LPG KABLO

Yağ Tavsiyesi

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda selo006 tarafından 17 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bir ara ufak tefek yağ işiyle uğraştığım için nacizane , Motul çok sahtesi var hatta orjinal kutusunda bile yapmaya başladılar diye duydum sanayide... Bildiğiniz yerden almanız gerekir. Castrol zaten TR dolumu kalite bitti... Luqi molly asprin gibi bir çok sorunlu araç için verdiğimizde çok olumlu yorumlar almıştım. Bende bu bakımda luqi 5w40 kullanıcağım

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Asprin doğru tabir
    Castrol yağında haftada bir pasif rejenrasyon aracım liqui moly de sadece düzenli olarak aktif rejenrasyon yapıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper, Tilki ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Memnun Kaldınız mı, izlenimleriniz nedir?

4. Tughan

Tughan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Tuğhan Ündemir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Memnun kaldım hala üzerinde zaten fakat şöyle bir durum var,

Üzerinde motul yağ vardı değişimden önce aldığım yer hediye olarak yağ bakımı yaptı. Yağ değişince araçta bir faklılık olmadı ki zaten sorunda yoktu oyüzeden şöyle güzel böyle güzel diyemem ama sonuç olarak ,

Lifter sesi yok. (Zaten yoktu)

Yakıt Tüketimi Standart.

Aracın extra bir sesi yok. Zaten standart sesiyle aynı bir değişiklik olmadı.

Motorda herhangi bir performans değişikliği yada aykırı bir durum yok.

Yağ üzerinde partiküller yok. Görüntüsü 7bin km olmasına rağmen aynı, kokusunda aykırı bir durum yok.

Genelde araçların yağını şirkette kendim değiştiririm. Garanti yoksa yoksa uygun yağı alır koyarım. Renault Clio ya Mobil ESP Formula yada Elf yağ, WV olan araca (Jetta 1.6 TDİ ) Mobil 1 ESP Formula bunlar genellikte piyasada yüksek fiyatta (200 tl üzerinde) satılan üreticinin en maximum ürünü olan yani Top yağlar.

Bu yağ değişimlerinin hemen hemen hepsi yeni yağı koyunca söyle kötü oldu diyeceğim bir durum yok. Sadece Elf Mobile göre biraz sesi arttırdı gibi geldi bana oda psikolojik olabilir. (Benim gözümde mobil 1 daha kaliteli.)

İ20 de Kullandığım Liqui Moly de kesinlikte eksi bir yan göstermedi. Umarım memnun kaldım açıklamasını doğru yapmışımdır. Yada en azından bu yağ benim için piyasadaki Top diye geçen üst segment yağlarla kalite olarak aynı.

Coolwhisper, adgny ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Aracımı (2006 era 1,5 crdi-vgt) aldığım 16/07/2017 den bu yana sırasıyla yağ değişimlerinde
    Castrol Edge 5-30, Motul 8100 X-Cess 5-40, Shell Helix HX 5-30 kullandım.
    Yağ değişimi yine geldi.
    Hazırlık aşamasındayım, geçen günü internetten 174 tl ye sipariş ettiğim 4+1 lt Mobil Super™ 3000 X1 5W-40 yağım dün geldi. Yarın da denizli turkuazdan filtreleri alabilirsem 1 hafta 10 güne kadar filtre ve yağ değişimini yaptırıcam.
    Şu ana kadarki yağ değişimlerinde castrol ve motulda motoru ses ve performans yönünden daha iyi bulmuştum ama shell helixten sonra aynı hissi yaşayamadım.
    Mobil 5-40 değişimini yaptıktan sonraki hissedilir bir fark olursa yazarım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Konuda geçen lubex i ilk kez algıma takıldı ve biraz araştırdım, yerli olması ve tsk tedarikçisi olmasından bilen kişiler tarafından savunuluyor. Şimdiye kadar kullanmadım ilgim bilgim ve alakam olmamıştı hiç. Olumlu yazanların etkisinde kalıp ben de mi lubexe geçsem derken öncelikle forumlarda hakkında yazılanları okudum, kendi sitesinde araç modeline uygun filtreleme seçeneği göremediğimden ve kafa karıştıracak şekilde çok sayıda ürün çeşidi görünce firmaya aracıma uygun yağ modeli konusunda bilgi istediğime dair mail gönderdim. (10 gün oldu mailime cevap verilmedi halen)
    Bu arada tsk tedarikçisi olduğundan (ben emekli olalı 11 yıl oldu) halen görevde emekli olmamış daha önce alım satımda görev yapmış, aynı zamanda firmanın ürettiği bi kimyasalı muadil olarak kullanmış ve orijinaliyle bizzat kalite yönünden kıyaslama imkanı olmuş, motor yağları yönünden ise kullanıcı birimlerin (ulaştırma) olumsuz geri bildirimleri ile firma tekliflerinin istek makamınca reddedildiğine dair eski bi arkadaşımdan tüyolar aldım. Bu tüyolar neticesinde iki gün önce internetten mobil 5-40 siparişini verdim dün elime geçti.

Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam yağ konusunda fazla sık değişiklik yapmak kabul edilecek bir şey değil , bir markanın yağına istikrarlı şekilde devam iyi olur. Günümüzde motor yağları mühendislik ürünü , birinin bir diğerine üstünlüğü pazarlama taktiği reklamlardan başka bir şey değil.

Tughan ve kadobay bunu beğendi.
  8. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Doğru dersiniz de aracın yaşına, km sine, motorun durumuna, iklim şartlarına göre en uygun yağın arayışındayım ben :) iki yılda dördüncü markayı kullanıp akabinde istikrara kavuşturacam artık

9. saglıkçı

saglıkçı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    212
    Ad Soyad:
    alper
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Şuanlık kullandıgım aracım hyundai getz dizelde 70 bindir ve ilk aracım hyundai getz dizelde elf 5 40 motor yagı kullandım . Bu yagın motoruma zararlı bi etkisi olmadı motor sesi ise gayet normal . Öbür aracım tiguan 1.6 tdi ise servis castrol yag koyuyor . 4 bin km önce serviste degiştirdigim castrol yag elften erken karardıgını gözlemledigimi söyleyebilirim

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Yağın karardığı iyi , yağın çalıştığı görevini yaptığını gösterir , ısınan çalışan yağ kararır , konulan yağ bir süre sonra hala bal rengindeyse o zaman kork yağ iş görmüyordur.

Coolwhisper ve saglıkçı bunu beğendi.
  11. BlenDesigner

BlenDesigner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    Ahmet Özkan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bu zaman a kadar hep lubex syn 5w 30 kullandım benzinli getz de.hiç olumsuz bir yönünü görmedim.ama valvoline 5w 40 ile ilgili videolar izledim. özellikle km si yüksek araçlar için max life öneriliyordu. valvoline benim gözümde diğer markalardan daha köklü ve güvenilir geliyor. Yaptığım araştırmalar neticesinde aracım için (285 bin km de şuan) en uygununun maxlife 5w 40 olduğu kanısına vardım. zaten fiyatları da artık beni cezbetmiyor lubex, elf...vs. valvoline varken.gerek yok düşünmeye bütçe elveriyorsa düşünmeden valvoline maxlife 5w40 alın geçin derim.

Burak&Buse ve onurforces bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    komutanım, askeriye genellikle böyle işlerde önce birkaç yere teklif açardı sonra fiyat olarak en ucuz, ulaşılabilirlik olarak en yakın ve miktar olarak siparişi tamam biçimde eksiksiz ve tam zamanında getirebilenleri seçip bu gereksinimleri karşılayabilen satıcılarda işe devam etmede karar kılarak iş yapıyordu zamanında, yani askerin kullanılacak olan sarf malzemesinin ilk başta kalitesi, ömrü, uzun vadede oluşabilecek ufak sıkıntıları gibi şeyler pek dikkate alınmaz teklif yazışmalarında genel özellikleri belirtilen hizmet yada malı genellikle en ucuz ve siparişi en iyi karşılayan satıcı yada üretici bu teklifi kazanır ve bu işlemlerde araya fesat karışması, haksızlık yada para israfı gibi hatalar yapılması çok çok zordur, bedelen karşılanan hizmetler zamanında böyle idi:) hatta ihaleyi teklifi kazanan satıcı yada üreticinin uyması gereken ciddi kurallar vardı eğer siparişi belirlenen miktarınca zamanında yerine getiremez ise başka yerden karşılanıp ona fatura edilmesi gibi:) o yüzden bu işe bulaşan satıcının da işi zor.

lubex yerli marka sonuçta, ve askerin ordunun her zaman ulaşabilme ucuz fiyat ve yerli yurt malı olduğu için seçebileceği mantıklı seçeneklerinden birisi olması kadar normal birşey yok:) gerçi Türkiye de yerli madeni yağ üreticisi epey bol miktarda mevcut, bizim fabrika da yüklü miktarda madeni yağ kullanıyor ve bunlardan lubex rexoil vs. motor yağı yerli ve ucuz alım yapılıyor ama kauçuk içine yağ katmak katakulli kesinlikle değilde formül gereği yağa dayanıklı olması gereken özel kauçuk elastomerleri içine katkı olarak motor yağı katılıyor.

Coolwhisper bunu beğendi.
  13. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    abi ben kasım 2018 de bakımı yaptım çok araştırıp castrol edge 5w40 ta karar kıldım iyide kullanmışım motor sesi azaldı çekiş arttı araç gençleşti farkettiriyor gerçekten denilen gibi .sonrakilerdede aynı devam edeceğim.

14. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Satınalma birimlerinde ikmalde vs çalışmadığımdan piyasa alım işleyişini bilmiyorum, ancak alınan ürünle ilgili kullanılan malzemelerle ilgili teknik olumsuzluklar raporlara yansırdı ve mutlaka olumlu/olumsuz geri dönüşü yapılırdı. Hatta ilk kullanımlarda sonuçları takip edilirdi... (Şu anki durumu bilemicem) Çok eskiden örnek vereyim. Lastik değişimlerinde rulmanda kullanılan gresler değişmişti. Yeni ürünlerin kullanımından sonra sıklıkla iniş esnasında bilya kaynaması olayları arttı. Bunun yeni kullanıma başlanan gresin inişte lastiğin frenlemeye bağlı ısınmasından akışkan hale gelmesi ve özelliğini yitirmesinden kaynaklandığı sonucuna varıldı. Farklı gres alımı ile sorun çözüldü. O zaman satın alınan gres mutlaka laboratuar şartlarında testi yapılmıştır ancak zorlu şartlar tam simule edilemediğinden yetersizliği tespit edilememiş olabilir. Yüksek irtifa, soğuk katman, ardından iniş ani ısınma ve olumsuz durum... Her yeni ürünün bi deneme süreci var. Firma ismi bilindik olabilir ancak el değiştirmiştir, vizyonu misyonu değişmiştir, konsepti değişmiştir. Kalite standartları ar-ge yatırımları vs vs.. belgin eski belgin olmayabilir
    (Yaşça büyük olduğumdan abi de diyebilirsiniz, ismimle de hitap edebilirsiniz... teknik sınıfta çalıştığımızdan görevdeyken bile "komutanım" denmesini sevmezdim... boşuna abiciler ordusu demiyorlardı bize :)

erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Lubexi tercih etmem çünkü hiçbir tds açıklamıyor. Teknik dökümanları bütün büyük markaların sitelerinde mevcut. Yağın tbn değeri viskozitesi hths değeri vs nedir muamma. Tamam belli standartlar yazmış karşılıyor diyor ama açıkça belirtmesi lazım. İyidir kötüdür bilmiyorum yorum yapamam ama bilmediğim birşeyi de almam. Siz 0-100km hızlanmasını, beygir gücünü, ortalama yakıt tüketimini bilmediğiniz aracı alır mısınız güvenerek.

Coolwhisper, Asel Kaan Efe ve adgny bunu beğendi.
  16. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Dün Motul'un sitesinden iletişim formunu doldurup, Motul'un sahtesi çok aldığım satıcıya nasıl güvenebilirim şeklinde telefon numaramı da ekleyerek soru sordum. Bugün akşam üzeri aradılar. Sitemizde yazan distribütörlerden veya hepsiburada'dan satıcısı hepsiburada olan ürünü güvenle alabilirsiniz, hepsiburada da asıl tedarikçilerden diye belirtti.

Ek olarak bidonun arkasındaki etiketin altından tırnakla ayırdığınızda farklı dillerde açıklamalar yer alır. Bidonun kulpunda ve kapakta Motul yazar bunların hepsini bir arada yapamıyorlar. Biraz da marka duyulmaya başlayınca engellenmek için ortaya atılan bir laf, şehir efsanesi diye belirtti. Ayrıca henüz sahte ürün yakalamadık, diye belirtti. Hatta kuzenime de sizden sonra hepsiburada'dan almasını önereceğim diye ekledi.

Almak isteyenler için böyle bir bilgi paylaşmış olayım, hem merakları giderilsin hem de bir nevi açıklık gelmiş olsun.

17. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam güzel bilgi teşekkürler. Motul a da ayrıca teşekkürler ilgi ve alakaları için.

master006 ve adgny bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş