10 Kasım LPG KABLO

Yeni Polo 1.0 Tsi Dsg & Golf 1.4 Tsi Dsg & T-roc 1.5 Tsi Dsg

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Yusuf tarafından 6 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)

Ben kesınlıkle renoyu, yada dıgerlerını kotulemek ıcın soylemedım 700kusur bınlerde 4 reno araba satttık ayıp olur.
    Ama Camurlukları plastık, malzeme kalıtesız ve cıtroen pejo denklemıne hıc mı hıc gırmıyorum.
    106lar candır hepımızın cocukluk hayalıdır tabıkı ama orda kaldı onlar.Sızde yazmıssınız hepsı bır donemdı..gectı ve bıttı.

Almanlar kendını aşarken fransızlar malzemeden calma pesınde.Pejoda cıtroenle aynı fabrıkadan araba cıkarıp masraf kıssın.

Misal bundan sonrakı arabamda buyuk ıhtımal para/genıslık arayışımdan fluence olacak ama sıfır bınecek olsam asla ama asla fransıza para harcamazdım.2.elde satışı cok hızlı buda +1 tabı ..

2. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    plastik çamurluk gayet mantıklı bir sistem.hem kaza anında,hemde yaya için çok mantıklı...

geçmiş dönem derken.kimin eli,kimin cebinde bir araştırın bence.şu dönemde fanatiklik çok anlamsız.

8binde turbo yiyen tdi biliyorum,piyasada piston eriten ,turbo patlatan bir sürü bmw 320i var.bence biraz araştırın.

fluencenin turbo değişimi taş çatlasın 4-5bine malolurken,316i nin 50-60bine mal olmaktadır.

bence elma ile armutu kıyaslamamak lazım.

o eski almanlar çok eskilerde kaldı artık.

ysuatsenyurt ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Eski Mercedes ve BMW kalitesi yok şu an ki arabalarında. E39 ve E46 kasadan sonra bitti gerçek deri kullanımı, yumuşak malzeme vs.. olayları. E60 la beraber ticari anlamda ucuzu üretip, pahalıya satma işleri başladı. Bir BMW E39 kullanıcısı olarak malesef durum böyle. İmkanım olsa temizini bulabilsem alacağım tek araç E34 olur çünkü sürüş keyifi çok başka, duruşu çok başka.

Zamanında Alpina sayesinde Ferrari'ye kafa tutan sedan adını almış bir araç E34 :)

https://www.sekizsilindir.com/2016/06/bmw-e34-alpina-b10.html

Asel Kaan Efe ve gogo46 bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    nerde o eski delikanlılar

emirhancakir bunu beğendi.
  5. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Forumdan bıldıgım kadarıyla siz arabalarda motor konusunda ustasınız.Yazılımlar sunlar bunlarla ugrasan bırıydınız.Emınım kı motor konusunda bılgınız benden fazladır.

Elma armut kıyası guzel ornek ama sızın kıyasınızda buna benzemıs.Renoya karsı Vw kıyası okey de Bmw aynı segment bıle degıl.
    Ama bır mercedes gb arabada ben tanımadım tanımıyorum.cıddı cıddı mercedeste şöyle dandık dıyen duymadım.
    1mılyon km devıren arabada gordum.50yaşında halen tık dememıs mercedeslerde gordum.
    Bmw gıbı serı motor arabaların en cok motor kmsı 150bın zaten.Alan adam o kmden sonra zaten bınmıyor.
    Range olsun, bmw olsun,subaru olsun,alfa romeo olsun bunlar pıyasada bu bahsettıgınız seylerden el yakan farklı ulke arabaları.

Kaldı kı o plastıkler guvenlık ıcınde olsa ardında kalan sase de guvenlık testlerınde bellı edıyor kendını .
    Bana gore dunyanın en guvenlı arabası volvoyken volvo saç kalınlıgını sız dusunun plastık kalıtelı bır durum olsaydı o araların heryerı sök tak olurdu.

Demem o ki fransız arabalarının maksimum a kalite diye sunduğu her araba elinde patlamış ve üretim banttan inmiş arabalar.Bugün kaliteli arabaya binicem dediğinizde D segmenti arabalarda C5 ve talisman dışında fransız araba yok.Yanılıyorsam düzeltin ama bunlarında 2.eli 5 kuruş etmiyor.

Fransız düşmanı yada Alman sempatizanı değilim tekrar ediyorum. Ailemde en çok gördüğüm arabada renodur.
    Yıllarca bunlarla ekonomık oldugu ıcın tercıh sebebımız oldu.En cok satanlar lıstesınde olma sebebı filoların ekonomı acısından bol bol sectıgı arabalar olması.

Ama kalkıpta fransızı savunup vw grubuna laf atmak bana abes gelıyor.1.0 volkswagen varsa 0.9 clıo var.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    alırken okadar para verince kimse arabam dandik demez zaten :D :D :D

hepsi kul yapısı saçı kalın diye gözünüzde buyutmeyin :) hayatınızı o saç kurtarmıyor ;)

7. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hayır merak ettıgım 1.0 polodan konu nasıl mercedese geldı bılmıyorum ama bende koyayım.
    Dandık anlamına gelmez ama belırlı hızlarla o araba ferrarı bıle olsa dayanmaz.
    (Fransız ornek koyamadım cok fazla kan gölüydü resimler ) :)

Asel Kaan Efe ve erhancakmakk bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Felaket fotusu paylaşımı konusunda yarışmayalım , lütfen.:eek:

duhangs bunu beğendi.
  9. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    iyi yapmışsın

kan beni tutar :D :D

demmekki kalın saçın önemi yohhhmuş.hepsi teneke :)

10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Kalın sac cinayet aletidir :)

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    geçen gün benim civic in kaputta kedi yatıyordu arabaya binip gidecektip hööp pisst hışşt dedim kedi yattığı kaputun üzerinden kalkarken bir ses geldi glank glunk diye bir baktım benim kaput kedinin ağırlığı ile esniyor:) elimle bir yokladım hakikaten yarım kilo ağırlık gelince esniyor:) bodykit in sivri kenarları da aynı böyle çamaşır leğeninden yumuşak, bunlar çarpmada yastık vazifesi gören akordiyona dönüşen yumuşak kaporta elemanları, sert olsalar hem çarptığı yeri tarumar eder hemde çarpma anındaki ani durdurma etkisini arttırıp içerideki sürücü ve yolcular üzerindeki kinetik enerji şiddetinin yüksek olmasına sebep olup araç içerisinde kaza anında bir yere kendinizi vurmasanız bile boyun ve göğüs kafesi kırıklarına sebep oluyor.

Yani bir insanı 50mm metal para kasasına koyup yüksekten aşağı atsalar mı daha az zarar görür ? yoksa aynı kalınlıkta çamaşır leğeni kıvamındaki sepete mi koyup atsalar daha az zarar görür?

o sebeple bazı parçalar peynir tenekesinden yumuşak olabiliyor.

ama binerken marşpiyeye, yan direğe, kapı eşiğine falan ayağını dizini çarparsan morartıyor:) geri geri yanaşırken eksoz ucunu kaldırıma çarpıp kaldırım taşından parça koparmışlığım vardır:)

civic miş mercedes c serisiymiş bmw 3 serisiymiş ferrariymiş kaporta konusunda gözümüzde büyüttüğümüz kadar değil standartları karşılayacak kadar olan şeyleri barındırır.

Son düzenleme: 12 Şubat 2019
  12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Çok güzel açıklamışsın üstad. Söylediklerine ek olarak "kaporta sac kalınlığı bilmem ne kadar ya da bu araba plastikten" mevzusu için bir örnek de Formula1 araçları olacaktır. Milyonlarca dolar para harcayıp geliştirdikleri araçlar ve bunları kullanan sürücülerin hayatını kurtaracak şey 1 mm. kalınlığında sac olsa dayarlardı sacı. Ancak adamlar fiber ve karbon vb. gibi sacdan daha hafif, esnek ve dayanıksız malzeme kullanıyorlar. Kaza anında F1 araçlarının ne hal aldığını görmeyen yoktur sanırım. Ha şimdi ağırlık bilmem ne falan denilecektir ancak mevzu sadece ağırlık değil. Önemli olan aracın dışındaki parçanın sağlamlığı değil içindeki kişilerin sağlam kalmasıdır. Michael Schumacher'in yıllar önce yaptığı ve bacağının kırıldığı kaza hala gözümün önündedir.

Asel Kaan Efe ve gogo46 bunu beğendi.
  13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam F1 arabalarında pilotun olduğu bölgede bir yaşam kafesi var , ambalajın yumurtayı koruduğu gibi pilotu koruyor. Diğer parçalar , hafiflik , sağlamlık ve aerodinamik açıdan önemlidir.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  14. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Renault yatsın kalksın NISSAN 'A dua etsin,

Yoksa Ebelerinin ÖREKELERİNİ göreceklerdi. dCi Motor adamları kurtardı. Mucit Nissan.

Ben PSA (Peugeot Citroën) grubuna şapka çıkartırım.
    Adamlar milliyetçi,
    yabancı da almadılar, kendi göbek bağlarını kendileri kesti.
    Ürettikleri HDI motoru birde dışarı pazarlıyorlar. Adamlar FORD a dizel motor satıyor !

2018 te Toyota ile kompak hafif ticari araç üretim anlaşması yaptı. PSA İspanya fabrikasında Toyota kasası üretilecek.

emirhancakir ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam cıvıc deme bana :D o arabayı okadar guzel bır araba yapıp okadar problem oldu ya kaportası kedıye ıhtıyac olmadan kendı kendıne gocuyordu.Kaput 120km hızda kendı kendıne dalgalanıyordu Allahtan sıkayetler arttı da bıraz duzelttıler göçme ve kaporta sorunlarını.

Sonuc ıtıbarı konu burda kaporta degıldı elbet her araba her hızda parçalanacaktır kul yapısı.metal agırlıgın sert zemın vs olaylarının ıcındekı adama daha fazla faydası var dısardakıne degıl.Sonuçta tank bıle olsa roket atınca patlıyor parçalanıyor.

Herkes kesesıne gore araba alıcak o begenmedıgımız tofaşlar cokmu ıyıydı ama 30 yasında halen para edıyor suan.
    Mezarların yarısı onun yuzunden ölen ınsanlarla dolu :D

Paramıza gore en az yakan guvenlıgı daha fazla onemseyen daha az masraf cıkaran arabalar secıyoruz gercekcı olmak lazım kımse kaldırımdan ınen yayayı dusunmuyor oyle olsa yaya gecıtlerıne tumsek yapıp ellı tane tabela asıp bırde ustunluk yayada dıye ceza kesıp reklam yapmazdık.

emirhancakir bunu beğendi.
  16. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    kimin eli kimin cebinde belli değil.

mesela 1.4d-4d alt yapısı bile hdi ,bmw nin dizel blok ısuzu diyebiliyorum.tabi bunlar hep kapalı kapılar ardında olan işler.

psa zaten 107-c1-aygo ile toyoto ile çoktan kankalar zaten

ya supraya nedemeli,olduğu gibi z m3 platformu ve motoru.binek araçlarda ortak motor,şase kullanabilirsin ama safkan sporcu bir araçta kendi karakterini belirlemelisin.

z3 şaseli n55 motorlu supra olmaz.anca zupra olur zaten.

onun için fanatikli çoookkk saçma

Son düzenleme: 13 Şubat 2019
    emirhancakir ve Ogun bunu beğendi.
  17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    5 ay önce yaptığımız kazada kia ceed ile 2015 mercedes B serisi kafa kafaya çarpıştı. iki araç da pert oldu. bizim kia'nın önün tamamen deforme oldu ama ön göğüs yerinden milim oynamadı. tam olarak olması gereken de buydu zaten.

kaporta kalınlığı ve plastik olmasının bir önemi yok ama çarptığında renonun ve fiat'ın bazı modellerinin çok kötü tasarlandığı belli oluyor. çarpışma testlerine araçları sokmamaları da zaten kendini ele veriyor.

18. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şimdi BMW ye motor konusunda kötü bir atıfta bulundun ayıp ettin :) İlanlarda 700.000-800.000 km km de olup motor yapılmamış, kaporta yapılmamış çürük olmayan BMW ler vardı kalkmadıysa. 480.000 KM de olup 10.000 de 5w30 yarım litre yağ eksilten, LPG li E39 520i si olan tanıdığım var :) 600.000 KM de hiç çürüğü pası olmayan E34 520 sahibi arkadaşım var ve motor'a anahtar değmedi daha. Bu 2 araç da ilk sahibinden düşük KM lerde alındı ve şu an arkadaşlarım 2. Sahipleri.

Tamam BMW yi arıza çıkartıyor diye çok yerden yere vuruyor herkes ama o tamamen aracın nasıl kullanıldığı ve araca nasıl bakıldığı ile alakalı. Kendi aracımı anlatmak istemiyorum çünkü milletin nazarı çok değdi..

Cesaret eder ve benim gibi 4 sene kapı kapı villa villa araç arayıp da istediğini bulursan o zaman seni üzmeyen, ömrün boyunca sana sorunsuz hizmet eden bir araç bulursun :) Yeter ki piyasa da ağzına edilmiş bir araç olmasın. Çoluk çocuğun yanlaya yanlaya, devir çevire çevire, ani gaza asıla asıla içine etmediği bir araç olsun :)

Keyifli sürüşler dilerim herkese :)

gogo46 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu arada Lamborghini, Ferrari gibi araçların şasesine bir isim veriliyordu ama adı aklıma gelmiyor şu an. Araçlar ortadan biraz daha geriden arka kısmını kopartıp bırakıyor kazada. Sebebi, motorun arkada olması ve direk alev alıp patlamasından kaynaklanıyor.

Bunu da dandik, ortadan kopmuş demeyin :D

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Formula 1 de F1 otomobilinin sürücüsünü kazadan koruma oranı yüzde 40 yüzde 50 civarıdır, geri kalan yüzde 50 lik kısımı kask, hans, halo, çakıl havuzu, lastik bariyer, armco lar, pistlerin güvenlik tasarımları, takla çemberi vs. gibi ekipmanlar korur, formula 1 otomobili ile binek bir otomobil şehir içinde çarpışsa yada pist haricinde düz bir beton duvara çarparsa f1 otomobilini kullanan sürücü yaralanıp ölebilir bile.

karbonfiber malzeme sert bir darbe anında eğilip bükülmez dolayısıyla karbonfiber otomobil içinde bulunan canlıyı ezip sıkıştırıp öldürmez sadece patlayıp ufalanır kırılır dökülür darbeyi emen bölümden geri kalan kırılmayan kısımları ilk boyutuna aynen sadık kalır.

kaza anında tekerleklerin fırlayıp seyircileri hakemleri öldürmemesi için F1 de karbonfiber salıncak kolları içerisinden geçirilen çelik halat ile porya göbeğine bağlanır

Nascar da amerika da yarış otomobilleri dış kaplama olarak 0.65mm alüminyum kullanıyor, bu da bir çözüm yolu.

sıradan bir getz bir i20 ile dahi formula 1 pistinde kaza yapsanız kafanızda kask omzunuzda hans olsa burnunuz bile kanamaz çizik bile almazsınız.

Bu Sayfayı Paylaş