LPG KABLO

Yerli Elektrikli Traktör

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda sipartacus tarafından 30 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bir yerden başlamak lazımda niye traktör çözemedim.

bu işlerde almanya dünya lideri diyebiliyorum.uydudan yön bulan biçer döverler,verilen kordinatlara göre tarla süren traktörler falan.

şimdi burda amaç elk.traktör yaptıkmı,yoksa çiftçiye destekmi.

amaç çifçiye destekse mazotu 3-3,5tl yapsınlar yeterdi zaten. 300tl ye çiftçi traktör alamazki

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    İsveç'ten Saab değil miydi aldıkları ? O da çoktan üretimden kalkmış bir modelmiş.

<<bülent>> ve koreci bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    traktörü beğendim şahsen, gayet güzel, ancak içinde bulunduğumuz şimdiki şartlarda bu traktörü satın alıp kullanacak olan çiftçiye bu traktörün maliyetinin ve işletme masrafının mazotlu traktöre göre epey yüksek olacağı tartışılmış

bunda bir kötü niyet olamaz:) zaten Türkiye de dünya şartlarına göre oldukça üstün meziyetli traktör üreten firmalarımız var. Minimum mazot masrafı ile maksimum verim sağlayan ödüllü Erkunt traktör, yerli yurtlu Başak ve Hattat tarım ın traktörleri gibi birçok marka var hepsi yerli. Mevcut dünya düzeninde otomobil yada iş makinesi gibi komplike bir makinayı tek bir yerleşim yerinde oradaki kısıtlı şartlar ile üretme imkanı yok zaten, motoru, elektronikleri kısmen yurt dışı üretimli ortaklıklarla bu işi yapan diğer herkes gibi idame ettirilebilir. Jet motorunu ilk üreten almanya jet motoru türbininin hammaddesi krom u yıllarca bizden aldı:)

Eski nesillerinden daha ucuz enerjiyle çalışan bir makina nispeten ekonomik olarak işletilebilmeli mantığı vardır, belki şu an içinde olduğumuz şartlarda henüz ülkemizde fazlaca sayıda elektrikli araç batarya üretim tesisi yok, ama zamanla olacaktır yada proje rafa kalkabilir, bu işlerin olumlu sonuçlanabilmesi tamamen insanların işini severek yapması ile ilgili birşey:).

şahsen bana yerli otomobil projesini verseler tipik iran yerli oto modelinde olduğu gibi halihazırdaki tasarımları bir araya getirip kısa sürede onlarca numuneyi ortaya çıkartabilirdim ilk başlarda büyük bir fabrika gereksinimi de olmazdı ve zaman içerisinde ilk üretim otomobilin çıkacak sorunları giderilmek üzere ve daha ekonomik imal edilme ile ithal olarak kullanılan malzemeleri zamanla yavaş yavaş yerlileştirme maksadı ile ortaya ilk başlarda dandik bir ürün çıkabilir ama yerli malı denilirdi bunda bir sıkıntı olamaz zaten, İran yerli otoda pejo 406 modelinin şasesi süspansiyon tasarımı ve aktarma organlarını birebir kopyaladı, reno nun 1.5 dci motorunu mercedes, dacia, renault, nissan kullanıyor pek ala ecu, şanzıman ve akslara kadar güç ünitesi komple tedarik edilebilir elektrikli olması daha basit Ankara da yakıtlı otomobile elektrikli dönüşüm yapan firma var, kaporta zaten herhangi bir yat tersanesi yada apgant pres atölyesinin 3 günlük zamanını alır, şasi denen şey 1,5mm lik ısıl işlemli profil saclardan ibaret, Türkiye de zebil miktarda süspansiyon ve alt aktarma organı üreten yerli firma var, far, elektronik, akü hepsi var üreticiler ana sanayinin malını kopyalarsak ceza alırız diye korkup burun kıvırmazsa hali hazırda ürettikleri parçaları ufak değişiklikler ile yerli otonun parçası adı altında pek ala sunabilirler. Maliyeti yüksek olacak olan özgün tasarımlar ise daha sonra zaman içerisinde gelir. Zaten Türkiye de yerli şartlar ile numunelik yani prototip diyorlar buna o şekilde üretilmiş gayet profesyonel yapıda onlarca çalışan yürüyen otomobil var.

Burada sıkıntı bunların bu insanların bir türlü bir araya gelememesi:)

Uzaktan bakıldığı zaman yerli otomobil projesi sanki ilk piyasaya girdiği yılda şimdiye kadar hazır projeleri kullanmayan hiçkimsenin ilk yılında başaramadığı Formula 1 şampiyonluğunu elde etmeye çalışan ekipler gibi dünyanın en üstün aerodinamik yapı, olağanüstü şasi rijitliği, rekorlara girecek düzeyde yakıt verimliliği ve en üst motor teknolojisini başarmaya çalışıyormuş gibi geliyor o sebeple 6-7 yıldır bir türlü ortaya birşey çıkamıyor çünki bu herşeyi ama herşeyi sıfırdan yaparak yada insanların negatif yorumlarını dinleyerek fikirleri şekillendirmek ile mümkün değil:) çok çok ucuza yerli bir marka olarak üretilmiş ayağını yerden kesecek otomobil istiyor insanlar, çünki tofaş şahin gibi bir otomobil sıfır üretilse ve ucuza satılsa bayıla bayıla alır binerim diyen yüzbinlerce insan var. Yani yerli otomobilin rakiplerine üstünlük kurmasına gerek bile yok, bu gelişme işi zamanla gerçekleşmeli ama otomobilin kendisi ortaya hemen çıkmalı bence.

TRKMN, Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. cenker_baba

cenker_baba Guest

bu vatana düşman girerse sorgusuz sualsiz korur kollarım.
    ama onun haricinde a hükümeti b hükümeti vs futbol takımı tutar gibi parti tutup. sorgulamadan yaşayamam.
    evet neden traktör yapıyoruz da araba değil?
    ülkedeki traktör sayısı ile araba sayısı arasındaki fark ne kadar acaba.
    ülke olarak hangisine daha çok para vermişiz( bu paralar yurt dışına gitmiş)
    aciliyetimiz araba mı traktör mü?
    avrupalılar nerede hangi şartlarda yaşıyorlar bizler hangi şartlardayız.
    ya bırakın arabayı traktörü daha belediye otobüsüne binerken itişen kakışan kavga eden bir milletiz. kimse bana şöyle ilerledik böyle ilerledik demesin restaurant
    , hastane , vs tuvaletlerinde elimi bile yıkamam o musluklar benim bir tarafımdan daha pistir.
    bana bir şeyi savunmadan önce önce bu ülkedeki bazı şeyleri açıklamanız gerekir
    imes de yolun ortasında logar kapağı 15 cm yoldan aşağıda 15 yoksa 10 cm kesin var 2013 yılından beri aynı durumda.
    yönetime, belediye seçimlerinde gelen görevlilere vs her yere dedim. daha yoldaki logar kapağı ile asfalt hizasını tutturamayan bir milletiz gece görmeden bassanız ya ayağınızı burkarsınız yada bileğinizi kırarsınız o derece.
    otobanda yolda çukurlar var bu çukurlar 39 senedir yaşamımda hep vardı. yani a veya b hükümeti değil konu. konu bizim yaşam standartlarımızın kendi elimizle aşağı çekilmesi. sonra vay efendim niye kızıyorsun. önce sen benim yolum veya suyum veya hastane hizmetim neden böyle diye kendini sorgulayacaksın.
    uzun oldu kusura bakmayın ama körü körüne birini bir şeyleri savunanları görünce deliriyorum.
    ne demek kof muhalifler ya. dikkat ederseniz konuya ilk mesajım bu.

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Forum arkadaşlarına bu şekilde bir tabir kullanmanız hiç hoş değil , sen de proje hakkında bilgin varsa iyi ve akla yatan yönlerini anlatta dinleyelim , ne demek kof ?:eek:

Son düzenleme: 27 Ağustos 2019
    rpurcek, santafe2004 ve koreci bunu beğendi.
  6. Sonatamvar

Sonatamvar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Ozan Yurtsever
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Kof demek içi boş demek eleştirilerini akla ve mantığa dayandirmadan karnından konuşanlara lafım isteyen üstüne alınsın bunun dışında nedenini ve nasilini ortaya koyarak iyi kötü eleştiri getirenlere saygı duyarim. Diyeceğim şey şu elmayla armutu birbirine karıştırmayın. Zaten canimli cicmli konuşanlar aklı sıra laf soktuğunu zannedenler seviyesini gösterdi köy kahvesinde hallice bu ortamda tartışmak yersiz

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    köylü milletin efendisidir

8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Beğenmeyen bu KÖY KAHVESİ ORTAMINDA bulunmaz arkadaşım. Ayrıca senin de bu traktörler hakkında derinlemesine bilgin olduğunu sanmıyorum , bu arkadaşlar hangi nedenlerle eleştirmişse sen de aynı nedenlerle sahip çıkıyorsun ve sonra bu ortamı beğenmiyorsun çok garip.

<<bülent>>, yesil_09, koreci ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bunlara göre hiç eleştiri yapmayacaksın, yillarca feto tehlike dedik yoook o bizim hocamız canımız muhterem dediler az daha memleket elden gidiyordu...
    Suriye meselesi bizi yakar dedik ,şamda namaz kılacağız dediler 4 milyon adam elini kolunu sallayarak ülkeye daldı biz mülteci olduk...
    Bir tane fabrika açma resmi yok babalar gibi sattılar boy boy resim var...
    Yahudi üstün hizmet madalyası var,dünyada iki müslümana verilmiş...
    Suriyenin kuzeyini yüzde 90 pyd ele geçirmiş, biz aylardır bağırıyoruz geliyoruz diye ,abd ne kadar izin verirse o kadar yer alacağız...tabi bu sırada kürdistan kurulmuş olacak,hoş kuruldu bizde bir kaç kere bayraklarını çektik filan ama olsun...
    14 tl ye aldığım kasar peynir 24 tl oldu olsun dış mihraklar yapmıştır...

10. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ortaya bir taşa atayım mı ? :)

11. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Senin gibi insanlarla tartışmak inan ki vakit kaybı. Akla mantığa dayanmadan diyorsun ya buna gülüyorum. İlk başta pilleri biz mi üretiyoruz diye sordum. Bilen bir arkadaş hayır dedi. Bu traktörün en önemli parçası olan bataryayı biz üretmiyorsak ben buna nasıl yerli ve milli diyeyim. Aklında mantığınla anlat bunu.

Sene 2006 gibiydi. Tarımda çalışan memur arkadaşa devletin çiftçi vatandaşımıza vermek istediği desteği sordum. Şartları o kadar ağırdı ki normal çiftçi o desteğe başvuramıyor bile. En az 5-6 trilyon paran olmalı. Yani lafta destek.

Ulen kıytırık kara kalemin üzerinde bile madein prc. yazıyor. Daha ne millilikten bahsediyorsun. Git fotokopi kağıdı al üzerinde ne yazıyor bak. Senin kağıt fabrikana ne oldu. Doğru satmıştınız ya.

12. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    At abi çıkarırız kuyudan hep beraber :)

koreci ve Ogun bunu beğendi.
  13. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Görseller ve Ülkenin son durumu. Yerli pili de, Tarım Ülkesine saman ithal etmeyi kesince belki yaparız.

Asel Kaan Efe, Ogun ve cenker_baba bunu beğendi.
  14. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sezarın hakkı, Sezara, eyvallah.

Şimdi Gerçekçi olalım.

Tealadan örnek vereyim size. 1 örnek bu. ve mantıkla hareket etmek gerek.
    https://www.auto-data.net/tr/tesla-model-s-p85-performance-416hp-18612

Tesla Model S P85 PERFORMANCE (416 Hp)

Ağırlık :2100 Kg.
    Motor güce: 416 bg, 600 Nm
    Km çıkışı : 210 km/saat 4.4 saniye 0-100 km/saat 4.2 saniye 0-60 mph
    MEnzil : 502 km 311.93 mi ( En ekonomik şartlarda)

Bomba şurada::::

Akü kapasitesi 85 kWh / kullandıkalrı pil teknolojisi :https://www.xtrlarge.com/2018/03/26/tesla-panasonic-batarya-hucre-teknoloji/
    MAliyeti : 2014 S model P85 450 000 TL https://www.sahibinden.com/tesla

Gelelim yerli traktöre:
    Yabancı markalar bunu üretmiş.

https://www.devletdestekli.com/elektrikli-traktor/

Fent in 640 Voltluk 55 Kw gücünde modeli 5 saat kesintisiz çalışabiliyormuş 40 dk da hızlı şarj ile %80 oluyormuş

Bizim makine 8 saat kesintisiz çalışabilecek miş ...

Yerli traktör fiyatının 250000 Tl lerde gezeceği söyleniyor.
    Sadece bir prototip üretildi.

Şimdi şöyle bakalım.

Traktör demek iş makinesi demektir. İş makinesi Devamlı YÜK altında çalışır. Yani AŞIRI AKIM çeker.
    Aşırı akım çeken bir ürünün pilleri tesla pili gibi olmalı.

Düz mantık. Teslanın 55 Kw lik otomobili 450 000 TL iken YERLi traktör 250 000 ler de geziyor.

Şunu derseniz yine anlayacağım. Yerli üretim.
    Şu karşılığı veriririm. Tesla PANASONIC ile ortak çalışcak bizimkiler pillerini kendi üretecek.
    MARTILAR GÜLER HALİMİZE

Tamamı ile aldatmaca, çakma bir olaydır.
    Yerli Uçak, Yerli Otomobil, Yerli tank, yerli traktör
    Uçağı 2011 den beri ,
    Otomobili 2015 https://www.webtekno.com/yerli-otom...duzey-yetkilisinden-yeni-aciklama-h67798.html
    Yerli tankı 2016 dan beri ( sakarka tank palet neden satıldı , hala anlamadım !

Yerli traktörün de gerçeğini bekliyoruz.

Varın siz cevaplayın.

<<bülent>>, Asel Kaan Efe ve gogo46 bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    nedense birden aklıma geldi

Roadrunners bunu beğendi.
  16. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Burada herkes bahsettiği fikrinin altını doldura doldura gidiyor, örnekler veriyor...

Ortaya laf atıp kaçmak bana malum yapıyı hatırlattı:)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Zamanında dolar 1,25 lira idi ve gayet profesyonel biçimde uzaktan kumandalı model uçak ve model araba işiyle uğraşıyordum:) malzeme sıkıntımız yoktu fiyatlar iyiydi.

Bu işle uğraşırken yine model uçak forumlarında çevre yapmıştım elbet ve onlarca model uçak meraklısı arkadaşlarım vardı, herkesler malzemelerini yurt dışından gümrük masrafı 75 euro yu geçmeyecek biçimde gümrük ödemeden alan maddi durumu güçlü kimseler iken ben genellikle THK model uçak ve yerli firmalardan azar azar alışveriş yapıp biraz kazıklanırdım ama yerli firmaların ithal ettiklerinden yada yerli imkanlar ile topladığım uçak ve helikopterim vardı halen duruyorlar. Zaten yurt dışı alışverişi için kredi kartım da yoktu halen yoktur.

2014 yılından sonra bu işe ara verdim vakit ayıramaz oldum, evdeki uzaktan kumandalı araçlarımın yüksek deşarj kabiliyetine sahip 3 hücreli 12 ve 2 hücreli 9 volt güç veren lityum polimer bataryaları geçen zaman sonrasında epeyce şişmişler ve kullanılamaz hale gelmişler, geçenlerde 1/14 ölçekli olan otomobili çalıştırmak istedim iki hücreli olan 1000 miliamperlik cep telefonunun yarısı kadar ebattaki pil ölmüş, bende yenisini alayım dedim 85 lira gibi bir fiyatı var.

ben bu pili 2012 yılında 19 liraya almıştım:(

Model uçak işine katkı sağlayan Türk Hava Kurumu na ait yerli firmamız THK Ankara Gökçen Havacılık şirketi uçak firmasında bu pil şu anda 85 lira:) şaka gibi:) dolar uçunca adamlar ne yapsın? biz ne yapalım?

Uzun lafın kısası bu konuda tartışılan traktör bataryası konusunda yazılan herşey malesef en ileri düzeyde gerçek ve doğru.

kıytırıktan bir uzaktan kumandalı modelin bataryasını bile üretmiyoruz, üretsek te yine ucuz olmaz, bu bataryaların oldukça kısa sayılan bir ömrü var.

Ülkedeki siyasi gerilim, siyasi atışmalar, yurt dışı ile ilişkilerde sürtüşmeler ve israf sürdüğü sürece dolar asla eski haline gelmez, bunları gören vatandaşın da karamsar yorumlar yapması kadar doğal birşey yok.

ingiliz in yıllık 50-100 sterlin e sınırsız geçiş yapma hakkı elde ettiği köprü ve otobanları var biz bizimkilerden her geçişte ciddi paralar ödüyoruz. Benzin mazot dünya geneline göre bizde oldukça pahalı, başımızda bitmek tükenmek bilmeyen bir terör belası var, birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışan hükümet yöneticilerimiz politikacılarımız var, asgari ücret zamlarının üç gün dayanamadığı enflasyonumuz var, kredi faizleri mafya tefecilerini aratmaz, üst kesimlerde israf, adam kayırma, iltimas geçme vakaları almış yürümüş. turizm desek her sene gerileme yaşıyor.

bunlara katlanan insanlar yine de ses çıkartmadan yaşayıp gidiyor ya:) gerekirse elektrikli traktörü benzin döker yakarsalar bile birşey denmemesi lazım bu insanlara.

<<bülent>> ve koreci bunu beğendi.
  18. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    yerli arabada çıkmış

19. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    100 km de 10 TL yakmasi mumkun degil elektrige cok zam geldi :)

gogo46 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Yazdım yazdım sildim.

Araç burada önemli değil şase motor vesaire kolay üretiliyor. Yoksa ortalıkta Çin malı elektrikli motorlar cirit atmazdı.

İşin kilit noktası batarya. Akülerin ham maddesi kurşun. Fakat kurşun ağır bir metal batarya burada kendini taşımak için de enerji harcamak zorunda kalıyor ve kurşunla üretilen aküler bunun için mantıklı değil.
    Batarya üretenler bunun üzerine ağırlığı azaltmak için daha hafif metallere yöneldiler ki lityum en hafif 2. Metal ve en hafif 3. Madde. En hafif metal ise hidrojen kimi yerde ametal gibi davransa bile (elektron alma isteği) aslında bir metaldir.
    Lityumun sıkıntısı nadir metallerden olması, tüm araçların elektrikli olması bu nedenle çok zor.
    Eğer başka bir pil teknolojisi gelişir ise dünyaca rahatlarız.

<<bülent>>, gogo46 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş