LPG KABLO

Yine Getz Oksijen Sensörü

'Getz Forum - Club' forumunda no good tarafından 12 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Sonuçla ilgili bilgilendirme yapacağımı söylemiştim.
    Sensörü temizledim. Fakat sensörün üzerinde hiç kurum yoktu, temizdi. O yüzden hiç pislik çıkmadı. Sonuçta, günümüz dünyası tüketim toplumu olduğu için, bu parçanın da bir ömrü olacağı gerçeğinden hareketle parçayı Bosch car serviste değiştirttim. Üzerinden çıkan orijinal aensörde MSC arkadaşımızın dediği gibi Kefico licence Bosch yazıyordu. Yani, özeti Hyundai ve Bosch bu parça için anlaşmış orijinal soketlisini yetkili servis 1000 TL'ye, üniversal tipini eski sokete adapte ederek üçte bir fiyatına Bosch kendisi satıyor, fakat her şeyi aynı. Sadece eski soketi kesip uygun şekilde ekipmanları kullanarak adapte etmek şart. Sakın lehim yaptırmayın, akım vermede sorun yaşatıyormuş ve bunu her Bosch servisi de bilmiyor. Peki nasıl yapılır derseniz videosu şu:

Kablo renkleri bile aynı ve buna uygun yaparsanız sorun olmayacaktır.

<<bülent>> ve Burak&Buse bunu beğendi.
  2. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    1 hafta deneme süresi verdiler. Parçada fabrikasyon hata varsa 1 haftada ortaya çıkacaktır dediler. Fakat Samet ak'ın dediği gibi 2 yıl garanti hakkımız olmalı. Ben de faturasını aldım, sorun çıkarsa ona göre hareket edeceğim.

<<bülent>> bunu beğendi.
  3. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    @no good sensörü degistiniz mi? Bendeki orijinal sensorun ısıtması calismiyor. Ölçüm yapıyor lakin egzos gazının belirli bir sıcaklığa erişmesi gerekiyor.

4. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Merhaba, sensörün ısıtma kablolarını ölçü aleti ile ölçtüm açık devre yani isitici rezistansı arızalı. Sensörün voltaj çıkışını ise Aygaz ocakta ısıtarak denedim :) 0.1 ile 0.8 arasında çıkış gerilimi veriyor. Isıtıcısı çalışmadığından P0036 B1S2 ısıtıcı devre arızası verip check engine lamb yanıyor. Aliexpress den Universal sensör aldım o da P0141 hatası verdi. Sanırım parça koduyla uyumlu sensör ile değiştirmem gerekecek.

karaarslan bunu beğendi.
  5. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bosch ile değiştirdim. Hiçbir sorun yok, gayet iyi gidiyor şu an. Alırsanız mutlaka videodaki gibi yapılmasını söyleyin, gerekirse izlettirin. Bazıları lehim yapıyormuş, o durumda veri iletiminde sorun oluyormuş. Bilginiz olsun.

6. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Merhaba, benim tam oem kod karşılığında bosh o2 sensor bulamadığım için aynı oem numarasına sahip voyer marka sensor aldım, şuanlık ışık yakma vs sorunu olmadı bakalım ne kadar süre çalışacak.

7. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    merhaba p 0036 ile 0141 ayni hata ama arasindaki fark nedir merak ettim.bende de 0036 var .bu ara yenileyecem ama linkteki videoda temizleyerek sorun halloldugunu gordüm.denemeden degistirmeyecegim.cunku sizinki gibi degistirildigi halde hata verir diye korktum.para harcayip da arza giderilmediginde cok gıcık oluyorum.

8. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    P0036 hata kodu alıyorsanız o2 sensörü ısıtıcı rezistansı arızalı olabilir. Tabi bunun kontrolü avometre ile omaj ölçümü yapılarak kontrol edilmeli. Benim 2. sensör ortalama oda sıcaklığından 9 ohm civarındaydı. P0141 hatasını ise ısıtıcı sağlam olduğu halde herhangi bir dalga çıkışı vermeyince yakıyor sanırım. o2 Isıtıcı devre gerekli akımı çekip 2 dakika geçmesine rağmen voltaj üretmiyorsa tahminim P0141 hatası veriyor.

karaarslan bunu beğendi.
  9. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    dün ustaya gittim.ustanin diagnostikte de 0036 vardi fakat ista israrla 1.sensor dedi.ben 2.dedim.neyse kat çikişi 2.sensoru söktük temizledik taktık .arza aynı.(bu arzayla beraber bende ltf ve stft sabit takılı kalmişti uzun zamandır yani stf : 0 ltft :24 .).düzelmedi.
    ustam kendi eskilerinden orj.1.kat giriş sensor buldu ve degişti.benim stft ltft degerleri calismaya basladi.hem ustanin diagnostik hem elm 327 de.ve ben de 250 tl ye bosch kat 1 giriş sensoru alip degistirdik.usta hakliymis 2. bozmaz diyor bozsa da etkilemez diyor..bundan sonra sıra ltft yi dusurup guzel bir gaz ayari yapmaya geldi.

10. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    avometre ile olctugumde kat 1 sens.calisiyor gorunuyordu.elm 327 de de 300 ile 700 derece arasinda ısı veriyordu buna ragmen degistirince duzeldi.arabanin calismasi da stabil oldu.

11. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    STFT zaten bank1 sensor 1 (Monifold) oksijen sensörü ayarlar, Katalitik sonrası sensör yakıt karışımına bir etkisi yok sadece katalizörden çıkan egzos gazlarını denetler. Sorunun çözülmesine sevindim.

karaarslan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş