LPG KABLO

Yeni Elantrayı lpgli kullananlara bir sorum var

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda Mete_han tarafından 27 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Şehir dışında ort. kaç kuruş tüketiminiz var?

2. rodya

rodya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Ali Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    yaklaşık 60oooKm'dir Kit mtm markalı lpg kullanıyorum. enjektörleri piyasanın en iyisi denilenlerden. Çok şükür şu zamana kadar herhangi bir arıza açmadı.
    Kararsız kalanlar için çok net şekilde şunu söyliyeyim :
    eger şehir içi kısa mesefelerde kullanacaksanız bulaşmayın LPG'ye.
    ancak tek çalıştırmayla uzun mesafe alıyorsanız gayet iyi.
    Eger kısa mesafeler alarak kullancaksanız, yaktıgınız benzinin de haddi hesabı olmuyor.

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    60.000 km uzun bir değer...

Subaplar ne durumda ?

Ben 30.000'i lpg ile devirdim, şimdilik ya bişey yok, yada ben hissetmiyorum...

4. rodya

rodya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Ali Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Şuan için herhangi bir sorun yok. umarım da olmaz :)
    Bu hafta 60K bakımına sokucam aracı. Yeniden bir kontrol ettirip, son durumu burda yazarım

5. hakanerdogan

hakanerdogan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Hakan Erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    En son Aralık 2014'de yazmışım, o zaman 35.000 km imiş, bugün itibarı ile 73.500 km oldu LPG'de hala en ufak bir sorun yok.

Konuyu hortlatayım dedim. :)

sukru56, mursel_balci, Murat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. \\\182\\\

\\\182\\\ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    harun ok
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:

7. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    2011 model Elantra aracıma 23.000 kmde Brc my11, simit tüplü sistem taktırmıştım. Şu an 57.000km'deyim. Aracı 5000-6000 devir görecek şekilde zorlarım her zaman. Maaşallah 57.000km'deyim. Yani aracımı 34.000kmdir LPG ile kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Ha 50.000km sonra sorunlar başlar mı bilemiyorum. BRC güzel bir kit. Bu zamana kadar lpg parasını çıkardım. 1000TL çelik sübap parasını versem de zaten en geç 1 seneye o da kendini amorti edecek. Düşünenler var ise hiç düşünmesin taktırsın lpgyi. Ama senede en az 13.000-14.000 km yapılıyorsa. Öbür türlü astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. ferhat06

ferhat06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ferhat aktop
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    arkadaşlar merhaba bende elentramı yeni aldım ve ilk iş malüm benzin fiyatları şuan çok uçuk lpg işine gireyim dedim bu siteninde çok yardımı oldu atiker grand taktırdım araç 800 km henüz motor açılmadığı ve kış şartlarından dolayı trafikte 600 + krş yakan aracım bi anda 300 krş lara düştü hatta ses ve çekiş konusunda hiç bi değişiklik hissetmedim çok sessiz ve çekiş aynı benzinli gibi hiç bi fark yok motor garantisini bu hafta içi evraklarıyla teslim edecekler 200 tl civarı bi ücret karşılığı sadece sorum şu lpg işletme konusunda aceleci davranmalımıyım çünki kime sorsam işletme muayeneye yakın bekle diyorlar bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

9. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Bende araç 200km deyken taktırdım ve ruhsata işlettirdim.
    Muayeneye yakın işlet demişler, fakat sizin ilk muayene neredeyse üç yıl sonra olacak, peki o zaman zarfında trafik durdurursa veya allah korusun kaza veya yangın olsa ve kasko siz tüp taktırmışınız bu neden dolayı araç yandı, kasko ben kabul etmiyorum dese ne yapacaksınız, muayene olunca herş şey resmileşiyor ( proje, kontröl vs.)
    Birde muayaneden geçince LPG kit faturasını Kasko şirketine fotokopi gönderin, kaskoya işletin ( bende fark ücreti istemediler) ve bir sorun olunca pert vs. kitin parasını da ödüyorlar.

ferhat06 ve <<bülent>> bunu beğendi.
  10. ferhat06

ferhat06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ferhat aktop
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için en kısa sürede işletmeye karar verdim haklısınız bu şekilde anlatılmadı bana

Sabahattin bunu beğendi.
  11. Vlknmknst

Vlknmknst Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan makinist
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Herkese merhabalar dün itibari ile bende 2018 elantra 1.6 d-cvvt motor sahibi olmuş bulunmaktayım. Bi kaç sorum olacak sizlere bu son seri elanrta da kullanılan supaplar da da erime olayı oluyor mu birde bende LPG kiti düşünüyorum çok hassas ve titiz kullanıcıyım en az problem yaşacağım kit hangisidir acaba önerilerinizi bekliyorum..

12. yerbakili

yerbakili Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Ad Soyad:
    Yasin ERBAKILI
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Merhaba hocam, aracınız hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın, kazasız belasız. Bu arada aracınız; Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD değil Yeni Elantra (AD; 2015–20XX). AD kasa yani. Profil bilginizi güncelleyin isterseniz.
    Sorunuza dönecek olursam, ben de tam 1 yıl benzinle aracımı kullandıktan sonra son zamanlarda benzindeki ani fiyat artışından dolayı geçtiğimiz temmuz ayı lpg'ye geçiş yaptım. Uzun süre araştırdım. Gerek İzmir'de gerekse de Ankara'da bir çok taksi Elantra gördüm. Tabi bu araçlar dizel yakıtlı da olabilir ama bir çoğunun LPG girişi olduğunu gördüm. Tabi sorup, sohbet etme şansım olmadı ama bizim araçlardaki motorlarda uyumsuzluk durumu olsa ticari düşünen insanların LPG taktırmayacağı kanaatine vardım. Kaldı ki yeni nesil LPG kitleri, eski nesil LPG kitlerine göre oldukça gelişmiş. Arıza ışığı dahi yanmayacağına garanti veriyorlar. Arabanızı bir F1 pilotu ya da ralli pilotu gibi yüksek devirlerde kullanmayacaksanız, bence subap erime sorunu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız diye düşünüyorum. Ben, Landi Renzo marka LPG kiti taktırdım. Araştırmalarıma göre sadece motor garantisi veren marka bu marka. Fiyatı da bir miktar pahalı. Yaklaşık 4 depo kullandım şimdiye kadar. Birisi uzun yoldu ve km'de yaklaşık 17 kuruş yaktı 100 KM'de de yaklaşık 8,5 LT tüketim yaptı. Şehir içi ise bu değer 26,27,28 kuruşlarda gezmekte. Her ay yakıta yaklaşık 250-300 TL harcıyorum. Benzinde iken yaklaşık 550-600 KM yol yapabiliyorken LPG'ye geçtiğimden bu yana aynı parayla 1000 KM'ye yakın yol yapma şansını yakaladım.

Ancak şunu da söylemeliyim, birçok marka tanıtım ve montaj videolarında aracın lpg'de kesinlikle performansında bir değişme olmadığını söyleyenlere inanmayın. Tabi bu aman aman bir performans düşüklüğü olarak aklınıza gelmesin ama özellikle sıkışık bir trafikte dur kalk yaptıkça aracın verdiği tepki azalmaya ve benzinde hissettiğiniz o harlayıp gidecek hissi lpg'de azalıyor.

Vlknmknst bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    taktırdığınız kitle alakalı bir durum, landirenzo'da normal tabii.

emirhancakir bunu beğendi.
  14. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Katılıyorum. Benim BMW de Lovato var ve zerre performans kaybı yok. Aynı yollar üzerinde hem benzinde hızlanma ölçtüm, hem de LPG de. Sürelerim hep eşit. Kalkışlarda da gayet dokunur dokunmaz pedala kafa kaldırarak kalkıyor sıkışık trafikte bile.

Ayar çok çok önemli. En doğru ayarla ve kaliteli bir kit ile performans kaybı sıfır. Motora olan zarar da bence sıfır.

15. Vlknmknst

Vlknmknst Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan makinist
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Görüşleriniz için teşekkür ederim. Atiker gold serisi önerdi obd li Bi yakınım bilmiyorum nende lovato diyen de var maddiyattan ziyade performans kaybı subab erimesi arıza ışığı gibi problemler den dolayı çekiniyorum benzinde şuan şehir içi 7 lt yakıt tüketimim var henüz araç 300 km de uzun yol yapmadığım için birşey diyemicem uzun yol durumuna. Birde önceki aracım fluence 1.5 dci 110 hp Di onunla bunun arasında baya baya performans farkı varmış alışmak zaman alacak gibi görünüyor uzun zamandoe atmosferik motor kullanmadığım için afalladım.

16. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Benim araçta da prins silverline modeli mevcut. Bu işlerden anlayan değerli forumdaşlardan edindiğim bilgiler neticesinde lpg kit kalitesi önemli olmakla beraber en önemlisi kitin montajını yapan ustanın bu işte ehil olması...bizim araçlar lpg ile uyumlu diye biliyorum bende. Bir örnek istanbulda mezun ettiğim bir öğrencim bizim araçla taksi işletiyor şuan o da lpg li bir sorun yaşamamış en son 2 ay önce görüştüğümde...

Roadrunners bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş