10 Kasım LPG KABLO

VGT Turbo Revizyon

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda GRAFTT tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar.

Birçoğumuz VGT dizel araç (Era, Getz, Matrix) sahibiyiz, çoğumuzun korkulu rüyası turbodur.

Getz arabamda turbo revizyon yaptırdım bilgilerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıp yoldaş olmayı amaclıyorum. Uzun uzun zamandır turbo ve turbo ile alakalı net ortamından sayızı yazılar,konular ve videolar izledim. Yeri geldi yabancı siteleri çeviri yaptırıp bilgi sahibi olmaya çalıştım.

Yetkili servisten sadece temin edilebilen Turbo Tamir Kiti
    - 6 Adet Somun
    - 6 Adet farklı boylarda Saplama
    - 3 Adet conta, 2 adeti saç, 1 adeti keçe

Yağ Filtresi, Hava Filtresi, Yakıt Filtresi, 5.5 Litre Yağ ( Mobil, Castrol, Shell )

Tamir kitini muhakkak alın ve değiştirin, hele ilk defa sökülen ve hiç değiştirilmemiş tamir kitleri zamanla özelliğini kaybediyor ileride sorun çıkartmamaları için değişimi şart. Zaten saplamalar ya kırılıyor yada yamulup özelliğini yitiriyor. Somunlarda bozuluyor. Tamirciye bırakırsanız nalburdan 50 kuruşa aldığı vidalardan halletmeye çalışıyor :)

Yukarıda belirttiğim malzemeleri Aldığım Fiyatlar

Turbo Tamir Kiti, Servisten -- 72 Lira
    Yağ filtresi, Hava Filtresi, Yakıt Filtresi, Servisten -- 62 Lira
    Castrol Magnetec 5w30 5.5 Litre Yağ -- 85 Lira

Toplam : 219 Lira

Turbo Revizyon ;

Turbom, turbocu ve ustanın testleri sonucunda sorun olmadığı, sağlam turbonun yapılmasının mantıksız olacağı yönündeydi. Elle, gözle ses olarak test edildi. turboda madem sorun yok diyip sert olan debriyaj pedalından sebep debriyaj setini değiştirdik. Bakımdan 2 gün sonra turboda birden beliren ambulans siren sesi oldu. Ve turboyu revizyona aldık.

Turbomda parçalanma, patlama olmaması ve yağımın daha 15 km ve 2 gün önce değişmesinden dolayı turbocum yağın değişmesine gerek görmedi. Normalde turbo ile motor yağı ve filtreside değişmekte.

Turbo sökülüp bakılmadan malesef kesin bir masrafa fiyat biçilemiyor, söküldüğünde belli oluyor.

Turbomda Vnt'ler kilitlendiği için hava emiş paline değmesi sonucu pal hasar görmüştü. İncelemeler sonucu milde aşınmalar olduğu ve basıncın bu kısımdan farklı yönlere kaçtığıydı.

Dip Not : Bazı durumlarda malesef yetkili servisin tecrübesi bir yere kadar, çünkü onlar turbo tamiri yapmıyor ve olası durumları bilemiyor olabiliyorlar. Ki turbocu bile kendisi o kadar inceleme yaptı, pallere, bile, dönmesine vb şeylere sağlam dedi. Ben zaten herşeyimle turboyu söktürmeye gitmişken gerek yok turbo sağlam demesiyle paramı debriyaj setine yaptırım yaptım :)

Önemli Not : VGT dizellerde 80-100 bin km'de mutlaka şanzıman kulağını özellikle söktürüp lastiklerini kontrol ettirin. yırtılmalar oluyor. Bu yırtılmalar aracın ilk çalışırken, stop ederken aracı sarsıntılı olmasına neden oluyor. İlk kalkışlarda titremeninde baş rol oyuncusu Şanzıman kulağıdır.

Serviste; 190 Lira
    Dışarıda Orjinal Mobis ; 110 Lira

Turbo revizyon işlemi -- 500 Lira
    Turbo Sök/Tak -- 120 Lira
    Torna İşçilik -- 20 Lira ( Kırılan Saplamalar )

Dip Not : Turbo revizyon parçaları olan mil, paller, vnt gibi parçalar muhakkak orjinal kullanılmasına özen gösterin. Revizyon işlemini 500 liraya yaptırdım eğer muadil parçalardan yapılmış olsa 100-150 lira daha ucuz olabilirdi.

Revizyon Sonrası ;
    Turbocunun önerisi 1000 km boyunca 120 km hızı ve 3000 deviri geçmemi arabayı fazla sıkıştırmam konusunda özenli olmamı tembihledi :)

Kolay Gelsin...

bekobey, mhmtrnyy, yns1242 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. eradizel

eradizel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    cenk karacaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Geçmiş olsun... Diyelim ve gercekten faydalı bilgiler.. Teşekkürler

Nevermind3452 ve GRAFTT bunu beğendi.
  3. ser.duman

ser.duman Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    sercan duman
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    turbo revizyonunu pek kimse önermiyor duyudugum kadarıyla..Garret marka turbo var sizin araçta da distribütöründen uzuca alıp servisde yada sanayide revizyon ücreti gibi bir ücrete yaptırabilirdiniz

4. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    geçmiş olsun abi paylaşım için teşekkürler

Muyo44 bunu beğendi.
  5. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Turbo revizyonunu kimse önermiyor derken bu göreceli bir kavram her turbo için geçerli birşey değil açıkcası. Örnek olarak 1.3 Cdti, multijet motor turbolarını kimse revizyon yaptırmaz turbocuda yenisi al tak der. Çünkü sıfır orjinali 500-600 lira. Ama iş VGT yada genel olarak pahalı turbolar olunca işin rengi değişiyor.

Era turbosu orjinal Garret nakit paraya en uygun 1000 liraya buldum. Piyasada Garret ama Çin üretimi turbolarda var 650-800 lira arasında. Bazı firmalar orjinal Garret turboları sıfırında hatalı çıkan ürünleri toplayıp elden geçirip satmakta. Satıcı dahi önermezken alıp taktırmak akıl kaarı değil benim nazarımdada.

Sonuç olarak turbocu turbo içindeki değiştirdiği parçalar orjinal sök/tak yapıyor. vnt ve komple gerekli yerleri temizleyip kontrolleri yaptıktan sonra teslim ediyor ve maliyet olarak 500 lira.

Her koşulda revizyon yapılsada, turbonun sıfırını alıp taksanızda yukarıda belirttiğim turbo tamir kiti, filtreler, yağ, turbo sök/tak parası veriliyor. Sadece tornacı parasını verilmiyor oda 20 lira :)

Diğer husus ise Hyundai VGT motorlarda kullanmaya başladığı turbo ile sonraki yıllarda kullandığı turbolarının içi aynı değil örneğin. Garantiden turbo değişimlerinde ; Turbo sökülüp Assan'a gider orada turboların içleri komple iyileştirilmiş orjinal parçalarla değiştirilip geri gönderilir. Ve bir öncekine göre daha sağlam ve uzun süre dayanıklı turbo olmuş olur.

Maddi imkan olsa elbette düşünmeden sıfır orjinal ( Çin mali değil ) turbo alıp takmak mantıklı olurdu, ama imkan meselesi :)

GöktugSönmez bunu beğendi.
  6. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Bu turbo içi revizyon derin işçilik isteyen bir olay mı? tamir takımını aldıktan sonra biz yapamaz mıyız?

7. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bazı püf noktalari var birazda tecrübe gerektiren hususlar Köksalim. Ve işlem bittikten sonra cihazlarla teste tabi tutuluyor. İşim mekanik olduğu için bana uzak yada yabanci işlem değil ama enaz işi kapmak için 1 yıl turbocuda çalışmam lazım :)

Yazı İşleri Müdürlüğünden

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Konu Sabitlendi :RpS_thumbup:

9. thugslife

thugslife Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    sırf turbo sorunu yüzünden arabayı sattım dizele tövbe ettim ben :)

Jvr74 bunu beğendi.
  10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Cok faydali bir konu olmus.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. Kerim8961

Kerim8961 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Kerim Doğru
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Tekrardan geçmiş olsun abi...

Teklifim hala geçerli;araçları kısa süreliğine değişelim 1000 km'yi sağlıklı bi şekilde 1 ayda yapıp geri teslim edeyim :D Yoksa sana kalsa 5-6 ayda anca yapacaksın,kanser olma diye söylüyorum :)

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sağolasın Kerimim, turboyla debriyaj setininde alışmaya ihtiyacı var. 1 ayda sanırım sende olsa araba bakım zamanı bile gelebilir, :)

13. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Turbo kiti için servisten aldığım parçalar ve kodları üzerinde mevcut, lazım olanlar olursa faturadan hepsini tek tek kodlarınıda yazabilirim.

yns1242 bunu beğendi.
  14. ser.duman

ser.duman Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    sercan duman
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Erkan bey ben konunun bu yönunden hiç düşünmemiştim ;) Çin malı yada başka fonksiyonlar girerse bende revizyona dogru kayarım muhtemelen.. Benım Ceratonunda yavaş yavaş turbo revizyonu yaklaşıyor

15. Kerim8961

Kerim8961 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Kerim Doğru
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Garantinin bitmesine yaklasik 10 gun kaldi..Muayenede yaklasmisken son bi defa check up yaptirdim...Hic hesapta yokken servisteki ustam saolsun turbonun garantiden degisecegini soyledi...Bundan guzel haber olamazdi :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

GRAFTT bunu beğendi.
  16. Getz 2006

Getz 2006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Savaş
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Dizel bir aracın kalbidir bence turbo. Revizyon yaptırmak bencede mantıklı. Randımanı ne kadar olur oda kullanım sonrasında belli olacaktır. Gönül isterki orjinal sıfır turbo ile değişim yapılsın ama ekonomide gözardı edilemiyor. Bende sanırım aracımda bu yönde bir revizyon yaptıracağım.

17. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Merhaba abi. Konunu baştan sona kadar okudum gayet aydınlatıcı bilgiler vermişsin.
    Cumartesi günü aracın yağı değiştirelim diye sanayiye gittik (km: 114.000) değiştirdikten sonra babam ustaya baskı balataya bir bak daha bizi götürür mü diye sordu usta da teste çıkıp geldi daha sonra bize aracın turboda sıkıntı var ıslık çalıyor dedi ancak internetten araştırdığım kadarıyla bazı kişiler normal diyor ama usta yaptırmazsan ses daha da artar hatta bozulursa yağı egzozdan atar motora da zarar verir dedi. Şimdi biz revizyon ettirmeye karar verdik ancak usta 900- 1000 tl arası tutar dedi bizde en kısa sürede yaptırmayı düşünüyoruz (sence verdiği fiyat nasıl, birde turboyu açmadan fiyat hakkında yorum yapması mantıklı mı ? ) sende tecrübelerinden yararlanarak nelere dikkat edelim, hangi parçaları servisten alalım v.b gibi bilgiler verirsen sevinirim.

18. cenker_baba

cenker_baba Guest

Geçen ay turbolarda kampanya vardı bence yenisinin fiyatını sorun sayfanın üstünde odak oto var kampanya var diyen yer orasıydı

Tepe Taklak Candır

Hasan Tarık bunu beğendi.
  19. ziyamurat

ziyamurat Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat
    dizeller de masraf aynı mı olur. Kaç km sonra bakım ister.

20. ByMesut

ByMesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mesut Yılmazer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaşlar merhaba.

Bende tecrübemi paylaşmak isterim. Aynı işlemi bende yaptırdım. GRAFTT arkadaşımızın ilk başta önerdiği yere gitmedim :( Sanko Sanayi Sitesinde Başak Turbo da yaptırdım ve rezil oldum. Ses devam etti ama kabul etmediler. Üstüne "ben senle uğraşamam ses yok sen ses var diyorsun" diye birde laf yedik. Kesinlikle buradan uzak durmanızı öneririm.

Sonra arkadaşımızın tavsiyesi ile Muhammed Usta ya gittim. Tam anlamıyla Hyundai ustaları. Turbo revizyonu yaptırdım ve sorunum çözüldü.

Bilmediğiniz, tanımadığınız , yeterli ekipmanları olmayanlara Turbo yaptırırsanız başınıza iş alırsınız. Bunu ben yaşadım siz yaşamayın.

Sanko sanayi sitesinde Birlik Oto Muhammed usta ve Turbocu Ahmet usta var. Kesinlikle tavsiye ederim. İşleri temiz ve arkadasındalar.

Not: Teşekkürler GRAFTT :)

Sahinucak, yns1242 ve GRAFTT bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş