10 Kasım LPG KABLO

Turboda Yağlanma / Kaçırma

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda yakob tarafından 12 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. yakob

yakob Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    efe yakub
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhabalar,

Cahilliğime verin ama araçlardan anlamam hiç, sorum saçma ise affola.

Accent Era 2011 model aracım 109.000 km civarında,

aracı ikinci el olarak 8 - 9 ay önce 104.000 km civarında aldım. Aldığımda yetkili servis eksper yapmadığı için Otorapor dan ekspertiz yaptırdım.

Expertizde iki sorun çıktı

1- Motor yağının gereğinden fazla olduğunu boşaltılması gerektiği
    2- Turbonun olduğu bölgede yağlanma olduğu

Aracı satın aldım ve 500 km civarı yol yaparak eve geldim, gelirkende genelde 130-140 km süratlerde kullandım.

Sanayide önce yağcıya gittim motor yağına baktı, motor yağının max çizginin çok az üzerinde olduğunu bunun sorun olmayacağını söyledi.

Aracı aldıktan sonra bi 8-9 ay geçti, iki gün önce yetkili servisde bakım kampanyası olduğu için oraya gittim, yağını değiştirdiler ve turboda yağlanma olduğunu söylediler, aracın altında bir boru gösterdiler boru üzerinde biraz yağ vardı.

Turbonun derhal değişmesi gerektiğini sadece turbonun 4.000 TL olduğunu bunun yanında boruları artı işçiliği olduğunu ama onları ücretsiz yapacaklarını söylediler. Değiştirmezsem her an motoru indirebileceğimi falan söylediler.

Değiştirmedim ve aracın periyodik bakımını yaptırıp çıktım.

Şimdi, aracı ilk aldığım sırada motorda olan fazla yağ bir şekilde turbodan atılmış ve o yağlanmanın sebebi bundan dolayı olmuş olabilir mi ?

Aracı 8-9 ay kullandım yaklaşık 5.000 km yaptım aracın çekişinde sesinde hızlanmasında en ufak bir sorun görmedim.

Bu durumda gerçekten servisin dediği gibi turbonun değişmesi gereken bir durum var mıdır yoksa motordaki fazla yağ turbodan atıldığı için o bölgede yağlanma olmuş olabilir mi ?

Eğer sorun varsa turboyu değiştirmek yerine tamir ettirmek ne kadar doğru olur.

2. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Motor yağının normal seviyesinden fazla olması yağ basıncının yükselmesine yağın dolaştığı bütün noktalarda mekanik zorlanmaya neden olur . Bu nokta da turbo önceden mi arızalıydı yoksa yağ basıncının yükselmesi ile mi yağ kaçırmaya başladı bunun tespitini yapmanızın mümkün olduğunu sanmıyorum , bunu bilmenizde şu an size bir fayda sağlamaz . Turbo dan yeterli havanın gelmemesi aracın yakıt hava karışımının dolayısıyla avansının değişmesine sebep olacaktır . Ayrıca Allah muhafaza turbo kanatlarının kırılması ve burdan kopan parçaların da motor içine kaçması tam bir facia olur . Turbo nun sıfırını almanız baya bir maliyet , güvenilir bir yere tamir ettirmek ve sonuçları takip etmek daha mantıklı .
    http://www.otoarizasi.com/turbo-arizasi-motora-zarar-verirmi/ Şu yazı da çok faydalı .

Son düzenleme: 12 Mart 2018
  3. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    aracın dpf tıkalı gibi.
    dpf tıkanıklıgı yağa mazot karıştırmasına sebep olur.
    ustalar bunu farketmemişmi.

bence aracın turbosunda sıkıntı yok.
    yetkili servise gidin makinaya bağlayın.tıkanıklık görünürse temizletin veyağı değişin.daha büyük sorunlar çıkmadan.

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi 2011 era da kendiliğinden rejenerasyon yapan DPF sistemi varmı? ben yok diye düşündüm

5. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    :D :p
    accent blue sandım.uyarın için sağol :)

era ise dpf mpf hak getire...yazdıklarım hükümsüzdür.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    e iyide turbo yağ kaçırmaya başlarsa turbo ortasındaki yatak milinin oradan kaçırabilir bunun sonucunda da turbo hortumunun dışı yağlanmaz intercooler a oradan emme manifoltuna giden hortumun iç kısımı yağlanır turbo havayı oraya basıyor çünki, oradan turbonun yatak bozduğu anlaşılır ve yatak bozan turbo palleri salyangozun içine sürter ve ıslık sesi hışırtı sesi yapar, gazlarken turbodan güçlü bir ıslık sesi geliyor mu? hortumun içinde yağlanma varmı baktırmak lazım?

Turbo değiştirmek yerine turbo revizyonu yaptırıyorlar eğer kurtarılabilecek gibiyse revizyon kurtarır kurtarmaz ise piyasada mobis malı kaçak göçek orjinal üretim fazlası piyasa malı turbolar var bunların hepsi 4000 liradan ucuzdur

otomobilden fazla anlamayan birisinin turbo dizel+manuel vites turbo araç kullanması zordur bu konuda kendinizi geliştirmeniz şarttır.

deza, gogo46 ve Under Ground bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş