LPG KABLO

Yakıt Tüketimi

'İ20 Forum - Club' forumunda ahmetend tarafından 5 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. ahmetend

ahmetend Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    AHMET ENDİCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    merhaba arkadaşlar,
    evimle iş yerim arası normalde 15 km civarı bu sabah işe giderken gösterge de 300 km gözüküyordu aracı otoparka bıraktığımda 270km kaldı gözüküyordu. ve her zamanki ortalama hızımda ve her gün kullandığım yoldan geldim. bu neyden kaynaklanıyor olabilir. aracı da normal devirde kullandım.dün gece yollar açıkken basmıştım biraz. ara: i20 2014 1.2 mpı jump
    herkese iyi forumlar

2. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Acikcasi ben o gostergeye hic mi hic güvenmiyorum.neden derseniz 500 km gösterdiğinde ornegin 25 km yol yapıyorum bilgisayar gidilebilecek yolu 475 gostermesi gerekirken 470 gösterebiliyor.

3. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    o anki gazabasışınıza göre tahmini hesap yapıyor.

araç nerden bilsin depodaki yakıtla kaç km.gidebilecegini tam hesaplasın.

4. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Araç bilgisayarı son kullanım şekline göre depoda kalan yakıtla gidebileceğiniz km yi hesaplar. Sözgelimi gayet relax kullanımda kalan km artar, agresif kullanımda da aniden azalmaya başlar. Yani normaldir, problem yoktur.

Gokcenyrc bunu beğendi.
  5. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    dur kalktan dolayı pek güvenmiyorum ben şehir içindeki gösterdiği değerlere. mesela aynı yolu her sabah aynı şekilde giderken bazen anlık yakıt tüketimini 8 litre gösterirken bazen 5 litre bazen 7,2 litre civarında gösteriyor. Düşünüyorum aksarayda 5 litre yakabilmemize imkan ve ihtimal yok zira aksarayda heredeyse 200 metrede bir ışık var. yeşil dalga gibi bir uygulama yok olsa da çok güvenilmez zira arkadaki adam kırmızı ışıkta durunca çarpıyor. ne yaptın deyince kırmızı da geçersin sandım diyebiliyor. :) mesela bu sabah yakıt tüketimim evden çıkarken 7,9 lt idi eve geldim 6 litre civarında kapattım kontağı dün ise 8 litre idi :)

6. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu aracin yakit gostergelerine hic guvenmeyin... Yeni i20 icin konusuyorum 15 bin km dir hep olcuyorum ama kalan gostergeyle gercekten gidebilecegi yol hicbir zaman tutmuyor.... Ornegin 300 km gidilebilir yol gosteriyor ama depoda o kadar yakit cikmiyor ortalama gostergem hep gercekten 0.4 fazla gosteriyor... Hep kendi hesaplarima gore yapiyorum ortalamami ve fulledigimde bire bir ayni cikiyor... Bence bu konuda i20 gostergeleri cok basarisiz .... Mesela kalan gidilebilir yol 500 km gosteriyor ve 5km inis asagi gaza basmadan viteste gidiyorum gidilebilir yolun artmasi gerekiyor anlik hesaplama yapmasi lazim ama hep yerinde sayiyiyor... Bu konuda eski kullandigim clio 4 cok basariliydi.... Milimetrik olarak ne gosteriyorsa oydu ama i20 de en cok aradigim sey bu oldu....

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. albatros50

albatros50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    kadir yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    aynı araç sahibiyiz o gösterge itimat edilmemesi gereken bi gösterse(şahsi düşüncem) benzinlikte depoyu doldurunca 650-699 km arasında degişik mezinler gösteriyor .

8. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sadece i 20 ye özel değil.Tüm markalarin tüm modellerinde tutturamaz.Çünkü o ana kadar otobanda 120 ile gitmiş iseniz Sonrasında şehiriçi ortalama 30 km hiza dusecekseniz bunu nasil tutturabilir ki.Kalan yakiti hangi yolda hangi hizda gideceginizi bilebilecek müneccim olmadigindan dolayı sadece o anlik surusunuze gore yada ortalama yakita gore(ikisinden biri hangisi olduğunu bilmiyorum) tahmin yapmaya calisiyor pek guvenmemeli.

gogo46 bunu beğendi.
  9. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayir birebir tutturan araclar var ? Ornegin ben 4 sene clio 4 kullandim lpg taktirdiktan sonra bile lpg yi milimetrik olarak hesapliyor... Nasil mi , clio da sert kullandiginda kalan yakit gostergesi o anlik kullanimina uygun aninda gidilebilir km yi degistiriyor, 500 kaldiysa o anda sert kullaniyorsan 2 dk icinde 400 e dusurebiliyor, ha sert kullanmayi biraktin, 2 dk icinde aninda 450 ye cikariyor yani anlik degisken.... Ama i20 de bu degiskenlik yok ornegin gostergede gidilebilir km 300 gosteriyor, ve 10 km boyunca inis var, gaza basmadan viteste biraktin, o 300 km 500 e cikiyor bir anda ... Yani sen o andaki anlik yakitla depoda kalan yakitin ne kadar gidecegini degistiriyor.... Ben i20 de inis asafi bir salayim isterse 100 km o sekilde gideyim gidilebilir km sabit kaliyor ,dusmuyir ama cikmiyor da aslinda cikmasi lazim... Bu yuzden tutturamiyor.... Clio da tuketilen yakit da vardi gostergede i20 de yok ,mesela lpg depom 30 litre aliyor, ve gosterge 27 deeigi anda lpg biter hicbir zaman sasmaz....

sukru56 bunu beğendi.
  10. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    @ozgurcan333666 bilgi için teşekkürler. clio nun önünde saygiyla egiliyorum .Yillardir her aracimda yol bilgisayari oldu 2006 dan beri.Hic bakmazdim kalan km ne gösteriyor diye guvenmezdim.Yarindan itibaren ben de kontrol etmeye basliycam.Hayirli günler.

ozgurcan333666 bunu beğendi.
  11. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Estagfurullah kardesim ;) ben de bir tek bu gosterge konusunda clio nun karsisinda egiliyorum onun disinda at gitsin i20 ile kiyaslanabilecek bir araba olarak bile gormuyorum... ;) Yakit konusunu takip edin bence neden biliyormusunuz aracta herhangi bir sorun olup olmadigini direk on teshis yapabiliyorsunuz... Ben clio yu sifir aldim ve lpg taktirdim... Hep km yi olctum bir depo (30lt) lpg ile ilk 6 ay sehir disinda 500 km yapti, ikinci alti ay 480 e dustu, 2. Sene 450 ye dustu gittikce dusmeye basladi surekli servise goturdum bunda bir sorun var diye hep bana lpg nin kalitesini dusurduler sorun yok dediler postaladilar, 3.sene oldu arac 400 e dustu, 3.5 sene ici de 380 e dustu yahu dedim bu kadarmi duser sorun var diyorum yok diyorlar.... En sonun da rolanti dengesizlikleri basladi servis birsey bilmiyor lpg var diye postaliyor , en son labdirenzo servisine bircok kez gitmeme ragmen dayanamadilar kompresir testine sokalim dediler aksama kadar bekledim sogumasini tesy sonucum ne cikti ? Subap yanmis ama neden ? Benim km dusmeye basladigini anladigim ilk zamanda lpg kitinin 3. Enjektoru is yapmayi birakmis oraya yakit gitmeye gitmeye 3. Subap yanmis benim bir suru masraf cikti okadar para doktum eski halini alamafi sattim... Eger ki ben ilk farkettigim zaman beni dinleyip test yapsalardi bunlar basima gelmiyecekti.... Uzun oldu biraz ama bir yakit takibiylr aracinizi kurtarabilirsiniz...

Halil ve sukru56 bunu beğendi.
  12. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aslinda i20 de de bulabilirsiniz gercek yakitinizi... Aracinizi cok iyi taniyorsaniz sapma degerini tespit edin .. ben tespit ettim mesela bende 0.4 luk bir sapma var kalan yakita bakmayin... Ortalama yakita bakin benim mesela 5.6 gosyeriyorsa gercek deger 5.2 ... Mesela 2 gun once 700 km yol yaptim ortalama 5.6 gosteriyordu benzinlige girdim ne kadat olsun dedi fulle dedim... Zaten 36.5 lt alacak dedim yakit doldu 36.5 te tik etti :) adam nasil bildin abi yaaa diyo :))

sukru56 bunu beğendi.
  13. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yahu dizel araclarda 3.5 , 4.0 tuketimleri kim nasil yakaliyor ! Arac 15 bin oldu dumduz isiksi sehirler arasi yolda 100-110 km hizda hic yuklenmeden sakin sakin kullanmama ragmen bir turlu 5.3-5.6 dan asagi dusemedim :/

Roadrunners bunu beğendi.
  14. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Belki okuyan arkadaşlara abartı gelebilir;Sonatadan önceki aracım Citroën C5 ti. Sıfır aldım,tam on yıl kullandım. Şehiriçi yazın 5 litre ile dolaşıyordum İstanbul trafiğinde. Şehir dışı 4 lt civarında. Manuel olmasaydı hala binerdim. Ancak yaş kemale erince İstanbul trafiğinde manuel zorlamaya başladı. Sonatayı da geç keşfettim.

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    imzamda detaylı tüketim bilgilerim var, işeyen enjektör ve %3 büyük lastiklerle 103km'de 5.4 ortalama yakıtım. Hergün çamlıca gişeler - kavacık arası trafiğe giriyorum, otoyolda 120-130 giderim. 1.4 crdi i20'ye iddaa ediyorum 1 litre daha az yaktırırım aynı yolda.

16. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam benim bu ise aklim ermedi istanbul trafiginde kullandim aldigimdan beri, saatlerce trafikte de kaldim orda da 5 kusur yakiyor, aimdi antalya da serik/manavgat arasinda dumduZ nerdeyse egimsiz isiksiz yuklenmeden burda da 5 kusur .... Araci aldigimdan beri depo fullemeyle takip ederim bu arac sehir ici disi farketmiyor 1 lt ile 18 km yol gidiyor :/ sehir ici ve disinda fark olmasi gerekiyor bariz bir sekilde ama gercekten anlam veremedim :/

17. Yasar7878

Yasar7878 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Yasar coskun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Otomatik vitea hyundai i20 ile İstanbuldan çıktım balıkesir ayvalığa gittim közfezi dolaşmamak için eskihisardan feribotla yalovaya geçtim ayvalığa kadar 400 de km yol yaptım 71 lira lpg aldım bence yakıt iyi

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cenker_baba bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş