LPG KABLO

Yay ve Amortisör Bilinmezi

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda koreci tarafından 6 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu arada ersin'e katılıyoum. Alabilirseniz Eibach alın derim. Bende Eibach kullanıyorum ve çok memnunum...

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yayların cm artıkça yol tutuş artar konfor azalır. O yüzden 3 ,3.5 cm iyidir

3. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yayların cm artıkça yol tutuş artar konfor azalır. O yüzden 3 ,3.5 cm iyidir

4. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    era sahibi olmasam da benim de aynı konuda yaşadaığım tecrübe ve sorunu paylaşmak isterim. benim 2004 accent forumdaki adıyla admira aracım vardı.bu araçtan konfor anlamında çok memnundum 730 km yola tatile gidip hiç dinlenme gereği duymadığımı hatırlarım.2010 yılı sonunda yeni kia cerato alınca konforsuz araç nasıl olur anlamış oldum.çukurlarda sert sarsılmalar,en küçük yol yamalarının bile sıkıntı vermesi,sağa sola dalma isteği vs..araca 1 sene alışmaya çalıştım.bu sorun hariç aracımı sevdiğim için çözüm aramaya başladım. araç concept serisi üzerinde 45 yanaklı 17 alaşım jantlar vardı. onları çıkarıp 15 jant ve lastik taktım bir nebze konfor düzeldi ama b ve c sınıfı bir çok araç kullandığım için kıyaslayınca hala bir konforsuzluk vardı.bu sefer yayların sert olabileceğini düşündüm hatta bu araca uyumlu başka araçların hangisi olabileceğini araştırdım.ve en son bir araçta konfor için en önemli parçanın amortisör olduğunu öğrenmiş bulundum.
    teknik olarak açıklayacak olursak
    yaylar..
    araç yayların üzerinde durur.araç tam dolu iken örneğin 5 kişi araç diğer benzer araçlara göre aşırı çökmüyorsa sizin yaylarınız normal sertliktedir.
    amortisör.,, virajlarda çukurlarda yayların salınımını düzenler aracın dengesisini düzenler.amortisör sert karekterli ise konfor düşer yol tutuş çoğalır. yumuşak ise konfor artar.
    yine bana dönecek olursak ist. da işin ehli bir amortisörcü de aracın 4 amortisörünü de yumuşatıp aracın konforunu arttırdım. uygulamadan memnun kaldım.aracın amortisörleri mando marka. benim aracıma alternatif amortisör azlığı nedeni ile bu uygulamayı yaptırdım. era gibi yedek parçası bol bulunan aracınıza konfor odaklı amortisör almanızı ve yanakları yumuşak lastik tercih etmenizi öneririm.

5. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    era sahibi olmasam da benim de aynı konuda yaşadaığım tecrübe ve sorunu paylaşmak isterim. benim 2004 accent forumdaki adıyla admira aracım vardı.bu araçtan konfor anlamında çok memnundum 730 km yola tatile gidip hiç dinlenme gereği duymadığımı hatırlarım.2010 yılı sonunda yeni kia cerato alınca konforsuz araç nasıl olur anlamış oldum.çukurlarda sert sarsılmalar,en küçük yol yamalarının bile sıkıntı vermesi,sağa sola dalma isteği vs..araca 1 sene alışmaya çalıştım.bu sorun hariç aracımı sevdiğim için çözüm aramaya başladım. araç concept serisi üzerinde 45 yanaklı 17 alaşım jantlar vardı. onları çıkarıp 15 jant ve lastik taktım bir nebze konfor düzeldi ama b ve c sınıfı bir çok araç kullandığım için kıyaslayınca hala bir konforsuzluk vardı.bu sefer yayların sert olabileceğini düşündüm hatta bu araca uyumlu başka araçların hangisi olabileceğini araştırdım.ve en son bir araçta konfor için en önemli parçanın amortisör olduğunu öğrenmiş bulundum.
    teknik olarak açıklayacak olursak
    yaylar..
    araç yayların üzerinde durur.araç tam dolu iken örneğin 5 kişi araç diğer benzer araçlara göre aşırı çökmüyorsa sizin yaylarınız normal sertliktedir.
    amortisör.,, virajlarda çukurlarda yayların salınımını düzenler aracın dengesisini düzenler.amortisör sert karekterli ise konfor düşer yol tutuş çoğalır. yumuşak ise konfor artar.
    yine bana dönecek olursak ist. da işin ehli bir amortisörcü de aracın 4 amortisörünü de yumuşatıp aracın konforunu arttırdım. uygulamadan memnun kaldım.aracın amortisörleri mando marka. benim aracıma alternatif amortisör azlığı nedeni ile bu uygulamayı yaptırdım. era gibi yedek parçası bol bulunan aracınıza konfor odaklı amortisör almanızı ve yanakları yumuşak lastik tercih etmenizi öneririm.

6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Hocam saolasın bilgiler için... Amortisör yumuşayınca benimde şikayet ettğim at arabası kıvamı düzeldi mi ? Bide bu amortisör yumuşatmayı namistain mi yaptı

Düzenleyen : sararmen

7. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam saolasın bilgiler için... Amortisör yumuşayınca benimde şikayet ettğim at arabası kıvamı düzeldi mi ? Bide bu amortisör yumuşatmayı namistain mi yaptı

Düzenleyen : sararmen

8. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  9. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Eibachin Era İçin Olan Yayını Alacaksınız. Yayların Hepsi Standart Değil https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Eibachin Era İçin Olan Yayını Alacaksınız. Yayların Hepsi Standart Değil https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

12. TurkSpace

TurkSpace Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Serdar Kevzer
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Değerli arkadaşım bu yaylar senin aracına olmaz bunlar NISSAN MIKRA MARKA aracın yayları.

spor helezon yay dediğimiz normal araba yaylarından farklıdır ve her araç için özel üretilir.(dizel ile benzinli araç bile farkeder yaylarda)

sen kendi aracının markası için üretilen yayları araştır.

13. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Anladım saolun fikirleriniz için...

14. SelahattinP

SelahattinP Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    evet nam amortisörün güngören sanayi sitesindeki şubesinde yapıldı.
    bende sorun aracın özellikle ön tarafın hiç salınım yapmayıp yoldaki darbeleri emmeyip içerdekilere aşırı hisstermesiydi.dün iş çıkış arkadaşım erası ile önümde giderken aracın yoldaki bozukluklarda nasıl tepki verdiğini arkadan gözlemledim. eranın arkası çukurlarda aşağı yukarı fazla esniyor hatta hopluyor. bu aşırı esnemenin amortisör çaışma mesafesi bittiği yerde içirde taklama şeklinde ses yapacağını düşünüyorum.
    bana göre eralarda amortisör yayların gereğinden fazla esnemesini engelleyemiyor.yani fazla yumuşak.

15. NEJAT

NEJAT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    NEJAT ATLAM
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    ersin kardeş bu pro kit leri taktırdıktan sonra tüvtürkte araç muayenesinde bir sorun oluyormu bir bilginiz varmı

16. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    3.5 cm de hiçbir sorun yaşamazsınız. Zaten araç çok basık görünmüyor.

17. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Şirket Erasına Sene 2010 Da 3.5 Eib.Pro Kit + 16 Jant İle Çok Kullandık Sorun Yaşamadık Yanakları 45 Di Ama Tabanı Hatırlamıyorum

18. hkkaptan

hkkaptan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    arkadaşlar yay olayına kafam çok takılıyor.mesajı gürcan arkadaşımızda alıntı yaptım ama; takıp kullanan herkesden yorum beklerim.benim düşündüğüm şu : tamam adı üstünde spor yay ve yol tutuşunu arttırmalı.Getz için eibach 3.5 düşünüyorum ama; normal yolda neyse de ; arka sertleştikçe viraj içindeki "tırtıklardan" aracın arkası daha fazla savrulmuyor mu ?sonuçta koni amortisör filan yok.testinde izlediğime göre spor amortisör lastiğin bir sete çarptıktan sonra orjinal amortisöre göre daha erken aşğı inip yola temas ettiğini görmüştüm...

19. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Getz arabamda Vogtland ve Eibach yay kullanmış biri olarak ; Vogtland yay orjinal lastik ebatlarıyla dahi çok çok sert araba otoyolda giderken helede akşamları farlarda açık olduğunda rock'ılar gibi gibi sallıyor öndeki sürücü ile papaz olma durumu an meselesi. Eibach yaylarda ise orjinal lastiklerle araba çok daha konforlu oluyor, Ben 195/50/15 lastiklerle kullandım , çıkardığıma çok üzüldüm. He çok aşırı kasislerde arabada 300-400 kg yükle vuruntu olabiliyor yüksek hızlarda onun dışında alınabilecek tek spor yay olarak görürüm Eibach yayları.

20. hkkaptan

hkkaptan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Vogtland markasını da düşünmüştüm, anlatmanız iyi oldu.Teşekkürler ! Bi toparlanabilirsem Eibach 30mm düşünüyorum.bir kaç yerde fiyatına baktım 397 TL den 460 lara kadar uzanıyor.birde orjinal mi sahte mi korkusu var.daha önce Aksaray dan aldığım egzoz sahte çıkmıştı diye düşünüyorum :( orjinal olduğunu nasıl anlarız ya da tavsiye edebileceğiniz yerler var mı?

Bu Sayfayı Paylaş