LPG KABLO

Yeni I20 Yakıt Tüketimi

'İ20 Forum - Club' forumunda gazonula tarafından 12 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    yenisini eskisini bilmem lakin yeni i20 lerde kilo artışı sebebi ile ve motorun 1.2 MPI olması nedeni ile sanırım daha yüksek yakıt tüketimi var...

Bendeki 1.4 CVVT Troy model...
    bahsettiğiniz 8-10 ları hiç görmedim...

şehir olarak küçük şehir ama büyük şehre gittiğimde de görmedim...

maksimum yazın 5,5-6,5 arasında
    kışın şehir içi bu değer 6,0-7,0 bazen 7,5 lara çıkıyor 7,4 falan da kalıyor genel de de...

şehir dışı ise genel de 5,0 usturuplu sabit 90km/h hız da ise 4,3 e kadar düşüyor... pompa değeri de %100 yakın tutuyor...

uzun yolda dizel benzin farketmez 100 km yi geçtiğiniz andan itibaren çorba gibi içmeye başlar...
    gaza ayağınızın altında yumurta varmış gibi bastığınızda gayet ekonomik...

bilmiyorum çok yaktıran arkadaşların sürüş stilini de incelemek lazım...
    tabi büyük şehirlerde gereksiz bir agresiflik var... ani hızlanma ani durma tekrar hızlanma yok yere basma... lüzümsuz hareketler... millet kendi kendine stres oluşturuyor...

Asel Kaan Efe ve comanchee bunu beğendi.
  2. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Dostum sizin şehir içi dediğiniz çevre yoludur.Işık sayısı felan azdır.gir gerçek şehir içine 100 metrede bir trafik ışığı önünde zırt pırt duran minibüsler / taksiler.Dur kalk dur kalk.Sizin ortalama hız 30kmh nin üzerindedir.Gelin İstanbul'a girin gaziosmanpaşa, bayrampaşa, fatih zeytinburnu cadde/sokak trafiğine 5,5/6,5lt tüketimler hayal olur.

Asel Kaan Efe ve ozgurcan333666 bunu beğendi.
  3. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    ben size haksızsınız demiyorum...
    ama unutmayın Anadolu daki şehirler sıkışık bir yere kurulmuştur...
    bizde 70-80 km/h ile gideceğimiz bir TEM, E5 ne bilim viyadük köprüler olmuyor...
    sağdan soldan sokaklardan bağlantılar ile sıkça yavaşlama, yol aralarında hız yapmasınlar diye setler, çevre yolu dediğiniz Aksaray ilinde 2 km yi geçmez... tek şeritte ilerleyen trafik... Yeşil ışık dalgası yoktur... kırmızı ışık 180 sn yeşil ışık 12 sn dir...

bu yüzden birazcıkda agresif kullanımlarınızdan oluyor bu... ışıklarda korna yememek için hızlı kalkış... dip dibe takip... aniden frenleme aniden gazlama...

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    10 yıldır istanbulda yaşarım e 5 te temde 80 le gittiğim cidden çok sayılı. genelde dur kalk dur kalk dur kalk eve kadar....

5. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    sorun da bu zaten... yaşam saatlerinizi değiştirmiyorsunuz...

herkesin dışarda olduğu zaman sende dışardasın... biz istanbulda çok kez tem e5 de 90-100 le gittiğimiz oldu...
    insanlar uyurken sen uyanık ol, insanlar dışarda iken sen evde ol... iş yerinden biraz geç çık, biraz erken git... ne bilim ayarı ver...

6. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    bana göre istanbul her yönü ile batmış tükenmiş bitmiş bir şehir ama nedense herşey ısrarla istanbul merkezli yapılıyor...

sunbeki, Asel Kaan Efe ve Ali Gök 89 bunu beğendi.
  7. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mesait 8 30 da başlıyor 19:00 da bitiyor. evden 7 de çıkıyorum 20:30 da giriyorum tekrardan biraz daha erken çıkıp geç girersem eve hanım beni kovar zaten:D

comanchee, Asel Kaan Efe ve i20_Troy bunu beğendi.
  8. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben mersinliyim ve gebze de girev yapiyorum iki zit trafik yapisina sahip sehirlerdir.. Ist trafiginde geziyorum cogu zaman ist trf girdiginizde zaten 10 altini unutun fakat mersin hem yer sekilleri hem de trafik olarak cok rahat bir sehirdir bircok genis cevreyoluna sahip fakat buna ragmen ne 1.5 hyundai gls ne de 1.2 clio4 ile ne de 1.2 clio 3 ile benzinde 8 lpg de 9 un altina dusmedi bu araclar 8 altina dusurenler bosa viteste cok geziyor sanirim ????

LG-H960 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hanimin son 10 yildaki arabalari
    Getz 1.3
    Getz 1.4
    Fiesta collection 1.6
    Fiesta titanium 1.4
    Polo 1.4
    Getz 1.4
    Bunlar hepsi benzinli ve hicbiri 9 litrenin altina benzinde düşmedi su an i20 9.6 lt ve bütün araclarimin depo doldururum her seferinde.
    Ankarada konya yolundan inersin yeni bulvardan geçip ostimde bir yere gidersin 5.9 yakar ama biraz trafige girince hooop 9 litre

10. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    şu anda kuru kuruya 2 boş iddaaa ilerliyor...

birileri 9 litre diyor
    birileri 6 yı geçmiyor diyor...

ya siz sürmeyi bilmiyorsunuz
    ya biz hesabı bilmiyoruz...
    yada sizin araçlar ile bizim araçlar arasında çok ciddi motor verimlilik farkı var...

aldığım yakıt fişlerinin hiçbirisini atmadım zaman zaman da hesap yaparım... son olarak 15 bin TL lik yakıt almıştım... o günden bugüne hadi 2-3 bin TL lik yakıt daha olsun...

17-18 binlik yakıtla 65000 km yaptım... karma tüketim 0,27 kuruşa geliyor... isteyene fotokopilerini dahi gönderim...

Sürüş stilinizi değiştirmeniz önemli... hele hele bir sürü çevre yolu sakin trafik var deyip de 9 altına düşmüyorsa çok ciddi sıkıntı var...

Hakan07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Oncelikle kurus hesabi cok sacma kardesim.... Hesaplama kurus uzerine degil km usulune gore yapilir.... Ornek vermek gerekirse lpg den veya dizelden gidelim iki ayni arac... Biri lpg yi opetten 2.70 e aliyor digeri turnagaz dan 2.20ye ayni km yi gidiyorlar sonra turnagazci diyor ki ben 20 kurus yaktim opetci diyor ki ben 24 kurus yaktim oooo seninki cok yakmis dostum yakitin fazla !!!!! Halbuki ikiside ayni km yi gitmis... Boyle olcum olmaz.... Bu bir ikincisi yine ornekle gideyim altinizdaki 1.6 ve benzeri arac sirf yakmasin diye yumurta hesabi gidip egimde bosa atarak gittikten sonra o araca binmeyin gidin motor falan alin.... Benim su andaki aracim bulundugum yerde 6.9 yakiyor ama egim buldugum yerde bosa atarak gidersem ki denedim 5.9 a falan dusuyor boyle araba mi kullanilir ??? Hele 65 bin km den bahsediyorsunuz benzinin surekli degistigi bir ulkede bu hesap yanlis 27 kurus bugun dusuk gibi gozukurken gecen sene cok yuksek olabilir.... Km hesabi yapilacak o is

Son düzenleme: 13 Nisan 2017
    Arif M. ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:

benim kuruş hesaplarımda var... litre hesaplarımda... forumlarda aratırsanız benim 2012 den beri açtığım her konuyu görürsünüz...

Akşehir-Aksaray arasında 4,3 litre yaktı... ( bir örnek)

kimisi kuruşa bakar kimisi litreye...

Ben hep aynı yerden benzin aldım... 65000 km boyunca istasyon değiştirmedim... Çok zor kaldığımda yine BP den şehir dışında en popüler yere gittim...

ayrıca BOŞ vites daha çok yaktırır... siz sanırım bunu bilmiyorsunuz...

Bir gün gel davetlim ol... size sakin ve normal araç nasıl kullanılmış göstereyim...

1800-2000 dd. da vitesi yükselt... zaten araç yükseklt diyor göstergede....

bak hocam bunun konularını da açtım bir sürü var hemde

1. vites maksimum 20km /h sonra hemen 2. vites debriyajdan ayağını çekerken gaza basma sakince gaza sonradan bas
    30km/h hızda 3. vites 40km/hızda 4. vites 50 ve yukarısında 5. vites ve sabit hızla kullanın...

siz kalkıp 5000 bin devirde vites değişimi yaparsanız değil 10 litre 50 litre de yakar...

birde anlamadım kim kime neyi ispatlıyor ???
    sözleriniz çok sertçe ve kesin kanaat şeklinde... yani biz YALAN mı söylüyoruz... Bakın ben sizi anlıyorum ama bir sıkıntı var... ya araçta var... ama farklı modellerde yine aynı sonuç varsa sorun sizin kullanımınızda ...

Daha ne diyim...

13. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam ben arac kullanimini biliyorum genc nesil degilim bos vitesin daha fazla yaktigini bilirim ama her yerde degil cok egimli yerlerde bosa atmaniza gerek yok egim kendiliginden goturur ve sifir yakit tuketimi uygular arac ve daha guvenlidir... Ama cok az meyilli yerde viteste gaza basmadan gidilmeyecek yerler vardir duze yakin zeminler burada da bosa atarsiniz buralari gecelim.... Bu kadar arac kullanan insan ve forumda da gordugunuz gibi batiz cogunluk benim soyledigim gibi sonuc veriyor.... Bu kadar insan kisacasi arac kullanmayi bilmiyoruz peki...... En iyi siz kullaniyorsunuz...... Bakin simdi ekleyecegim gosterge egea ya ait arkadasin araci ve ustte bahsettigim denemeye katilan arkadaslardan birisi yeniden dolum yaptigimizda 0.5 sapma ile 8.3 cikti ve bu kisi de arac kullanmasini bilmiyor !!!!! 4.3 ortalama verdiginiz ornek ise dizel araca ait olmali??? Sayet 20 yildir arac kullaniyorum ve kullananlari goruyorum ama 4.3 ile sehir disi da olsa giden arac gormedim....

14. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    10 tane otomatik arabaya bindik 9 litrenin altına düşüremedik araba kullanmayida bilemiyoruz en iyisi evi değiştireyim ne yapayım afyona filan yerleseyim hanim arabasını cok seviyor simdi arabayi kullanamamışız yada araban bozuk desem üzülür

15. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Axent diye bir araç bilmiyorum, hyunda da görmedim hiç piyasada.

Bu kadar bilenin olduğu yerde, bana susmak düşer. Günleriniz güzel, tek derdiniz yakıt olsun vesselam.

16. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Buyrun o zaman accent yazayim simdi gormus oldunuz.... Aslinda anladiniz da anlamamzliga vuruyorsunuz neyse kendinize iyi bakin

17. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yahu arkadas arac kullanmasini biliyorum diyen arkadas allah askina 30 da 3. Vites 40 da 4. Vites 50 km de 5. Vitesle giderseniz kisa vadede bilmem de uzun vadede oldurursunuz araci !!!! Ve isiklarda da arkanizdaki araclar size cok soylenirler..... Neyse sanirim icimizdeki en dogru ve farkli suruse sahip insan sizsiniz altimda 240 tork bulunan bir arac varken de kusura bakmayin ben yumurta hesabi aman yakmasin dusuk devirde kullanayim demem dizelde 2100 benzinde 2600 altinda vites degistirmem kusura bakmayin

18. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    :))
    siz benim dediğimi yapın... ara sıra çevirin 5000 deviri... asıl siz sürekli yüksek devirlerde vites değiştirirseniz o zaman motorunuzun kısa zamanda yıpranacak... turboyu sürekli enjekte ederek çalıştırırsanız daha çok yakıt parası ödersiniz... :))
    neyse siz benim dediğimi deneyin bakalım bir gün farkı görün derim... :))

otomatik vites den bahsetmiyorum ben... manuel benimkisi otomatikde 1-2 litre fazla yakabilir...

19. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bakin dizel de 2100 benzinde 2600 normal ve olmasi gereken bir degerdir ayrica hani cok ovunmussunuz ya arac surmesini ogreteyim diye vites degisim asamasinda once debriyaj sonra gaz yaparsaniz birincisi aracta sendeleme olur hadi dusuk devir de bu kadar hissetmesiniz bile dislilere binersiniz bu da benden size bir ogreti olsun ;)

20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Arkadaşlar ata binen yemini düşünmez , fazla yem size zaman kazandırır , boş verin bu yakıt muhabbetini , 2013 i20 FL aracım var , hiç yakıtını ölçmedim ne kadar yakıyor merak bile etmedim , yalnız bu aralar bilgi ekranında ( resetliyorum) şehir içi 6.0 -7.1 gösteriyor ama otobana girince 5.2- 5.9 arası.

Arif M. ve memin bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş