10 Kasım LPG KABLO

Vitese Atınca Gelen Uğultu Hakkında Yardımınıza Ihtiyacım Var!

'Milenyum Kasa Accent Forum - Club LC' forumunda Halil ŞAHİN tarafından 25 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar
    Aracımda son günlerde beni rahatsız eden bir durum var.Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Şöyle ki;
    Arac hareket halinde debriyaja basıp vitese takınca bir uğultu gelmeye başlıyor hafiften. ancak boşa atınca ses kesiliyor.(debiyajı bırakmadan) . Bir ara dik yokuşta aracı zorladım balata kokusu geldi ve baskı bilyası ses yapmaya basladı en kısa zamanda baskı balata değişecek tamam ama bu ses sanki şanzumandan geliyor gibi.Tahmini olan var mı bu ses hakkında?

2. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Söylemiş olduğunuz uğultu bilya uğultusu. Bende ilk başlarda rölanti de iken bile ötüyordu. Sonra debriyaj pedalı takıla takıla iki demir birbirine sürter gibi titremeye başlamıştı. Baskı ve balata yeni idi ancak bilya arızalandı erkenden. Şanzımanı söktüm ve değiştirip topladım. Ne viyaklama ne de sertlik sorunu kaldı. Pamuk gibi oldu debriyaj da.

3. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

öncelikle teşekkur ederim.
    o bilya sesi rölantide tak tak tak diye vuruyor onu biliyorum debriyaja basınca da kesiliyor ancak bendeki debriyaja basıli halde yürürken vitese takınca (debriyaj hala basılı iken) gelen uğultu sesinden rahatsızım. boşa çekince kesiyor vitese atınca uğultu geliyor sinir bozucu bir ses yani bunu o bilya yapar mı ki?

4. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  5. accent8001

accent8001 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    aynı durum bende oldu başlarda çok sorun olmuyordu ama ses gittikçe arttı şanzıman yağını değiştirdim baktım olmadı usta 1 ay anca sesi keser dedi bana mantıklı gelmedi sonra forumlara vs baktım prizdirek bilyası olabilir yazmıslar debriyaja bastıgımda uğultu kesiliyordu ustaya götürdüm prizdirek bilyasından olmadığını söyledi baskı balatayı değiştirdik güzel bir temizledi mobil in şanzıman yağını aldım bulmam baya da zor oldu. Değişimden sonra ufak uğultu ses vardı ustaya tekrar gittim ilk başlarda olur dedi daha sonra pamuk gibi oldu şimdi ne ses var ne sorun.Debrijaya bastığında ses kesiliyor anladığım kadarıyla zamanla parça özelliğini yitiriyo 140 binde değişti benimde. Baskı balata zaten şanzımanla motora bağlı ayırması iyi ustalık ister usta seçerken çok dikkat etmek lazım.Parça alırsan valeo tavsiye ederim yan sanayi valeo markalara dikkat et kore valeo var birde.

Halil ŞAHİN bunu beğendi.
  6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bilya komple dağıldığında debriyaja basınca viyak viyak ötmeye başlıyor ve pedal takıla takıla basıyor. Yani en azından benim ki tamamen dağıldığı için takılıyordu.

7. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

eğer hareket halinde değilsem evet rölantide debriyaja basınca kesiliyor ses ama asıl sorum bu değil
    hareket halinde debriyaja basınca yine bu sesin gelmesi normal mi?hareket halinde debriyaja basılı vitese takınca debriyajdan çekmeden gelen ses

8. accent8001

accent8001 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bende debriyaja basılıda 30-40 km hızdayken ses geliyordu bu hızların üstünde ses kesiliyordu bence vakit kaybetmeden adam gibi bir ustaya baktır derim

9. Cemal5757

Cemal5757 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Cemal bozok
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Ayni sorun bende de var 1 . vitese takınca yavaş giderken debriyaja basiyorum hala 1. Viteste debriyaj basiliyken vuuu diye hızlandıkca artan yavaslayınca azalan hafıf ama rahatsız edici bir ses var mantikli olarak bakarsak debriyaja basinca araç bosta olsugu icin vites 1 de olsada hiç ses gelmemesi gere ayni boşa alinca gelmedigi gibi ama geliyor demekki debriyaj tam ayirma yapmiyor ki o sesi duyuyoruz bence baski balata debriyaja bastigimiz halde volandan ayrilmiyor hafifte olsa hala volana basili kaliyor sanirim debriyaj ayari ve öten debriyaj bilyasi degisimi bu işi çözecek gibi

onurforces bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş