LPG KABLO

Vgt Yakıt Tasarrufu Hakkında.

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Aytac Altay tarafından 2 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar herkese merhaba. Bu gün youtube'da otomobilin mesut abisi kanalından bir video seyrettim ve VGT (vakum gücü teknolojisi) denilen bir cihazın varlığını farkettim bu cihaz arabanın orjinalliğini bozmuyor ve sadece hava girişine montajlanıyormuş montaj sırasında aracın hava borusu vs. kesilmiyor sadece araya T boru konuluyor ve o şekilde montajlanıyor istenildiği taktirde aracınızdan cihazı söküp eski haline getiriyorsunuz ekstra elektrik yada kimyasal bir işlem yapılmıyor veya araca yazılım vs yüklenmiyor montaj 5 dakikalık iş cihaz öyle karmaşık değil bir boru ve borunun ucunda cihaz var diğer ucu aracın hava girişine veriliyor. Ürünün patenti ürünü satan kişiye ait sitesine baktım ve teknik bilgi vermemişler yani cihazın nasıl çalıştığından hangi prensiple çalıştığında bahsedilmemiş ama aslında mantık basit araca ekstra hava vererek sıkıştırma oranını arttırıyor ve yakıtın verimli şekilde yanmasını sağlıyor. Bu ürünü 5 yıldır kullananlar varmış her hangi bir sorun yok yakıt tasarrufu konusundaki iddiası doğru hatta otomobilin mesut abisi bizzat denedi ve gerçekten tasarruf yapıyor ancak benim merak ettiğim bir şey var anladığım kadarıyla bu cihaz fazla hava gönderiyor yani fakir karışım ile yakıt tasarrufu yapıyor bunun zararı nedir? üstelik cihaz gerçekten çok basit ve maliyetsiz koskoca otomobil üreticileri yapsa kendileri yaparlardı neden böyle bir sistemi fabrika çıkışlı olarak araçta vermezler ki bence uzun vadede motora zararı var gibi siz ne düşünüyorsunuz? bu cihazı kullanan var mı?

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yanlış hatırlamıyorsam daha önce konusu geçmişti sanki ve genel itibari ile "hikaye" olarak yorumlar gelmişti. Bi ara mıknatıs olayı vardı. O da hikaye idi.

Aytac Altay bunu beğendi.
  3. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam miknatis hikaye biliyorum ancak bu urun ciddi anlamda tasarruf sagliyor cunku bu testi otomobilin mesut abisi kanalinin sahibi yapti ayrica mantik olarak dogru bir sey fazla hava gondererek yakiti yakiyor ancak bu silindirlerin yuksek sicakliklara cikip ileride sorun yaratmasi demek bence.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    testi yapan göstergeden yaptı testi. çok güvenmeyin abilere, güvenenlerin halini gördük 15 temmuzda... artık kapitalizmin abisi :)

snngngr19, rpurcek, MSI ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  5. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Aytaç arkadaşım bu ürünü geçen aylarda bende inceledim. Fakat güvenli değil. Yaptığı havayı önceden depolamak sonra yüksek devirlerde manifolta pompalamak. EGR ile motorun üst devirlerde eksoz gazı vererek motorun yanma odasında aşırı ısıyı önleyerek motoru korurken bu motorun daha fazla ısı yapmasına sebep olmakta.

Peki depoladığı havayı nereden alıyor? emme manifoltuna bağlı frenin westinghouse hortumundan!

Dikkat!
    Depolama esnasında fıren ihtiyacın olduğunda westinghouse devre dışı kalıyor. Mazallah o esnada fıren tutmasa elde edeceğin kârdan daha fazla zarar edecekin, değer mi?

Bu türden ekipmanlara ihtiyacımız yok aracımız zaten ekonomik. Yeter ki bakımlı olsun.

Aytac Altay ve santafe2004 bunu beğendi.
  6. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Katiliyorum hocam zaten bende o sekilde dusundum yanma odasina hava gonderiyor buda sicakligi arttiriyor o zaman EGR'ye ne gerek var? Fabrika 200-300 mililitre fazla yakmasini goze alarak EGR koymus motor omru uzasin emisyon azalsin diye.

Ayrica sehir ici 7.1 sehir disi 5.1 ile 5.5 arasi yakiyor aracim belki fabrika verilerini yakalarum umuduyla sordum.

7. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fabrika değerlerini yakalamak hiçte öyle kolay değil çünkü aynı şartlara sahip değilsin. Sen aracın bakımlarını yap fabrika değerlerini yakalamazsın ama çok yaklaşırsın.

DPF, EGR Enjektor temizliğin gerekiyorsa yaptır iyi yakıt kullan yılarca keyfine bak.

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    dizel araçta vakum olmaz, bu nedenle vakum pompası var egzantirikin kafasında. hadi diyelim o (çoğu zaman yeteriz!!!) pompadan vakum depoladı, nasıl bir güçle depolayacak ki TURBO basıncının sürekli olduğu, dump valfi olmayan, boğaz kelebeği olmayan sisteme verebilecek? Dizel için zaten teknik olarak kafadan BALON bir uygulama olduğu kesin, takıp denemeye bile gerek yok.

peki ya benzinli atmosferik motorda? dikkat ederseniz yakıtım düştü (göstergeden) diyenlerin çoğu benzinli atmosferik kullanıcısı. tabii düşüyor yakıt, MAP verisini bozuyor alet :) Zaten zor nefes alan bir motora siz getirip böyle saçma bir tüp entegre ediyorsunuz, sonra MAP sensörü verisi beklemeyin.
    Bir ara (2000-2005 arası olması lazım) süpercharger tube gibi bir isimle sattılar bu boruyu, sonra başka isism, şimdi başka isim v.s. bizim millet bu boruyu almaktan yılmadı, alışmış bir kere yapacak bişey yok :)

Shurzan ve Burak&Buse bunu beğendi.
  9. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bağlantı şekli frenin westinghouse hortumundan! Başka bir bağlantısı yok.
    Aslında bir ara bende niyetlenmiştim bu boru ile ilgili bir kaç yorum okuduktan sonra saçma sapan bir şey olduğunu öğrendim hatta fren şikayetleri ise hırla.

Buna benzer bir alet daha internette rastadım o da kendi kabına konulan suya elektroliz yaparak elde ettiği hidrojeni emme manifoltuna bağlı hortuma veriyor. Ve iddası hiçte az değil ayrıca performans yükselmesi iddası da var.

Açıkçası şahsen ben bu tür ıvır zıvıra itibar etmem arabama da asla koydurtmam.

DPF filtresini temizlettim hem yakıt tüketimim düştü hem performansı arttı hem de yağ yüselme sıkıtım kalmadı ben buna itibar ederim. İlerleyen zamanda enjektör ve egr temizliği de yaptırırsam değme keyfime.

Bu Sayfayı Paylaş