LPG KABLO

VW Jetta 1.2 TSI Bluemotion Trendline

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Önal tarafından 6 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Sonuna kadar katılıyorum ama bu tip sw tarzı araçlar ikinci elde ölüyor. Alırken daha fazla ödediğiniz araç ikinci elde daha fazla değer kaybedip, daha geç satılıyor bu yüzden sw araç ihtiyacı olan insanlar istemeyerekte olsa sedan/hb araç alıyor.
    Sw kasalar, araçların prestij algısını düşürüyor bu sebeple prestij iddiası olmayan markaların bu sınıftaki araçları diğerlerine göre daha çok satılıyor bknz. Dacia logan mcv.
    Zaten bu nedenle suv araçların sayıları arttı. Yeni nesil küçük suvlar görsel olarak eş değerindeki sedan araçlardan üstün dururken aynı zamanda kullanışlılık olarak sw araçların avantajlarını sunuyor.

Murat ve SaMeTT bunu beğendi.
  2. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı uğurlu olsun güle güle binin

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Önal bunu beğendi.
  3. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Hayırlı olsun... Mantığınıza katılıyorum. ne kadar ödeyebilirseniz o kadar araba almak en doğrusudur... bu arada Corolla 1.33 life ler 52.500 düştü... Acaba siz jetta bakarken o araç hakkında bir araştırma yaptınız mı? Corolla tüp uyuyor. birde kolçak vs var... bu konuda araştırmanız var mı?

4. Serhat

Serhat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    159
    Ad Soyad:
    Serhat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Hayırlı olsun renk seçimi olarakta araç olarakta iyi bir seçim yapmışsınız. Trakya'da zaten heryer dümdüz, çok büyük motora ihtiyaç olmaz az da yakar :)

Babaeski'de okumuştum bende, plakayı görünce andım bir an için. :)

Önal bunu beğendi.
  5. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim. Babaeskiliyim ve orada yaşıyorum şuan. Coğrafi olarak da biliyorsunuz burayı evet heryer düz rampalar da var şehirdışı ama sorun yok.

6. Serhat

Serhat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    159
    Ad Soyad:
    Serhat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Babaeskiyi seviyorum bende güzel sakin yerdir, bir yılım orada geçti. Aslen trakyalı olduğum içinde coğrafi beşeri herşeyini biliyorum.. :):)

Önal bunu beğendi.
  7. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim. Tüp taktırmayı düşünmediğim için önemli değil tsi motor 1.33ten çok çok daha iyi kullandım ikisini de. Araştırma yaptım aslında onu da alabilirdim ama jetta kalite olarak bariz iyi corollada orta konsol vs sallanıyor gevşek ama geniş içi hacim yeterli .motor performansı jetta açık ara iyi. kolçak önde jettada ve corollada ikisinde de var fark yok ama arkayı bilmiyorum. 400 tl mtv farkı var yıllık jetta daha ucuz. Arka süspansiyon jettada bağımsız corollada torsiyon. Corollada mesela arka davlumbazlar vs çok gevşek ince basit plastik. Ama güzel araç corolla da sağlam mekanik olarak. Satarken de vw değer kaybı en az olan araç. Jetta corolladan daha tok ve oturaklı geldi bana ama corolla da tercih edilebilecek bir araç tercih meselesi. Donanım olarak jetta daha iyi gibi corolladan ayrıca.

Son düzenleme: 8 Aralık 2015
  8. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Jetta'da arkada bağımsız süspansiyon yok bildiğim kadarı ile. Vag grubu 120hp ve üzerinde bağımsız süspansiyon kullanıyor çünkü 110hp tsi leonda torsiyon çubuğu var. Aynı şekilde elantrada torsiyon varken i30'da bağımsız süspansiyon var.

9. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben incelediğim kadarıyla bağımsız fotosunu altından çekerim atarım yarın kesin emin olmak için. Golfler sadece 1.4tsi lar bağımsız diğerleri torsiyon malesef.

10. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    araçta bluetooth yok trendline ların bazılarında connectivity package diye bir paket var o zaman oluyor opsiyonel yani bende yok tanıtma derdi de yok :) c segmenti araçlar daha stabil evet ama corolla ve civic mesela yan rüzgarlarda geziyor yinede az da olsa ama bunda o pek yok onu demek istedim. süspansiyonu biraz sert golfe göre yol tutuşuna katkısı vardır mutlaka bağımsız süspansiyon diye biliyorum arkalarını foto atacağım incelerseniz sevinirim olmayadabilir. servisleri inş. bakımdan bakıma görürüz aldığım yerden memnun gidenler oraya götürürüm. birde start-stop u genelde kapatıyorum binince tamamen kapanmıyor malesef turbonun ömrü için faydalı diye düşünüyorum. siz ne düşünüyorsunuz turbo ve star-stop ilişkisine her zaman kapamalı mı yoksa sıkışık trafikte düşük devirlerde açık kalıp turboya zarar vermeden tasarruf yapılabilir mi?

11. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

erenuzel41 bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bu arka süspansiyon kesinlikle bağımsız tipte bir süspansiyon, arka helezon yayları da geleneksel olarak alt salıncağa basıyor ve amortisörlerde resimde yok ama daha dışarı taşıyıcının uçlarına doğru konumlandırılmış olmalı, arka salıncaklar dökümden değil sactan yapılma bunlar ısıl işlemle sertleştirilmiş oluyorlar, döküm ise zaten eskide kaldı artık hepsi sac. Birde herhangi bir ayar düzeneği yok bir eğrilme yada açı bozulmasında bu parçaları değiştiriyorlar genelde. Arka süspansiyon bağımsız tipte olunca kaldırıma çıkmak geri geri yanaşırken otoparklardaki tekerlek engeline değdirmek gibi şeylerden kaçınılırsa hiçbir problemi olmaz zaten uzun yıllar hizmet eder. Güzelmiş

Önal bunu beğendi.
  13. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim ilginize ben de öyle düşünmüştüm doğruymuş demekki :) start-stop konusunda ne düşünüyorsunuz 30 saniye beklemeden stop etmiyorum normalde ama adamlar da koymuş :) kusura bakmayın fazla oldu sorular ama biraz arada kaldım o konuda.

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Start stop için sıkışık trafikte 5-10 saniye arayla sürekli dura kalka metre metre azar azar ilerlenen yerlerde sistemin kapatılması doğru diyorlar ama 30-40 saniye gibi bir süre araba rölantide bekleyeceğine motorun durması daha iyi birşey olurdu. Bu konuda fazla birşey bilmesemde start&stop ve turbo ilişkisi ile ilgili olarak motor yağı ince bir kanaldan turbo miline basıldığında yeterli bir vizkoziteye sahipse yağlamayı yapar ve turbo eksoz gazından pallerini döndürerek güç alıyor bunun karşısındaki paller de eksoz gazı gelen kısımdan bağımsız olarak temiz havayı dışarıdan alıp emme manifoltuna basıyor onun için turbonun dönüş devri eksoz gazıyla pallerin döndürülmesi ilkesine bağlı olduğundan turbonun dönüş hızı motorun kendi çevirdiği devirden çok daha fazladır belki 10000 belki 20000 devir bilemiyorum bu durumda motoru stop ettiğinizde pistonlar durur krank mili durur ama turbo palleri dönmeye devam ederler bu durumda yağlamanın pallerin durmasına kadar yeterli biçimde olması gerekir eğer motor buna göre tasarlanmış ise bir problem olmayacaktır ancak yağlama yetersiz gelirse turboya motor çalışırken gelen yağ motor stop edildiğinde hemen aşağı süzülürse problem olabilir ancak bu olay uzun vadede olur, birde start&stop motoru durdurduğu zaman elektrik sistemi aküden çalışmaya devam ediyor ve eğer ki akü voltajı çok azalırsa hareket etmek istemesenizde motoru çalıştırıyor şeklinde görmüştüm. Yani start&stop biraz karmaşık bir prosedüre sahip o sebeple davranışlarını önceden öğrenmek ve zarar verebileceği yada zararsız olabileceği kullanım şartlarını önceden teorik bilgilerle öğrenmek iyi olurdu. Bluemotion da enerji geri kazanım sistemi de var diyorlar start&stop sistemi buna ilişkilendirilmiş birşeyse tamamen kapatılamıyor olabilir. Turbo hususunda forumdan gördüklerim kadarıyla motor yeterince ısınıp yağlama için gerekli yağ turboya ulaştıktan sonra turbo da kolay kolay bir yıpranma artışı yada problem olmaması gerekir burada benim bilmediği şey ise motor durduğu zaman bir 5-10 saniye daha dönmeye devam eden turbonun yağlamasının hemen durup durmadığı, eğer motor durana kadar turboda yeterli yağ kalıyorsa tasarım bu şekilde ise marşa basar basmaz da sıcak motordaki yağ anında turboya gidiyorsa problem olmaması gerekir, motor bu sonuçta illa ki işimiz bitince stop edeceğiz:)

Önal bunu beğendi.
  15. Salvodorcu

Salvodorcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Ata Öz.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    dızel getz den jetta 1.2 ye gecmek ne derece mantıklı olurkı?

16. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yakıt tüketimi hariç çok mantıklı olur

shadow50 bunu beğendi.
  17. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    +1

18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Yakıt farkını diğer faktörler tolare eder, bence geçilir.

19. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ne açıdan dizel olması haricinde getzin bir artısı yok. Kullanım tarzınıza bağlı sakinse ve 15bin km yi geçmiyorsanız yıllık yakıt olarak da pek artısı olacağını sanmam özellikle uzun şehirdışı kullanımda. Yaklaşık 2 senedir 19bin km'dir kullanıyorum merak ettiğiniz birşey varsa sorabilirsiniz.

20. Salvodorcu

Salvodorcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Ata Öz.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    hocam uzun yolda yolun durumuna göre kullanırım pek sakın olmuyor.
    bu husuta üzermi?
    yakıt tüketımı nasıl?

Bu Sayfayı Paylaş