LPG KABLO

Yeni I20 Lpg Kullanan Arkadaşlar Cevaplarsanız Sevinirim.

'İ20 Forum - Club' forumunda ArresT64 tarafından 24 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Araç 2015 model olacak

2. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Arkadaşlar ben de 2009 hyundai i20 1.2 benzinli aldım. Araçta lpg yoktu. Şehir içi işe gidip geldiğimde genelde 4.7 max 5.3'ü gördüm. Araca sıfır lastik taktırdım ve sanayii'de bakım yaptırdım; şuan max. 5.7 min 4.9 görüyor. 10 ay içerisinde 47.000 km yol yaptım ama lpg olayına geçmeyi düşünüyorum, adeta servet harcıyorum. nereden baksanız 11.000 tl sadece benzine harcamışım son 1 yıl içerisinde. Benzin zamları ile birlikte. Ancak emin olamıyorum landirenzo biraz gereksiz geliyor, kız arkadaşımda brc var çok memnun, atiker daha önce ki aracımda kullanmıştım ilk taktırdığımda gayet güzeldi ama sonradan saçmalamıştı (multifest obd olması lazım) Bir de yetkili serviste veya dışarı da taktırmak konusunda kararsızım araç şuan 167.000 km'de

3. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar Hyundai akbak ile görüştüm, landirenzo için 2200Tl, Brc için 2000tl , Atiker Gold için 1450 tl fiyat verdiler. Ocak ayında kampanya vardı ve landirenzo 2000 Tl idi, servis görevlisi o zaman da landirenzo önermişti aracınız ile tam uyumlu diye.. Emin olamadım açıkcası. Servisin işine gelen mi araç ile tam uyumlu yoksa, araca faydalı olan mı! Akbak yetkili servis var iken başka bir servis ile görüşmem açıkcası ama bu durum tam bir muamma. Vel hasıl Forumda ki kullanıcı yorumları sonucunda atiker gold taktıracağım sanırım f/p neticesinde ancak aklım hep brc'de. Ayrıca bilginiz olsun ruhsata işletme işlemini de servis tarafından yapılmasını isterseniz 500 tl ücret talep ediliyor imiş. Kendiniz yaparsanız da 300-350 civarı.

4. _Saint_

_Saint_ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Uğur kaba
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    4.7 ile 5.3 litre den lpg ile daha ne kadar tadarruf edebilirsiniz ki. Bence size lpg gereksiz

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onrgly88 bunu beğendi.
  5. ilkArabam

ilkArabam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ooz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu yakit ortalamasini nasil tutturdunuz?max 5.7 cok basarili bence.tup taktirsaniz ne kadar degisebilir ki?ayda ortalama 4700 km de baya fazla.

onrgly88 bunu beğendi.
  6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Shell'in sitesinden ankara için bakarsanız. Birinin fiyatı 4.90 ötekinin fiyatı 2.60 araç.Şuan 5.0 yaksa ortalama 24 kuruş yapar kilometrede.LPG ile bu değerden 2 litre fazla yaktığını düşünsek. 18.2 kuruş yapar kilometrede aradaki fark 5.8 kuruş arkadaş 47.000 kilometre yaptım diyor bi kilometre süresince fazla yaktığı tutar 2726 lira ki bu da şu anlama geliyor düşünmek yerine daha önce taktırsaydı LPG yi şuan %90 kendini amorti etmişti.

LPG her zaman karlıdır :) LPG taktırın :)

Sabahattin, onrgly88, Hakan07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam genel olarak bakımları aksatmıyorum, ilk sahibinden aldım; o da genellikle bakımlarını serviste yaptırmış. Son gittiğimde 10/40 mobil yağ kullanıldı, sanayii'ye gitmiştim ancak hoşuma gitmedi, bir de bujileri ısrarıma rağmen kontrol dahi etmediler ve gerek yoktur diyerek değiştirmediler. Şuan en son baktığımda park ederken yakıt tüketimim 5.9'idi (depo'yu sürekli full'lediğim için yakıt litre hesabı yapıyorum ve yol bilgisayarı birebir tutuyor) çok sinir bozucu çünkü 5.4ü görmek bile rahatsız ediyor(yağ kontrol ettiğimde rengi de kararmış). Ankarada ikamet ediyorum, bilenler için söylüyorum sabah 8:00'de evden çıkıyor ve istanbul yolu üzerinden Çukurambar'a işe gidiyorum ve akşam aynı güzergahtan eve geliyorum. Trafik dur-kalk olmasa da bazen dur kalk oluyor ancak genel olarak yoğun bir trafik var diyebilirim, yol boş olduğunda da 120km'ye kadar çıktığım oluyor 2 km boyunca. gün de 50 km minimum gidip geliyorum. Genellikle fren kullanmıyor, takip mesafesini iyi ayarlıyor ve motor freni yapıyorum. Bazen de acaba kaç basar diye çevreyolunda 170-180'i zorluyorum. Lpg düşünmeme sebep karadenize gittiğimde 600 km gidip 600 km geliyorum ve yaylaları vs gezdiğimde toplamda 1800 km yol yapabiliyorum hatta bazen gürcistan'a gidiyorum o zaman bu mesafe 4000 km üzeri oluyor. Shell'den başka yerden benzin almıyorum ve lt fiyatı 4.90 tl. uzun yolda genelde 4.0'ı geçmiyor tüketim sakin kullanıyorum ruh hastasının teki sıkıştırıp sinirlendirmediği sürece. sinirlenip basarsam da 4.2 lt falan oluyor. 130-140 km gibi hızlarda. Normal seyirde 100 kmh geçtiğimde çok ses yaptığı için içim sızlıyor. Çok fazla yol yaptığım için lpg taktırmak daha mantıklı olacak sanırım, çünkü servet harcıyorum benzine resmen. Yani basit bir hesap ile şuan 170.000km'de aracım, hesaplarıma göre yakıta ödediğim ortalama miktar 11.750 tl. bunun da çeyreği kâr ettirmiş olsa 3.000 - 4.000 tl kâr'ım olurdu. 1 yılda. O yüzden lpg olayı çok mantıklı ve cazip geliyor.

Konu ile alakasız olacak ancak birşeyi daha belirtmek istiyorum özellikle ankaralı arkadaşlara. Yakıt'ı shell'den alıyorum çünkü;
    İstanbul yolu Türkiye Petrolleri'nde 4.09 idi arabayı ilk aldığımda benzin litre fiyatı. Depo fullemek istediğimde 160-170 tl civarı tutuyordu ve yapılan yol 570 km kadar idi. Gürcistan'dan yakıt alırken, kapıdan çıkmadan depo full'lemek istedim ve dizel koydu aymazın teki. 1-2 lt kadar. Sonradan fark ettim Arabadan siyah duman çıkıyordu ve bu sebeple kaliteli benzin alayım dedim shell'den almaya başladım. Shell'den depo'yu fullerken 4.27 tl olması sebebi ile 200 lira falan tutar dedim ve o'na göre miktar ayırdım. ışık yanmadan depo fulledim 150 tl'ye fulledi depoyu. Çok şaşırdım Türkiye Petrollerinde de aynı miktarda alıyordum hemen hemen üstelik litre fiyatı 18 kr daha ucuz ancak shell'de daha az ücret ödedim(pompa atınca durdururum bi gıdım fazla doldurtmam) ve yaklaşık 630 km kadar yol yaptım. Çok mu sakin kullandım dedim lt hesaplamaları da tutuyordu. Daha sonra tekrar aynı işlemi yaptım depoyu fullediğimde 140 tl'ye doldu yine çok şaşırdım. yine ortalama 620 km kadar yol yaptım. Takıntı haline geldi ve yaklaşık 10 kez depo fullerken özellikle baktım miktar sürekli aynıydı (zamlar hariç) Lt fiyatı pahalı ancak shell'den aldığımda daha ucuza doluyor ve daha çok km yapıyordum. Sonrasında da zaten daha da Benzini shell'den aklı kelden alırım dedim. Bu arada rakamlar biraz atmasyon net aklımda değil ancak arada ki fark bu kadardı. Tavsiyem, ucuz benzin yerine shell'i deneyebilir tecrübelerinizi anlatabilirsiniz. Bizler de faydalanmış oluruz. Bu arada würth'ün benzin katkısı ile siyah duman atma olayı son buldu, bilgilerinize yakıt tüketimi de 0,3 -0,4 kadar artmıştı haberiniz olsun. İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Genellikle konuştuğum ustalar pek inanmıyor yakıt tüketimime. yakıt tüketimi hesapladığım program'dan kayıtları gösterince ve aracın yol bilgisayarını görünce utanıp mahçup olup, kimseye söyleme lpg işlerimizi kesersin diye latife ediyorlar.

memin bunu beğendi.
  8. sbicer

sbicer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Sefa biçer
    Yaşadığınız Şehir:
    23-ELAZIĞ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hyundai 2015 model 1.4 i20 kulllanıcısıyım Bugun Elazığ Hyundai Servisi ile tüp taktırmak için ve önerdikleri markayı sordum garanti uzamnıyla yaptıgım görüşmede Hyundai markasının herhangi bir markayla anlaşamasının olmadığını ve tüp takıldığı takdirde motor garantisinin devre dışı kalacağını beyan etti yanlız motor garantisi için ise markaların motoru garanti altına alınan firma ile görüşmemiz gerektiğini beyan etti atiker firması ile görüştüm garantisini atiker olarak ve sigorta firmasından sigortalıyarak verdiklerini 2 yıllık olduğunu beyan etti ayrıyaca atiker gold takmama gerek olmadığını ve motor lpg ye uyumlu oldugu için sıkıntı yaşanmadığı söyledi lodreranzo markasıyşa görüştüm onlarda kendileri garanti versiğini söyledi ve 2800 fiyat verdi atiker ise 1400 den başladığını beyam etti atiker kullanlar memnun mu acaba

9. hepsi1lesme

hepsi1lesme Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    yok
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    pompa zaten köpürdükçe hemen atıyor
    . Daha ucuza değilde aldığı ltreye baksan daha iyi olur

köpürdükçe tabanca daha ççabuk atacaktır attıktan sonrada rahat 5 litreden fazla alıyor depolarda belirtilen litreden her zammman fazla alıyor
    tabanca attıktan sonra neden dolldurmuyonuz merak ettim bişi mi oluyor merak ettm sadece
    yakıt değerleri çok makul

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,278
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    tabanca atınca benim depo 11 litre daha alıyor :)

11. hepsi1lesme

hepsi1lesme Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    yok
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    yeni aracı daha hiç fullemediim
    eskide 43 depo vardı lamba yanınca 44 litre doldurdum 1 kerede depo yarımın üzerindeki iken 29 litre de taştı 1 hafta ibre yerinden oynamadıydı

dacia logan mcw 50 ltre diyor 63 litre doldurdum sümbülede aynı 62 litre

12. sbicer

sbicer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Sefa biçer
    Yaşadığınız Şehir:
    23-ELAZIĞ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar merhaba

Aracıma lovato lpg taktırdım lpg kullanan arkadaşlar acaba aracınızda araç lpg de çalışırken yakıt göstetgenizde azalma oluyor mu ? Yol bilgisayarından kaynaklı bir durum mu acaba bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim i20 lerin geneli böylemi?

13. albatros50

albatros50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    kadir yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    beyler aracın fotogralarınıda paylaşırmısınız neresi delindi lpg pompa girişini nereye taktırlar lpg benzin dügmesi aracın enresinde işçilikte nelere dikkat etmiliyz yardımcı olursanız sevinirim

14. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Şu sebeple yakıt hesabını hep pompa atması sonrası hesaplıyorum..

15. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam depo kapağından delinsin istedim ancak yapmadılar. Yan taraf dedim ona da yer bulamadılar. Yine eski sistem yapıldı ama biraz daha yukarı. Atıker gold taktirdim çok da memnun kaldım

16. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Atiker gold taktirdim. 1.2 2009 model aracım açıkçası gerek yok dediler ama enjektorler içim tercih ettim. Simit LPG takıldı. 15.000 km yaptım motor arıza lambası yakmadı. Benzin ile arasında bir fark göremedim. Yağlama sistemi diye bir sistem taktılar. Sogutuyormus subaplari ama beyaz duman atıyor arama çoğu zaman kapatıyorum açınca çok sessiz ve güzel oluyor

memin bunu beğendi.
  17. erdem67

erdem67 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Erdem Akdag
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    2016 1.2 styl pan aracima yeni seri atiker grande taktirdim 1500 tly 150 tlyde motor kasko yaprirdim yaklasik 2000 km kadar kullaniyorum cekis performans guzel 35 litre 90 tl gazla dikkatsiz kullanimla ortalama sehir ici 350 km yapiyorum

18. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam birkaç sorum olacak. Öncelikle ben ODTÜ ile Gazi Mahallesi arasında Cumhurbaşkanlığının olduğu güzergahtan gelip gidiyordum bir zamanlar. Mevsim yaz, mesafe 12.2 km, olabildiğince sakin kullanıma rağmen şehir içi 5.7 litreyi belki ancak yakalayabilmiştim. Araç o zamanlar 10-15 bin km arasındaydı. Sizin 4.7 - 5.3 değerini nasıl yakaladığınızı aklım almıyor. İstanbul yolu derken, mahsuru yoksa tam olarak başlangıç ve bitiş noktanız neresi acaba, yani güzergahınızda hiç eğim yok mu? Benim bu yukarıdaki eski güzergahımda eğimli yollar vardı. Sonradan taşındım şu an daha kötü olacaktı hala LPG taktırmamış olsaydım.

Atiker LPG taktırdım Ocak ayı ortalarında. Simit tank, dolum yeri benzin depo kapağından. Güvenilir arkadaşımla birlikte gidip görüştüğümüz ve referans olduğu usta Grand'a gerek yok dedi. Söylediğine göre enjektörler haricinde önemli tüm parçalar aynı imiş. Grand sanırım Gold'dan da yeni bir sistem. Nitekim taktı sistemi, ancak arıza ışığı belasından kurtulamadım. Hatta Ankara Atiker dağıtıcı bayiindeki ustaya bile yolladı ayar için. Toplam 4 kez ayar ve söndürme işlemi yapıldı, bu ayarlardan birisi yola çıkılarak yapıldı hatta, ama tekrar yandı. Öte yandan usta benden sonra aynen benim araçtan ikisine daha birebir aynı sistemi taktığını ve onların arıza lambası yakmadığını söylüyor. Ben de anlamadım gitti, ama ustaya güveniyorum art niyeti olmadığını biliyorum. Sebebi ne olabilir merak ediyorum. Mesela sizin sistemde, düşük devirde gaz verirken dalgalanma oluyor mu? Örneğin kasis geldi yavaşlıyorum hız 19 km civarına düşüyor, sonra yavaştan ve yumuşak gaz verirsem devir de düşük olduğundan gaz yemesinde dalgalanma hissediyorum, gaza hızlı basarsam da zaten ölü devir dolayısıyla torkta olduğundan atılma vs olmuyor da dalgalanma daha az oluyor. Sanıyorum ki düşük devirde gaz ayarında sorun var, hatta arıza lambası yakmasının sebebi de belki bu. Arıza P2096 "Katalizör Sonrası Yakıt Ayarı Sistemi Çok Fakir Sıra 1" şeklinde. Öte yandan son söndürtmemden sonra araç uzun yol yaparken yakmadı, şehir içine geldim yine yakmadı, ardından Kurtuluş Opetten gaz aldım aradan birkaç gün geçti ve Ankara Bulvarı'nda sabit hızla 85-90 km/sa civarı bir hızda normal seyrederken yaktı. Önceki yakmasında ise Kurtuluş Shell'den almıştım gazı. Sebebinin akaryakıt istasyonu kaynaklı olduğunu hiç sanmıyorum çünkü en iyi diye bildiğimiz ve şehir merkezinde denetimli (hatta ikisi de yeni tadilattan çıktı) istasyon bunlar. Uzunca yazdım tüm detayları vermeye çalıştım ki belki hiç aklımıza gelmeyen bir sebeptir, şimdiden teşekkürler.

19. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhaba hocam. Düşük devirlerde bir dalgalanma yaşamadım. En büyük korkum motor arıza lambasının yanması, bu sebeple montaj esnasında sürekli aracın başında durdum. bildiğim kadarı ile manifold delinirken özellikle çok dikkat edilmesi gerekiyor ve manifoldun hatasız delinmesi gerekiyor diye duydum. Hoş gerçi hiç anlamam ama anlıyormuş gibi rol kestim :) Yani tecrübeli bir ustaya isterseniz manifold ile ilgili danışabilirsiniz. Bir de abimin honda'sında bu sorun vardı, brc kitlerde sorun yaşanmazken, atikerlerin %90 bu sorunu yaşadığını duymuştuk. Bununla ilgili çok sorun yaşayan bir kişi istanbuldan Ankara şaşmaz oto sanayii'de bir atiker bölge servisinde sorunu 5 dakikada çözdüler ve aylardır motor arıza lambası yakmıyor diye bir paylaşımda bulunmuştu. bilgi çok eski ve hatırlayamıyorum. Bunu da dikkate almanızı öneririim, ilgili arkadaş da sürekli olarak yazılımla sildirmiş ancak düzen tutmamış çünkü. Arıza kodunuzda da söylenene göre ayar ile ilgili bir durumdur muhtemelen. Farklı ustaları da deneyebilirsiniz ama muhakkak sorunu çözmenizi tavsiye ederim, çünkü; gerçekten arabanın motorunda bir arıza olursa farkedememek sorun yaratabilir. Çok bilgili olmadığı için bu konuda yönlendirebilirim ama şundan eminim; Bahsettiğim kişi de yazılım ile sildirmiş ancak çözüm alamayıp bölge bayii'ne gidip orada ilgili işlemi 5 dakikada yaptırmış. Ankara Şaşmaz'da demişti yanlış hatırlamıyorsam, Atiker bölge bayii olduğundan eminim

20. ozer_67

ozer_67 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ÖZER BALI
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    merhaba arkadaşlar.
    bende 2015 model 1,2 benzin style i20 var. şuan arac 7,1 lt yakıyor. lpg düşünüyorum. yorumlarınızı okudum tümünü bu modeller için çok pahalıya kaçmaya gerek yok gibi konuşuluyor. bu hafta lpg ye dönüştürmek istiyorum. bi yorum yapıp beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu Sayfayı Paylaş