10 Kasım LPG KABLO

Yağ Değişimi Ve Filtreler

'Detaylı Temizlik' forumunda ozgutozkan tarafından 3 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    2009 Model Accent Era LPG li araca sahibim. Aracın bakımı için daha önce ustalara gidiyordum. Yağ konusunda bana mesela 40 liralık olandan mı koyalım 80 liralık olandan mı koyalım dediklerinde iyisi olsun diyordum.
    Yağ seçimini ustaya bırakmak değil de kendim yapmayı düşünüyorum. İnternet üzerinden biraz araştırma yaptım. Kafam iyice karıştı. Kullanma kılavuzuna baktım biraz daha karıştı.

İzmir'de yaşadığım için sıcaklıklar eksi dereceleri görmüyor. Taş çatlasa arabanın göreceği minimum sıcaklık -10 olur. Genelde kullanılan yağ 5w-30 fakat anladığım kadarı ile benim 5w-30 kullanmamam gerekir. Yanlış bilinen bir geçek var burada ki rakamlar yağın viskozitesini gösteriyor. Viskoziteyi Türkçe'ye çevirdiklerinde genelde akışkanlık olarak çeviriyorlar. Tam tersine sıvının akmaya karşı direnci demektir. Balın viskozitesi yüksek suyun düşüktür. 5w yağın kışın gösterdiği akmaya karşı direnç, 30 değeri ise yazın gösterdiği akmaya karşı direnç, yani bu yağları kışın daha akışkan olacak şekilde üretiyorlar. Yazın akmaya karşı direnci artıyor ama sıcaklık arttığı için ise akmaya karşı direnci azalacağı için direnç ile sıcaklık birbirini dengeliyor diyebilirim.

Motor yağı markalarına baktım. Bilinen markalar içinde en iyisi olarak mobil gösteriliyor. Castrol için reklamı çok onun için fiyatı pahalı deniyor bana mantıklı geldi. Bizim araçlar içinse kullanma kılavuzunda önerilen marka Shell helix. İllaki bunu kullanın diye bir tabir yok ama bence bu yağ önerileri bence şirketlerin anlaşmalarından dolayı kaynaklanıyor. Mesela citroen total öneriyor. Nedeni bariz belli ikisi de Fransız markası. Bir de motul diye bir marka öneriliyor fakat bu yağa baktığım zaman genelde üstünde motorsiklet resmi var. (Kılavuzda gösterilen API SJ/SL değerlerine uyuyor motul) Fiyat olarak motor yağı seçerken bence fiyatından çok performansı önemli. Zaten değişimleri 15 bin km de 1 değil de 10 bin km de yapıyorum.

Motor yağının yarı sentetik veya tam sentetik olması da önemli. Tam sentetik iyisi ise tam sentetik olmalı.

Şimdi 3 kıstasa göre seçim yapmaya çalıştığım zaman (marka, akışkanlık direnci ve sentetiklik)
    Ya marka uymuyor, ya akışkanlık direnci uygun olmuyor ya da tam sentetik olmuyor. Bu yüzden

1. İzmir sıcaklık şartlarına göre hangi marka model yağı önerirsiniz? Ne almam lazım.
    2. Yağ filtresi olarak hangi marka model filtreyi almak daha iyi olur? Orijinal de nedir?
    3. Hava filtresi olarak hangi marka modeli almak gerekir? Orijinal de nedir?
    4. Polen filtresi yani klima filtresi olarak ne almam gerekir? Orijinal de nedir?

İlk soru hariç diğerleri daha kolay sayılır.

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    İzmir gibi yazılar sıcak bir memleket için 5w40 yağ en ideali. Mobil1 tam sentetik 5w40 veya elf 5w40 iyi yağlar. Tercih meselesi ama Castro arabayı sesli çalıştırıyor. Yağ filtresi olarak ilk tercih orijinal olmalı. Hava ve polen ise bosch, parts-mall, sardes vb. Adı bilinen markalar hem daha uygun hem de iyi kalite.

ozgutozkan bunu beğendi.
  3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Benim de düşündüğüm bu yöndeydi fakat kafam iyice karışmıştı.

4. endergelen

endergelen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    106
    Ad Soyad:
    serkan gencel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    abi bende burdaki uyarıları dikkate alarak 5/40 yağ aldım önceden 10/40 vardı şimdi piskolojik midir bilmiyorum ama arabanın gidişi değişti
    aldığım yağ motul 5/40 xcess 5lt yağ:144 tl ye aldım

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İyi yönde mi kötü yönde mi değişti. Çünkü 10w40 ile 5w40 arasında büyük fark yok

6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Yag=motul 5w30
    Yag filtresi=kesinlikle orjinal filtre
    Hava filtresi=k&n kutu ici filtre
    Polen filtresi=k&n polen fitresi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    motor yağında vizkoziteden ziyade oradaki eklentide altta yağın hangi standartları karşılaması gerektiği yazıyor ona da dikkat edilirse motor daha iyi korunmuş olacaktır API SL veya üzeri diyor ILSAC GF3 üzeri diyor yani API-SN veya ILSAC GF-5 karşılayan motor yağı koyarsanız iyidir ancak ACEA yada JASO gibi standartlar var onları demiyor aldığınız motor yağı API değilde ACEA standartı ise pek uygun olmaz mesela halbuki bazı benzinli araçlar ACEA standartı yağları önerir reno gibi. 5w30 yada 10w-30 olması bundan sonra bakılacak şeydir.

8. endergelen

endergelen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    106
    Ad Soyad:
    serkan gencel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Tabiki iyi yönde oldu yağ değişimden sonra

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Özgür Bey,

doğru motor yağında 5w-30 yazdığında 5 yazan kış, 30 yazan yaz viskozitesi. ama hiçbir motor yağı kışın daha akışkan değildir. 5w yazan 0(sıfır) derecedeki akışkanlık, 30 yazan 100 derecedeki akışkanlık. ama bu iki rakam birbiriyle karşılaştırılamaz. yani 5w viskozitesi 30 viskozitesinden daha büyük. kafa karıştırıcı ve saçma olsa da durum böyle.

her motor firması çeşitli firmaların motor yağlarını uzun dönem testlerden geçirirler. bu testler yağ kullanımı için en önemli referanstır. testler çok ağır şartlarda yapılır. laboratuvarda 6000-7000 devirlerde saatlerce çalıştırılır. sürekli yük altında günlerce çalıştırılır. çölde ve kutupta bu testler tekrar eder. günlük hayatta normal kullanıcının karşılaşmayacağı durumlar bile test edilir. bu testleri geçen herhangi bir yağı kullanmanız durumunda arızayla karşılaşma olasılığınız yoktur.

firma, hangi marka motor yağını test edeceğini kendisi belirler. bu testi geçen yağlardan en uygun olanını da fabrikasyon olarak araca ekler. genellikle kullanma kılavuzuna da yazar.

maalesef hyundai yağ tavsiyesi konusunda fazla bilgi vermiyor. ama firmanın shell yazması sadece anlaşmadan dolayı değildir. aynı zamanda testi geçen yağ olduğu anlamına da gelir.

yağ kullanımında referans alınabilecek kaynaklar sırasıyla şunlardır:
    1. firmanın yağ tavsiyesi, marka ve viskozite olarak
    2. yetkili servisin periyodik bakımda koyduğu yağ, marka ve viskozite olarak
    3. API sınıflandırması(kullanma kılavuzundaki tavsiye edilen API sınıfı)
    4. SAE sınıflandırması(kullanma kılavuzundaki tavsiye edilen SAE sınıflandırması
    5. yağ firmalarının araca göre tavsiyesi

ben mühendisim ve en az 10 yıldır yağ hakkında konuları araştırıyorum. net olarak söyleyebilirim ki öğrendiğim şeylerden sonra durum daha da kafa karıştırıcı oluyor. bence hiçbir kullanıcı yağ seçimine kendisi karar veremez. motorun sesi, harareti, yakıt, yağ reklamları, usta tavsiyesi gibi konulara bakarak yağ seçilmez. maalesef paşa paşa arabayı yapan firmanın tavsiyesine uymak zorundayız.

size tavsiyem: aracınız benzinli ve turbosuz, bu nedenle yağ konusu çok hassas değil. izmirde de yaşasanız 5-30 kullanmanızda bir sakınca yok. çünkü motor ısındığında erzurumdaki araba da izmirdeki araba da yaklaşık aynı sıcaklığa gelir. ben sizin yerinizde olsam shell 5-30 kullanırdım.

Önal ve Halil KURT bunu beğendi.
  10. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Kullanıyormusun k&n filtre.

11. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Api standartı nedir resim gayet güzel anlatmış bu alttaki benzinli modeller için, dizel için kısaltmalar c ile başlıyor.
    Benzinli S ile başlayan standartta ileri gidildikçe öncekinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Dizel de C de öncekinin ihtiyaçlarını karşılama değişiyor. Aşağıdaki pdf dosyasında yazıyor.

http://www.api.org/~/media/Files/Ce...ications/MOTOR_OIL_GUIDE_120116_FINAL_WEB.pdf

ILSAC da değerlendirme tarihe göre değil 1992 yılında amerikalılar kendileri için başlatmışlar. Ne önerilirse önerilsin yerine GF5 kullanın diyor.

GF-5 Current Introduced in October 2010, designed to provide improved high temperature deposit protection for pistons and
    turbochargers, more stringent sludge control, improved fuel economy, enhanced emission control system compatibility,
    seal compatibility, and protection of engines operating on ethanol-containing fuels up to E85.
    GF-4 Obsolete Use GF-5 where GF-4 is recommended.
    GF-3 Obsolete Use GF-5 where GF-3 is recommended.
    GF-2 Obsolete Use GF-5 where GF-2 is recommended.
    GF-1 Obsolete Use GF-5 where GF-1 is recommended.

Akışkanlık direnci SAE (the Society of Automotive Engineers) tarafından belirlenmiş.
    Bununla ilgili bir çok tablo var en sade tablo elfin sayfasında, hangi sıcaklık aralığında hangi yağ kullanılmalı diye. Kullanma kılavuzundaki tabloya oldukça benziyor.

Shell de motor yağı seçici var ona bakayım dedim.
    http://www.shell.com.tr/motorists/o...2ZXJuYV9oZF8xXzRfZ3NpX2NkeF8xNnZfRUZ0OFBkelo5

Teknik şube ile iletişime geçiniz.
    Yağ / Kapasite Notları
    a.
    Alternatif tavsiyeler, Engine (Petrol), >2005: 5W-20; >-18°C, 10W-30; >-13°C, 15W-40; >-7°C, 20W-50
    b. İmalatçının tavsiyesi, Teknik Şube ile iletişime geçiniz

Başka bilgi yok.

Tavsiye motorunu biraz zorladım. İngiltere için plakaya göre filan tavsiye yapıyor. İngiltere de yüksek sıcaklıklar yok. Genelde ada genelinde sıcaklık değişmediği için tek tavsiye vermiş. http://www.shell.com/motorist/find-...2ZXJuYV9oZF8xXzRfZ3NpX2NkeF8xNnZfRUZ0OFBkelo5

İspanya bize benziyor gene orası da Türkiye gibi şunu kullan yok. Servise de sormak lazım.

muyar bunu beğendi.
  12. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Su anki aracimda hava ve polen filtresi k&n
    Ama turkiyede bulman cok zor
    Ben 2 sini de ebay dan almistim
    Toplamda 102 dolar di galiba

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Sitesinden baktım
    https://www.knfilters.com/search/dealersearch.aspx?part=33-2354
    Sayfasında show dealers linkine tıklayınca Türkiye'deki distribütörler görünüyor.
    Filtrenin sayfasında temizlenebildiği fakat bunun için kendi ürünü var tekrar.

2 parçadan oluşuyor biri kir çözücü diğeri yağlayıcı
    Kir çözücü püskürtüldükten sonra 15 dakika beklenip suda kiri çıkartıyorlar. Daha sonra yağlayıcı püskürtüyorlar.
    https://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=99-5050

K&N ile ilgili bir sürü eleştiri de var. MAF sensörü ile alakalı özellikle.
    https://www.google.com/search?q=why...2.69i57j0l5.9467j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    Bunun için cevap vermeyi de gerekli görmüşler.
    https://www.knfilters.com/MAF/massair.htm

Çok detaylı inceleyemedim.

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bir de son 15 yılda emisyon değerlerini tutturmak için daha az yakan motorlar konusunda her firma çok çalıştı. araç daha az yaksın diye motor yağının da viskozitesini düşürdüler.

bazı arkadaşlar daha ince yağın daha kaliteli olduğunu sanıyor, yağın inceliğinden kalitesi anlaşılmaz. 0w-30 yağ 5w-30 yağdan daha kaliteli demek doğru değil.

15. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bir yerlerde sanki sülfür değerlerinden filan bahsetmişti. Emisyon için azaltılmış gibi.

16. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Benzinli era'ya uygun olan yağ 5w30dur. Kılavuzunda da yazıyor 5w40'ın zararı olmaz büyük ihtimal ama söylenen gibi 5w30 yağ en ideali. Çok fazla ödemişsiniz gereksiz bir yağ kullanıp. Mobil super3000 shell hx7 yada castrol magnetec tarzı bir yağ fazla fazla karşılar gereksinimleri fiyatları da yarı yarıya gibi birşey. Yağ filtresi orjinal olması önemli zaten fiyatları yan sanayilerle aynı.

Halil bunu beğendi.
  17. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:

Liste bu linkte https://goo.gl/XaDrCJ

Bu sayfadaki elemanın videoları dikkatimi çekti. Mesela bu oynatma listesinde motor yağlarını sıcak hava ile 3 kere 250 dereceye ısıtıyor. Video açıklamasında nasıl yaptığını ve verdiği notu yazmış. Mobil 1 super 2000 ile Shell helixin notu yakın motul biraz geri kalmış.

Neden yaptığını şöyle anlatmış. Motor yağının özelliğini ne zaman kaybettiğini göstermek istemiş. Motor ısısının 90 derece göstermesinin her yerde aynı ısının olacağını göstermediğini söylemiş. Test sonucunu ise motor yağının açık rengine göre vermiş. Dikkatimi çekti.

Liste bu linkte https://goo.gl/OnKuH6

Bu listede ise motor yağlarını sürtünme testine sokarak motoru ne kadar koruduğuna bakıyor.

Sonuçları burada açıklamış

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb9qtL-yWlzDPLzvxzpF01gRRtH8fKxeVtXt6HPpgg/edit#gid=0

Düzenleme:Listeler videoya çevrilince gidiyordu kısa link ekledim.

Son düzenleme: 5 Haziran 2017
    muyar ve Halil KURT bunu beğendi.
  18. Halil KURT

Halil KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,793
    Ad Soyad:
    Halil Kurt
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @ozgutozkan Güzel bir araştırma olmuş tebrikler
    O zaman Mobil 1 new life 0w-40 yanlış bir seçim değil:cool:

19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

özgür bey bu video gibi karşılaştırmalar, testler kesinlikle doğru sonuç vermiyor. milyonlarca saat motor testi yapan firmalar, sırf doğru yağı bulabilmek için milyonlarca lira para harcıyor. bu test ancak sonucun binde biridir. tüketiciyi yanlış yönlendirir.

20. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Garanti etmez ama gidilen yolun doğru olabileceğini gösterebilir diyebiliriz. Çünkü denemeleri 1 kez yapmış. Laboratuvar da aynı işlemi yapsak da hep farklı sonuç verirdi. Bir testte mesela 0,02 çıksın ikinci testte 0,04 çıkmayacağının garantisi yok yani. Ama abartı şekilde değişmez tabii ki.

Haklısınız tabii ki hocam. Böyle bakıp karar verilmez. Mesela sürtünme deneyini sıcak şartlarda da tekrarlayabilirdi. Sıcakta yağların koruması değişecektir. Böyle bir test kurumsal olarak yapılır ise orijinal motor ile çeşitli şartlarda yapılması gerekir. Benim videolar dikkatimi çekti. Çabası da hoşuma gitti.

Şahsen hiç bir firmaya güvenmiyorum. En basit örneği Peugeot'un totali tavsiye etmesi. Nesnel davrandıklarını zannetmiyorum. Kesinlikle duygusal bir karardır. Şahsen bilmiyorum, internet üzerinden araştırma yaparken rastladım. Skoda ve volkswagen araçlarında aynı motoru kullanmasına rağmen firmaların yağ tavsiyesi farklıydı. Hangi marka hatırlamıyorum ama farklı. Doktorların yazdığı ilaçları düşünürsek ilaç mümessilinin doktorun kararına etki etmediği ne malum.

Firmaların mühendisleri saatlerce deney yapsalar da benim güvenmediğim zaten mühendisler değil. Şirket yönetimlerinin aldıkları kararları tamamen mühendislere bakıp da verdiklerini sanmam. Ben a firmasının yöneticisi olsam test sonuçlarında b ve c firmalarının değerleri yakın fakat b firmasının değeri daha iyi olsa. İki firmaya da giderim derim benim fabrikadaki araçlara sizin yağı koysam ne güzellik yaparsınız. C firmasının teklifi daha iyiyse onu seçerim.

Yani Hocam anlatmak istediğimi anlamışsındır. Yapımda sorgulamadan bir şeyi yapmak diye bir durum yok. İmkan olsa da test yapsak.

Halil bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş