10 Kasım LPG KABLO

Tucson Için Lpg Kararı

'LPG Sistemleri' forumunda TolgaB. tarafından 26 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aslında aracı alırken yakıt tüketimi hakkında bir fikrim vardı, ve beklediğim düzeyde bir yakıt tüketimine ulaştım, son 1 yılda. Fakat beklemediğim şey, benzin fiyatlarındaki aşırı artış ve ülkenin ekonomisindeki bozlulmadan dolayı alım gücümüzün düşmesi idi. Yine bile benim için böyle bir önemli karar arefesinde kararsızım. Zaten konuyu açma sebebim de tam olarak bu.

Konu hakkında hiç teknik bilgim yok, çoğusu bu forumdan okuduğum bilgiler, internette başka kaynaklarda ulaştığım bilgiler ile bir yol haritası çizmeye çalıştım. Dilim döndüğünce bunu anlatmaya çalışacağım, ve sonrasında karar vermem için yol gösterici olacak yorumlarınızı alacağım.

Aracım Tucson 1,6 Gdi Otomatik. 2017 model. Tam bir yıldır kullanıyorum, ve bu yıl bir yıl sonunda kilometrem: 11000. Tucson’dan önce ECO-Civic’im vardı. Hani şu servis /fabrikada takılan BRC kitli FB7 kasa kodlu olanlardan. O aracı da 4 sene kullanmış ve 48 binde satmıştım. Civic’in kiti, serviste takılmış, bana ruhsata da LPG işli şekilde teslim edilmişti. LPG ile ilgili extra hiçbirşey ypamamıştım, bakımdan bakıma Honda’ya gitmiştim sadece. Bundan sebep LPG li araç bakım-montaj konusunda kullanıcıbazında bilgim çok sınırlı.

Öncelikle bu konuda en önemli unsurun, montajın nerede yapılacağı konusu olduğu düşünüyorum. Araca uyumlu, daha önce denenmiş, temiz bir işçilik yapılmış montaj’ın ileride olabilecek sorunları çok yüksek oranda daha başlamadan çözeceği kanaatindeyim. Bu konuda, forumda da çok adı geçen ve çok kişinin dönüşüm yaptırdığı Çevre Otogaz ile çalışmayı planlıyorum. Henüz gidip görüşmedim kendileri ile, ancak yine onların önereceği kiti tercih ederim sanırım. Sadece sıvı sistem mi? yoksa OBD mi sorusu var ki, bu noktada gerek az km yapmıyor olmam vesilesi ile montajının daha ucuz olması gerekse daha az sorun çıkaracağını düşündüğüm OBD li bir sistem düşünüyorum. Ancak marka konusunda şu an kararsızım. Çevre Otogaz’ın bayisi olduğu bir marka ile devam ederim sanırım.

Bakım, ayar ....vs gibi şeyler için çok fazla vaktim olmayacak. Gönlümden geçen tek bir ayar ve bakım ile yılda bir kez kontrole gitmek .Yani kullanım esnasnıda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorum, yaşarsam da düzeltmek için hemen ustaya gidemem. Bu yüzden montaj ekibinin en tecrübeli olduğu ve daha önce tucson gdi lerden denenmiş, sorunsuz bir sistem /kit bekliyorum.

Kafamı kurcalayan bir başka konu da garanti işi. Dediğim gibi aracın bakımı ve sorunları ile çok fazla uğraşamam. Bunun için ne bilgim ne de vaktim var. Daha önce 4 sene sorunsuz kullandığım Civic gibi ,bakımdan bakıma gitmek isterim. LPG uygulamasından sonra, Hyundai nin garantiyi çöpe atacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım ama hissiyatım bu yönde. Her ne kadar LPG uygulaması ie bazı aksamlar garanti dışı kalsa da, sanki bana tüm herşey garanti dışı olacakmış gibi geliyor. Bu yüzden yetkili servise gider miyim? Bilemem. İyi bir özel servis daha iyi olur sanki .Ama ilginçtir, İstanbul’da hiç hyundai özel servis bilmiyorum. Bu konuda özelden mesajları beklerim.

Sonuç olarak ;

1-) LPG konusundaki kısıtlı bilgim ile düşüncelerim doğru mu?

Montaj yapılacak yer (çevre otogaz)

LPG sistemi (OBD li)

2-) Garanti konusunda ne düşünüyorsunuz

3-) Henüz kararsız olduğum için, yani maddi olarak yıpratsa da hala idare edebildiğim için, yıllık 11 bin km için LPG takmaya değer mi

4-) ruhsata LPG işleme konusunda dönüşüm yapan yerler yardımcı olur mu? yoksa benim mi koşturmam gerek. Bu işi anahtar teslim yapabilir miyim?

NOT: Biraz tembel işi oldu bu. Ama finans piyasalarında çalışıyorum. Piyasalar malum, ekonmik göstergeler kötü. Onun için bazı günler WC ye bile gidemediğim oluyor. Öyle bir yoğunum yani .Bu sebeple beni en az uğraştıracak seçeneği arıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Bana sıvı sistem taktırmak daha mantıklı geliyor konuştuğun birkaç kişi ise marka olarak Prins taktırdıklarını ve memnun olduklarını, olumsuz bir durum ile karşılaşmadıklarını söylediler. Genellikle lpg sistemi takıldıktan sonra servisler lpg sisteminin kullandığı yerleri garanti dışı sayıp geri kalan kısmının garantide olduğunu söylüyorlar, ama herhangi bir arızada da lpg sistemi bağlı garanti dışı kalmış gibi bahanelerin arkasına sığınabiliyorlar. İstanbul’da tavsiye edilen bir özel serviste bakımlarınızı yaptırmanızın yeterli olacağını ve 5 yıllık gibi bir süreçte zaten öyle aracın da bir sorun çıkartacağını sanmıyorum. Lpgyi taktırdığınız yer ruhsata işletmekte yardımcı oluyorlar, projeyi vs. hazırlıyorlar yol gösteriyorlar siz sadece muayeneye gidip aracın muayenesini yaptırıyorsunuz ve noterden yeni ruhsatınızı alabiliyorsunuz. Aracınızın muayenesinin bitmesine 2 yıl olması lazım projenizi muayeneden önce de hazırlayabilirler 2 yıl sonra ruhsata işletebilirsiniz.

TolgaB. bunu beğendi.
  3. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sıvı sisteme gerek yok bence. Taktırabileceğiniz en iyi sistem Prins vsi2 di sistem. Yani Prinsin karma sistemi. Bu sistem normal sıralı sistem gibi sadece ilk çalışma anında benzin kullanıyor. Ama 6500-7000 tl civarı. 2500-3000 tl civarına Atikerin karma sistemi var ama benzin de tüketiyor. Bir depo gazla yaklaşık 8-10 litre gibi rakamlar duymuştum.

Lenovo A7020a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Obdli :) Aracınız direk enjeksiyonlu, onları kitleri daha farklı, en ucuz kit Atiker Dİ, oda sanırım 2700-2800lira civarıdır.

TolgaB. bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınızın hem motoru hem de şanzımanı piyasada bulunabilecek en sorunsuz olanlardan. yani motorun garantisine şimdiye kadar ihtiyaç duymadıysanız bundan sonra da lazım olmaz bence.

garantiyi vaktinden önce bozulan aşınan parçalar için kullanırsınız, hani vites topuzu falan gibi.

eğer günlük kullanımda marşa bastığınızda çok az km gidiyorsanız lpg takılması ekonomi sağlamayabilir. bu önemli.

çevre otogaz gibi iyi firmalara giderseniz montajda sorun olmaz.

Coolwhisper ve TolgaB. bunu beğendi.
  6. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar.

Son bir hafta 10 gündür kit, sistem ve uygulama merkezi araştırması ile geçti.

Tavsiye üzerine Lovato ilk tercihim oldu. Ancak kur şoku sebebiyle alabildiğim en uygun fiyat 5000 tl idi. Prins ve diğer markalar bunların da üzerinde.

Hiç aklımda olmayan ama farklı iki yerin birden benim durumumdaki bi kullanıcı için tavsiye ettiği kit atiker atikfast di modeli oldu. Ümraniye de candan otogaz 3000 tl dedi, maslak çevre otogaz ise 3100 tl fiyat verdi. Niyetim 3100 tl ye çevre otogaz da montaj yapmak.

Ancak bu kitte yapılan tasarruf oranı yaklaşık %25 civarında oluyormuş. Karma sistem olduğu için bir miktar benzin tüketimi de varmış. Fakat ayda yaklaşık 1000 km yapan bir kullanıcı olarak bu kit benim için daha mantıklı oluyor.

Kafama takılan husus şu? Benim durumumda bu kitin amorti etme süresi 24 ay görünüyor. Acaba değer mi diye düşünüyorum. Ben daha önce ortalama 30-40 aylık periyotlar ile araç değiştiren bir kullanıcıyım. En uzun süreli kullandığım araç 5 yaşında oluyordu. Ancak mevcut ekonomide artık bu durum farklılaşacak gibi. Resmen fakirleştik. Daha uzun süreli bir değişim beni bekliyor sanırırm. Bir de arabamı seviyorum. Yani çok severek kullanıyorum. Şu an için ekstra bir durum olmazsa değiştirmeyi çok düşünmüyorum yakın zamanda ama tabi kısmet bazı şeyler. Bir de ben bu aracı alırken tüketimi biliyordum. Yani bir sürpriz yok benim için araç yönünden. Asıl sürpriz ülke ekonomisi ve 7 Tl ye gelen yakıt ücreti oldu.

Kendimi ifade etmeye çalıştım. Bu durumda sizin fikriniz ne olurdu?

Teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper bunu beğendi.
  7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    böyle bir amorti olmayacak maalesef. az yaktığı için daha çok bineceksiniz. hüseyin bey kırmaz 3.000'e takar atiker ama ben size fikrimi belirttim, kalite olarak kesinlikle lovato daha iyi bir kit, fiyat farkının nedeni bu zaten.

8. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Peki kaliteyi günlük kullanımda mı hissederiz yoksa yıllar mı gösterir?

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    her ikiside :)
    geçen landi renzo taktıran bir arkadaş benzindeki gibi gitmiyor demişti, gitmez tabii, regülatör ve enjektör buna uygun değil.

Coolwhisper ve sipartacus bunu beğendi.
  10. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Peki benim Lovato nasıl? Obdc kit var Egea'da.

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kit arabadan iyi :) montajda düzgünse sorun yaşamazsınız.

Coolwhisper, Hürkal ve sipartacus bunu beğendi.
  12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Neyi varmış Egea'mın :( Ne güzel araba işte :) En nihayetinde ikiside İtalyan

13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ben italyan arabalarını oldum olası sevemedim, belkide bende problem vardır :)

14. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ama bunun bir tarafı Bursalı, içimizden biri

15. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Atikfast di cok tavsiye ettigim bir kit degil. Gdi motor ix35 e arkadasim taktirdi.tasarruf cok hissedilmiyor anlatilanlardan anladigim o.birde cekisten dustugunu soyluyor aracin.lavato daha makul geliyor bana.yinede siz bilirsiniz

16. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Gönlüm Lovato takılmasında, ama hem fiyatı 2 katına yakın hem uygulama merkezi konusunda güveneceğim bir yer yok.

Atiker için soru işaretlerim çok ama uygulama merkezinin düzgün olduğunu biliyorum ve fiyatı uygun.

Eh, ucuz etin yahnisi hikayesi var.

Bir taraftan istiyorum ki, lpg yi takayım ama hiç sorun olmasın, bir de ucuz olsun.....

Hani bir laf vardır “ hem karnım doysun hem kekim dursun “ işte o hesap.

Diğer yandan acaba hiç takmadan mı devam etsem diyorum.

Beynim yandı resmen. Çorba oldum.

17. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aynı ikilemi yıllar önce yeni elantra aracımda yaşamıştım, pintiliğim tuttu, ucuz olan seçenekten gittim, randıman vermedi... 2-3 haftalık üzüntüden sonta ön lpg tarafını mecbur değiştirip pahalı seçeneğe geçmek zorunda kalmıştım. Yeni sistem tek seferde sıkıntısız yürütmüştü aracımı...

18. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bugün, cumartesi sabah için randevu aldım. Lovato exr modeli için. Anadolu yakasında 3 ayrı yer ile görüştüm. Çözüm otogaz, 3el otogaz ve candan mühendislik.

En uygun fiyatı candan verdi. 5500 ve 12 taksit. Randevuyu oradan aldım. Ama lütfen konu hakkında olumlu olumsuz yorumunuz varsa belirtin. Bu girdiyi cumartesi gününe kadar sıkı takip edeceğim. Lovato konusunda için rahat, ama uygulama merkezi hakkında hiç fikrim yok. YouTube da bir sürü video var, şikayetvar sitesinde çözüm odaklı bir yaklaşım var bunları referans aldım. Burası biraz sanal ortama önem veriyor gibi.

Bu merkezi bilen, duyan felan var mı? Şu an için internet yorumlarında olumsuz birşey görmediğim, YouTube da videolarda izlediklerim ve en uygun kit fiyatını verdiği için buraya rezervasyon yaptım, diğer iki firmadan aldığım rakamlar 200-300 tl civarı oynuyor. Diğer iki firma için olumlu bir referans ya da burası için olumsuz bir referansta hemen kararım dönebilir.

Acil yorumlarınızı bekliyorum

Teşekkürler

19. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bende candanda nissan note icin atiker grand taktirdim. Iscilikleri guzel. Ucele sakin gitmeyin. Karşıda cevre otogaz var baya methediyorlar. Birde kadosanda lavatonun marmara bayisi var orasi nasil bilmiyorum.

TolgaB. bunu beğendi.
  20. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkür ederim

Aslında çevre otogaz ilk tercihimdi. Ama lovato bayiliği yok oranın. Atiker düşündüğüm zaman başka yere bakmamıştım.

Lovato exr kitine karar verdiğim için çevre otogaz maalesef kapsam dışı

Bakalım, çok ekstra bir gelişme olmazsa yarın sabah candan için randevu var. Endişem, kalabalık olması ve neredeyse yarım günde teslim sebebiyle yalapşap iş yaparlar mı? Ama bunlar sadece endişe.

Kısmet diyelim

Bu Sayfayı Paylaş