LPG KABLO

Yamuk Dingil Düzeltilmesi.

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda mert_driver tarafından 2 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. mert_driver

mert_driver Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mert can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba Arkadaşlar

geçen hafta bir kaza yaptım, haklı olan taraftım. sağdan çıkan araç geçmemi beklemeden arka sağ tekerleğime çarptı.

aracı yetkili servise teslim ettim, karşı tarafın sigortası karşılayacak masrafları.

Dün servisi aradım son durum nedir diye, " dingilde ufak bir yamulma olmuş düzeltmeye gönderdik" cevabını aldım. dingil düzeltilir mi yoksa tamir kaldırmayan bir parça mıdır?

düzeltilmiş dingil uzun vaadede bana sıkıntı yaratır mı (yol tutuşunda vs) ?

Son düzenleme: 2 Nisan 2019
    Vadaa bunu beğendi.
  2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Aracınız modeli hakkında bilgi verir, fotoğraf eklerseniz daha net fikir verilebilir. @erenuzel41 daha detaylı bilgi verecektir.

mert_driver bunu beğendi.
  3. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Dingil düzeltilebilir . Bir yöntem . Isıl işleme bırakılır kızarmaya başladığı ana kadar . Daha sonra haddeleme yapılabilir (iki silindir arasından geçirilir) . En son ani soğutma yapılır bu sayede aynı sağlamlıkta veya daha sağlam bir dingiliniz olur . Bir başka yöntem ise dingili gerdirmek yine ısı altında . Bu iki yöntem ve daha fazlasında maddenin atomik yapısı rol oynar , atomlar madde içinde belirli düzlemler halinde dizilmiştir buna kristal yapı denir ve atomik bağ ile birbirine bağlanmıştır (iyonik , kovalent ,metalik vs ) . (Bu düzlemler hiçbir zaman kusursuz değil araştırın) Bu atomik bağ dediğimizde kopmalar meydana geldiği için dingil edilmiştir yukarıda anlattığım gibi bu kopmalar çeşitli yöntemlerle düzeltilebilir . Bakın kimya lazım

mert_driver, umutd07 ve gokhan06 bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Nereye gönderdiler acaba dingili ? Sorsaydınız . Daha iyi bir fikir verebilirim .

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    arka taşıyıcı yamulduysa değiştirilmeden dikiş tutmaz, acaba rot ayarı ölçümünde ne kadarlık bir sapma var? kaç derece? eğer 0,5 derecenin üzerinde yamulma var ise rahatsız eder yolda düz gitmek çok zor bir hal alır araba kolay savrulur frenleme ve gaza basmada farklı yönlere sağa sola kaçacaktır, bu tip parçaların düzelttirildikten sonra en küçük bir darbede yük bindiğinde hafıza efekti ile eski yamulmuş haline geri dönerek kısa sürede eskisi gibi yamulduğu da bilinmektedir.

Şaseciler böyle parçaları mengene, çekiç, hidrolik pres, hidrolik kriko, teleskopik vidalı kriko vs. gibi aletlerle el yordamıyla şerit metreyle gönyeyle ölçe ölçe düzeltiyorlar ama her zaman iyi sonuç alınmıyor.

sigortanın işgüzarlığı arabayı gelişigüzel dandikçe baştan savma tamir edip verecekler işte ben bunu anladım

o arka taşıyıcı komple değiştirilirse iyi olur ama sigorta bunu mümkün değil yapmaz.

emrex, mert_driver ve MAERKEK bunu beğendi.
  6. mert_driver

mert_driver Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mert can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, @MAERKEK teknik bilgilerle dolu yanıtınıza hayran kaldım :)

anladığım kadarıyla "dingil düzeltilmesi " ile ilgili iki farklı görüş var. çıkan sonuç: işi uzmanı yaparsa düzeltilebilir ama bundan daha iyisi yenisiyle değiştirmek.

ben komple değiştirilmesi yönünde itiraz ettim ve bu sistemin(sigorta-eksper- onarım düzeninin) okkalı bir boşluğunu tespit ettim.

söylenen şu oldu; eğer dingili düzeltecek olan yetkili servisin anlaşmalı taşeron şirketi " düzeltilemez-pert" raporu verirse anca o zaman değişime gidilir.

aklın yolu birdir! hangi şirket ayağına gelen kazanç imkanını geri çevirir ki? o parça düzeltilemeye o kadar da uygun olmasa bile para kazanmak için düzeltir. yani bu işten çıkarı/kazancı olacak olan taraf en son sözü soylüyor. topun çizgiyi geçmediğini kaleciye sorulması gibi..

@Yusuf araç Getz Dizel 1.5 CRDI- resimler telefonda şimdilik aktarınca eklerim. ilgil için çok teşekkür ederim.

MAERKEK bunu beğendi.
  7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Eğer kaskonuz varsa dosyayı oradan açtırın hasarınızı kasko karşılayıp karşı taraftan alır. Kasko da düzeltmeye gitmez. Tabi şöyle bir durum var, eğer dingil değişimine gidilirse masraf çok artar ve araç perte ayrılabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    903
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    @mert_driver alakalı bölümde okuyunca bilmek zorundayız .

Bu Sayfayı Paylaş