10 Kasım LPG KABLO

Yazarken Dikkat Etmek...

'Sohbet' forumunda scream3057 tarafından 30 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Forumda kullanılan dil neden bu kadar yozlaşmış anlamak mümkün değil. Kimse imla kuralı beklemiyor da, bari yazdığımız kelimeleri düzgün yazmayı becerebilsek, tenezzül etsek, azıcık diğerlerine saygımız olsa keşke, belki bir faydam olur diye düşünebilip de en azından biraz olsun dikkat etsek.

Hiç yoksa göre göre, bile bile, otomobilimizle ilgili terimleri düzgün kullanalım. Hunday, doch, cdri, elentra, vs, vs...

2. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    demek ki tek ben kıl olmuyormuşum bunlara.

MSC bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Son zamanlarda forumda benim dikkatimi çeken yazım hatalarından ziyade, insanların birbirine karşı çabuk parlamaları sonucu ortamın gerilmesi ve açılan konunun ziyan olup gitmesidir. Kimsenin birbirine tahammülü kalmamış ya da herkes birbirine hava atma derdinde midir anlamadım?

Coolwhisper ve SeçkinTürk bunu beğendi.
  4. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Trafikte karşılaştığımız ve her konuda kendini haklı gören arkadaşlardan forumda da mevcut. Toplumca yozlaştığımız için durumun buraya sirayet etmemesi abes olurdu.

Coolwhisper ve 35Ugur35 bunu beğendi.
  5. xeonman58

xeonman58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    312
    Ad Soyad:
    Okan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Yazim kurallarina cok takilmamak gerek onun harici saygi duyma konusuna katiliyorum herkes fikrini belirtmeli.

LG-E460 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. PolisÖzelHarekat

PolisÖzelHarekat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    134
    Ad Soyad:
    Batuhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    30-HAKKARİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Biraz da teknoloji bizi bu hale getirdi. Mesela benim kullandigim telefonun klavyesinde ğ ve ç gibi türkçe harfler yok , menüye girip ordan özel karakterlerden seçmek gerekiyor haliye insan üşenip ç yerine c yazıp geçiyor. Dikkat ettim günlük hayatta kağıt kalemle yazarken de bu şekilde hatalı yazıyorum beyne işlemiş artık

7. xeonman58

xeonman58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    312
    Ad Soyad:
    Okan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    O degilde arkadaslar site yonetimine kim bakiyor.

8. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Ne yazıkki böyle böyle Türçeden uzaklaşıyoruz adam öyle yerine ole yazıyor hadi yabancı terimleri herkes telafuz edemez ama Türkçe terimlerde olması biraz kötü

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Evet katılıyorum buna, bu yüzden yazım hatası yapma ihtimali yüksek olan mobil cihazlardan yazı yazmayı tercih etmiyorum, yazsam bile çok nadirdir. Özellikle pc başında klavyeden dikkatle yazıyorum, hataların çoğu belli bir kısaltmayı yada teknik terimi daha önce hiç okumamış olmaktan yada klavye tuşlarına hatalı şekilde basmaktan oluyor bence.

Hız çoğu zaman felaket getirir, eğer kontrol edemeyeceğimiz bir hız varsa işte o felakettir, işte bu felaketler şu anki çağımızda bize sunulmuş olan elimizdeki haberleşme araçlarını alelacele kullanırken yaptığımız hatalardan ortaya çıkıyor pat diye yazıp çat diye yolluyoruz yazıları. Yazarken acele etmemelisiniz:) yazdıktan sonra kontrol etmek için yazdığınız yazıyı göndermeden önce bir kez şöyle bir baştan sona okumak gerekiyor, böylece eğer hatalarınız olmuşsa düzeltmek için bir fırsatınız olur, kendinizi eskiden mürekkep hokkası ve divit kalemle yedeği olmayan sararmış bir kağıda yazı yazar gibi hissedin bu şekilde alışkanlık elde ederseniz hata yapmazsınız ve bu güzide forum ortamı gibi yerlerde yazdığınız kelimelerin güzelliğiyle yaptığınız imla kurallarıyla göze göründüğünüzü unutmayın, ne kadar güzel yazarsanız o kadar iyi tanınır ve bilinirsiniz yada tam tersi, çünkü çoğumuz birbirini yüz olarak veya dış görünüm olarak tanımıyor, insanlar burada birbirinin yazılarını görüp tanıyor. Bir yerde bu bizim kişiliğimizi ortaya çıkaran bir özelliğimizdir.

Türkçe yi korumamız ve düzgün kullanmamız gerekli bu lisan bizimdir Türk bayrağı gibidir, sancak gibidir, ileride çocuklarımıza ve torunlarımıza bu yüce lisanı en orijinal haliyle bırakmamız gerekli. Eğer kötü kullanıp zarar verirsek ve bu lisanı bozar ve yozlaştırır isek bunun tek sorumlusu biz oluruz.

Herkes kendince bu sorumluluğu üstlenip buna göre yazmalı ve konuşmalı. Sadece Türkçe değil hangi dil olursa olsun orijinal ini bozmamak gerekir yoksa gün gelir dünyada insanlar birbirini anlayamaz hale gelebilecektir ne diyor bu acaba diye döner dururuz.

Forumda bir özellik var hatalı yazdığınız zaman hatalı yazılmış kelimenin altını kırmızı çizgi ile işaretleyip çiziyor ve bize hatamızı görmemiz için bir olanak sunuyor, bu olay eskiden liselerde olan klasik Türkçe öğretmeninin özelliğine benzer, Türkçe ve edebiyat öğretmenleri genellikle kırmızı kalemiyle hatalı yazı yazan öğrencinin kağıdındaki hatalı yazılmış kelimeleri işaretlerdi bilhassa yazılı sınavlarda kağıtları okurken:). O dönemlerde okuyanlar bilirler:) kırmızı kalem ve Türkçe öğretmeni bir bütündü o zamanlar:) kontrol kalemi ve elektrikçi gibi:) işte bilgisayar ortamındaki kırmızı çizgiyle işaretlenen hatalı kelimeleri ben buna bağlıyorum

Büyük harfle konu başlığı açanlar bence aynen şunu demek istiyorlar; ''diğer üyelerin ne yaptığı ve ne istediği umurumda değil siz hepiniz sadece benimle ilgilenin hemde acele'' .... işte bu istek nasıl bir şeydir? bilgiyi paylaşmak ile, güzellik ile, bilgiden doğru şekilde faydalanmak ile nasıl bağdaşabilir ki? Kütüphane kapısından paldır küldür gürültüyle içeri girip içeriye doğru yüksek sesle bağırıp ne istediğimizi söylemeye benziyor, kütüphanedekiler demezler mi? içeride bizde kitap okuyoruz dikkatimiz dağılıyor öğreneceğimiz şeye kendimizi veremiyoruz bu kadar gürültü niye? derler elbette.

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Mesele nedir? @MSC ve @Ersin var

11. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  12. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Beyler sakin :)

13. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Toplum olarak yazım kurallarını fazla bilmiyoruz ama bence de terimleri kullanırken en azından internette belli aramalar yaparak doğrusunu yazabiliriz çünkü bazen belli yazılanları günlük konuşma dilinde kullandığımız zaman bile bir anlam ifade etmiyor. @erenuzel41 abi senin yazdığın mesajı okurken aklıma ygs hazırlık Türkçe metinleri aklıma geldi.

ardaozdemir bunu beğendi.
  14. xeonman58

xeonman58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    312
    Ad Soyad:
    Okan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Mesele eski konularima ulasamiyorum.

15. 35Ugur35

35Ugur35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Uğur Ak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sonuna kadar katılıyorum, Türkçe'mizi daha dikkat ve özen ile kullanmak gerek, dediğiniz üzere teknoloji toplumumuza bu şekilde konuşmaya yazmaya itti fakat bu şekilde gider isek Af edersiniz Türkçe'nin ırzına geçilecek iyice... Bir diğer sorun ise toplumun birbirine Tahammülsüzlüğü bunda ben Türkiye de İzlenen politikaya bağlıyorum biraz. Milletin vekili birbirleri ile iletişimi düzgün kurabilirse, argo konuşup,Polisine Askerine İleri geri hatta şiddet uygulamaya kalkarsa Millette göre göre bozulur. İmam Cemaat olayı gibi yani... Herkes kendi davranışını düzeltirse sıkıntı kalacağını düşünmüyorum en azından Emapati kurmayı bilmek gerek... Öz benliğimizi bilerek araştırarak yaşamak çok önemli kulaktan dolma nereye kadar gidebilirsin, taşıma su ile değirmen dönmezmiş...

Çaloğlu bunu beğendi.
  16. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    mobil cihazlarla erişim yaptığımda çok fazla dikkat edemiyorum , normal şartlardada forum okur ve yazarken illaki işlerim olduğundan hatalarım oluyor açıkcası tam anlamıyla kusursuz yazması en azından benim açımdan zor :)

17. Settar_Han

Settar_Han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    90
    Ad Soyad:
    İbrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Selim bey teşekkür ederim. Bence bu tür yanlışlıkların sebebi 1-acelecelik 2-önemsememe 3-cahillik. Her ne kadar bilgisayar dışındaki cihazlarla yazarken çoğu zaman Türkçe karakterleri kullanamıyor olsak da (ki bu mazur görülebilir) asıl problem bu üç şeyden kaynaklanıyor bence. Biraz dikkat biraz özen ile bu problem kolayca halledilebilir. Eren beyin de dediği gibi en azından yazdıktan sonra göndermeden önce bir defa okunsa yanlışlıklar daha kolay farkedilip düzeltilebilir. Hakikaten dilimiz öyle güzel öyle estetik ve ahenkli ki imla ve yazım kurallarına uyularak gönderilmiş bir yazıyı insan okumaktan zevk alıyor.
    Bundan sonra tüm imla ve yazım kurallarına elimden geldiğince uyacağıma kendim adıma söz veriyorum ;)

scream3057 bunu beğendi.
  18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Güncel...

scream3057 bunu beğendi.
  19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Güncel...

20. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @erenuzel41 abi buna paralel mesaj sayılarına göre verilen seviyeler gibi üyelerin yazım kurallarına ne kadar uyduğunu gösteren seviye/rütbe verilebilir.

Bu Sayfayı Paylaş