LPG KABLO

Vites Değiştirme Hızları Için Kullanım Klavuzu Değerleri Uygun Mu?

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda kadobay tarafından 21 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Kullanım klavuzunda Optimum yakıt ekonomisi ve performansı için
    Vites değiştirme hızları
    1->2 20 kmh,
    2->3 40 kmh,
    3->4 55 kmh,
    4->5 75 kmh verilmekte

Bu hızlardaki motor devirlerine bakıldığında
    (vites değiştirip debriyajı bırakana kadar araç hızının değişmediğini varsayarsak)

1 vitesde 20 km hıza gelindiğinde motor devri->2400 rpm…
    ----vites 2 ye yükseltildiğinde
    Araç 20 kmh hızda vites 2 de motor devri 1300 rpm …
    2 vitesde 40 km hıza gelindiğinde motor devri->2600 rpm…
    ---- vites 3 e yükseltildiğinde
    Araç 40 kmh hızda vites 3 de motor devri 1700 rpm…
    3 vitesde 55 km hıza gelindiğinde motor devri->2300 rpm…
    ---- vites 4 e yükseltildiğinde
    Araç 55 kmh hızda vites 4 de motor devri 1650 rpm…
    4 vitesde 75 km hıza gelindiğinde motor devri->2250 rpm…
    ---- vites 5 e yükseltildiğinde
    Araç 75 kmh hızda vites 5 de motor devri 1750 rpm…

CRDI motorlarda en yüksek tork 1900-2750 rpm arası sağlandığından vites büyüttükten sonra vites yükseltme hızının, bir üst vitesde karşılık gelen motor rpm inin maksimum torkun sağlandığı motor rpm ine gelecek şekilde olsa daha ekonomik ve daha optimum olmaz mı?

Kitap verilerine göre hareket edildiğinde özellikle 1 den 2 ye atıldığında 2.vitesde motor devri 1300 rpm den başlıyor ve turbo devreye girip maksimum tork sağlanana kadar (1900 rpm) aracın hızlanma ivmesi çok düşük olmaz mı?

joy_ride ve deza bunu beğendi.
  2. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba, ben Getz 1.5 CRDi aracım için yol ve yük durumu ve klima açıkken farklı vites geçişleri uygulaması yapıyorum. Ancak temel olarak hıza bakmadan 2500 devirden sonra vites atarım, yaklaşık 1700 devirden toparlanma sürecine girer. Sırf bu yüzden yazılım yükleme işlemi yaptırmak istiyorum. :)

kadobay, deza ve Knngks bunu beğendi.
  3. Halil KURT

Halil KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,793
    Ad Soyad:
    Halil Kurt
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben de bazen (ekonomi yapmak istediğim zamanlar) kitap verilerine göre vites değiştiriyorum. Ani hizlanma yapmıyo ve rampa çıkmıyorsanız sorun olmuyor.

kadobay, deza ve Knngks bunu beğendi.
  4. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Genelde 2500 e yakın değişiyorum ben de.
    Ama 1. Vites garip biraz , yüksek devirde 2. Vitese alırken zorlanıyorum.
    Bazen dik rampa çıkarken 2. Viteste bayılmayıp toplasın diye 2500 ü geçmek gerekiyor ama zor oluyor ve konforsuz bir geçiş oluyor.

Diğer vitesler öyle değil, yüksek devirlerde de çok rahat değişiyor. Bir ara arabada sorun var sanıyordum ama daha düşük devirde 2. Ye geçince çok rahat geçtiğini fark ettim.

Not : bizdeki crdi blue da vites değiştirme ikazı düşük devirlerde çıkıyor. Rampa bile çıksam 1800 1900 devir civarı yükselt diyor , şaşırıyorum bazen ama araba çok rahat topluyor kendini. Tabi blue tork ve güç olarak getz den farklı ama o devirlerde değişimler bana garip gelmişti.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Knngks ve kadobay bunu beğendi.
  5. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Bi tarafta devirsiz kullanınca karbon birikmesi, egr tıkanması gibi kötü sonuçlar ortaya çıkarır deniyor, hatta bunu gidermek için 3000 devirde uzun süreli kullanın önerisi yapılırken öte tarafta klavuzda bile ortalamanın altında devirleri kullanın yazıyor....

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    vites değiştirmek için motorun verdiği maksimum tork devrini tutturmaya gerek yok çünki motorun maksimum torkunu kullanmaya her zaman ihtiyaç olmayacaktır yani motor 88 beygir 220nm torka sahip ise günlük kullanımda bunun 55 beygiri ve 160nm torku ortalama bir kullanıcıya yetebilir aslında:)

7. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Hafif iniş egimli yerlerde ben de mümkün oldugunca düşük devirlerde vites büyütürüm... Zaten eimdenden dolayı aracın hızlanma ivmesi oldugundan sıkıntı olmuyo

8. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Genelde kısa mesafe kullananlarda oluyor. Sürekli düşük devirde kullanınca da oluyor. Ara ara fırsat oldukça yüksek devirlere çıkıp bir süre böyle kullanmak gerekiyor. Her gün yapılmasına gerek yok. Özellikle uzun yolda çok rahat yapılıyor.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadobay bunu beğendi.
  9. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Maksimum tork kullanılan yakıtla en fazla faydanın/gücün elde edildigi nokta degil mi? Yanlış mı düşünüyorum??? Minimum yakıt ile maksimum faydanın sağlandığı marjinal noktası degil mi?

10. Knngks

Knngks Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    607
    Ad Soyad:
    KENAN GÖKSU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Ben de sadece 1 den 2 ye geçerken 2000 deviri geçmeden atıyorum. Yoksa takılma gibi birşey oluyor sarsıyor. Rampada mecburen 3000 devirde felan 2 ye atıyorum. Onun dışında ruh halime göre kullanıyorum :) ama devirli kullanınca arabanın gücünü hissedip keyfine varıyorsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

deza ve kadobay bunu beğendi.
  11. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yakıt umrumda değil, hep 50 liralık alıyorum. Vuruyorum kırbacı. Yıllık en fazla 10000 yapıyorum zaten. Onunda zevkini alalım.

45R3928, apolatera, kadobay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  12. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Bir gün gelecek hep aldığınız o 50 tl lik yakıt depoyu bile ıslatmaya yetmeyecek :)

13. -kutay-

-kutay- Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Kutay Dönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    benim araç da 88'lik vgt getz de ne biliyim özellikle sürdüğüm diğer arabalardan sonra araba 1. ve 2. Viteslerde çok atik bi hali var vites atmak için 2500leri bekleyince özellikle de trafikteysem gaza bi dokununca araç fırlıyor gidiyor, ben de eğer şehiriçi yollarda isem 1200-2000 arası tutuyorum. Hatta 10-20 gideceksem takıyorum ikiye rölanti devrinde yürüyor araç. Rampaya gelince de diğer birçok dizel araçla bile 2000-2500le çıktığım rampaları 1500-2000 arası çıkıyorum hiç zorlamıyor.

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hayır değil:) maksimum tork un alındığı motor devrinde yakıt sarfiyatı oldukça yüksek olur.

15. -kutay-

-kutay- Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Kutay Dönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Evet benim 2000-2500 arası araba uçuyor bence de o devirlerde düşük olamaz yakıt tüketimi :)

16. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Maksimum tork 2750 rpm den sonra düşüyor ama... O zaman 2750 rpm den sonra yakıt sarfiyatı düşüyor diyebilirmiyiz? Maksimum tork turbo sayesinde yakıtın en verimli kullanıldığı rpm aralığı olamaz mı

17. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Tork eğrisi 1900 rpm e kadar yükselişte, 1900-2750 rpm de maksimum 235 nm düzeyinde, 2750 rpm den sonra düşüşte, hp yada kw eğrisi 4000 rpm e kadar yükselişte, 4000 rpm de 108.5 hp yada 81 kw, 4000 rpmden sonra hızla düşüyor.... 4300 rpm redline sınırı, 4500 rpm de motorun ürettigi güç aracın gitme gücünü hava direncini, yol/teker dirncini yenemiyor yani tükendigi nokta... Piston stroke yapısı itibarıyla motor açısından tehlike çanlarının çaldığı nokta

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    2750 devirden sonra yakıt sarfiyatı düşmez yanma kayıpları ve termodinamik (yakıtın verdiği ısının basıncı) verimsizlik başlar güç bu yüzden belli bir devirden sonra düşmeye başlar bunu bir örnekle anlatayım ben yani motor gerektiğinden hızlı döndüğünde yani maksimum tork veya maksimum beygir gücünü verdiği devirden hızlı döndüğünde emme subapları açıldığında içeriye yeterli hava girmesi gerektiği kadar uzun bir zaman açık kalamaz yada eksoz subabı silindirdeki bütün yanmış gazları gerektiği kadar açık kalıp atamaz bunun yanında siz gaza basarak sürekli daha fazla yakıtı içeri göndermeye çalışırsınız yanma verimsizleşir (bu sebeple cvvt ve vtec gibi teknolojiler çıktı) motorun maksimum güç için tasarlandığı devir aralığı aşılır ve güç azalmaya başlar yakıt sarfiyatı maksimum tork ve beygirin alındığı devirden yüksek olur, ancak bunun yanında maksimum torkun alındığı devirde 2750 devirdeki yakıt sarfiyatı 3500 devirdekinden daha az olacaktır lakin 1800 devirde çalışırkende 2750 devirdeki çalışmadan daha az yakıt gerekir. Turbo motor devri arttıkça daha fazla emme basıncı üretecek ancak subap kayıpları gibi başka kayıplar başlayacaktır turbo lu bir motor maksimum tork devrini düz çizgi şeklinde uzun bir devir aralığınca korur zaten ama bununda supaplar ve sıkıştırma oranı ile alakalı bir limiti vardır o sebeple turbo da bir yere kadar yakıt sarfiyatına ve motor gücüne katkıda bulunabilir. Yolda az yakmanın motor ile ilişkisi gaza en az basarak en yüksek viteste gitmek şeklinde olur ama bunun önemli olan dikkat edilmesi gereken kısmı var o da yüksek viteste iken gaza basılırken motorun zorlanmadan çok rahat çalışabilmesi şeklinde olur.

o sebeple gücün düşmeye başladığı yüksek devirlerde de yakıt sarfiyatı düşmez:)

çabuk hızlanma isteği de bu sebeplerle fazla yakıt sarfiyatına sebep olur çok yavaş hızlanmakta fazla yakıt sarfiyatına sebep olur bunun orta noktasını yakalamak gerekir yol ve yük durumu da hesaba katılmalıdır bu orta nokta dediğim şey de vites değiştirme devrini ve hız aralığını belirler. Buradan çıkacak esas sonuç vites değiştirme devri ve hız aralığının göreceli bir kavram yani kişiden kişiye değişiklik gösteren bir kavram olduğudur. Kullanma kılavuzunda yazan şeylerin birçoğu prosedür gereği orada yazılı olmak zorunda olduğu için yazılmış genel maksatlı pek bayağı şeylerdir. Teknik datalara dayalı pekçok yazı düz yolda, kuru asfaltta, tek bir sürücü ile, 20-25 *C lik laboratuvar sıcaklığı ortamında giden otomobilmiş gibi yazılmış şeylerdir yani.

Dizelde turbo dan daha fazla faydalanmak adına turbo lag hadisesini fazla yaşatmadan kullanabilmek de gerekir bunun için motor devri çok alt devirlerden üst devirlere sık sık getirilmeden devir saati bir yukarı bir aşağı yapmadan kullanabilmek gerekir. Çok düşük devirlerde 1500 devir altı gibi kullanmak turbodan yeterli verim sağlamayabilir.

Son düzenleme: 22 Ağustos 2017
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    öyle ya da böyle
    maksimum torkun çıktığında aracın yakıt tüketimi de çok yüksek olur ifadesi yanlıştır. yani devir=yakıt tüketimi demek değildir.

hele günümüzdeki değişken geometrili turbolar sayesinde yakıt işi daha da karışık hale gelir.

mesela vgt motor farklı hızlarda aynı devirde farklı turbo basıncı yapabilir, en azından böyle bir yeteneği var.

20. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    erenuzel kardeşim ben tabii ki 2750 rpm den sonra yakıt sarfiyatı düşer demedim... Sizin "maksimum torkta yakıt sarfiyatı çok yüksek olur" yazınıza cevaben yazmıştım o halde 2750 den sonra tork düşüyor yakıt sarfiyatı da düşer anlamında ironik bir soruyla karşılık vermiştim... Sonraki yazımda verimsizlikten dem vurmuştum, şimdi siz durumu baya detaylı şekilde açıkladınız...

Halil ve erenuzel41 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş