LPG KABLO

Tuscon 245x45xr19 Kış Lastiği-yaz Lastiği Için Ayrı Jant Kullanımı

'Tucson Forum - Club' forumunda mabay tarafından 28 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. mabay

mabay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mahmut Abay
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar. Formda Var mı Bilmiyorum Ama Ben Yaklaşık 1 Ay Önce Tuscon Araç Satın Aldım. Belki Bu Durumu Düşünmek İçin Erken Ama Araştırmaya Başladım. Bu Araçta 4 Lastik Ayrı Ayrı Basınç Ölçer Var. Ben Tek Bir Jant İle Kış-Yaz Lastiği Kullanmak İstemiyorum. Kış Lastiği İçin Ayrı Jant Alıp Takmayı Düşünüyorum. Acaba Daha Önce Bu Durumu Yapan Veya Fikri Olan Var mı? Yani Kış Lastiği İçin Ayrı Jant Yaz Lastiği İçin Ayrı Jant (Yaz-Kış Lastik Sök-Tak Yerine Sadece Jant Değiştirmek) Kullanmak İstiyorum.
    Teşekkürler. .

2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ya jantlar için sensör alacaksınız(ki ben Astra için öyle yaptım) ya da kışin uyarı ışığı ile gezeceksiniz.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    para varsa olur:) aynı offset değerinde ve aynı bijon aralığında ve aynı bilezik çapında 4 tane daha jant alınır, hatta alınmak istenen yan sanayi çelik jantların bilezik çapı uymaz ofset değeri de aynısını bulamayabilirsiniz az miktarda offset sürtme yapmaz diyerek offset değerini boşverip ve tornada bilezik isteyecektir bununla da uğraşmak istenmez yani istediğiniz ölçüde çelik jantı bulup ta memnun kalmanız zor hiç bulamazsanız gidip yetkili servisten orjinal jant isteyeceksiniz tanesine en az 1000 lira diyeceklerdir 4 tane orjinal jant 4000 lira eder siyah düz demir jant varmı bilinmez ama 19 inç ebatında teneke janttan bahsediyorsak onu da bulmak o kadar kolay değil, o zaman teneke jant alırsanız 19 inç yerine 16-17 inç bulabilirsiniz en ucuzu da bu olur

TPMS sensörüne yapacak birşey yok. Her lastik söküp takmada yeni sensörler beyine tanıtılması gerekecek beyinde 9 lastik birden tanıma varmı bilmiyorum, ama kışlık lastiğe de TPMS sensörü takılır ise onun da tanesi 300-400 lira civarıdır.

zaten 245 x 45 x 19 lastiğin tanesi 800 liradan aşağı değildir

stepne kriko bijon anahtarı çoğu yeni araçta yok yada çok basit ve kullanışsız yapıda o yüzden onlardan da bir set almak gerekli ama en ucuzu o akordiyon kriko ve T şeklinde 4 lü bijon anahtarı seti 100 liraya halloluyor.

benim tavsiyem kış lastiğine 4 tane janta falan hiç gerek olmadığıdır:) yazlık lastikler pek ala kışın da ilerliyor karda da gidiyor çamurda da yağmurda da eskiden yoktu kış lastiği falan hep son yıllarda moda oldu sanki kış lastiği olmasa araba karda yürümeyecek hele 4 tekerlekten çekiş sistemli bir araba.

Tucson için şu konuda bilgim yok ki: mesela bazı otomobillerde TPMS tekerlek supap sensörü yok pasif sistem var ve ABS dişlisinden tekerlek dönüş hızına göre lastik basıncı azalması algılanıyor eğer Tucson öyle pasif sensör ise TPMS sensörüne gerek yok jant değiştirilse bile sıkıntı yapmaz

kışlık ve yazlık sürekli tek bir jant setine sök-tak yapıldıkça zaten her sene lastikçide 2-3 saat vakit kaybı sıra bekleme ve lastiğin jant kenarlarından deforme olması gibi sıkıntıları yaratıyor, yada bırakırsınız arabanızı lastikçiye ben akşam alırım dersiniz akşam gelince kırılmış bijonlar ve bozuk TPMS supap sensörü ile sizi karşılarlar abi değiştirelim çürümüş bak kırıldı bunlar derler.

Şu işi 5000 lira civarına sıfır yeni malzemelerle 19 inç jantı olan Tucson gibi bir makinaya yaparım diyen varsa buyursun yapsın görelim. Neticede bende böyle birşeyler istiyorum feyz alırım:).

4 tane orjinal jant en az 4000 lira 4 tane 19 inç lastik 3200 lira, 4 tane daha TPMS sensörü 1200 lira, kaynaksız yekparke T bijon anahtarı hidrolik kriko falan iyi olur o da 200 lira olsa 8500-8600 liraya çok güzel oluyor:)

kolay gelsin

mabay bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Çıkma aynı jant olur. Ben olsam gdi modelin jant lastiğini alırdım. Hem daha ucuz olur hemde ince taban olduğundan kışın daha iyi yol tutuşu sağlar.

mabay bunu beğendi.
  5. mabay

mabay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mahmut Abay
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim.biraz daha zamanim var.servise de soracagim. Eger 8 lastik tanimlayabiliyirsak cok iyi olur.eger olmazsa arkadasimin dedigi gibi gdi jantlarindan alarak ikaz calisa dahi kullanirim sanirim.tekrar tesekku ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ai_torcuk bunu beğendi.
  6. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    illa basınc gormek istiyorum takıntınız yoksa

normal 1.6 modelinin küçük ebatlı jantları kışlık yapmaya çok musait çıkma bi set ondan alın basınc vs uğraşmayın

mabay ve erenuzel41 bunu beğendi.
  7. mabay

mabay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mahmut Abay
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Herkese gunaydin. Zaten kis lastigini 4 ay kadar kullaniyoruz bu sure zarfinda da basinci gormeye gerek olmadigini dusunuyorum. Zaten her arabadan indigimde ce bindigimde lastikleri mutlaka kontrol ederim.
    Tesekkurler

8. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bizim i20 de aldığımız gün kışlık jant ve lâstik aldım boş modelinin çıkma jantini , ebat olarak normalde 16 inch fskat ben 15 inch aldım ,ebat küçüldüğü icin daha iyi oldu...
    Sensör ışığı 4 ay kadar yanıyor ve yazlıkları taktığımız gün sönüyor...
    Bir guzelligide sök tak jantları perişan ediyorlar tertemiz duruyor çok şükür

mabay bunu beğendi.
  9. mabay

mabay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mahmut Abay
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet bende boyle birsey yapmak istiyorum. Sensorler yanmasi cok problem olmaz bence. Yaz kis ayni janti kullandiginizda cok kotu yapiyorlar. Bende sadece jant degisimi yaparak jantlari korumayi dusunuyorum

10. mabay

mabay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mahmut Abay
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar. Eger cevrenizde ve duyarsaniz 245x45xR19 tuscon janti ve olursa kis lastigi satan haber verebilirmisiniz. Gdi jantlarida olur. Tesekkurler

11. Oguzayhank

Oguzayhank Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    198
    Ad Soyad:
    Oğuz Ayhan
    Yaşadığınız Şehir:
    13-BİTLİS
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Daha önceki araclarimda yazlık ve kışlıklar ayrı jantlarda kullandım. Kullanışlı oluyor. Onlarda sensor yoktu. Uyarı ışığı dert değilse tavsiye ederim.

mabay bunu beğendi.
  12. gs26

gs26 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Halil Kırım
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar, aracınız 4x4 ise ve yaşadığınız yerde kış şartları ağır değilse bence hiç kış lastiği ile uğraşmayın. Premium markaların lastik fiyatları 1000 liradan başlıyor. Jant ve sensör maliyeti de eklenince ortaya hatrı sayılır bir miktar ücret çıkıyor. Yinede ben bu maliyete katlanırım diyorsanız karar tabiki sizin.

mabay bunu beğendi.
  13. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla biz tucson'a 235 50 R19 lastik aldık nokian yazlık... Kışın gene aynı ebatta alırım zira 245 de hem pahalı ebatlar hem istediğin marka olmuyor

mabay bunu beğendi.
  14. zek

zek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Zeki Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    mükemmel ve detaylı bir açıklama olmuş elinize sağlık.

15. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Herkese İyi akşamlar,

T-Gdi Elit plus 2016 aracımı yeni aldım. 16000km de ve tüm forumu neredeyse okudum ancak gözümden kaçmış olabilecek bazı konularda fikirlerinizi almak isterim,

- ilk olarak Erzincan bölgesinde yaşıyorum kış için biraz abartılı bir hazırlık yapmak durumundayım. Aklımda 16’ alaşımlı jant alıp kışlık lastik maliyetini düşürmek ve gerektiğinde zincir takarak koşulları zorlamak niyetindeyim. Görseli çok önmeli değil benim için, 16’ jant kullanmam durumunda ideal lastik ölçüsü öneriniz nedir?

- multimedya sistemi malum, navigasyonlu android kullanan bir ekran kullanmak istiyorum. 10.1’ olacak ancak canbus ara aparatı kullanmaya gerek var mı bilemedim?

- Son olarakda arka koltuklrın havalndırma altında ön tarafdan veya arka bagaj döeşeme altından usb şarj üniteai takmak istiyorum. Havalandırmaların ltına uygun pumch ile delerek orijinal yapabilirim diye düşünüyorum. Elektrik hattını alabileceğim orta konsolda bildiğini veya izlediğini pratik bir yöntem var mıdır?

Bilgi paylaşan herkese teşekkür ederim şimdiden.

16. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    orjinal ebadınız 245 45 19 bu büyüklükte ve güçte bir araçta bence 16 ya düşmek çokta mantıklı değil

en ideal hatta fabrika değeri 225 60 17 gibi duruyor

kış şartlarında taban inceltmek iyidir ama araca gore ayarlamak gerek

17. Salgam

Salgam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Göktan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında sorunum çözüldü. Pirelli zero3 aldım aynı ebada uygun. İlla kışı beklemeye gerek yok.

Diğer konularda yardım bekliyorum.

18. makhakan

makhakan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    HAKAN ARIÖZ
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Arkadaşlar merhaba. 2019 1,6 crdi elite aracım için kış lastiği çözümü arıyorum.Jant değiştirip 17 inç ebadına inmek, orjinal çıkma stlye versiyonu 17 jant almak, internetten yurtdışı sitelerden basınç sensörü getirtmek vs. bütün alternatifleri değerlendirdim ancak petlas 235 55 r 19 explore winter w671 kış lastiğini hepsiburada.com da 627 tl ye görünce birden fikrim değişti çünkü 1000 tl den aşağı yok gibi diğer markalarda. 235 55 r 19 ebadı araca uyar mı çünkü yanak 45 den 55 çıkıyor bu konuda bilgisi olan var mı

19. sevancak

sevancak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    sevan çakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Takım almaya gerek yok bence arka stepneye kışlastiğinin birini geçirip 3 adet çıkma jant ile sorun çözülür

erenuzel41 bunu beğendi.
  20. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sizin yazlik lastikleri kışlık lastiklerle değiştirirken jantlarınızı hep çizerler...
    Ben o yüzden kisliklara mutlaka jant lastik alıyorum, yazlik jantlarım pırıl pırıl duruyor

Bu Sayfayı Paylaş