10 Kasım LPG KABLO

Turbo Dan Gelen Ince Ses

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda imercan34 tarafından 29 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. imercan34

imercan34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İbrahim Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    2007 model dizel Era aracımın turbosundan iki aydır gaza bastıkça ince ince bir ses geliyor, çoğu kişi yaşamıştır bu durumu forumda aynı konuda açılmış yüzlerce konu olduğunu da düşünüyorum.

Ancak benim merakım turbo revizyonundan ziyade N70 dedikleri turbo controller valve ve egr nin bu ses üzerinde bir etkisinin olup olmadığı, bunu şu sebeple soruyorum aracı satın alalı 6 ay bile olmuyor ve almadan önce satın aldığım adamla sanayiye gidip turbosunu söktürdüm. Çünkü; aracın turbosu tam randımanlı çalışmıyordu, turbo açıldığında hiç bir kırık kanadı, oynak parçası yoktu, sadece diyaframının patlak olduğu tespit edildi, turbo kumlandı, 50 TL ye çıkma bir diyafram takıldı. Ve turbo jet gibi oldu, ses felanda yoktu son iki aya kadar.

Bu hafta sonu, Ankara'da 10 tane turbocuya aracı gösterdim 400 TL ila 1250 TL arasında revizyon ücreti çıkardılar (sökme takma dahil) hepsinin tek derdi turboyu revize etmekti ve hiç birisi revizyon sonunda sesin gideceğine garanti veremedi, geçer diyip işe koyulmak istediler ama yer mi Anadolu çocuğu.

Eskiden turbocuda çalışmış bir tamirciye denk geldim. Bana "Senin aracının N70 valfi bozuk ve egr si kurum dolmuş olabilir" dedi. "Turboyu revize ettirmeden önce bu iki parçayı tamir ettir sonra ses geçmezse turboyu revize ettirirsin" dedi. Turbocularin söylemediği bu iki husus kafama takıldı ve nette biraz araştırma yaptım. EGR hakkında bayağı bir video buldum emme manifoltuna bağlı bir emisyon filtresi olduğunu anladım EGR nin.

Ancak bu N70 denen donanım hakkında fazla bilgi bulamadım, bunun Türkiye de, sanayi de adı ne diye geçer? Nedir bu Turbo Controller Valve ?

Dipnot: Aracımda ne kara duman, ne de beyaz duman atması yok, motor saat gibi, sesi benzinli motor gibi, çok iyi kaçıyor, turbo çekişinde de herhangi bir problem yok, gayet 4. Vitesle yokuş çıkabiliyorum, turbodan gelen seste çok ince, çoğu kişi sesi duymadığını söylüyor, dikkat etmedikçe anlaşılmıyor.

Anlicaniz bir şeylerin başındayım sanayi esnafına boş yere para kaptırmak istemiyorum. Bu forum un gücüne inanıyorum yardımlarınızı bekliyorum. Tecrübelerinizi benimle paylaşırsaniz çok sevinirim.

Son düzenleme: 29 Nisan 2019
  2. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Selam
    Ses turbodan mı geliyor ? Buna ne kadar eminiz ? Direksiyon power dan geliyor olmasın !?

3. imercan34

imercan34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İbrahim Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Turbodan geliyor, eminim. Gaz a bastıkça geliyor, rölanti deyken gelmiyor. Bir Dipnot daha bu N70 ve EGR den bahseden usta, turbonun sürekli yüksek devirle çalıştığını bunun sebebinin N70 olduğunu söyledi. Gaza basıyorum ses yükseliyor ancak gazdan ayağımı çekince ses hemen kesilmiyor, 2-3 saniye sonra sönen balon gibi kesiliyor ses.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. imercan34

imercan34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İbrahim Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar bugün sanayiye götürdüm aracımı , yukarda bahsettiğim ses ile alakalı mı bilmiyorum ama motor check ışığı yandı. Bu ışık yanınca vakit kaybetmeden sanayiye çektim aracı, neyse turbo söküldü, EGR söküldü, Katalizör söküldü (turboya yakın olan) (Eralarda iki tane varmış) neyse turbonun egzos bağlantısına bakan pervanesinin bir yaprağında ufak bir kırık varmış, turbo mil ve pervaneleri takım olarak değişti, balans ayarı felan yapıldı, kumlandı. EGR temizdi fazla temizliğe ihtiyacı yoktu yinede temizlendi, Katalizör dolmuştu egzoscu iyice temizledi. Tüm Parçalar bir bir takıldı, yeni yağ konuldu. Filtreler değiştirildi.

Sonuç araç çalıştırıldı, motorun sesi güzeldi hemen test sürüşü yapayım dedim bi baktim, tıkır tıkır çalışan turbo çalışmıyordu, turbocu güvenilir ve bu zamana kadar hiç bir revize ettiği turboyu test cihazlarına sokmadan teslim etmeyen bir turbocu olduğunu bildiği için tamircim tüm bağlantıları kontrol etti, N70 getirdi parçacıdan, hava debimetresi, oksijen sensörü, ne kadar sensör varsa denedi , yok çalışan turbo çalışmaz oldu. Şimdi araç sanayi de yarın tekrar turbo sökülüp bakılacak , başına böyle bir iş gelen oldu mu ?

Araç bildiğiniz maksimum 4000 deviri görüyor ve basit bir yokuş bile, 2. Vitesle zor çıkılıyor. Umarım sorun turbo kaynaklıdır da yarın halledilir yoksa, bu şekilde ortada herhangi bir arıza hatası vermiyorken turbonun çalışmaması çok saçma, çünkü turbodan ses gelirken on numara çalışan bir sistem daha temizlenince çalışmaması normal olamaz.

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, duman basıyor mu?

6. imercan34

imercan34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İbrahim Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    6 aydır araç bende, hiç bir zaman duman atmadı, bugün her yeri temizlenen araçtan duman gelmesi zaten şaşırtıcı olurdu, duman felan yok, ortada herhangi bir sebepte yok, turbonun diyafram ı dahil herşey elden geçti, tüm sensörler denendi, tüm hortumlarla bakıldı, yok yani bir sebep yok turbonun çalışmaması için.

7. isaslan

isaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    ismail aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    N70 arızalı ise motor 3000 devrin üstüne çıkmaz. Aklınızda bulunsun.

8. imercan34

imercan34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    İbrahim Mercan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Japonculardan yeni N70 getirildi denendi, işe yaramadı. Ayrıca sabah 11:00 da çalışan turbo ve N70 akşam 18:00 da durduğu yerde bozulur mu ? Ayrıca turbonun içinde kanat kirikken çekişinde , devreye girmesinde herhangi bir sıkıntı yokken, revize edilip her yeri tamir edilince neden çalışmasın, bugün sanayi de umarım arabam ortalık mali olmaz, çok önemli işlerim var işe gitmek durumundayım, arabanın başında olamayacağım, inşallah arabayı çok yormazlar. Ve sorunu tespit ederler, sorun her neyse buraya yazacağım, vatandaş bilgilensin.

Unicorn bunu beğendi.
  9. cenker_baba

cenker_baba Guest

meslek polis midir?

imercan34 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş