LPG KABLO

Yeni Araç Arayışı Megane Vs Civic Fc5

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda sunyy2003 tarafından 6 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Halı hazırda fb7 kullanıyorum araca takipli çıktı bu iki araç dikkatimi çekiyordu ama hangisi olacağına kararsızımi
    Megane dizel otomatik
    Fc5 LPG otomatik
    İkisininde kullananların yorumları olursa daha güzel olur şimdiden klavyenize sagkij

2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hocam merhaba fb7 arayan bir arkadaşım var satıyorsanız bilgi rica edebilir miyim?
    Benim araç 2018 elegance lpg modeli, lpg şu anda en ekonomik yakıt hele civic ile benim yakaladigim deger uzun yolda 23 kuruş ( lpg 3.21 ile 4 tl arasi) yazın artvine gittim geldim, şu anda geçen gün fulledigimde sehir ici 24 kuruş yaktı (lpg 2.81)
    Trim her ikisindede cok zayif, fc5 göçük ve kaput dalgalanıyor diye adı çıktı ama deli gibi satıyor, her yerde görebilirsin...
    Bakim pahali diyorlar fakatbenim 10 bin bakimi 790 tl tuttu
    Megane konusunu biz abim için araştırdık, kime sorsak uzak dur dedi ama sürmedim bir kere bindim fakat megane sirket arabasi olarak mimlendi

3. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Dci az yakmasi dışında hic bir haltı olmayan bir arac hoş şi ortalamam 6.4 benim (2019 dizel otomatik sedan) yol sesi,gıcırtı tirim hepsi full sagolsun :) Zevkler tartışılmaz ama parasını hak etmedigini düşündügüm bir arac.

4. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Şiddetle elantra tavsiye ederim.

5. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İki aracında kullananı bulmak güzel @Roadrunners hocam honda da şu sunroof olunca tamam full araba diyorlar uyuz oluyorum halbuki boş bir araç
    Araç 2013 69500 km fabrika çıkışı LPG li 2 parça lokal hasar kaydı yok beyaz renk dir elegance paket aklınıza yaratsa PM atin

6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Benimki elegance ,aslinda orta paket oluyor full olan executive, ben deri döşeme diye almadım...Çünkü deri doseme hem yazin hem kışın benim icin dert,
    Birde araciniz düz vites mi otomatikmi

7. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Otomatik hocam
    Honda paketleri yetersiz genel olarak sunroofla göz boyuyorlar

8. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Fiyat ne düşünüyorsunuz

9. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla bakmadım hocam emsallerine bakıp bir fiyat bicicez arrik

10. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Banada haber verirseniz , bir kardeşimiz uzun zamandır ariyor sizi bir gorusturmek isterim

sunyy2003 bunu beğendi.
  11. sunyy2003

sunyy2003 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    halil taşkın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Piyasayı bilir o söylesin bir rakam

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben şirkette bol bol clio ve fluence kullanıyorum.
    110 beygirlik dci motorlar uzun yolda çok rahat. hiçbir yokuşta vites düşürmez. benzinli civicten en büyük fazlalığı herhalde budur.

ayrıca megane station almak için çok araştırmıştım.

renoların servis bakımları 20 bin kmde. ama fiyatı da çok ucuz değil. 80 bin kmde triger seti değişiyor, geçen sene yetkili serviste en az 1000 lira tutuyordu.

edclerde arıza yaşayanlar var, kavrama seti değişirse 6-8 bin tl arası servis fiyatı var. ama büyük şehirlerde bu şanzımanı tamir eden özel servisler var. ama şirkette kullandığımız en az 15 tane edc'li araç içinde sadece 1 tanesi arıza yaptı. 200 bin kmye kadar kullanılan çok sayıda şirket aracı var.

renoların en kötü özelliği iç trimlerin çok çabuk yaşlanması. 5 yaşını geçmiş bir renoya bindiğimde içi her zaman çok eskimiş oluyor.

bir de piyasadaki meganelerin yürüyen sistemleri arasında farklar varmış. yani dışarıdan aynı görünen 2012 model iki megane, ama yürüyen aksamlarında farklı parçalar var. türkiye piyasası için üretilenlerin yol tutuşlarının kötü, fransa ve almaya piyasasına verilenlerin yol tutuşları iyiymiş. bu iki aracı anlamak için bazı belirgin görünen parçalar varmış ama ben bilmiyorum.

sipartacus bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    civic te triger yok:) triger zinciri motorun içinde motor yağı ile yağlanıyor yağ kapağını açınca incecik zincir görünüyor, gerçi benimkisi turbo gdi civic:) ama FC5 atmosferik tede triger öyle sanırım, FC5 otomatik şanzımanda balata yok ilk bozana da madalya verecekler:), ama şanzıman yağı 2 yıl 20000km de 700 liraya değişiyor ve lpg varsa orjinal iridyum bujiler 40000km de 600 liraya değiştiriliyor 40000km de 250 liraya subap ayarı da var motor yağı lpg civicte muadil ucuz seçim yaparsanız castrol eneos kixx shell total motul serviste ne varsa 0w-20 4 litresi 100-150 lira ancak 0w-20 honda type 2.0 özel servis yağı isterseniz 400 lira civarında, hava filtresi 200 lira olmuştur polen ise 250 civarı olmalı,

civic manuel vitesliye bile 60000km de şanzıman yağı değişimi öneren tek markadır herhalde, ne gerek varsa artık.

Lpg li civic alıp bir yılda 7-8000km gibi kısa mesafeli sürüşler yapmak ile benzinli alıp yılda 15000km gibi uzun mesafe sürmek arasında beşinci altıncı senenin sonunda lpg nin ağırlaştırılmış sıkı bakım programı sebebiyle yakıttan elde edilebilecek fazla bir ekonomi farkı yok gibi:) civic e benzinli binerim daha iyi:)

clio ların parçalarını tek tek incelemeye gerek yok:) eğer clio filo indirimi oyak üye indirimi olmadan kampanyasız olarak pahalıya alındıysa iyi çıkacaktır, kampanyalılar kötüdür bana kalırsa:)

biz kız kardeşime oyak indirimi ile 2018 ekim ayında edc 1.2 turbo benzinli touch clio aldık yol tutuşu continentela eco contact lastiklerle getz ten fiesta dan 18 vites 26 jant dağ bisikletinden kat kat kötü:) iş yeri arkadaşım zamanında 2013 clio 1.2 joy paket manuel aldı çok para verdi ikinci eline ve sıfırı alınırken ilk sahibi kampanyasız şirket indirimsiz almış o clio nun yol tutuşu muazzam derecede mükemmeldi yola yapışan harika viraj dönüşleri yapıyordu altında dört tane bridgestone ecopia vardı.

geçen bakıma gitti ne kadar verdi bilmiyorum, clio 10000km oldu üzerinde fabrika çıkışı TRW balata var bitmiş durumdalar disklerde kötü halde frenler falan azıcık daha çabuk bitiyor reno da ama fren pedalı güzel yumuşak laaak diye yapışıyor, civic lerin orjinal balataları en isyankar sürüş stili ile 40000km den fazla gidiyor diyorlar önce arkalar bitiyor diyen de var:).

civic fren balatası sadece önler takım olarak sağ sol dört tane balata yani fazlası eksiği yok:) serviste 1100 lira fiyat vermişler birisine, arkalar da herhalde 700-800 lira civarı olur toplam ön arka balata 2000 lira civarı. Millet dışarda yan sanayi nissin balata takıyor, memnunlar nasıl memnun olmasınlar ön arka takım 300-400 lira falan ama kaliper şıkırtısı bol bol balata tozu oluyor tabi 20000km gidiyor onlarda.

Halil bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    en son olarak birşey keşfettim daha yeni keşfettim, bugüne kadar anlamamışım, bu konuda geri kalmışım dediğim olay ise honda civic kullanıcılarının büyük bölümü yıllık 4000-5000km yol yapan insanlardan oluşuyor:) diğer pek çok marka renosu hyundai si fiat vs. bunlar yılda ortalama 15-20000km yol yapan insanlardan oluşuyor:) ikinci eli sırf bu yüzden tercih sebebi olsa da fahiş paralar isteniyor civiclerin ikinci eline filolar ticariler de birçok sebepten FC5 leri tercih etmiyor, haliyle fazla araba kullanmayan honda cılar çok fazla servise bakıma uğramıyorlar yakıttanda bu yüzden pek şikayet etmiyorlar fazla benzin harcıyor diye yakacağım bu arabayı benzin döküp diyen hondacı görmedim daha:) sürekli uzun yol yapsalar freniydi bujisiydi bakım masrafından bunalıma girebilirler:) bazı bakım maddeleri güzel sürelere sahip aslında mesela soğutma suyu 200000km 10 yıl denmiş, triger değişimi yok, benzinli binerseniz lpg de 40000km olan iridyum bujilerin ömrü 120000km denmiş, subap ayarı da zira öyle lpg de 40000km ama benzinlide 120000km birde manuel vites alınıp şanzıman yağı da çok uzun süre değiştirilmeden binilebilir bence bir halt olmaz, yılda 10000km yi zar zor dolduran birisi için manuel vites ve benzinli civic bence en ekonomik civic şu anda:). Satışları 2017 de patlama yapan civiclerin 100-200000km leri devirmiş olan FC5 kasaları şu anda piyasada çok az var, insanlar bunları aldılar sonra genellikle difüzör, seramik kaplama, bir iki aksesuar yapıyorlar sonrası araba oluyor müzelik ve garajlarda otoparklarda yatıyor:) benimkisi de zira onlara yakın:)

sunyy2003 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş