10 Kasım LPG KABLO

Yeni Elantrayı lpgli kullananlara bir sorum var

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda Mete_han tarafından 27 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. yasarkaymaz

yasarkaymaz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu mesacı MSC kardeşime değil forumdaki diğer arkadaşlara yazıyorum.
    1.Aracınız hyundai elantra değil.Elantrada bu değerleri yakalayın.Sonra video ekleyin.
    2.Baştan beri söylediğim MSC nin anlamadığı gibi ben hiçbir marka iyi yada kötü demedim.İsteyen istediği markayı taktırır kullanır.Ben sadece BRC taktırdım.Deneyimlerimi paylaştım.MSC de yeni elantrayı LPGli kullanır ve deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.
    3.Bilgi enaniyeti yada üstünlük yapacak değilim.Ben de forumdaki diğer kullanıcılar gibi deneyimlerimi paylaşmak için burdayım.Bildiklerimi paylaşırım bilmediklerimi öğrenirim.(geri görüşlü ayna ve ön park sensörü montajı başlığındaki yazılarımı inceleyebilirsiniz.)
    4.MSC siz sadece kendi kitinizi ve yaptığınız uyğulamanın doğruluğunu anlatıyorsunuz.Forumun temelinde karşıdaki insanın görüşlerine sayğı duymak ve bilgilerinizi hiçbir BEKLENTİ OLMADAN paylaşmanız gerekir.Ben kazandım sen kaybettin gibi bir anlayış söz konusu olmaz.Ben daha önce Kia Cerato arbamda Atiker kullandım.BRCyi bilerek taktırmadım.Çünkü DOCH motordu atiker kit sorunsuz işimi gördü.Onunla ilgili deneyimlerimide başka forumda anlattım.Şimdi BRC kullanıyorum.Şimdide onu anlattım.Amacımız bilgi paylaşmak.Kavga değil.
    5.Cevap yazmıyorum diye birileri kendini zafer şarhoşu görmesin.Dediğim gibi benim ve mehmet özenç beyin bu şekildeki kişilerle muhattap olarak vakit kaybedecek zamanı yok.Daha öncede dediğim gibi ben artık bu konuda cevap yazmayacam.Arkadaşlarıda daha fazla rahatsız etmeye gerek yok.
    6.İsteyen istediği kiti takar.Her markanın artısı eksisi vardır.Bu mevzuda son kararı değerli kullanıcılar verir.Biz sadece deneyimlerimizi paylaşırız.Karşıdaki insanı aşağılama veya kendinizi galip görme gibi bir derdimiz hiç olmadı hamdolsun olamayacakta.Zaten konu başlarını incelerseniz;benim ne bir şahsa nede bir markaya olumsuz,aşağılayıcı,üstünlük taslayan v.b cevabım olmamıştır.Olmayacaktır.Değerli vakitlerinizi almak istemiyorum.Hepinize saygılar...
    Not:Bu konuda her ne sebepler olsun herhangi bir cevap yazmayacağım :)

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sizii muhattap alıp cevap verende kabahat. Reklam yapmaya gelince vaktiniz oluyor ama iş düğümlenince birden vaktiniz yok, bu da iyi oldu. Terbiyesizlik.

Bu konuya değil artık bu foruma yazamayacaksınız, üyeliğinizi sonlandırıyorum.

3. Mete_han

Mete_han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Metehan E. Özbey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Serdar Bey konu içerisinde sormuştum ama arada kaynadı.

Bu çelik subaplar nerelerde taktırılır maliyeti nedir?
    Celik subap takıldıktan sonra araç artık sorunsuz olarak lpg li kullanılabilir mi?
    Yoksa orjinalligi bozulur mu performans olarak, yakıt vs. olarak?

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Her yerde takılabilir, rektefiyecide yapılabilir yada uygun bulunabilir. Perofmans'ı pek etkilemez, yakıtı çok az (~%1-2) olsa da arttırır. Biz insignia'ya taktık, 1500 civarı tuttu (Hazır açılmışken komple triger v.s. herşey değişti). Hyundai belki daha az tutar. Malzemeden ziyade işçiliği çok sübap değişiminin.

5. kaplan41

kaplan41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    bayram kaplan
    serdar bey forumdan takip ettiğim kadarıyla lpg konusunda bilgilerinizden dolayı birde size danışmak istedim. 2 ay önce aldığım 0 km elantrama lpg taktırmaya karar verdim.sizinde tavsiyeniz üzerine kitmtm (keihin enjektörlü) ile vialle lpfi arasında kaldım. vialle sıvı sistem olduğu için sübap erimesi olmayacağını söylüyor vialle bayisi fiyatı 3000 tl peşin.kitmtm ise 1900 tl. birde bugün rektifiyeciye sordum yeni elantranın çelik sübapı olmadığını söyledi. geçmişte sıralı sistem lpg den çok çekmiş biri olarak(ticari taksim için çözümü dizel era alarak buldum) vialle lpfi yi ciddi olarak düşünmeye başladım.neden dizel araç almadın derseniz elantrayı çok beğenerek aldım. 1 yıl bekledim dizeli gelecek diye hala gelmedi,geleceğide yok bu gidişle. sizden ricam aradaki 1100 tl farkı vermeye değer mi bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, vialle ile kitmtm arasında motorunuzun ömrü ile alakalı hiç bir fark yok. Likit enjeksiyon sistemleri sadece gdi, fsi gibi yanma odasında enjektörü olan araçlar için avantajdır. Sübap problemini emme değil egzoz sübapları yapar, yakıt ister likit ister gaz fazında gelsin egzoz sübapları için değişen birşey olmayacak. Fakire kaçarsanız ısı artacak ve sübap zarar görecek. OBD'li bir sistem taktırdığınız sürece close loop'da fakire kaçmazsınız, fiyat konusunda ekonomik olarak obd desteği olan lovato'da seçilebilir. Bütçenize göre seçim size ait.

7. kaplan41

kaplan41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    bayram kaplan
    teşekkür ederim serdar bey.fiyattan çok benim için önemli olan performans ve sorunsuzluk. kitmtm keihin enjektör ve obd destekli olmasından dolayı ilk tercihim olacak herhalde. prins'e fazla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum çünkü kullandıkları enjektörler aynı.

8. ankara_taxici

ankara_taxici Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam ne yaptin kitmtm mi prince mi taktirdin sonuc ne.

9. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Serdar Bey önemli bir soru sormak istiyorum. OBD'li olmayan kaliteli enjektör ve Regülatörlü bir sistemin ideal değerlerde (-+%10 olarak biliyorum) çalışması mümkün müdür? Bunun için kac kmlik yol testi yapilmasi gerekir? Bu test yapilirken hangi arac gerece ihtiyac vardir? Bir de şunu sormak istiyorum. kendinden obdli lpg sisteminin çalışma prensibi kisaca nedir? Her 10.000kmde araclarimizi kontrole götürürken obdsiz sistemlerimizin fakir karisimda çalışıp çalışmadığını servise gittiğimizde son kullanici olarak nasil anlariz? sayet fakir karisimdaysa servisin yapmasi gereken hamleler nelerdir? ( Fakir karışımın üzerinde daha çok durmamin sebebi, yüksek isiya neden olup, alaşımlı egzost subaplarini eğmesi ihtimalindendir.)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Aralık 2014
  10. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Obdsiz bir aracin her 10.000 km sonunda servis tarafindan lft değerinin doğru kopyalanabilmesi icin 150-200 km benzinde sürülüp, benzinde kullanim alışkanlığının tekrardan ecuye yuklenmesinin sağlanması gerekliliği dogru mudur?
    Çalışma prensibini bilmediğimden soruyorum; OBD'siz kitli bir araca ornegin 20.000 km boyunca hafizaya aldigi (boyle harddisk ya da flashdisk gibi depolama alani var mi bilmiyorum) benzindeki lft ve sft değerleri, benzin ecusunden okunarak, bir defalığına lpg Ecusune yuklense, fakir karisim gibi bir sorun olusmaz gibime geliyor. Peki neden bu olmuyor? Sonucta obdli ya da obdsiz, arac, sensorlerden aldigi bilgileri benzin enjektörlerine gonderiyor, lpg enjektörlerine değil. Bu noktada mi OBD'li kitin ozelligi ortaya cikiyor? Teşekkürler.

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    150-200 km biraz fazla olmuş. zaten tolere edilemeyecek seviyede kaçıklıklarda arıza ışığı yanıyor sabahları geç çalışma titreme ve dahası problemler yaşanıyor.

en basit örnek size ben olurum. aracımda brc sistem var yetkili brc servisinde ayar map sensörü takılarak laptop ile ben aracı kullanırken usta arkadaş yanımda ayar yaptı bu zamana kadar. en ufak şikayetim olmadı. tabiki ayar konusunda. toplamda 2 kere enjektör arızasından 6 enjektör almış insanım.

aynı sisteme farklı ( dymco ) enjektör taktım yetkili servis aracıma bu enjektörleri takmadı ve ayar yapmadı. dışarıda taktırıp ayar map ı olmadan ayar yapıldı. tabiki yol ayarıda yapamadık yeni enjektörleride kalibresini ona keza üstün körü oldu. şuanda 200 km kadar yol yaptım toplamda. yakıt tüketimini ölçemedim daha içindeki gazı bitirememiştim . zengini fakiri yakında anlarız.

ama obd li bir sistemim olsaydı hiç düşünmezdim şuan ne durumda diye.

diğer bir örnek ise fiat bravo 1.4 t-jet araca obd li sistem takıldı sürekli arıza ışığı ve problem çıktı. meğer servis obd yi aktif etmemiş ve bağlamamış. tek baglantı ve programda tek tık ile 15 gündür bahsettiğim araba kitap gibi oldu sahibide yere göge sıgamıyor sevincine.

LPG de montaj en önemli unsur. ayarı nerede olsa yaptırırsınız. elektirik tesisatının şasesisni bile olmadık yerden alırlar ısınınca soğuyunca sistem sapıtır araya araya seyyah eder insanı.

12. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yanlış anlamadiysam obdli sistem, servisin yolda giderken yaptığı, aracin map bilgilerine ulasmak icin kullandığı sensör, bilgisayar ve bilgileri alip, lpg ecusune kopyalayan servis elemanina gerek kalmadan, kendisi aracin map bilgilerine ulasip lft ve sft değerlerini es zamanlı çekip, lpg Ecusune gönderen bir sistemdir diyebiliriz? Yanlis mi düşünüyorum?

13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Dogru yaklasik olarak. Diger taraftan kaliteli enjektorden kanstiniz brc enjektoru degildir umarim :) yada kalite farkini, murat arkadasimiz size tecrubesi ile izah etsin. Keske bu sorulari lpg sistemi tercihinizi yamadan once sorsaydiniz.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Brc Türkiye'de en cok satan LPG kit üreticilerinden. Bazen çok kaliteli bir ürün almak yerine, kaliteli bir ürünün marka değerini satin alıyorsunuz. Ama geriye dönme şansım olsaydı kesinlikle KitMtm taktirirdim o ayri. BRC enjektörlerinin elektronik olmasi 1.6 motor icin yeterli olması(hiza cevap verebiliyor olmaları) benim kalite gostergem açıkçası. Hyundai Elantra atmosferik 1.6 motora keihn enjektör kullanmak ne kadar rasyonel tartışılır. Kullanim ömrüne birsey diyemem tabii ki. Japonlar hemen her alanda bu konuda üstünler zaten. Anlayamadigim nokta ise madem obdli sistem map degerlerini okuyarak lpg ecusune gonderiyor, peki devamli lpgde calisan obdli bir aracin okuyacağı map değerleri, belirli bir sure sonra, aracin lpgdeki lft ve sft değerleri olmayacak mi? Yani bu noktada obdsiz bir aracin dusebilecegi fakir ya da zengin karisim durumuna dusebilir. Sonucta örneğin oksijen sensörü fakir karisim uyarısı verdi ve bilgiyi ecuye gonderdi. Arac ecusu de benzin enjektörlerine sinyali verdi ve daha fazla benzin yolla dedi. Bu noktada lpg enjektörleri bu sinyali obdli sistem olduğu için algilayabiliyorlar mi? Algilayabiliyorsa araç closed loopte zengin ya da fakir karisima dusmeyecektir. (Yani oksijen ve diger sensorlerden alinan ve anlik degisimin degerleri olan sft değerlerinde) Peki bu sft değerleri daha sonra lft degerlerini oluşturan verilerse araç open loop'a geçtiği( yani sensörlerden bilgi almak yerine lftden okuma yaptığı) dönemlerde her halükarda zengin ya da fakir karisimla karsi karşıya gelecek. Open loopa en büyük ornek ise devirli ve ani kullanimlar sayilabilir bildiğim kadarıyla. Yakit tasarrufunun en onemli olduğu ve subaplarin isiyla en cok karsi karsiya geldigi bu durumda obdli sistem şayet aciz kaliyorsa bence obdnin varlığı ve yararı buyuk bir soru işareti olarak akillarda kalmali bence.

15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Obd li.sistemlerin ana mantigi afr yakalamak, map duzeltmesi yapmiyor, sadece anlik trimleri isliyor. Cok detayli bilgiler paylasmistik diger konularda. Bu arada elektrinik enjektor yok, alayi manyetik sistem. Khein, dymco, hana enjektor prensibinde odacikli. Digerleri ac kapa vana yani selenoid.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Peki bu noktada bir soru daha sormak istiyorum. Benzin ve lpg farklı karakterde yakit olduklarindan afr değerleri de farkli. Benzin 14.7 afr iken lpg 15.7'de. Dolayısıyla 1 litre benzin icin 14.7 lt havaya ihtiyac duyulurken bu durum lpgde 15.7 litre havaya tekabül etmeli. Dolayisiyla 4000 küsür devirlere kadar arac closed loopte yani oksijen sensöründen gelen bilgiye göre hareket ettiginden ve oksijen sensörü 14,7ye yani benzin kullaniyormus gibi hareket ettiğinden arac lpgde zengin karisimla çalışacak sonucu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla araclarini 4000'li devirlerde kullananların subap erimesiyle karşılaşma oranları obd kullanan lpg kitlerinden çok da farkli olmayacak. Saniyorum closed loopte lpgnin afr oranini manuple edebilmek icin oksijen manipulatorune ihtiyac var ki afr degerini manuel olarak 15,7'ye çekip ideal hava yakit karisimini saglayabilelim. Sayet OBD'li kitin closed loopte yaptigi iş afr ve lambda degerlerini manipüle edip 15,7ye cikarmaksa o zaman okeydir.
    Arac open loope geçtiğinde ise benzin ecusu lftye gore hareket etmeye calistigindan obdli kitin open looptaki avantajını pek anlayamiyorum.

17. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Aracımı orjinal brc enjektörler ile kullandım. Buna ilave olarak ilk aldığımda pipo sistemide vardı o şekilde de bir süre kullandım.

Sonrasında brc yan sanayi enjektör ile kullandım (2adet) devamında kalan orjinaller de bozulunca komple dymco ya geçtim.

Sıradan anlatmak gerekirse. Pipo sistemi ile manifold delinmemiş ama aracın ciğerini deşmişlerdi. Çünkü araç benzinde bile sorun yaratıyordu. Pipoları serdar ustanın tavsiyesi işe söktürdüm yakıt düştü araç benzin ve lpg de kendine geldi. Sonrasında arıza yaşayıp 2 enjektörü yan sanayi ile değiştirdim. (350 tl) yakıt oynamadı çok performans a da pek dikkat etmedim. 20 gün önce kalan 2 orjinal enjektör de veda etti aracıma ve yine serdar beyin tavsiyesi ile dymco enjektöre geçtim.

Dymco enjektöre geçince farkı hissettim. Şöyleki adam gibi ayar yapılmadı henüz, ve net bir şekilde kalibre edilmedi ama aracın lpg de veya benzinde rolantisi 900 civarı idi. Şuan benzin veya lpg fark etmeksizin 750 devirde duruyor ve önceden sanki arada bir parça arızalıymışta zorlanmış gibi olan titreme kesildi. Dip gaz tepkileri son derece başarılı şekilde değişti. İddalıyım bu konuda gaz kesicibin sesi gelmesin hiç kimse gaza geçişini anlayamaz. Video çekicem kısa süre içinde enjektörlerin sesi ile ilgili. Benzin enjektörlerinden daha SESSİZ.

Şahsım adına tek sıkıntım eskişehir brc bayisinin yaptığı terbiyesizlikten ötürü montajı dışarıda yaptırıp ayar yaptırdık ama ayar mapı olmadan yapıldı. Ve yolda ince ayar yapamadık.

İleride araç değiştirirsem OBD sistemi olmaz sa olmazdır benim için. Ve 2. El araç alırda üzerinde brc olursa acımayacagım söküp atıcam :) git gel kargosu ayarı benzini 800 tl geçtiğimiz aylarda da tüpü simit yaptırmıştım toplam 1100 lira harcamışım sıfır kit parası :)

Obd sisteminin ennince detaylarını ben bilmiyorum ama obd li 2 aracımız var birisi babamın era 1.4 diğeri arkadaşımın bravo 1.4 t-jet 120 hp (turbo)

Bravoda obd yi bağlamamışlardı 3 aya yakın ugraştık bir kere araba ayar tutmadı. Taki merkezi arayıp servise yönlendirme ile bravonun obd baglantısının tarifini aldılar. 1 aydır araba uçuyor tek sorun yok.

Kısaca benim atmosferik aracımda enjektör bu kadar fark ediyor. Arkadaşın aşırı beslemede obd bu kadar fark ediyor. Yani obd de gerekli kaliteli enjektör de.

tapatalk sagolsun

18. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Aracınızda wideband sensör yok, ecu'da bununla uyumlu değil. Yani ecu AFR bilgisini bilmiyor. Narrowband var ve ne kadar zengin ne kadar fakir olduğuna egzoza atilan oksijen üzerinden bakıyor, hassas bir sistem haliyle değil. Eğer oksijen yoksa yanma tamdır ve afr ecu için ok'dir. Her LPG'nin afr değeride farklıdır, bütan propan oranı ile ilgili. Dediğim gibi bunları detaylıca bu forumda anlattık zaten.

Ben LPG taktıracaklara şunu öneriyorum;

1- Kesinlikle OBD desteği olmalı.
    2- Araçtan performans beklentiniz varsa Khein, dymco, hana gibi gerçek enjektör kullanılmalı. Valtak'lerden performans beklemeyin.
    3- Mümkün mertebe manifolta yakın enjektör konumlandırılmalı. Pipo v.b. uydurma kaydırma aparatlardan uzak durulmalı. Manifolta açılacak 4 küçük delik aracınızın orjinalini bozmaz, delme işlemi orjinali bozacak olsa bagaj havuzundaki yumruk kadar delik bozardı.

Bunlar çok elzem.

19. hakanerdogan

hakanerdogan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Hakan Erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    2013 Elantra, Otm. Vites; 35.500 km, sıfır aldığımdan beri LPG'li, hala bir emare yok, tek rölanti dalgalanması dahi yaşamadım henüz. BRC MY 11 kit var. OBD desteği olup olmadığını da buradan sormak isterim :)

20. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracın obd destegi yok. Fakat rölanti ayarı iyi yapilir, sft değerleri +-%10-15 düzeltme oranında kalırsa lft değerleriniz bozulmaz. Dolayısıyla afr oraniniz, benzin afr oranina denk bir afr oraninda kalacagindan closed loopta lambda 1 değeriniz cok sasmayacaktir. Boylece zengin ya da fakir karisim problemi ortaya cikmayacak, ariza lambaniz da yanmayacak. Fakir karisima dusmediginizde de egzost subaplariniz daha uzun sure gidecek, çelik subap değişimine gerek kalmayacak. Tavsiyem 3500 devrin üzerinde lpgyi çok kullanmayin. Çünkü motor tamamen magnezyum alaşımlı, dökme motor. Dolayisiyla lpgnin yanma kalorisine uygun değil. Uzun süreli bir motora sahip olmak, 100.000 km üzerinde kullanmak istiyorsanız bu noktalara dikkat edin. Brc'de closed loop afr oranı ince ve detayli yapildiysa tapa gaz durumunda open loopta genelde brc, benzine gore biraz daha zengin çalışma eğiliminde oluyor. Wide band sensörü ile kontrol ettirirseniz kabul edilebilir afr değerinde kaliyor. Ama dedigim gibi bu ayarlar servisten servise, aractan araca değişiyor. Benzine göre performans kaybınız oluyor. Fakat bu bariz bir kayipsa bilin ki fakire yakin bir karisimdasiniz ve araciniza zarar veriyorsunuz. Bu durum ileride lft ayarlarinizi da etkileyeceginden belirli bir donem sonra aracinizi sabahlari calistirdiginizda benzinde boğularak tekleme yapacaktır. Fakat bu problemleri 35.000 kmdir yasamadiysaniz yüksekle muhtemel iyi bir ayar yapilmis.

hakanerdogan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş