LPG KABLO

Tucson Ile Tatil Notları

'Tucson Forum - Club' forumunda TolgaB. tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Selamlar. Ay başında satın aldığım Tucson ile tatile çıktık. Bu süreçte hem rodajı tamamladım, hem aracı daha iyi tanıma şansım oldu hem de yakıt tüketimi ölçümü şansım oldu. Kısmetse yarın servise uğrayıp sağına soluna bir baktıracağım. Zira araç 2300 km'yi devirdi.

Araç turbo olmayan yani GDİ motorlu versiyon ve tam otomatik vites. İstanbul-Kaş-Marmaris-Bodrum-İstanbul güzergahı yaptık. Toplam 2026 km yol yaptık. Tüm yolun sadece 400 km lik etabında klima kapalı idi, bunun dışında sürekli klima açık seyahat ettik. 2 yetişkin, bir çocuk ve 2/3 dolu bagajımız vardı. Yol güzergahını bilen bilir oldukça fazla viraj ve yokuş iniş çıkış vardı. Elimden geldiğince gaza fazla yüklenmemekte çalışsam da sonuçta ne kadar başarılı oldum? Tartışılır.

Aracı ilk 1000 km neredeyse 4000 dd görmeden sürdüm, birkaç yerde bu devirlere çıktım, 1000-2000 km arası 4000dd yi geçme sayım arttı, bu km aralığında 3-5 kere 5000 dd lere de çıktım. 2000 km hi geçtikten sonra daha serbest kullandım, Bursa otobanda 160 km/h hıza kadar çıktım. Tüm güzergah boyunca sadece bir kere ABS yi devreye sokacak şekilde sert fren yaptım, onun dışında özellikle ilk 1000 km de frenlere fazla yüklenmemeye çalıştım, kaş ve Marmaris yollarındaki virajlı inişlerde manuel modda kullanarak mümkün mertebe motor freni ile yol almaya dikkat ettim.

2026 km'lik yolda 785 tl lik yakıt harcadım. Yani 7,59 lt/ 100 km diyebiliriz. Bu hesap (7,59luk değer) pompa başındaki karadüzen ölçümümdür. Ancak araç yol bilgisayarı bana 6,8 lt / 100 km değeri veriyor. 100 km de 0,8 lik bir sapma hesapladım ben.

Kampanyaları da düşünerek bp ve Opet yakıtlarını kullandım. Ancak en son shell nitro aldım, ben birşey hissetmedim ama nitro sizce bu araç iyi midir? Yoksa standart 95 oktan yeter mi? Yakıtları genellikle merkezi yerlerden ve büyük istasyonlardan almaya özen gösterdim.

Araç ile ilgili sorularınız varsa alabilirim. Servise gittiğimde sormam gereken özel birşey varsa söylerseniz sevinirim

Teşekkürler

apolatera, yvz, sabany ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Aracınız tekrardan hayırlı olsun bence o Cüssede benzinli bir araç için yakıt makul sizi üzecek bir duruma sokmadıysa zorda bırakmadıysa şükretmek lazım :) kazasız belasız neşeli sürüşler dilerim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  3. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla ben yakıt değerlerine takıldım...
    Şimdi biz manuel 1.4 Tsı 145 bg (yazılımlı) manuel araçla rampalı uzun yolda 9 litre aynı araçla şehir içi 8 litre görüyoruz. Pederin 1.4 tsı 150 bg dsg ile uzun yolda 10 litreye yakın görüyoruz şehir içi de aynı...

Bence sizin araç az yakmış bi sorun var heeee :) (Kıskanma modu)....

Allah kazasız belasız bindirsin.

yvz, Halil KURT ve TolgaB. bunu beğendi.
  4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, o hacimde otomatik suv icin 8 litre civari guzel degerler.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  5. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    2014 otomatik corolla ile 10 litre yakarken sizinki hakikaten maşallah. Arabaya alıştıktan sonra bir miktar daha düşecektir sanırım.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Peki GDI motor için düşünceleriniz nedir ? Yani turbosuz olunca çekiş ve şehir içi gidişi nasıl... Bizde pederin tiguanı satıp kia sportage felan baktık ama GDI olunca...

TolgaB. bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yakıt gayet iyi, ihtiyaç halinde lpg takılır.

TolgaB. bunu beğendi.
  8. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Böyle paylaşımları ben çok seviyorum çünkü bu ve buna benzer paylaşımlar insanların fikir edinmesin de çok etkili oluyor. Yokuş tırmanma konusunda nasıl peki?

TolgaB. bunu beğendi.
  9. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Değerler de yorumlar da oldukça güzel.

TolgaB. bunu beğendi.
  10. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yakıt mükemmel. Bu gidişle inşallah daha iyi de olacaktır.

TolgaB. bunu beğendi.
  11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Şu kombinasyona tgdi motoruda ekleseler süper aslında. Şanzımandan çekinen tam otomatik isteyenlerde var turbo motor için

TolgaB. ve emrex bunu beğendi.
  12. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kış aylarında yakıttan muzdarip herkes, yaz grlip uzun yola cıkınca aracından mmnun olmaya başladı.

Tucson GDI Otomatigin ya da SPO GDI otomatigin 6-7 lt arası yakması insanin basina yilda birkez gelen bir güzelliktir.:)
    Bu tüketimler gelip gecicidir.

TolgaB. ve Murat bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Parası olmayan suv a binmesin demişimdir hep.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil KURT, TolgaB., emrex ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    benim kocaoğlan şehir dışı 0.25 krş yakıyor lpg de tabi:)

15. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yorumlar için teşekkürler.

Açıkçası öyle uçup kaçıyor desem yalan olur. Ağırbaşlı sakİn bir yapısı var. Sol şerit pek bize göre değil. Gaza bastınız mı gidiyor tabi ama yine de fazla iddialı olmamak gerek. Kapışmaya...vs gelmez.

Yokuşta gaza fazlaca basma hissiyatı veriyor. Turbolu araçlar gibi 1500 2000 dd de kopuş yok, ben rodaj yapmaya da çalıştığım için yer yer kamyon modunda sağ şeritten gittim, ama 4500 dd nin üzerinde gayet de çıkar izlenimi verdi. Yalnız tekrar belirtmekte yarar var, yokuşta ne olursa olsun bir turbolu gibi değil. Bildiğiniz atmosferik motor gibi çıkıyor. Önceden Honda vardı bende, bu sebeple alışkınım ben.

Açıkçası ben bunu bilerek bu tercihi yaptım. Önceki aracım Civic idi. Lpg li bir araçtı ama yol bilgisayarından ne yaktığını izlerdim hep. "Acaba benzinde kullansam ne yakardı" sorumun cevabı için. Benim beklentim şehir içinde 10-12 arası bir tüketim değeri olmalı diye düşünüyorum. Uzun yolda da belki -dediğiniz gibi yılda bir değil- hiç göremeyeceğim bu tüketimi. Zira araç Yeni ben aracın acemisiyim rodaja dikkat ediyorum...vs çok etken var. Ama dip değerler buralarda gezinzira diye düşünüyorum. Size ek olarak performans konusunda da tabii ki bir tgdi ye göre üzeceğini, yer yer beni delirteceğini de öngörüyorum. Yani demek istediğim kendi kıt bilgimle beklentilerim çokyüksek değil diyebilirim. Onun için "aracım az yakıyor, süpermiş" demiyor ve iddia etmiyorum.

Açıkçası benim tgdi tercih etmeme sebeplerimden biri de şanzımandı. Dct kötüdür, ya da arıza çıkartır demiyorum, böyle bir iddiam yok. Ama aracı eşim de kullanacak ve kendisinin kullanım sırasında dikkatli olmadığını biliyorum. Eski admiremizde bile tam durmadan p veya r geçiş denemeli olmuş, şanzımandan hiç de hoş olmayan sesler duymuşluğumuz var. Tabii ki tork konvertorlü arıza çıkarmaz diyemem ama, belki psikolojik, belki değil, dct tercih etseydim daha tedirgin olacaktım, bu yüzden tercih sebeplerimden biri bu idi.

Görüş ve öneriler için tekrar teşekkürler

Köksal, Tilki, ndipi ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  16. Bossanova

Bossanova Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    U.S
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Aracınız hayırlı , uğurlu olsun .

Tuscon zaten satış rakamlarından da belli oluyor SUV piyasasının baş aktörlerinden , şahsi kanım Hyundai GDI-MPI atmosferik motorlar yakıt tüketimi açısından diğer markalara oranla oldukça tatminkar olduğunu söyleyebilirim . Aracınızın T-GDI motora sahip kombinasyonu ise oldukça güçlü ve cüssesine göre atik bir araç olduğunu söyleyebilirim. Yeni nesil DCT ile DSG kuru tip hakkında genel kanı eğer düzgün kullanılırsa arıza çıkartma ihtimali eskisine oranla düşük. Umarım Hyundai turbo beslemeli ve hibrit motorlara daha fazla yatırım yapar .Aracın biraz da sürüş dinamikleri ve konforundan bahsederseniz sevinirim.

TolgaB. bunu beğendi.
  17. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Eskilerden Lada Niva deneyimimi saymazsak (ki zaten Niva bence safkan 4*4 dür), SUV / crossover sınıfında ilk tecrübem bu araç ile oluyor. Önceki aracımın FB7 kodlu Civic olduğunu da hatırlatarak, Tucson’un dış görünüşündeki heybeti iç mekana da yansıttığını düşünüyorum. 3 kişilik bir aile olarak çıktığımız bu 2000 km lik yolda sanki bir evin bir odasındaymışız gibi aracın içine yayıldıkça yayıldık. Yüksek konumu sebebiyle psikolojik de olsa bir güven hissi var, hatta sanki yolda diğer araçlar bana eskisine göre daha fazla yol veriyorlar diyebilirim. Tam otomatik şanzıman 6 ileri vitesli ve herhangi bir kararsızlık ya da başka bir negatif durum hissetmedim. Manuel mod kullanımı da rahat. Bu konuda çok ufak iki eleştirim olabilir belki: Manuel mod kullanım için direksiyonda kulakçık olsa iyi olurdu sanırım, bir de manuel modda kaçıncı viteste olduğunuzu gösterir ekranda aracı kullanma durumunuza göre olmanız gereken vitesi de gösteriliyor. Yani mesela 4. Viteste giderken araç 5 (hatta bazen 6) vitese geçir diyor. Bu durumda kaçıncı viteste olduğunuzu görmüyorsunuz. Önemli değil ama zaman zaman “ekranda 6. Vitese at diyor ama ben heng ivitesteyim 4 mü 5 mi?” diye düşünmedim değil. Küçük bir detay bence.

Hyundai nin bu aracı biraz da Avrupa’yı düşünerek dizayn ettiğine dair benim için en önemli tespit şu: Uzakdoğu kökenli araçlarda cam kilitleme butonuna bastğınızda şöför camı hariç tüm camlar kilitlenir ve bu konuda iken sürücü de dahil olmak üzere hiçbir yolcu camı açamaz, ancka avrupa araçlarda böyle değil. Cam kilit tuşuna bastığınızda sadece arka camlar kilitlenir ve sürücü bu durumda bile arka camları kontrol edebiir. İşte Hyundai Tucson’da bu şekilde bir mantığa dönmüş. Hyundai nin diğer yeni modellerini bilemiyorum ama admire de, era da ve önceki aracım Civic’de durum böyle değildi.

Düğmeler ve kumandalar yerli yerinde, bence bir ergonomi sorunu yok, sadece klimanın dereceleri gündüz vakti çok net görünmüyor, biraz sönük kalıyor. Aracı kurcaladım ama bununla ilgili bir ayar bulamadım. Klima demişken, oldukça iyi bir klima sistemi var, kullanımı basit ve Antalya-Marmaris gibi yüksek ısılı yerlerde gayet konforlu bir soğutma verdi. Arkada difizörün olması bence hoş bir detay.

Kullanıcıyı yormayan bir sürüşü var, koltukların ayarlaması rahat ve ben ideal pozisyonumu rahat buldım, aynalar yeteri kadar büyük bu sebeple görüşle ilgili bir sorun yaşamadım. Tüm yol boyunca aracı ben kullandım ve indiğim zaman bir yorgunluk hissetmiyordum. Ama yukarıda da dedim, aracın motorunu bilerek kullanmak gerek. İddiasız ve sakin bir tarzda kullandım. 120-130 u fazla geçmedim. Yokuşlarda tabii ki aracın zorlandığını hissedebiliyorsunuz, ama atmosferik motordan da farklı birşey beklenmez. Zorlanıyor derken, “çıkamıyor” demiyorum kesinlikle. Gaza basmanızı istiyor o kadar. 4000 – 4500 dd nin üzerinde yokuşları gayet iyi çkıyor, sıkıntı yok. Şunu net olarak diyebilirim; eğer dizel veya turbo benzinli bir araçtan buna (yani GDİ motor) geçerseniz, araç size zayıf gelebilir, dediğim gibi önceki aracım da benzer bir motor olduğu için ben çok zorlanmadım.

Kullandıkça başka eklemeler yaparım, son olarak kullanıcı açısından aklıma takılan bir detay daha var. Gerçi ben çok zorlanmıyorum ama bayan sürücüler biraz zorlanabilir (eşimde bunu görüyorum) keşke tucson’da tüm donanım seviyelerinde otomatik bagaj olsaydı diyorum.

Tilki ve Yiğitpusat bunu beğendi.
  18. gendermarie25

gendermarie25 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Savaş Gökta
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Tucson benzin/lpg li aracım var manuel vites lpg Prins marka. En son versiyon gen3 yani. Ankara'da takdırdım. GDİ motor olduğu için, ilk kez Hyundai aracım olduğundan taktırırken aklımda binbir soru vardı ancak 2000km taktırdım şimdi oldu 11 bin km de şeytan kulağına kurşun tık demedi daha. Artık yakıt ibresi kontrol etmiyorum, istediğim kadar gaza basıyorum banamısın demiyor. Manavgat üzerinden Konya'ya geçtim sürekli tırmanma şeridi vardır bilirsiniz hiç kasmadı araç. Diyeceğim o ki arabayı mezara götürmeyeceğimize göre ekonomi şart. Herkese tavsiye ediyorum LPG taktırın aklınız yakıtta kalmasın. Bu güzelim arabayla doya doya gezin

19. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Objektif paylaşımınız için teşekkürler, nice keyifli kmlere :)

Bu Sayfayı Paylaş