kurumasını bekledim sorun olmadı daha sonrasında. Yağ için opet kullanıyoruz 3 litre yanlış hatırlamıyorsam yarım litreyi de katkı ile dolduruyorum her yağ değişiminde double up felan galiba markası 3 ay oldu hatırlamıyorum üzerinde sarı bir simge var katkı kutusunun

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    5 distiributor kapaginda catlak var suyu nemi ordan alir degistitrin kapagi

7. efendy06

efendy06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Murat ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Distributor kapağı satılan bir şey mi? Yoksa distributoru komple mi değiştirmem gerek?

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    nerdeyse 6 yıla yakın 1.3 karbüratörlü accent kullandım, kendi tecrübemi yazayım:
    1- ben ilk önce 10-40 kullandım, sonra 15-40 kullanmaya başladım, daha sonra 20-50 kullandım, bu motorun kullanma kılavuzunda 20-50 de tavsiye edilen yağlar arasında yer alıyor, bildiğiniz gibi bu motorların tasarımı 1990 öncesine ait, çok teknolojik bir yağ koymak zorunda değilsiniz, çok yağ yakıyorsa 20-50'ye kadar yağı kalınlaştırabilirsiniz. sanayideki ustalar bu motora 20-50 yağ konulmaz dedi, lifterleri bozarsın diyenler oldu, benim sattığımda araç 200 bin kmdeydi, benim sattığım adam 250 binde başkasına sattı, hiçbir motor problemi yoktu. ama her 5 binkmde yağ değişirdi kesinlikle. ben bu arabayı ilk aldığımda 20 yaşımdaydım, sonradan devir saati taktım, gençliğin verdiği delilikle motoru 6000 devir üstlerinde sürdüğüm oldu. motor koruyucu diye satılan ürünler motor yağını kalınlaştırmaktan başka birşeye yaramıyor, örneğin 10-40 yağ üstüne koruyucu katarsanız 15-50 gibi davranabiliyor. ben castrol ve shell marka yağ kullandım.
    2- osram nb daha iyi sonuç verir
    3- teyp yuva ölçüsü zaten standart. ama biraz daha iyi markalı teyplerde teybin kafasının dışında ince bir çerçeve daha olur, siz bu ince çerçeve olmadan teybi takarsanız istediğiniz gerçekleşir. teybi takmak için konsolu sökmeye gerek yok, zaten sökmeyin. alacağınız teybin kafasında ayrılabilir çerçeve olmasına dikkat ederseniz yeterli olur.
    4- hile yapmayan bir yerden alsanız yeterli olur bence.
    6- ön kapıya 16 cm hoparlör takılabiliyor

bacadir68 ve erenuzel41 bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Yanlarda bagajı sabit tutan bir tane yay olacak o yay özelliğini kaybettiyse onu elden geçirmek bagaj problemini çözebilir, parçacılarda bagaj amortisörü satılıyor onlardan alıp biraz işçilikle bagaja uydurulabilir.

10. ibolum

ibolum Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    ibrm hamoglu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    şimdi ön kapı hoparlörleri 13 mü 16 mı yoksa ikisi de olur farketmez mi kafam karıştı :confused:

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    16

Tapatalkla yolladım.

12. efendy06

efendy06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Murat ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, birçok sorumun cevabını vermişsiniz.

13. efendy06

efendy06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Murat ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Eren bey, aklıma geldi, 20 cm ve 25 cm olanını buldum, ancak bunu araca uygulamak konusuna kafam basmadı açıkçası. Fotoğraf için teşekkürler, tekrar inceleyip bir yolunu bulmaya çalışacağım.

14. azman

azman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Ersin Deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    13 cm olması lazim onler 13 arkalar 16

ibolum bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    başka bir tane bagaj yayı sağlam olan yumurta kasa accent bulup bagajına bakarsanız orjinalinde bu düzeneğin nasıl kurulu olduğu hakkında fikriniz olur, sonrasında onun benzerini yada aynısını yapabilirsiniz:) şaseciler bile sağlam arabadan kopya çekiyorlar bir tanesi sanayide gelip kaputu açsana demişti bana, adam kaputun içinden metreyle ölçü alıp vidalara baktı gitti:)

16. VVadam

VVadam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    402
    Ad Soyad:
    Yusuf Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Opel
    Şöyle bir bilgi var konunun adıyla bağlantılı olsun "X3 accentlerin Türkiye'de bulunan modellerin şase numaraları K ile başlıyorsa Güney Kore üretimi, N harfi ile başlıyorsa Türkiye üretimi anlamındadır. " :)

Bu Sayfayı Paylaş