LPG KABLO

Uzun Süre Yüksek Devirde Gitmek

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda Buraktokatli tarafından 19 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. berkelantra

berkelantra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Berke ÇELİKKAYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Bayadır foruma girmiyordum cevapları görmemişim kusura bakmayın hort olacak ama :)
    Evet motor freni doğru yapılmazsa ise zarar verebilir, triger zincirinin yanında debriyaj, volan, şanzımandaki dişliler, diferansiyel de zarar görür ama yanlış yapılırsa.
    Şöyle vites düşürürken rolanti sıfıra inip öyle debriyajı bırakırsak zararlı araba öne yığılıyor bütün yük bir anda motor ve aktarma organlarına biniyor, her zaman vites düşürürken gaza basıp alt vitesin devir hızını yakalamak lazım hem vitesler şıkır şıkır geçiyor hem debriyaj yemiyoruz hemde motora anlık yük bindirmemiş oluyoruz. Motor frenindeki bütün zararların sebebi anlık olarak motorun kendisi haricinde bir kuvvetin motoru devirlendirmek istemesi ve devirlendirmesi, doğru yapıldığında zarar vermez motor freni.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Getzimi ilk aldım araba 68 binde ilk elden benzinli. Arabanın motoru resmen kör. Ne devir alıyor ne tork veriyor. Morelim gitti. 200 km sonra tüp bağlattım 68.250 de. Hemen uzun yola çıktım, ilk başta araba 80 i zor görüyordu ilk 100 km zorlaya zorlaya 90 oldu derken 5 saatin sonunda araba 100 e rahat rahat geldi. Şu an 82 binde 6 ayda yaptım bu yolu . Maşallahhh artık 2 viteste 100 diyor versem daha da gidecek, 140, 150 çok rahat yapıyor tabi ben korkuyorum. Yani arabaya devir artırın ki motor körelmesin.

HMB ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD

Dün izlemiştim videoyu. Çeken arkadaşlar güzel açıklamış bana göre. Uzun süre yüksek devirde gitmenin zararlı olduğunu daha önce sanki fotumda mı okudum başka yerde mi okudum tam hatırlamıyorum.

4. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Benzinli araba zaten devirli gidiyor. 4-5000dd için sıkıntı olmaz benzinde 5000 üstü sıkıntı olur. Dizelim sahip olduğu yapısal kısıtlar nedeni ile devri düşüktür. Benzinli den daha çok zara görür yüksek devir konusunda. Araç boşta iken 15 dk boyunca redline yap motor biter, zaten.çünkü sürüş esnasında şanzuman, motor kulaklarına binen yük boşta direk motora biniyor.

Son düzenleme: 26 Aralık 2018
    berkelantra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş