LPG KABLO

Uzun Zaman Antifiriz Kullanılmayan Araç Hakkında

'Isıtma & Soğutma & Klima Sistemleri Sorunları Ve Ç' forumunda predators tarafından 15 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Saygıdeğer arkadaşlar forumdaşlar

Daha önce aracımda oluşan sorunlarla ilgili problemleri sizlerin sayesinde çözmüştüm.
    2000 Model VW polo 1.4 Aracım var bu araçta bildiğim üzere benden önce antifiriz kullanılmamış ve ne kadar süredir kullanılmıyor bilmiyorum, 5 ay kadardır bende fakat antifiriz kullanmaya başlamak istiyorum patlama olaylarını miniminize etmek için antifirize nasıl geçiş sağlayabilirim.
    İnternet üzerinde araçta antifiriz kullanılmadıysa tekrar antifirize geçmeyin su ile devam edin gibi saçma sapan birçok bilgi mevcut antifirize geçerseniz motor blogu çatlayabilir çonta yanabilir gibi söylentiler mevcut bu riskler varmıdır ?
    Patlama yaparsa nerelerde yapar ?
    Tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.
    Saygılarımla

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bi yerden başlamak lazım.

3. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hocam hangi ilde kullanılacak, hava sıcaklığı en düşük kaç oluyor ortalama? Evet bu riskler var. Radyatör delinmesi, kalorifer peteği delinmesi vb.

4. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Hocam Denizli'de yaşıyorum en düşük hava sıcaklığı -5 -6 civarında oluyor, çok nadir daha aşağılara düşüyor oda bir kaç gün sürüyor.

5. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Ben aynı durumda olsaydım; Radyatör suyunu boşaltıp 1 litre mavi veya yeşil antifriz kalanını su koyardım. Kullanım sıklığına göre 1-2 hafta dolaşır kontrol ederdim. Problem olmazsa daha sonra %50 aynı antifriz ile tamamlardım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

umutd07 ve MSC bunu beğendi.
  6. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Mavi ve yeşil olması şart mıdır hocam kırmızı olması herhangi bir sorun oluşturur mu. Usta ile görüştüğümde ısrarla kırmızı al dedi bana

7. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Kırmızı, antifrizsiz kullanıldığı için sistemi mahveder. Her yerden patlatma ihtimali yüksek. Başıma geldi, radyatörü deldi.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tbk_1980 bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    castrol radicool mavi alıp %50 oranında su ile sisteme koyabilirsiniz. kırmızı antifiriz paslı parçaları çözüp tapa vs delebiliyor.

9. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Anladım kırmızı antifirizin çözme oranı daha yüksek olduğu için patlatma riski maviye göre daha yüksek anladığım kadarıyla mavi kullanmak bu riski daha aşağıya çekecek öyleyse

MSC bunu beğendi.
  10. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Şimdi motor bloğu eğer çelik ise paslanma yapmıştır. Antifriz bu pası çözer. Kireçlenme yapmışsa kireci çözer. Belki kireç vesaire önceden oluşmuş bir deliği kapatmış ise buradan su kaçırır. Suyun donduğu bir yerdeyseniz mecbur riski göze alarak geçiş yapmalı yoksa su donarsa motoru bile çatlatabilir. Değilse belki ilk başta yüzde 50 gibi bir oranda antifriz koymak yerine yüzde 10 gibi düşük bir oranda yavaş yavaş artırarak koymak da mantıklı olabilir.

11. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Size komşuyum sayın ozgutozkan Denizli'de yaşıyorum suyun donduğu süre çok kısa bir zaman daha önceki araçlarımı antifiriz olmadan hiç kullanmadım. İlk kez başıma böyle bir şey geliyor o yüzden çok tecrübesizim. Araç sahipleri antifirizin hala daha sadece kışın kullanılan bir şey olmadığını anlamış durumda olmadıkları için basıyorlar suyu arabaya o yüzden bizde böyle sorunlarla karşılaşıyoruz maalesef. Tavsiyeniz aklıma çok yattı yavaş yavaş antifirizi arttırmak mantıklı geldi teşekkür ederim

12. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    -5 derece lere düşüyorsa 1 lt bilindik bir konsantre antrifiz yeterli olacaktır. Gerisini saf su ile tamamlarsınız.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    antifriz hakkında bu konuda sadece soğutma suyunun donması ile alakalı yorumlar yapılmış, antifriz sadece donma ısısını düşürmekle kalmaz kaynama sıcaklığını da yükseltir soğutma elemanları korur ve ömrünü arttırır,

dolayısı ile antifriz ilave edilmeden kullanılan soğutma suyu yazın da sıkıntı yaratır kışında sıkıntı yaratır çünki motor suyu sıcaklığı zaman zaman 100 ºC leri görür hatta performanslı kullanımda yazın bu sıcaklığı biraz geçebiliyor haliyle sadece su kullanırsanız kaynamaya ve eksilmeye başlar soğutma sisteminde iç basıncı da yükseltir soğutma başarısını düşürür soğutma sıkıntıları çekersiniz. Uzun süre antifriz kullanılmadığı için pas ve kireçlenme korumasından mahrum kalan parçalar antifriz karıştırıldığı zaman içerde biriken pas ve kireci çözerek problemlere sebep olabilecektir.

uzun süre antifriz kullanılmadıysa soğutma radyatörü, kabin kalorifer peteği, termostat, devirdaim pompası, hortum bağlantı birleşim yerleri antifrizli su kullanmaya başladığınız zaman su kaçırma tıkanma gibi problemler yapabilir bunun için sürekli olarak soğutma sistemini takip etmeniz sıklıkla hergün kontrol etmeniz gerekiyor. Uzun bir süre takip ettikten sonra sistemde kaçak tıkanma vs. olmadığını gördüğünüzde iyice emin olduğunuzda işlem tamamdır. Bu esnada o zamana kadar problem çıkartan parçaları illa ki elden geçirmeniz yada değiştirmeniz gerekebilir.

benim tavsiyem böyle uzun süre antifriz kullanılmayan bir motora yüzde 50 oranında değil yüzde 30 antifriz yüzde 70 su doldurup her 20-30km de bir yada yolculukta her yarım saatte bir takip etmek olurdu, yüzde 50-50 karışımı ciddi soğuk kuzey ülkelerinde dahi garanti iş görür ayrıca genellikle otomobil üreticilerinin tavsiyesi yada soğutma sistemi üreticisinin tavsiyesi yüzde 50-50 şeklinde tabi bu karışım -37º C gibi ciddi bir düşük donma ısısına sahip olur ve yüzde 50 den fazla antifriz katkısı kullanılması soğutma sisteminin başarımını düşürdüğü söyleniyor etilen glikol esaslı antifrizler su ile karıştığında soğutma performansı artar. Dolayısı ile 1 litre castrol radicool geri kalan komple kireçsiz su konulabilir. Sağlıklı bir otomobilde yüzde 50-50 ideal.

Yetkili servislerde satılan markaya özel birebir uyumlu hazırlanmış 5-10 litrelik bidonlarda hazır karışım soğutma suyu satılıyor genelde mavi renki yada koyu yeşil zararsız olanlardan eğer fiyatı uyguna gelirse uygulaması kolay bir seçenek olabilir.

koreci, ozgutozkan ve Burak&Buse bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    normalde 100ºC lere doğru kaynamaya başlayan su antifriz katkısı ile 130-140ºC lere kadar kaynamaz:)

umutd07 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu konuda çok acı tecrübelerim oldu. Senelerce sade su ile binilen aracıma bir cahillik edip direk kırmızı antifriz koydum, sonra ne kapak contası kaldı ne termostat... Komple yarım motor yaptırdım, kaliteli bir kırmızı antifriz ile yoluma 30 bin km dir devam ediyorum. tavsiyem conta patlatmamak için mavi yada yeşil kullanmanızda yana.

16. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Yazdıklarınız ciddi anlamda bilgilendirici oldu benim için sayın erenuzel41 1 Litre Castrol Radicool Sf kırmızı almıştım. Ürünü değiştirip mavi olanını aldım söylediğiniz gibi yavaş yavaş sistemi değiştirmeyi düşünüyorum

17. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Kırmızı antifiriz ile bu problemleri yaşayan çok fazla anladığım kadarıyla benimde gözüm korktu değiştirip mavi aldım %30-%70 oranı ile yavaş yavaş değiştirmeyi düşünüyorum. Termostat ve hortumlar sorun değil ama kapak contasını yaptırabilecek gücüm şuan mevcut değil

18. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Ben kapak contası için 750₺ verdim geçen sene. Yeniledim diye de kaliteli bir kırmızı ile devam ediyorum.

19. Weaster

Weaster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Sezer Pamukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Bende de 2005 1.3 admire var daha önce kullanmamış yavaş yavaş takviye ettim sisteme.

20. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Bu konuda yanlış bir bilgi birikimi var . Motor bloklarının ve silindir kapaklarının çoğu alaşım metalden ( Tabi ki hafif olması için ) . Bu metallerin pas yapma özelliği yok denecek kadar az . Antfiriz kullanmayan araçlarda biriken maddeler ve küf rengi tortular şartlandırılmamış suyun içindeki kimyasalların su döngü hattında oraya buraya tutunarak oluşturduğu tortular . Ayrıca bu kötü denebilecek suların contalarda oluşturduğu tahribatlar da var ki en önemlisi sökülen silindir kapak contalarında oluyor . Ya da farklı türde antfriz kullanıldığı anda birbirini çamurlaştırma özelliği de var .
    Çalıştığım işyerimizde kömür çeken trenler var . Bunlar malesef çok fazla hor kullanıldığı için silindir kapak contası yakma olayları artık vukuatı adiye durumunda . Silindir kapakları her silindir için ayrı ayrı blok halinde . Komple conta değişimi yerine parçalı conta değişimi de yapılabiliyor . Motor bloğu ve kapakları artık nasıl bir metal malzemeden yapıldıysa motor istediği kadar hararet görsün sadece conta yanıyor . Ne kapakda eğilme ne blokta yüzey bozulma diye birşey yok . Sök kapağı , temizle silindiri subapları , hafif zımpara , koy contayı , değiş yağı devam . Tabi böyle bir bloğun ağırlığının da eşekten hallice olduğunu tahmin edersiniz . Böyle ağır bir malzemeyi ne otomobilde taşıyabilmek ne de onu virajlarda merkezkaç kuvvetinden frenleyebilmek mümkün olmaz herhalde . Çenem düştü yine :)

Son düzenleme: 17 Aralık 2019
    tbk_1980, sanko86, sipartacus ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş