10 Kasım LPG KABLO

Vw Bora Comfortline

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 5 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Garantiden Akü Değişimi - İlk 5 Marşta Çalışmama Garantili Motor Temizliği ( Devamı Gelecek)

Selam, bugün Boracan'ın garantiden değişen yeni aküsünü taktım, hazır akü sökülmüşken motoru temizledim. Yağmur yağmaya başladığı için yarıda kaldı, devamı gelecek.
    Aküyü iki defa şarja gönderdik, şarjdan iki gün sonra tekrar sorun çıkarmaya başladı. Marş esnasında aracın sistemine yeterli voltaj gidemediği için bir sürü arıza uyarısı verdi.

Elektrikçiye gönderdim aküyü, şarj olmadı, arayıp '' akü ölmüş değiştirelim mi '' dediler. Henüz garantisinin bitmediğini söyleyince '' şansınızı deneyin '' dediler, Boracan'a 3-4 günlüğüne geçici bir akü taktılar, aküyü bayiye verdik. Bayii de sağlam gözüküyor vs. dedi, test sonrası servise gönderme kararı aldılar. Dün de bayiiden aradılar, yeni
    aküyü gelip almamızı söylediler. Yeni akümüzün üzerindeki garanti belgesini bayii doldurdu, garanti tarihi olarak 2018 yazdılar, yani yepyeni 2 yıl daha garantili bir akümüz oldu. Katkılarından dolayı Poloş'a teşekkürler. :)

Malzemeler; - WD40 ve Gres yağı - Eldiven - Şarjlı tornavida, 10 mm ve 13mm(isimlerini bilmiyorum) - Su kabı - Çöp poşeti - Mikrofiber bezler - Yağ kir çözücü ve deterjan - Bez bant ve parlatıcı - Sünger

- Akü Alt Tabla Temizliği ve Şase Kablosu Kontrolü;

Motoru yıkamadan önce akü alt tablasını da söktüm, şase kablolarını kontrol ettim. Şase kablolarının olduğu kısmı temizledim, sonrasında iyice kuruttum. Pas vs. karşı WD40 sıktım biraz.

-
    Akü alt tablasında 5 tane civata mevcut.

- Öncesi/Sonrası

-
    Şase kablolarını kontrol ettim, delilik ama çevresini su ile temizledim, sonrasında kuruttum. Bağlantıları da kuruttum tabii. Sonrasında biraz WD40 sıktım çevresine.

Öncesi;

- Sonrası;

- Akü tablasını yerine takmadan önce civataları gresledim;

- Sonrasında akü tablasını yerine taktım.

- Motor Temizliği ( Yağmur yağmaya başladığı için yarı da kaldı.),

Motor 6 aydan fazla bir süredir temizlenmiyordu, hazır akü sökülmüşken temizleyeyim dedim.
    Çöp poşeti ile ateşleme tertibatını, sigortaları kapattım.

- Öncesi;

-
    Ayrıntıya dikkat.

- Bez ile ulaşılmaya güç yerleri temizledim. Bu arada henüz akü tablasını temizlememiştim.

- Su kabına su koyup motora dökerek duruladım. Üst kapağı sökmek istemedim, buji, kabloları, bobin vs. sıkıntı yaratmasın diye. Sağda poşet ile kapattığım yer, akü üstü sigorta kutusu ve ateşleme bobinin olduğu yer.

- Öncesi / Sonrası;

Not; Yağmur başladı, temizliği yarı da kesmek zorunda kaldım. Araç tek marşta çalıştı, rölanti de biraz düzensizlik oldu ilk başta, sonrasında biraz dolaştım, yer yer yüksek devirlere çıktım. Sorun kalmadı, temizlikte yarı da kaldı.

İlk Marş;

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Polooş , sıhhatler olsun , güle güle kirlen. Böyle bir sahibin olduğu için ne kadar övünsen azdır.
    Forum arkadaşın. İ20

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Sevra bunu beğendi.
  3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkürler forum arkadaşım yirmoş, bu Bora yalnız, beni kaç gündür ihmal ediyor sahibim.

- Poloş.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Boraya bir türlü alışamadık , ayrıntıları kaçırıyorum , Boraya da aynı dileklerini sunar. Yirmoş.

5. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    # Yeniliyoruz (1) - Silecekler Yürüyen Uçak Oldu.
    (Not;
    Bu sorunu yaşayan Hyundai sahipleri için detaylı bir şekilde anlatayım, silecek aksamında bir çok şey benzer, söküp takmasını öğrenin, gerisi anlatımı takip ederek çok kolay.)

Selam, geçtiğimiz günlerde Vas 5054 cihazı ile aracı kontrol ettim. Motor kısmında sensör, valf, kablo vs. gibi parçaların verimlilik kontrolünü yaptım, değerler harika.! Şuan araç genelinde herhangi bir arıza veya yakın zamanda olası bir arıza gözükmüyor. Genel bakım amaçlı, zamanla sertleşen plastik aksamlarda bakım yapabilirim.
    Şuan tek isteğim; aracın sorunsuz ve orta vade de sorun çıkarmayacak hale gelmesi ve güvenle aileme teslim etmem.
    Bunun için hızlıca uğraşıyorum, bir kaç ay sonra emekliye ayrılmak zorundayım.
    Yenileniyoruz başlığı ile paylaşacağım.

- Silecekler Yürüyen Uçak Oldu.

S
    eeeelam, bugün Bora'nın silecek mekanizmasını ve ön cam deflektörünü değiştirdim. İki parçayı da geçtiğimiz ay almıştım. İş yoğunluğu ve son zamanlarda hava muhalefeti nedeniyle değiştiremedim. Bir kaç gündür fırtına ve sağanak yağış vardı, bugün hava soğuktu ama yağış yoktu, Yayla evimizde aracı park edip değiştirdim.Silecek motorunun bakımını da yaptım.

Yardımcı Kaynak; Vas 5054A - Windshield Wiper Bölümü

- Yapılanlar;
    -
    Silecek mekanizmasını değiştirdim.
    - Silecek motorunun bakımını yaptım.
    - Silecek su haznesini temizlemek için söktüm.
    - Ön cam deflektörünü değiştirdim.

- Malzemeler;
    -
    Eldiven - 10mm&13mm anahtar - Temizlik spreyi ve mikrofiber bez - Düz ve yıldız tornavida - Gres yağı

- İlk önce silecekleri söktüm. 13mm civata mevcut. Civatayı çıkardığımda silecekte çıkmadı, WD40 sıkıp bekledim. Sonrasında sağa sola - yukarı aşağı esneterek çıktı. Diğerinde ise; civata kırıldığı için daha zor idi, onu da aynı şekilde çıkardım.

- Silecekleri çıkardım, sonrasında contayı ve ön cam deflektörünü çıkardım. Bu işlemlerden sonra mekanizmaya ulaşıyoruz zaten. Aracın ECU'su da o bölgede. Ön cam deflektörünü parçalaya parçalaya çıkardım. :)

- Silecek mekanizması karşımıza çıkıyor, 3 civatası mevcut. WD40 sıkıp bira bekledim, sonrasında kolayca çıktı. 3 civatyı söküp kendimize doğru çekiyoruz ve çıkıyor. Silecek motorunun soketi mevcut, o sokette üst taraftan değil de alt taraftan açılıyor.

- Sonrasında silecek motorunu söktüm, markası Bosch imiş ve Yayla evimizin bahçesinde hortum ile yıkadım. Bu işlemin herhangi bir zararı yoktur, silecek motorları contalıdır. Sıvı ve lastik contası olur, Bora'nın ki lastik contalı idi. Lastik contalısına biraz gres sürmek yeterli. Sıvı contalı ise; sıvı contayı yenilemeniz gerekli. Yıkamamın sebebi; parçayı temizleyip daha kolay bir şekilde bakımını yapmaktı.

- Sonrasında yandaki klipslerden motorun kapağını söktüm. Genelde klipsli veya vidalıdır. Kapağı çıkarınca iç mekanizmaya ulaşıyoruz. Üzerinde gres var, ama fazla yumuşak ve yoğun değil. Onları güzel bir şekilde temizleyeceğiz.
    Sağ parçadaki elektronik kısımda da gres mevcut, onları da temizleyip yenleyeceğiz.

- Dişliyi de çıkarıyoruz. Silecek motorunun arkasında klips var, onu çıkarınca dişliyi geriye çektik mi çıkacaktır.
    Gresi temizliyoruz. Ve üstteki parlak parçayı da ince bir zımpara ile temizlesek yararı var, ben yapmadım.

- Ben biraz gresi bol sürdüm, dişlinin çubuk kısmına da sürdüm. Ve orta kısma da sürdüm. Her tarafı gresledikten sonra silecek motorunu kapattım.

- Sonrasında yeni mekanizma üzerine motoru monte edebiliriz. Silecek mekanizmasının çubuklarının yönü, araçtan söktüğünüz yöndeki gibi olsun, yoksa silecekleriniz ayarsız çalışır. Yarı aşağı yarı yukarı hareket eder. Ve vidaları sökerken gresledim, ileri de daha kolay çıkar. Orta civatayı sıkıca sıktım, yoksa mekanizmayı çeviremez.

- Aracın üzerine monte ettim. Aracın üzerine monte ettikten sonra hemen üst kısımdaki orta civatayı söktüm. Silecek motorunu söktüğüm için bir defa silecek motorunu boş halde çalıştırıyoruz ki, eski noktasına geri gelsin. Sonrasında orta civatayı takarak mekanizmaya bağladım. Ayarını bozmamaya çok dikkat ettim, ayarı bozulur ise; orta kısımdaki silecek motorunun civatasını söküp, kolları ileri geri hareket ettirerek ayar yapmak zorunda kalacaktım, ondan sonra orta civatayı tekrar takacaktım.

- Rüzgar tekrar şiddetini arttırdı, aracı çalıştırıp yerini değiştirdim, Yayla evimizin arka bahçesine aldım aracı, hemen önünde de gölet mevcut. Arkası ise daha güzel, denize bakıyor.
    Sonrasında silecekleri ve ön cam deflektörünü taktım. Silecekleri takarken civatalarını gresledim, ileri de kolay çıkması için. Ön cam deflektörü de klipsli. Sağ noktadan başlayıp, diğer tarafa bastıra bastıra klipslere geçirdim, yoksa yamuk oluyor.

- Sağ taraftaki silecek biraz yukarıda kaldı, onu da yarın civatasını söküp, 1-2 diş aşağı indirerek aynı seviyeye getireceğim. Silecekler sorunsuz çalışıyor.
    Test videosunu, silecek su haznesini temizleyip yerine taktıktan sonra paylaşacağım.
    Poloş'u Yayla evine getirdiğimde bu manzara da park ediyorum, temiz hava alıyor. Ciherleri temizleniyor, yürüyen uçak oluyor Poloş. Gölete su takviyesi yapılıyor, burası köy gibi bir yer. Ağaçların arkasında gölet var.

- Ve bitti. Çok yorucu bir uygulama. Silecek haznesi temizliğinden sonra kalan kısmı ve test videosu da gelecek. Göreceksiniz, yürüyen uçak oldu silecekler.

6. cenker_baba

cenker_baba Guest

kadınlar arabadan anlamaz diyenlerin yüzünü kara çıkartıığınız için teşekkür ederim @Sevra reis elinize sağlık

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Boracan'a ufaktan bir apandisit ameliyatı yapmış Dr. @Sevra :D

Son düzenleme: 14 Aralık 2018
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,498
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @Sevra , bu çalışmalarınızı Youtube kanalınızda yayınlıyor musunuz ?

Sevra bunu beğendi.
  9. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim, emekli olacağım yakında.
    Geçtiğimiz hafta arkadaşlar ile kafeye gittik, benim oturduğum koltuk yola bakıyor, arada da cam vardı. Bir ara dalmışım yoldaki tümsekten geçen arabaları izliyordum, hangisi daha yumuşak süspansiyonlu diye.

Kim bilir kaç gıybet kaçırdım.

10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Hastamızın silecekleri ile ilgili sıkıntısı vardı, çeşitli film ve tahlillerden(arıza kodu sorgulama) sonra silecek mekanizmasında yaşa bağlı sorunlar tespit ettik.

Ameliyata aldık ve hastanın rahatsızlığını giderdik. Bir kaç hafta ilaç tedavisi(benzin) verilecek, ondan sonra taburcu(asıl sahibine teslim) olacak.

<<bülent>>, ai_torcuk ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Hayır, YouTube kanalımda araçlarla ilgili tüm içerikler gizli, linkini paylaşmadan göremezsiniz.
    Forumdaki saygı seviyesi ile YouTube'taki saygı seviyesi aynı olmayacaktır.
    Kısacası; YouTube evlerden ırak.

12. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Elinize sağlık, takdir etmemek ne mümkün...

Sevra bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    problemlerin çoğu arabanın uzun süre yatmasından kaynaklı gibi duruyor birde 200000km deki bir arabanın bu kadar sorun çıkardığını öğrenmiş oldum. Uzun zamandır bizim buralarda volkswagen bora hiç görmüyorum, eskiden çok fazla vardı E-5 te makas atan bora lar doluydu o arabalar nereye gitti acaba

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim. :)

15. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Araç geçmişte çok yatmış, ben almadan önce kullanılmaya başlanmış. Sahibi öğrenci olduğu için çok ihmal edilmiş. Aracın üzerindeki baskı balata, arka süspansiyonların tamamı orijinal. Motorda değişmiş herhangi bir valf, sensör, buji hariç ateşleme sisteminde bir parça yok.
    Ön düzende rotiller, aks kafaları, tekerlek bilyaları, hepsi orijinal.

16. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Silecek mekanizması, silecekler uzun süre kullanılmayınca biraz yavaşlıyor, çözümü ise çok basit. Silecekleri bir kaç dakika çalıştırmak, bu sayede hızlanacaktır.

Benim değiştirmenin sebebi, üst kısımda da yazdığım gibi bir arıza olmadan dahi genel bakım yapmak.

Silecek mekanizmasını değiştirmeyip, hızlanmasını beklemek ile uğraşmak istemem, çünkü; bu aracı ailem kullanıyor. Değiştirip işimi garantiye alırım, kimsenin de canını sıkmak istemem.
    Onarımdan kaçıp öteki sahibinin hayır duasını almakta istemem, aracı sattığımda içim rahat bir şekilde satayım.

O dönemlerin bir çok japon arabasından açık ara önde bir araç. Bundan önce Corollamız var idi.
    Bora çok daha sessiz, daha konforlu, daha oturaklı, daha yol tutan bir araç.
    2001 model C segmentinde bir araç için çok donanımlı, konforlu ve sessiz ayrıca, ayın 20'sinde bir şey paylaşacağım, onu takip et.

Asel Kaan Efe ve erenuzel41 bunu beğendi.
  17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ilk çıktığı zaman en konforlu araçlardandı gerçekten. mesela o yıllarda çok satan vectradan daha iyiydi. bir tek 1,6 motorun hanttalığı vardı. onun dışında herşeyi güzeldi.

Sevra bunu beğendi.
  18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    1.6 102 beygir, Variable Geometry İntake(Değişken Geometrili Emme Manif.) motor. Araç 1300 kg, ve bu kasa için kalkışlarda hantal kalıyor. Sadece kalkışlarda hantal, 2 vitesten sonra kendini topluyor. Yüksek hızlara çok rahat bir şekilde çıkıyor. VGİ sayesinde. 0-100 11.7 saniye. Çokta değil.
    Kullandığım Cruze daha hantal idi ama.

1.9 TDİ 110 veya 130 beygirlik isterdim, ama temizini bulmak çok zor.
    Annem kullanıyor, bizim için yeterli.

Sessizliğini ve konforunu çok seviyorum. En sevmediğim özelliği ise; vites geçişleri biraz kemikli. Belki balatadandır.

Halil bunu beğendi.
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ben 2004 yılında 1 hafta kullanmıştım. o zaman bana vites geçişleri aşırı yumuşak gelmişti.

Sevra bunu beğendi.
  20. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Genelde bu modelin vitesleri kemikli, 1.vites özellikle.
    Aracımın şanzıman DUU, sizin kullandığınız ERT şanzıman. O şanzımanda vites geçişleri de iyileştirildi diye biliyorum.

DUU şanzımanda vitesi boşa alıp, şanzıman üzerindeki halatlardan klipsi aç-kapa şeklinde, çok basitçe ayar yapmak gerekli.

Mevcut ayarını bozmak istemiyorum, baskı balatası fabrika çıkışlı, belki o değişince yaparım. Şanzıman yağı da değişmemiş. Markalar gerek yok dese de, fark ediyor. Otomatik olsaydı biraz tehlikeli idi yağ değişimi.

Bu Sayfayı Paylaş