LPG KABLO

Yeni Elantra 2016 - .... Motor Sağ Kulağı Sorunu

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda TRKMN tarafından 9 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Belkide ilk çıktığında aracı alan 10 kişi içinde olabilirim. Araç her sağa dönüşte metal ile lastiğin sürtme sesine benzer oldukça rahatsız edici bir ses geliyordu ilk başlarda soğuktan olacağını düşünerek çok fazla önemsememiştim o zaman 2016-2017 kış mevsimi Konya'da çok sert geçmişti. 2017 Mart ayında bakıma gittiğimde servise durumu anlattım. Önce lifte alıp alt takımları kontrol etmişlerdi bir sorum göremediler ve yol testine çıktığımızda da ses hiç olmadı. Bir gün sonra tekrar tekrar ses yapmaya başlayınca dedim lifte almadan yol testi yapalım dedim yol testinde ses bariz şekilde farkedildi o zaman . İşin tuhafı lifte alınca ses kesiliyordu. Aracı 1 gün bıraktım test ettiler ve sonunda sesin motor sağ kulağından geldiğini söylediler. Sonrasında garantiden 15 gün sonra parça gelince motor sağ kulağını değiştirdiler ve ses kesilmişti.

2017-2018 kış mevsimi Konya'da sert geçmedi ama yine sağa dönüşlerde bu sefer hızlı virajlarda aynı ses nüksetti. Dün servise durumu bildirdim ama aracı yine daha önce yağ değişimi için lifte aldıkları için ses olmadığını söylediler. Neyse ve dediklerine göre benden sonra bu durumdan şikayet eden benden başka kullanıcılar da olmuş ve yine direk motor sağ kulağını değiştirmişler (ve sorunun kronik olduğunu söylediler).

Bu sorun anladığım kadarıyla bana göre bu parçada olan üretim hatasından kaynaklanıyor. Umarım Hyundai birden fazla araç için motor sağ kulağının neden değiştiği konusunda gerekli bir araştırma ve çözüm için adım atıyordur.

Son olarak Konya şartlarında yaşayıp aynı sorunu başka şehirde yaşayan arkadaşlar var mıdır?

Teşekkürler. Kolay Gelsin.

gokhan06 bunu beğendi.
  2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok geçmiş olsun üretim hatası kaynalik bir sorun var belli ki

TRKMN bunu beğendi.
  3. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Motor kulağında herhangi bir sorun olsa her debriyaja pastığınızda küt diye vuruntu yapması lazım . Bence motor kulağı tespiti yanlış . Akslara bakıldı mı hiç ?

Asel Kaan Efe ve TRKMN bunu beğendi.
  4. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler. Bana da üretim hatası gibi geliyor...

Aracım DCT şanzıman... Alt takımları kontol ettiklerini söylediler aks'a da bakmışlardır diye düşünüyorum... Daha önce sağ kulak değişiminden sonra sorun kalmamıştı...

Son düzenleme: 9 Mart 2018
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Bgc71

Bgc71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad Soyad:
    John Doe
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam geçmiş olsun öncelikle. Bende de ona benzer bir durum vardı ama hareket halinde hissettirmiyordu. Araç park halinde yada max 20 km/h ile giderken sağa yada sola direksiyonu oynatırken gıcırtıya benzer bi ses geliyor ama her zaman değil. Böyle plastik gıcırtısına benziyordu ve sol ayağı koyduğumuz yer bildiğin hissediyordu. Sonra kendi kendine geçti heralde lastikler yeni ondan yapıyor demiştim.

TRKMN bunu beğendi.
  6. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Öncelikle geçmiş olsun.

Benim aracım da yeni elantra 2016 dizel dct ve birebir aynı sorun bende de vardı.
    Kısaca anlatayım sadece kışın soğuk havalarda sağa dönüşlerde sağ taraftan ses gelmekteydi. Ankarada bir yetkili servise defalarca götürdüm ama çözüm bulamadılar, yine Ankarada başka bir yetkili serviste bulunan baş usta direk kulak dedi, garantiden değişim yaptı ve ses kesildi bir daha da tekrarlamadı.
    Sadece hava ve motor soğukken yapan bir ses bu. Ben tekim zannetmiştim, sizden de duymuş oldum. Kronik olabilir.

TRKMN bunu beğendi.
  7. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Teşekkürler. Aynen ses gıcırtı gibi ama Antalya'da olduğunuz için hava sıcaklığından dolayı sorun olmamış olabilir.

Teşekkürler. Malum bu sene kış sert geçmedi ama dediğim gibi hızlı virajlarda bu sesi duyuyorum bazen diyorum aha araba dökülüyor :) o kadar yani bazen de herşey normalmiş gibi. Seneye kış sert geçerse muhtemelen sizde Ankara'da olduğunuz için ses tekrar rahatsız edici olabilir diye düşünüyorum...

gokhan06 bunu beğendi.
  8. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    [/QUOTE]
    ESP iptali yapıp denediniz mi hiç ?

9. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Ben bu kış içinde motor kulağını değiştirdim yani kış sert geçmese de yine ses vardı.

Daha önceki ses ile şu an duyduğunuzun aynı ses olduğuna emin misiniz? Çünkü bendeki ses düşük hızlardaki sağa dönüşlerde geliyordu. Bir de yolda bozukluk var ve sağa dönüş ise tam duyuluyordu.

TRKMN bunu beğendi.
  10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    başka bir sorun nedeni ile kulak bozuluyor olabilir. araç garantili, çözerler telaşlanmayın ;)

TRKMN ve gokhan06 bunu beğendi.
  11. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayır hiç denemedim açıkçası...

Aynı ses Gökhan Bey. Değişmeden önce düşük hız yüksek hız farketmiyordu. Şimdi sadece hızlı virajlarda çıkıyor birde virajda kasis ve yavaşlama uyarı şeritleri varsa çok daha bariz belli oluyor...

Bir diğer ihtimal de başka bir sorun kulağı bozuyor olabilir dediğiniz gibi. Telaş yapmış olsam ilk arızada sesi ilk duyduğumda yazardım telaş ettiğimiz bir durum yok yani isteğimiz satın almış olduğumuz arabadan keyif almak ;) Servis müdürüne durumu anlatıp kendilerinin başka araçlarda da aynı sıkıntıyı yaşadıklarını ve değişim işlemi yaptıklarına söylemelerine rağmen bu durumu Hyundai'ye bu konu hakkında bir raporlama bir bilgi akışı yaptınız mı diye sorduğumda hayır yapmadık demeleri sorunu çözmek için bir adıma pek benzemiyor Serdar Bey

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

servise gelen her şikayet merkeze iletiliyor diye biliyorum, servisteki herhangi birinin yorumuna bırakılmadan bütün verileri alıyorlar. yoksa gerçek bir ürün takibi yapılamaz. bu bilgi aktarımı kendi kendine oluyor, eğer iş emrine şikayetinizi doğru yazmışlarsa mutlaka gitmiştir.

TRKMN bunu beğendi.
  13. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Anladığım kadarıyla kendi söylemlerine göre bilgi aktarımı yapmıyorlar Halil Bey.

14. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Yalnız şöyle bir durum var . Motor kulağı dönüşlü ya da hareketli bir parça değil , dolayısıyla sürtme sesi çıkartamaz . Motor kulağının hasarlanması ile dönüşlerde merkezkaç kuvveti ile kaidesi bozulan motor yüzünden birşeyler bir şeylere sürtüyor ve ses çıkartıyor . Motor kulağını değişince ses kesiyor , peki değişinceye kadar birbirine sürten ya da traşlayan parçalar ne olacak ?

gokhan06 ve TRKMN bunu beğendi.
  15. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Güzel soru Hüseyin Bey.
    Servis müdürüne durumu anlatıp kendilerinin başka araçlarda da aynı sıkıntıyı yaşadıklarını ve değişim işlemi yaptıklarına söylemelerine rağmen bu durumu Hyundai'ye bu konu hakkında bir raporlama bir bilgi akışı yaptınız mı diye sorduğumda hayır yapmadık demeleri sonrası sorulması gereken soru servise bu soruyu da sormak lazım...

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    servis keşke en doğru bilgiyi verse ama, kendi işleyişleriyle ilgili bütün bilgileri müşteriyle paylaşmıyorlar. tabi ki paylaşmak zorunda değiller. şunu söyleyebilirim, fabrikanın sahip olduğu Kaizen, 5S, 6 sigma ya da ismini duymadığımız diğer benzeri kalite sistemlerinin hepsinde müşteri şikayetlerinin mutlak suretle ürün geliştirmeyle paylaşılması zorunludur.

hatta hyundai global sitesinde arızaların "real time" olarak, yani eş zamanlı olarak, merkezi bir yerde toplandığı yazıyor.

ben önemli olanın sorunun çözümü olduğunu düşünüyorum, servis sizin sorununuzu çözdüyse, memnuniyet varsa sorun yok. ama servisin hehangi bir yere bilgi aktarımı yapıp yapmadığına takılmak bence doğru değil.

sizin arızanızı çözememişse, bu arıza parça değişimine rağmen 3 defa tekrar ederse bu büyük bir sorundur. geçmiş olsun.

TRKMN bunu beğendi.
  17. zastox

zastox Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Atilla Ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Benim aracımda da sağa viraj dönüşlerinde çukura girdiği zaman sert bir vurma sesi geliyordu. Servise götürdüğümde motor takozundan gelebileceğini söyleyip garantiden değişim yaptılar. O zamandır ses kesildi. Bir araçta daha aynı şekilde değişim yaptıklarını söylediler. Herhalde kronik bir problem var. 2 ay oldu herhangi bir sıkıntı yok.

TRKMN bunu beğendi.
  18. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Değiştirmeden önce her sağa dönüşlerde vardı ses ilk değiştirdikten sonra ses bende de kesilmişti Atilla Bey. Değiştikten 1 yıl sonra dediğim gibi hızlı virajlarda duyuyorum aynı sesi...

19. TRKMN

TRKMN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    TRKMN
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bugün ikinci kez motor sağ kulağı garantiden tekrar değiştirildi.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. zastox

zastox Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Atilla Ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Üretilen parçalarda sıkıntı var demektir. Bende şu an için bir problem gözükmüyor.

ONEPLUS A5010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TRKMN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş