10 Kasım LPG KABLO

Vw Bora Comfortline

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 5 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hatayda çok çok fazla askeri kampüs var, jandarma karakollar hariç küçüklü büyüklü 30un üstündedir. ayrı ayrı olmasının verimsiz olduğu biliniyor. bu nedenle buradaki bazı birlikler taşınıyor, birleştiriliyor ya da tamamen kapatılıyor. günümüz teknolojine göre hiç de gerekli olmayan yapılar var.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. cenker_baba

cenker_baba Guest

9 daydım

gogo46 bunu beğendi.
  3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bahsedilen yer, çok büyük ve konum olarak çok iyi bir yer.
    Teknolojik yeterliliği hakkında fikrim yok ama elbette geliştirilebilirdi. Şuan sınıra takviye var, askeri araç üssü olarakta kullanılabilirdi.

Kapanmasının sebebi; dönemin komutanının Temmuz gecesi, tüm birliği toplayıp Valilik'e saldırmak istemesi, aynı zamanda Valiliğin bulunduğu konumda yan yana olan Alevi - sunni mahallesinde kışkırtarak olası bir mezhep kavgası çıkarmak istemesi.

O geceden sonra kapatıldı.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil, gogo46 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

askeri birliği biliyorum, 7 yıl önce iskenderunda bakım-onarımcı yedek subay olarak 1 yıl askerlik yaptığım için hataydaki çoğu askeri birliğe girdim.

dediğiniz olayı bilmiyordum, ben genel olarak bazı askeri birliklerin taşınma-kapatılma sebebini söylemiştim aslında.

Asel Kaan Efe ve Sevra bunu beğendi.
  5. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Sizin bahsettiğiniz kapatılmalar da oldu, geçtiğimiz aylarda sınır bölgesindeki hareketlilikten sonra.

Biz yeni karakollarda yol açma, asfalt, helikopter pisti çalışması yaptığımız için biliyorum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Happy Birthday Bora.

Artık Comfortline değil, Sevraline.

Selam, Aralık bitmeden paylaşmak istedim. Bora’yı alalı bu ay 2 sene oluyor. Daha doğrusu Bora’nın Kurtuluşu’nun 2.senesi.
    Poloş'ta da yaptığım gibi, 2 sene/ 730 gün neler yapılmış Boracan'a, onları paylaşayım.

Araç hakkında şunu özetleyeyim; donanımsız, yalıtımsız, güvenliği olmayan tenekeden hallice Corolla AE101 efsane kasa diye tabir ediliyor ise(Balon), bu artık ne siz karar verin.

2 sene içerisinde neler eklemişim, neler değişmiş, değişen yedek parçaların fiyatları, servis bakımı ve 17 yaşında bir araç için karşılaşılan olumlu ve olumsuz durumları paylaşayım.

Öncelikle sizlere tekrardan aracı tanıtayım.

Aracı 2 sene önce aldım. Eski sahibi tanıdık, tüm bakımları da Yetkili Servis’te yapmış, fakat; aracı son yıllarda genel olarak bakımsız bırakmış. O kişi eşimin kuzeni, ortak almışlar zamanında. Eşim kendi payını bana devretti, birkaç ay sonrada Corolla’yı sattıktan sonra eşimin kuzeninden geri kalan payını aldık. %50’lik bir pay sayesinde çok uyguna geldi.

- Güncel Kilometre ve Yaş; 197.800 km / 17 yıl
    - Tramer kaydı; 1000TL’ye yakın bir hasar haydı var, Ayrı ayrı 3 kazası var, toplamda 3 parça da lokal boya var.
    - 1.Bakım Fiyatı; 370+125 Motul 5w40 5LT yağ; 495 TL (Yetkili Servis)
    - Güncel Bakım Fiyatı; 681 TL ( Yağ dahil / Yetkili Servis / %16 indirimsiz fiyat)

- Donanımlar; ABS, EBD,TCS, 4 Cam Elektrikli, 6 Airbag, 8 Hoparlör(4 Woofer, 4 Tweter), OEM Blaupunkt 4x45 5’li CD Changer, OEM Moonsoon 4 Kanal Anfi, OEM Blaupunkt Santa Monica 4x40 Teyp, Aux, Kararan İç Dikiz Aynası, Coming Leaving, Auto konumlu Far Sensörü, Yağmur Sensörü,Soğutmalı ve Aydınlatmalı Torpido, İçeriden Açılan Depo Kapağı, Ön Bardaklık, Aydınlatmalı Küllük, Bagajda 12V Soket, Dijital Klima(Climatronic) Merkezi Kilit, İmmobilizer, Görsel, ses ve yazı uyarılı fonksiyonlu Yol Bilgisayarı, İç Denetimli Alarm, Isıtmalı ve Elektrikli Yan Aynalar, Arka Küllük ve Bardaklık, Deri Direksiyon ve El Freni, Dış ve İç sıcaklık göstergesi.Arka sis.

Sonradan Eklenen; Ayak aydınlatma, Hıza duyarlı kapı kilidi(Vag-Com), Bluetooth Kiti, Kumandadan Cam Aç-Kapa(Vag-Com),Kumandadan Bagaj Açma(Vag-Com) GTİ Pedal Seti(1.sayfada, Aliexpress), Bagaja 2.aydınlatma. Kadran Selamlama (Yıllık bakım uyarısından dolayı şuan aktif değil),Yağ sıcaklık göstergesi.(Vag-Com) Passat anahtar kabı dönüşümü.

Sıradakiler; Yenileniyoruz başlığı altında genel bakım. Direksiyondan kontrollü multimedya kolu. Emniyet Kemer sensörü aktifleştirme ve silecek suyu seviye sensörü aktifleştirme.

Bazı özellikleri; - Hava derecesi 4 derece altına düştüğünde yol bilgisayarında buz işareti ve uyarı sesi. - Geri viteste iç sirkülasyon modu(egzoz gazı için). - Kapı kilidinden 4 camı aç-kapa. - Tek dokunuş ile arka cam kapatma. - Sağ veya sol far aydınlatma grubunu bağımsız yakabilme. - Kontağı çıkarınca kapı kilidinin açılması. -Hız limiti uyarısı(ülke modu). - Araçtaki arızaları yol bilgisayarından Almanca veya İngilizce gösterebilme( Örn; Emission Workshop; Egzoz Arızası, Bremsbelag Prüfen; Balata Aşınma Uyarısı) - Araç kilitli iken dış müdahale de(çekici ile çekilme) susmayan alarm.(Eğim sensör ve monitörü) - Bagajı veya herhangi bir kapıyı açınca yanan farlar. - Araç kilitli iken aracın içinde herhangi bir harekette alarm uyarısı.(İç denetimli alarm) - Araç kilitli iken aracın elektrik sistemiyle oynanması durumunda alarm uyarısı.(İç denetimli alarm)

2 yıllık izlenimde;

Aracın artıları;
    +
    Süspansiyon konforu
    + Yumuşak süspansiyona rağmen yol tutuş
    + Galvaniz saç kasa ve mevcut boya kalitesi (Kaportası çok sağlam ve boyada solma bile yok.)
    + Yalıtım ( Çok sessiz bir araç )
    + Orijinal parça kalitesi
    + Fren performansı ve tüm pedalların yumuşaklığı
    + Yeterli Donanım
    + Multimedya ses kalitesi (Akustiği)
    + Vag-Com özellikleri
    + 3.000d/d’e kadar sessiz ve titreşimsiz motor.

- Eksileri;

- Kalkışta hantallık
    - Yedek parça fiyatı
    - Kemikli vites geçişi
    - Aracın yere yakın olması(süspansiyonun yumuşak olmasıyla birlikte karter muhafazadan sürekli ses duyabiliyorsunuz.
    - Yetersiz farlar (H4)
    - Yan sanayi parçanın kısa vadeli çözüm olması.

- Kronik sorunları;

- Boğaz kelebeğinin 15-20.000 km’de kirlenmesi.
    Arıza; rölanti de dalgalanma.
    Çözüm; temizlik sonrası doğru yağ kullanımı (Örn; Motul 5w40)

- Hararet müşürü bozulması
    Arıza; motor sıcakken geç çalışma.
    Çözüm; servisten geliştirilmiş parça

- Direksiyon kutusu tıkırtısı.
    Arıza; yağ kaçırma veya tıkırtı.
    Çözüm, servisten geliştirilmiş ZF direksiyon kutusu

- Kapı swich’i arızası.
    Arıza; iç aydınlatmanın yanmaması.
    Çözüm; 15 TL’lik switch değişimi

- Her kış tekrarlayan viraj demir lastiği gıcırtısı.
    Arıza; Yağsız kalan viraj lastikleri
    Çözüm; servisten mumlu viraj demir lastiği almak.

2 senelik süre içinde;
    Değişen Parçalar / Arızalar / Genel Bakım Amaçlı Değişen Parçalar ve Fiyatları

- Süspansiyon.

Teknik Bilgi; Aracın süspansiyon yapısı, bilindik, basit ve bir çok markanın vazgeçilmezi MacPherson düzenekli süspansiyon. Aldığımda ön düzeninde z rot, amortisör ve viraj lastikleri dışındaki parçalar fabrikasyon parçalar idi. Servis bakımı sonrasında, genel bir bakım yaptık.

Ön amortisörlerin biri Monroe, diğeri ise fabrikasyon VW idi, markanın forumunda çok tartışmıştık o zamanlar, yol tutuşa etkisi rezaletti. Viraj lastikleri gıcırtı yapıyor idi, z rot İran malı Frow diye bir marka, bir süre sonrada kırıldı. Yan sanayi parça bu araba için üretilmemiş.

- Arızalar;

- Viraj Denge Lastiği;
    Arıza; gıcırtı sesi yapması
    Fiyat; Yetkili Servis; 25x2; 50 TL

- Z rot;
    Sorun; yan sanayi parçanın vidasının kırılması/ 2 defa)
    Fiyat; Yetkili Servis; 39,52 x 2, 79 TL

- Değişen Parçalar;

- Sachs Amortisör(2) (Genel Bakım) (240x2; 480 TL)
    - Lemförder Amortisör Takozu ve Rulmanı(2) ( Genel Bakım) (60x2; 120 TL)
    - VW Oem Z rot (2) ( Arıza) (39x2; 79TL)
    - Lemförder Salıncak Burçları(4) ( Genel Bakım) (20x2;40, 15x2;30 Toplam;70 TL)
    - VW Oem Viraj Demir Lastiği ve Kelepçesi(2) ( Arıza ) 25x2; 50 TL)
    - VW Oem Rotil(2) ( Genel Bakım) (62x2;124 TL)
    - VW Oem 8 adet cıvata ve saplama ( Genel bakım ) ; 96 TL

Hiç değişmeyen fabrikasyon parçalar;
    - İç-dış aks kafaları, aks, teker rulmanları, travers burçları, amortisör kule takozu, salıncaklar, motor ve şanzıman takozları, poyra.

- Motor;

- Arızalar;
    - V
    DO benzin pompası
    Arıza; benzin pompasının takılı kalması

- VW OEM Hararet Müşürü
    Arıza; motor sıcakken geç çalışma)

Değişen Parçalar; (Periyodik Bakım dışında)
    - Benzin pompası; 600 TL
    - Hararet Müşürü; 86 TL

- Temizlenen Parçalar;
    - H
    ava Filtre Kabı (kendi işçiliğimle)
    - Hava Filtre Borusu (kendi işçiliğimle)
    - PCV Valfi (kendi işçiliğimle)
    - Boğaz Kelebeği (kendi işçiliğimle)
    - Maf sensörü (kendi işçiliğimle)

- Soğutma Sistemi;
    - Arızalar;

- VW Fabrikasyon Termostat
    Arıza; sabit hızda su sıcaklığının düşmesi

- Değişen parçalar;

- VW Oem Su flanşı( Genel bakım/ hararet müşürü ile beraber) 120 TL
    - VW Oem G13 Antifriz ( Genel bakım/ hararet müşürü ile beraber) 35x2; 70TL
    - VW Oem Termostat; 64TL (arıza)

Diğer aksamları fabrikasyon parçalar.

- Kaporta;

- Arızalar;

Kapı kilidi onarımı
    Arıza; Anahtarın takılı kalması
    Fiyat; 30 TL ( tamir edildi)

- Değişen parça;

- İç kapı kolu tutamağı ve bezeli.(Kapıyı sökerken tırnaklarını kırdım) 55TL (Aliexpress)

Arızalar;

- Balata aşınma kablosu( kablonun tam oturtulmayıp tekere dolanması) Bedelsiz.

- Konfor modülü (yaşa bağlı lehim çatlağı) 10 TL Onarım bedeli.

- Değişen parçalar;

-VW Oem Ayna ayar düğmesi (arabadan inerken çantama takılıp kırıldı) 103 TL

- Arka Süspansiyon;

Arıza; yok.
    Değişen Parça; yok, tamamı fabrikasyon.

- Yaptığım Uygulamalar;
    Bir çok uygulamayı forumda önceki gönderilerden bulabilirsiniz veya; linkini size gönderebilirim.
    Yaptığım uygulamaların bir çoğu genel bakım amaçlı, bunları da konularda dile getiriyorum zaten.

1- Hararet Müşürü ve Soğutma Suyu Değişimi
    2- Su Flanşı Değişimi
    3- Hava Filtre Kabı ve Borusu Temizliği
    4- Boğaz Kelebeği Temizliği ve Vag-Com Adaptasyonu
    5- Maf sensörü temizliği
    6- Kapı Tutamaçları ve Orta Konsol Boyama
    7- Ön tampon eki ve on sis kapakları boyama
    8- Silecek su deposu temizliği
    9- Detaylı Temizlik
    10- Gözlük kabı kumaş onarımı
    11- Bluetooth Kiti montajı
    12- Paspaslara klips montajı
    13- Tıkırtı giderme ve ayna ayar tuşu değişimi
    14- PCV valfi temizliği
    15- Silecek motoru bakımı
    16- Silecek freze kolu değişimi
    17- Ayak aydınlatma kabloları yenileme
    18- Bagaja 2.aydınlatma
    19- Klima fan motoru temizliği
    20- Passat anahtar kabı dönüşümü

Hatırlamadığım var ise hatırlatın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, araç ile ilgili veya parça bilgisi, uygulama aşaması hakkında sormak istediğiniz sorular var ise; çekinmeden sorabilirsiniz.

koreci, <<bülent>>, Unicorn ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  7. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Zımpara + Pasta + Rötuş Boyası = Pas Giderme ve Rötuş Uygulaması.

Uzun zamandır yoktum biri demiş öldü. Şimdi de yazsınlar kral geri döndü. - Bora

Selam, geçtiğimiz haftalarda Poloş'a rötuş boyası aldığımda Bora'ya da almıştım. Aldığımızdan beri olan ufak tefek boya kusurları artık birazcık pas yapmıştı, zımpara ile temizleyip rötuş boyası attım, umarım uzun ömürlü olur.

Malzemeler; Pasta - Zımpara - Rötuş Boyası - Mikrofiber Bez - İnce Fırça.

- Boyamız bu; Duxone ve Baslac vardı, Duxone marka verdiler daha iyiymiş, daha doğrusu makine ile hazırladılar. Maalesef ki; boyayı tam karıştırmamışlar, her köşesi farklı bir renk.

- Arka Kapı Köşeleri; maalesef ki zamanla kapıyı sert açıp duvara vura vura boyası zarar görmüş, pas yapmış.

- 2000 zımpara ile temizledim.

- Pasta ile çizikleri giderip, bölgeyi temizledikten sonra rötuş boyasını uyguladım ve son hali.
    AutoKing'te kimmiş PoloşKing varken.

- Ön Marşpiyeller

Bir çok araçtaki gördüğüm, galiba kapı ayarından kaynaklanan bir problem. Aldığımızdan beridir vardı, çirkin gözüküyordu.

- Zımpara, pasta ve pasta sonrası.
    (Bora ile Poloş pastayı çoook beğendi, eline sağlık dedi, hep yap dedi. Sadece pasta kuru kuru gitmiyor dedi Poloş, cila'da yapacağım ileri de.)

- Son hali;

- Marşpiyel Ucu;

Çamurluğun köşesinden taş çarpması ve silecek altından gelen yağmursuyu ile birlikte çok az pas yapmış, yine uzun süredir var.

Zımpara + Pasta + Rotuş Boyası=

- Arka Sağ Çamurluk( Buranın hikayesi kötü, ilk aldığım gün kaldırım taşının izi o, sonrasında pas olmuş.ł

- Renk tutuyor mu denedim.

Zımpara + Pasta + Rotuş Boyası. (2 kat.)

Sağ tarafta biraz kalmış, fotoğrafta fark ettim. Onu da düzeltirim.

Son olarak; rötuş boyasını iyice karıştırmalarını söyleyin. İyice karıştırmamışlar, yan kısımlar açık renk, orta kısımlar ise koyu renk, aynı makyaj paleti.
    Ama buna rağmen tonu tutturdum.

Son düzenleme: 16 Mart 2019
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Sevraline (4) - Aux - Bluetooth Adaptörü Eklendi.
    (Devamı Gelecek )

S
    elam, uzun zamandır Bora'ya donanım eklemiyordum.
    Boracan fabrika çıkışı Comfortline idi, sonra Highline oldu, şimdi Exclusive, ileri de inşallah Sevraline olacak.
    Mart ayında Çin'den sipariş ettiğim Bluetooth kiti Pazartesi günü geldi.
    Şansa Poloş uzun zamandır otopark arkadaşı Bora'yı göremediği için üzgündü, yakıtı 4.8L'ye yükseldi.
    Salı gününün resmi tatil olması sebebiyle Pazartesi akşamı Poloş ile Boracan'ın yanına, yayla evine gittik.

Salı günü de tatil diye VAG programının yardımıyla hemen Bora'ya montajını yaptım.
    Bora ile Poloş çok beğendi, Otomobilin Sevra teyzesi dedi, biz abi felan tanımıyoruz dedi otomobil Poloş.

Malzemelerimiz;
    -
    Bluetooth Adaptörü
    - 12 volt = 5v dönüştürücü
    - Bez bant
    - 2'li soket
    - Elektrik bandı ve kablo makaronu
    - T20 ve yıldız tornavida
    - Çift taraflı bant
    - Makas
    - Birazcık Kablo
    - 1 Adet Boracan

- Bluetooth Adaptörümüz;

Bluetooth adaptörümüz şu;
    Çin'den 100 TL'ye aldım, Bluetooth 4.2 ve Aptx teknolojisini, yani HD sesi destekliyor. Zaten telefonu bağlayınca Aptx destekli cihaz diye bildirim çıkıyor. Şarkı geçişlerinde gecikme çok kısa.
    Kutu içeriğinde; Adaptör, kablo bağı, aux kablosu ve şarj kablosu, kullanım kılavuzu ve garanti belgesi çıkmakta.

- İlk önce torpido gözünü söktüm. Üstte 3, altta 3 T20 vidası mevcut. Torpido gözünü söktükten sonra iki cihaz için yer seçmeye başladım. 12 volt dönüştürücüyü, klimanın kutusuna(klima fanının olduğu kısım) monte etmeye karar verdim.

12volt dönüştürücüsüne çift taraflı bant yapıştırdım.

- Sonrasında söktüm, kırmızı kabloya soket bağladım ve bez bant ile izole ettim. (izole ettim terimini internetten öğrendim.)

- Soketimiz;

- Birazcık kablo ekledim, sonrasında makaron ve bez bant ile sardım.
    12 volt dönüştürücümüzün 2 adet usb çıkışı mevcut. Biri adaptörü, diğeri ise telefon şarjı için.

- 12 volt dönüştürücüyü yerine monte ettim. Sonrasında kabloları tıkırtı yapmayacak şekilde izole edip, diğer kablolara sardım.

- Sonrasında kabloları diğer kablolara sardım. Elektrik kablolarını sola yani teybin arkasına, bir usb çıkışını da aynı yere, diğer usb çıkışını sağ tarafa adaptörü monte edeceğim yere aldım.

- Kablo tesisatı kısmen tamam sayılır.Şimdi; bluetooth adaptörümüzü yerine monte edeceğiz.

Çift taraflı bant ile monte ettim.;

- Monte ettiğim yer, kapı açılınca ön göğüsün sol kısmı, torpido gözünün yanında bulunan kapak.

- Usb ve aux kablomuzu birbirine bez bant ile sardım. Usb kablosunun bir ucu adaptöre, diğer ucu 12volt dönüştürücünün ucuna, aux kablosu ise bir ucu teybe, diğer ucu adaptöre;

- Kablonun bağlantılarını da yaptım. Ters bağlayınca sigorta felan atmıyor, sadece küçük bi uyarı sesi ile birlikte, elektrik gidiyor, kabloyu ayırınca geliyor.

- Teyp kısmından da hem 12volt dönüştürücünün elektrik bağlantısını, hemde aux bağlantısını yaptım. Aux bağlantısı biraz zor oldu.
    Sonrasında bez bant ve makaron ile izole ettim.

- Bitti sayılır. Yalıtım malzemesini geri örttüm. İki adet yalıtım malzemesi koymuşlar, bu çok güzel.

- Torpido gözünü yerine taktım. Bluetooth adaptörü için daha güzel bir yer gözüme takıldı. Yan kapağı açınca torpido gözünün üst kısmı boş gözüktü, oraya aldım.

- Henüz doğru düzgün test edebilmiş değilim. İlerleyen günlerde ses kalitesi, video vs. paylaşacağım.

Bitti.

<<bülent>>, Unicorn, Halil ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  9. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    6 sene 2001 golf kullandim 2011 polo aldik hanima vwnin ses sistemleri gecmisten gunumuze harika ses veriyor kapi yalitimi mi hoparlor kalitesinden mi oluyor genelde

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevra bunu beğendi.
  10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Poloş aracımın konusunun ilk paylaşımında olacaktı, Sony komponent takmıştım Poloş'a, eski Toyota Corolla aracımızdan çıkma idi.
    Poloş'un orijinal hoparlörlerin bas'ı daha iyiydi, daha güzel bir tonu vardı, orijinal hoparlörleri geri taktım ve Sony'leri bir forumda sattım, o zamanlar bu forumda yoktum.

Bora'nın fabrika çıkış hoparlörlerinin(woofer + twiter) ve anfisinin markası Moonson diye bir marka. O yılların Bang&Olufsen'i, Dynaudio'su imiş. Elbet çoook daha iyileri var da, anfi, tesisat, subwoofer ile uğraşmak istemeyenler için biçilmiş kaftan. Fiyatı da uygun.

serdarturunc bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bluetooth adaptörü hakkında görüşlerinizi bekliyorum Sevra Hanım,
    artık bluetooth'suz teyp kullanamaz oldum. birkaç modül araştırdım ama doğru düzgün kullanıcı yorumu bulamadım.

mesela arabaya bindiğinizde kendiliğinden bağlantı sağlıyor mu?

Sevra bunu beğendi.
  12. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Görüşlerimi bu haftasonu paylaşacağım.
    2 defa deneme fırsatım oldu kurulum esnasında ve kurulum sonrası.

Şimdilik söyleyebileceklerim; Ses kalitesi çok iyi, Qualcomm Aptx destekli, Google'dan Aptx yazarak araştırabilirsiniz. Ayrıca; Bluetooth 4.2 versiyon. Bluetooth bağlantısı çok hızlı, 2-3 saniye içinde bağlanıyor. Kontağa bağlantısını yaptım.

Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar.

Halil bunu beğendi.
  13. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    #2 Bluetooth Adaptörü Görüşlerim.

S
    elam herkese, Çarşamba günü montajını yaptığım Bluetooth adaptörünü bir buçuk gün boyunca test ettim.
    Mart ayında Çin'den 100 TL'ye aldığım, Bluetooth 4.1 ve Bluetooth 4.2 seçenekleri olan Ugreen marka bluetooth adaptörünün, Bluetooth 4.2 Aptx Qualcomm versiyonunu aldım. Diğer versiyon ile arasında 20 TL gibi bir fark bulunmakta. Bluetooth 4.2 seçeneğini, hem gecikmesiz ses iletimi için, hem de içinde bulunduğu çip'ten dolayı ses kalitesinden dolayı tercih ettim.

+ Artıları;
    +
    Ses kalitesi
    + Gecikmesiz ses iletimi
    + Otomatik bağlantı
    + Ürün kalitesi
    + İletim mesafesi

- Eksileri;
    -
    Telefon ile görüşmeyi desteklememesi
    - Ara sıra yeni bağlantı sonrası kesik kesik çalması

Devamı fotoğraflardan sonra;

+ Ses Kalitesi ve İletimi;

Ürünün bluetooth versiyonundan ve içinde bulundurduğu ses entegresinden dolayı tercih ettim. Daha önce 30 TL'lik aux girişine takılan ufak cihazlardan da yeterli bir ses aldım, fakat; bu üründeki ses kalitesini ve ses iletim hızını çok beğendim. Dinlediğiniz şarkılarda, o hoş enstrümental ton dediğimiz kayıplar olmuyor, diğer 30 TL'lik cihazda bu oluyordu. Ses kalitesinde herhangi kayıp olmadığını ve ses seviyesinde ise; aynı volume'de aux ile bu cihaz arasında bir fark göremediğimi söyleyebilirim.

Ses iletim hızı olarak ta çok başarılı. Eşimin Qasghai aracında şarkı geçişlerinde 2-3 saniye gecikme yaşanırken, bunda gecikme çok az. Şarkıyı durdurduğunuzda 2-3 saniye sonra durması yerine hemencecik durabiliyor.
    Video'da aracın içindeki akustik muhteşem, araçta orijinal hoparlörleri ve anfisi mevcut, videodan da rahatlıkla anlaşılabiliyordur.

+ Bağlantı ve İletim Mesafesi;

Cihaz ile telefonunuzu bir defa eşleştirdiğiniz de, cihaz artık araca bindiğinizde 2-3 saniye gibi bir süre içinde otomatik olarak telefonunuza bağlanmakta.
    Kullandığım müzik programı sayesinde; araca binip kontağı açtığımda hızlı bir şekilde bağlantı gerçekleşiyor ve müzik programı otomatik olarak açılıyor.
    Cihaz ile farklı bir telefon eşleştirmek isterseniz; cihazın üzerinde bulunan krom tuşa iki defa basıp telefonunuzdan bağlanmanız yeterli.

Ürünün bağlantı mesafesi de diğerlerinden iyi. Cihaz, torpidonun arka kısmına gizlenmesine rağmen ses iletiminde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Telefon cebimde iken; araçtan inip bagaja doğru yöneldiğim de ve orada iki dakika eşya indirdiğimde herhangi bir kopukluk, duraksama meydana gelmedi. Cihazdan uzak olunca ses iletim hızında, ses kalitesinde veya yeniden bağlantı da herhangi bir kayıp olmuyor.

- Telefonla Görüşme Özelliği Olmaması ve Nadiren Yaşanan Kesiklik;

Adaptörde telefonla görüşme özelliği bulunmuyor. Telefonunuz cihaza bağlı olsa bile; telefon geldiğinde telefonu kulağınızı götürmek zorunda kalıyorsunuz.
    Alırken maalesef ki; bu özelliğin olup olmadığını kontrol edemedim. Genellikle ev sinema sistemlerinde veya tv'lerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir ürün gibi.

2 gün test etme fırsatım oldu. 2 gün içinde; cihaz ile telefon 10'dan fazla bağlantı kurmuştur. Sadece bir defa; bağlandıktan sonra şarkı çalarken kesiklik yaşandı, telefon ile yeniden bağlandığımda ise bir daha tekrar etmedi. Bu sorunu daha önce bir çok kez Focus araçta yaşamıştım, Focus'ta 2-3 bağlantı da bir yaparken, bunda 10 bağlantı da bir diyebilirim.

Ürünün içinden çıkan aux kablosu, şarj kablosu, kablo bağcığı da çıkmakta. Şarj kablosunun kalitesi gayet yeterli iken, aux kablosunun kalitesi yetersiz geldi.
    İçindeki tellerin çok ince ve az olmasından ötürü kaliteli bir aux kablosu edinip değiştirdim.

Halil, Unicorn, <<bülent>> ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    08.05.2019 - Ufak Tefek Eksiklerini Giderdim.

Selam, dün Bora'nın ufak tefek eksiklerini giderdim.

Dün izin alıp Piremses Poloş ile yayla evine gittik, Bora'da ordaydı.
    Poloş dedi ki; sen Bora kankime üvey evlat muamelesi yapıyorsun dedi, bana çuval çuval Bora kankime kaşık kaşık dedi, hala bakımını yaptırmadın dedi, piremsesliği bıraktı Sinsirella Poloş.

Artık bazı eksikleri hızlı hızlı bitirmek istiyorum.

- Yapılanlar;
    - Ayak aydınlatma ledi onarıldı.
    - Torpido aydınlatma ampulü led ile değişti.
    - Kol dayama mandalı onarıldı.
    - Kol dayama alt kapağı değişti.
    - Vida tutucusu alındı.
    - Motor üst muhafaza kapağının civata kapağı alındı.
    - Orta vites konsol onarıldı.

- Herhangi bir uygulama olmadığı için hızlı hızlı ve az fotoğraf paylaşarak geçeceğim.

- Kol Dayama Mandal ve Alt Kapak Değişimi.

Kol dayamanın alt kapağı kırık idi, aldığımızda öyle idi.
    Çinden ürünün siyah, evet siyah hani o çok koyu renk olan rengini sipariş ettim.

- Muhteşem siyahlıkta, siyahın her tonunu barındıran kapağımız geldi. İlk kapağı açtığımda toz sandım da toz değilmiş.

- Üstün Poloş anahtarı ile yandan tırnaklarını kurtararak iki kapağı ayırdım.

- Sonrasında Çin'den gelen Piano Black gibi kapağımızı da taktım ve orijinal kapaktaki bu plastikleri, diğer kapağa ekledim.

- Yeni açma kapama mandalını da yerine taktım. Bitti.

- Torpido Aydınlatmasını Led Yaptım.

- Geçtiğimiz hafta Bluetooth uygulamasını yaparken eksikleri not almış, internetten sipariş vermiştim. Torpido aydınlatma ampulü yanmıyor idi, onu led yaptım.

- Bora kullanıcılarının gözü yaşlı, çünkü; o kablo çok kısadır, değiştirmek için komple torpidoyu sökmek lazım. Elim ince olduğu için orta konsoldan kabloya ulaşabildim.

- Ayak Aydınlatması Onarımı.

Hatırlarsanız, 2017 yılında galiba ayak aydınlatmanın tüm kablolarını yenilemiş, soketi yapmış idim.
    Şoför tarafındaki ayak aydınlatma ledi yanmıyor idi. Yenisini sipariş ettim, gelen ürün daha güçlü çıktı. Gün ışığı da, Adana'nın gün ışığı.

- Soldaki eski, sağdaki yeni.

- Soketi yeni led'e takıp bez bant ile sardım. Bitti, gayet iyi çalışıyor.

- Orta Konsol Kırık Tamiri ve Vida Tutucu Yenileme.

- Orta konsolda bir tırnağın oturduğu yerde kırık var idi, o yüzden yamuk duruyordu ve sallanıyordu.

- Üst kısımdaki eski ledden bir parça kesip, hızlı yapıştırıcı ve karbonat ile yapıştırdım. Basit gibi görünebilir ama gayet sağlam oldu.

- Vida tutucu(ismini tam olarak bilmiyorum) ve vidalarımız.

- Paspas Klipsi Yeniledim.

Ön yolcu paspasının klipsi kırık idi, Aliexpress'ten sipariş ettiğimde yedek olarak kalmıştı. Onu da onardım.

- Motor Üst Plastik Kapağın Vida Kapakları.

- Bu kapakları evde unutmuşum.
    İyi oldu, motor biraz pis idi, unutmasaydım da dokunmazdım.

Bitti.

15. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Emeğinize sağlık,keyifli sürüşler.

Sevra bunu beğendi.
  16. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkürler.

17. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bagaj Amortisörlerini Değiştirdim.

ÖNCESİNDE;

- Site bahçesinde küçük bir kedi gördüm, Poloş'un mekanının yakınlarındaydı. Su mazgalının altına girmeye, suya ulaşmaya çalışıyordu. Ona da su koydum.

Bu Sıcaklarda Lütfen Ama Lütfen Bir Kap Suyu Eksik Etmeyelim Lütfen

Selam, bugün iş yerinden eve döndüm, Poloş'u park ettim, indim arabadan baktım kargoooo.
    Boracan'ın bagaj amortisörleri gelmiş, eve çıkmadan hemen montajını yaptım.

İnternet'ten ithal marka diye getirmiştim, Bsg diye Türk malı bir marka gelmiş. Bu marka, uzakdoğudan markasız ürün getirip kendi markasını basıyor, geri iade etmeden önce denemek istedim.

1- Yeni Bagaj Amortisörlerimiz;

2- Üzerinde 470nm olduğu yazıyor, orijinal amortisör ise; 550nm. Ek olarak; 620nm'si de mevcut.

3- Bagaj amortisörlerini çıkarmak için altta ve üstte bulunan iki pim'i çıkarmak yeterli.

4- Sol taraftaki amortisörü yerine taktım.

5- Sağdakini de aynı işlemlerden sonra taktım. Bu arada sağdaki yer, Poloş'un mekanı.

6- Bunlarda eskileri. Üzerinden Bilstein marka çıktı. Orijinalleri de baya pahalı.

7- Son olarak; motor kaputunun amortisörünü de kontrol ettim, herhangi bir problem yok.

18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    İlk Performans Ampulümüz Gitti. (Bosch Plus 90 - 3 sene)

Selam, geçtiğimiz hafta Piremses'in ampul arıza uyarısı vermesinden sonra, bugün onun kankisi, otopark arkadaşı ve işbirlikçisi Bora cancan'da ampul arıza uyarısı verdi.
    Güzel olan; hem görsel, hem sesli, hem de yazılı bir şekilde uyarı veriyor cancan.

Bagaj amortisörünü değiştirirken telefon kabını düşürmüştüm. İşten geldim, onu almaya gittim, kumandadan cancan'ı açtım, sol far yanmıyor.

Hemen stepnenin yanından yedek ampulü alıp, hava tam kararmadan taktım.

- Akü kapağını ve far arkasındaki kapağı çıkarmak yeterli.

- Eski ampul( Bosch Plus 90)

- Yedek ampul (Osram Bilux)

İki ampul arasında çizgi ve uzun hüzmeli de belirgin fark var.
    Standart ampul Osram Bilux; çizgisinden anlaşılacağı üzere ışığı dağıtıyor gibi. Uzun hüzmeliyi açınca da bu fark daha fazla belli oluyor.
    Performans ampulümüz Plus 90'da ise; ışığın çizgisi daha keskin. Uzun hüzmeli de ise; odak noktası daha küçük.

- Kısa Hüzmeli;

- Uzun Hüzmeli;

19. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hayırlı olsun. Osram saha iyi aydınlatmıyor mu.? Daha geniş bir parlama alanı oluşmuş.
    Biz her gün 1,5kg yoğurt kabına suyu koyuyoruz ertesi güne kalmıyor. Gündüz kediler, gece köpekler içiyor. Kağıt toplayanlar da sağolsun dolu su kabını boşaltıp alıyorlar. Sosyal medyada da hep iyi/mazlum lanse ediliyorlar da ben pek sevmiyorum kendilerini.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Roadrunners, <<bülent>> ve Sevra bunu beğendi.
  20. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Osram'ın odak noktası daha geniş, fotoğraftan belli olmuyor ama, renk tonu biraz daha koyu.
    Bosch'un çizgisi ve odak noktası, Osram kadar geniş değil, aydınlatması daha iyi ve rengi biraz daha beyaza yakın.
    Kısa hüzmeli de Bosch, uzun hüzmeli de Osram diyeceğim.

Poloş'u otoparkta park ettiğim yere helva kutularından koymuşum, sabahları işe giderken içine su doldurup öyle gidiyorum. Site içerisinde olduğu için ve Poloş'un özel mekanı olduğu için dokunan yok. Üstü kapalı olunca güneşte almıyor. Zaten sitenin kedisinin yavrusu.

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş